لیزر دندان

لیزر دندان یک روش دقیق و مؤثر برای انجام بسیاری از درمان‌های دندان‌پزشکی است. پتانسیل استفاده از لیزر دندان در دندان‌پزشکی و بهبود مشکل دندان به توانایی دندان‌پزشک در کنترل خروجی قدرت نور و مدت قرار گرفتن آن در معرض بافت بستگی دارد.

دندان‌پزشک به کمک لیزر و با تمرکز بر منطقه آسیب‌دیده و بدون آسیب رساندن به بافت‌های اطراف، می‌تواند مشکل را درمان کند.

همان‌طوری که برنامه‌های کاربری برای لیزر دندان در حال گسترش است تعداد زیادی از دندان‌پزشکان به دنبال استفاده از این فناوری هستند تا بتوانند از این روش درمانی دقیق که درد و زمان بهبود را به حداقل می‌رساند، استفاده کنند. در ادامه بیشتر در مورد لیزر و استفاده از آن در درمان‌های دندان پزشکی صحبت خواهد شد.

سرفصل‌های عنوان‌شده در این مقاله عبارت‌اند از:

انواع لیزر دندان

اداره غذا و داروی آمریکا(FDA) استفاده از انواع لیزرهای بافت سخت و نرم را برای درمان‌های دندان کودکان و بزرگ‌سالان تأیید کرده است. ازآنجایی‌که لیزرهای دندان ویژگی‌های منحصربه‌فردی دارند از آن‌ها برای انجام روش‌های خاص دندان‌پزشکی استفاده می‌شود ازاین‌رو لیزر دندان به دودسته زیر تقسیم‌بندی می‌شود:

 1. لیزر بافت سخت: لیزرهای بافت سخت دارای طول‌موجی هستند که توسط هیدروکسی آپاتیت(نمک کلسیم فسفات موجود در استخوان و دندان) و آب بسیار جذب‌شده و برای برش ساختار دندان مؤثرتر عمل می‌کنند. لیزرهای بافت سخت شامل اربیوم YAG و اربیوم برم YSGG هستند. اولین استفاده ی لیزرهای بافت سخت برای برش بسیار دقیق استخوان و دندان است. لیزرهای بافت سخت اغلب در آماده‌سازی یا شکل دادن دندان‌ها برای پیوند کامپوزیت، حذف مقادیر کوچک ساختار دندان و اصلاح برخی از دندان‌های فرسوده ی پرشده مورداستفاده قرار می‌گیرند.انواع لیزر دندان
 2. لیزر بافت نرم: لیزرهای بافت نرم دارای طول‌موجی هستند که از طریق آب و هموگلوبین(پروتئین اکسیژن در سلول‌های قرمز خون) بسیار قابل‌جذب بوده و برای مدیریت بافت نرم مؤثر هستند. لیزرهای بافت نرم معمولاً شامل نئودیمیم YAG(Nd: YAG) و لیزرهای دیود هستند که ممکن است به‌عنوان بخشی از درمان‌های پریودنتال مورداستفاده قرار گیرند و توانایی کشتن باکتری‌ها و فعال شدن رشد مجدد بافت‌ها را دارند. لیزر دی‌اکسید کربن آسیب بافت‌های اطراف منطقه موردنظر را کاهش می‌دهد و سریع‌تر از روش فیبر نوری سبب بهبود بافت می‌شود. لیزرهای بافت نرم بدون آسیب رساندن به عروق خونی و عصب در بافت نرم نفوذ می‌کنند. به این دلیل است که بسیاری از مردم بعد از استفاده از لیزر تقریباً هیچ دردی پس از عمل تجربه نمی‌کنند. همچنین لیزرهای بافت نرم اجازه می‌دهند که بافت‌ها سریع‌تر بهبود یابند. به همین علت است که بسیاری از روش‌های درمانی زیبایی از لیزرهای بافت نرم برای شکافتن لثه استفاده می‌کنند.

برخی از تکنولوژی‌های لیزر دندان به‌گونه‌ای گسترش‌یافته‌اند که می‌توانند برای تولید انرژی لیزری بافت سخت و نرم با توجه به نیازهای بیمار مورداستفاده قرار گیرند.

علاوه بر لیزرهایی که برای برش و شکل دادن به بافت‌های سخت و نرم مورداستفاده قرار می‌گیرند دیگر انواع لیزر به‌طور خاص برای مشاهده بیرونی دندان‌ها و سلول‌ها با استفاده از ترموگرافی نوری که یک روش تصویربرداری غیرتهاجمی است، طراحی‌شده‌اند. لیزرهای دیگر انرژی و پروتئین خاصی را فراهم می‌کنند که به حرکت پیغام‌های بین سلولی کمک کرده تا آن را با توانایی طبیعی بدن تطبیق داده و از طیف‌های نور برای سلول‌های آسیب‌دیده استفاده کند.

لیزرهایی که اغلب در دندان‌پزشکی  مورداستفاده قرار می‌گیرند لیزرهای دایود، Nd و اربیوم هستند که دو مورد اول بیشتر برای استفاده در بافت نرم مثل لثه، مخاط و زبان کاربرد داشته و اربیوم برای بافت سخت مثل استخوان و دندان مورداستفاده قرار می‌گیرد.

استفاده از لیزر در درمان های دندان‌پزشکی

استفاده از لیزر در درمان های دندان‌پزشکی

با رشد فناوری و گسترش تکنولوژی‌های لیزر می‌توان از آن در تمام زمینه‌های سلامتی به‌خصوص دندان‌پزشکی استفاده کرد. به‌طور مثال استفاده از لیزر دندان در درمان‌های زیبایی دندان مثل سفید کردن و بلیچینگ بسیار مرسوم است. در ادامه برخی از درمان‌های دندان‌پزشکی که به کمک لیزر دندان قابل انجام است ذکرشده‌اند:

 1. یافتن حفره دندان: برای تشخیص زودهنگام حفره‌های پوسیدگی که به‌وسیله‌ی محصولات جانبی ایجادشده‌اند، از لیزر دندان با شدت پایین استفاده می‌شود.
 2. پر کردن و یا آماده‌سازی دندان: لیزر بافت سخت دندان نیاز به تزریق بی‌حسی و مته‌های دندان‌پزشکی را از بین می‌برد. لیزر دندان مورداستفاده در روش پر کردن دندان قادر به کشتن باکتری‌های واقع در حفره بوده که به‌طور بالقوه منجر به بهبودترمیم بلندمدت دندان‌ها می‌شود. بااین‌حال لیزر دندان برای جایگزینی پرکننده‌های آمالگام، onlay و یا تاج‌ها مناسب نیست.
 3. حساسیت دندان: ناراحتی‌های دندان که به ریشه مربوط بوده و حساسیت به غذای گرم و سرد را ایجاد می‌کنند به‌وسیله لیزر دندان قابل‌درمان هستند.
 4. اصلاح طول تاج: لیزر دندان قادر به تغییر بافت لثه(بافت نرم) و استخوان(بافت سخت) بوده و می‌تواند ساختار دندان را سالم‌تر نشان دهد مثل اصلاح طول تاج. چنین تغییر شکلی پایه قوی‌تری را برای قرار دادن‌ترمیم ایجاد می‌کند.
 5. اصلاح لبخند لثه‌ای: لیزر دندان می‌تواند بافت لثه را تغییر دهد تا ساختار سالم دندان را به نمایش گذاشته و ظاهر لبخند لثه‌ای را بهبود بخشد.
 6. پیوند بافتی به کمک لیزر: لیزر پیوند بافتی یک روش درمانی ایده آل برای کودکانی است که بخشی از بافت زبان آن‌ها به بافت لثه یا زبان متصل است که به دلیل این محدودیت در حرکت زبان، کودک قادر به تغذیه و تکلم درست نخواهد بود. برای حل این مشکل از لیزر دندان برای از بین بردن موانع گفتاری و تغذیه استفاده می‌شود.
 7. اصلاح چین‌خوردگی بافت نرم: برای جاگذاری پروتزهای دندان می‌توان به کمک لیزر دندان برشی بدون درد و بخیه را در بافت نرم ایجاد کرد.

لیزر دندان برای اغلب روش‌های درمانی دهان و دندان مانند  سفید کردن دندان، جراحی لثه و برداشتن بافت اضافی لثه، برطرف کردن حفرهای دهانی و درمان بوی بد دهان و دندان، برداشت پوسیدگی‌ها و درمان حساسیت‌های دندان مورداستفاده قرار می‌گیرد.

 

مزایا و معایب لیزر دندان

مزایا و معایب لیزر دندان

اگرچه لیزرهای دندانی ممکن است هرگز جایگزین تجهیزات دندان‌پزشکی مورداستفاده امروزی قرار نگیرند اما با مطالعات و نوآوری امکان دارد که لیزرها به وسیله‌های رایج دندان‌پزشکی برای درمان بیماری‌های دهان و دندان تبدیل شوند.

از طرفی هرکدام از روش‌های لیزر دندان با مزیت‌ها و معایبی روبه‌رو است که می‌تواند بر سلامت دهان و دندان و یا روش درمان تأثیرگذار باشد. برخی از مزیت‌های استفاده از لیزر دندان عبارت‌اند از:

 1. درمان‌های بافت نرم به‌وسیله لیزر دندان نیازی به بخیه ندارد بنابراین زمان درمان کاهش می‌یابد.
 2. برخی از روش‌های لیزر دندان به بی‌حسی نیازی ندارند.
 3. با بسته شدن عروق لنفاوی در لیزر دندان ورم و التهاب ناشی از جراحی کاهش می‌یابد.
 4. انرژی بالای پرتو نور در لیزر دندان به لخته شدن رگ‌های خونی کمک کرده و از خونریزی زیاد جلوگیری می‌کند، بنابراین استفاده از لیزر دندان برای بیمارانی که مشکل انعقاد خون دارند بسیار مناسب است.
 5. ازآنجایی‌که پرتوهای نور لیزر انرژی بالایی دارند به ضدعفونی کردن منطقه آسیب‌دیده کمک کرده و عفونت‌های باکتریایی را به حداقل می‌رسانند.
 6. با لیزر دندان آسیب بافت‌های اطراف منطقه درمان به حداقل می‌رسد.
 7. در درمان به‌وسیله‌ی لیزر دندان زخم‌ها سریع‌تر بهبودیافته و بافت‌ها مجدداً می‌توانند احیا شوند.
  اگرچه استفاده از لیزر دندان برای درمان بیمارهای دهان و دندان با دقت بالایی انجام می‌شود و کنترل دندان‌پزشک بروی منطقه آسیب‌دیده در این روش بسیار زیاد است اما در صورت عدم دقت کافی می‌تواند آسیب جدی به چشم بیمار وارد شود. ازاین‌رو زمان درمان به کمک لیزر هم پزشک و هم بیمار باید از عینک‌های مخصوص استفاده کنند. از دیگر معایب استفاده از لیزر دندان هزینه بالای این روش درمانی است.

لیزر دندان یک روش بدون درد برای انجام بسیاری از درمان‌های دندان‌پزشکی است که اغلب نیازی به بی‌حسی نداشته و با انرژی پرتو نوری که دارد می‌تواند از خونریزی زیاد جلوگیری کند.

ابزار لیزری یک پرتو نور نازک و متمرکز از انرژی نور را منتشر می‌کنند که دندان‌پزشکان می‌توانند با محاسبه طول‌موج نور اثر متقابل لیزر را بر یک بافت خاص پیش‌بینی کنند.

بنابراین برخی از لیزرها برای جراحی بافت نرم مثل لثه و برخی دیگر برای بافت‌های سخت مانند مینای دندان و استخوان مورداستفاده قرار می‌گیرند. از لیزر دندان می‌توان برای از بین بردن حساسیت‌های دندان، اصلاح طول تاج، اصلاح لبخند لثه‌ای، یافتن حفره‌های دندانی و سایر درمان‌ها بهره برد.

امروزه تکنولوژی لیزر از بسیار جهات بر زندگی ما تأثیر می‌گذارد. پیشرفت‌های آن درزمینه پزشکی و دندانپزشکی نقش مهمی را در مراقبت از بیمار و سلامت وی ایفا می‌کند.

لیزرها از زمان‌های طولانی برای مراحل عمومی جراحی مورداستفاده قرار می‌گرفتند.

لیزر در دندان‌پزشکی ابتدا برای حل مشکلات معمول بکار گرفته شد. فعل‌ و انفعالات لیزر برای عمل جراحی برروی بافت نرم دندان، جراحی بدون خونریزی، کاهش درد و زخم بعد از عمل را ممکن می‌سازد.

ازآنجایی‌که لیزر برش‌های گسترده و نامنظم را ایجاد می‌کند بنابراین با بافت اطراف ترکیب‌شده و سبب بهبود و درمان مشکل دندان خواهد شد.

لیزر در دندان‌پزشکی ترمیمی

لیزر در دندانپزشکی برای بافت‌های سخت و تشخیص مؤثر کرم‌خوردگی دندان و اصلاح آن، استحکام مینای دندان در برابر کرم‌خوردگی و پیشگیری از پوسیدگی، رفع حساسیت‌های دندان، عصب‌کشی و استریل کردن سیستم کانال ریشه مورد استفاده قرار می‌گیرد.

لیزر برای حذف‌ ترمیم­های قدیمی مؤثر نبوده و هنگام حذف مینای دندان یا تهیه تاج نمی‌تواند به‌سرعت بچرخد.

تحقیقات نشان داده است که طول‌موج‌های نزدیک به مادون‌قرمز(NIR) به علت جذب بالای آن‌ها در هموگلوبین، برای درمان‌های بافت نرم بسیار ایده ­آل می‌باشند.

این واقعیت باعث می‌شود تا از لیزر در دندانپزشکی برای برش‌های دقیق و کارا، انعقاد، تخلیه و یا تبخیر بافت نرم استفاده شود.

در ادامه در خصوص استفاده از لیزر در دندان‌پزشکی صحبت خواهد شد. سرفصل‌های عنوان‌شده در این مقاله عبارت‌اند از:

لیزر در دندان پزشکی ترمیمی

دندانپزشکی با لیزر

استفاده از لیزر در دندان‌پزشکی برای اولین بار به سال 1960 برمی‌گردد.

انواع مختلف لیزر همچون Nd:YAG، Er,Cr: YSGG و Er:YAG و CO2، با طول‌موج‌های 10600nm، 2940nm، 2780nm و 1064nm برای درمان بافت‌های نرم و سخت دندان مورد استفاده قرار گرفتند.

لیزرهایی با توان کمتر از 0.5 وات با نام لیزر کم‌توان و لیزرهای با توان بالای 0.5 وات با عنوان لیزر پرتوان شناخته‌شده‌اند.

در آماده‌سازی حفره‌های لیزری، انرژی الکترومغناطیسی شدیدی برای تخلیه بافت‌ها مورداستفاده قرار می‌گیرد. با توجه به طول‌موج نور لیزر، اثرات تبخیری می‌تواند بر اساس اثرات شیمیایی یا حرارتی رخ دهد.

 • تشخیص پوسیدگی با لیزر

به کمک لیزرهای آرگون و لیزر کم‌توان دایود می‌توان پوسیدگی دندان را تشخیص داد. به کمک پدیده فلورسانس نور لیزر در برخورد با پورفیرین­هایی که محصول باکتری‌های ناشی از پوسیدگی هستند، قابل ‌ردیابی است.

درواقع به کمک دستگاه‌هایی که این لیزر را تولید می‌کنند می‌تواند میزان پوسیدگی را  به‌صورت عددی روی مانیتور آن‌ها مشاهده کرد.

اما اگر پوسیدگی در سطح جونده دندان باشد یا در مواردی که دندان بیش‌ از اندازه خشک باشد و یا در صورت وجود جرم و پلاک زیاد روی دندان، عددی که این دستگاه‌ها نشان می‌دهند اغلب نادرست است و حتی احتمال اینکه پوسیدگی وجود نداشته باشد نیز ممکن است.

بنابراین برای تشخیص پوسیدگی فقط نباید به این روش تکیه کرد و باید از سایر روش­ها نیز استفاده کرد.

 • پیشگیری پوسیدگی با لیزر

جهت پیشگیری پوسیدگی دندان می‌توان از دو لیزر گران‌قیمت Nd:YAG و یا CO2 استفاده کرد که کریستال‌های مینای دندان را ذوب کرده و مجدداً آن‌ها را کریستاله می‌کند تا میزان نفوذپذیری دندان را کاهش دهد و از ورود میکروب‌ها و محصولات آن جلوگیری کند.

لیزرهای آرگون و لیزر کم‌توان دایود برای تشخیص پوسیدگی دندان استفاده‌شده و از دو لیزر گران‌قیمت Nd:YAG و یا CO2 می‌توان برای پیشگیری پوسیدگی دندان بهره برد.

استفاده از لیزر در دندانپزشکی بدون تماس می‌باشد و نسبت به دریل‌های صدادار و یا دستگاه‌های چرخشی (مثل دستگاه‌هایی که منطقه موردنظر از دندان را با اسپری آب مستقیماً سرد می‌کنند)، مزیت‌های بیشتری دارد.

امروزه از لیزرهای اربیوم برای تراش بافت‌های سخت دندان نیز استفاده می‌شود، اگرچه سرعت کار در این روش کاهش‌یافته و همین‌طور درمان بسیار هزینه‌بر خواهد شد اما استفاده از لیزر، درمانی بدون درد و فشار و همین‌طور بدون حرارت و بی‌حسی را برای بیمار به همراه خواهد داشت.

کاربرد لیزر در عصب‌کشی

در اندودنتیکس (عصب‌کشی) لیزرها به‌عنوان درمان کمکی با دو روش لیزر کم­توان و لیزر پرتوان برای بهینه‌سازی نتایج روش‌های بالینی مورداستفاده قرار می‌گیرند.

لیزر درمانی با شدت کم با اثرات ضد درد، ضدالتهاب و سایر اثرات بیولوژیکی در سطح مولکولی، با پاسخ‌های فتوشیمیایی سبب بهبود بافت شده و ناراحتی‌های بعد از عمل را کاهش می­دهند.

زمان عصب‌کشی باید کانال‌های ریشه ضدعفونی شوند اما در برخی دندان‌ها که باکتری‌ها به عمق عاج دندان نفوذ کردن ضدعفونی کردن دشوار می‌شود در این حالت می‌توان از لیزر به‌عنوان یک روش کمکی بهره برد.

در ایمپلنت دندان نیز می‌توان برای ضدعفونی کردن محل کاشت ایمپلنت از لیزر اربیوم استفاده کرد. بنابراین با اثرات ضد باکتریایی که از تعاملات حرارتی لیزر به وجود می‌آید کانال‌های آلوده ریشه ضدعفونی می‌شوند.

لیزرهایی پرتوان مثل Nd:YAG (ایتریم، آلومینیوم، گارنت) ، Er:YAG ( ایتریم، آلومینیوم، گارنت) ، اگزایمر، دی‌اکسید کربن و دایود، با حذف باکتری‌ها از سطح ریشه و همچنین از لایه‌های عمیق دندان، پیشنهاداتی هستند که به‌عنوان یک روش معین و موفقیت‌آمیز در درمان اندودنتیک برای کانال‌های آلوده بکار می‌روند.

استفاده از لیزر در جراحی و درمان التهابات لثه

استفاده از لیزر در جراحی و درمان التهابات لثه

لیزرهای مختلف بسته به ویژگی‌های جذب، سبک فعل‌ و انفعال و علائم خود می‌توانند برای درمان‌هایی نظیر جراحی زیبایی و التهابات لثه، پیمایش و اصلاح ریشه استفاده شوند.

معمولاً لیزر YAG Er: ، YAG Nd: و دی‌اکسید کربن در حذف بافت‌های هایپرپلاستیک با حداقل درد و جای زخم بعد از عمل مورد استفاده قرار می‌گیرند.

لیزر مورداستفاده برای درمان التهابات لثه Er: YAG است که برای بیمارانی با ضعف ایمنی بدن بسیار مناسب است زیرا اثرات آنتی باکتریال آن عالی است.

همچنین با خنک‌کنندگی به‌وسیله آب برای حذف پلاک‌ها و باکتری‌های سطح ریشه استفاده می‌شود. همچنین برای درمان آفت و ضایعات هرپس همچون تب‌خال نیز می­توان از لیزر استفاده کرد.

در جراحی لثه فلپ پریودنتال که جرم و پلاک دندان زیاد است فقط می‌توانیم برای ضدعفونی کردن منطقه از لیزرهای اربیوم و دایود استفاده کنیم. همچنین می‌توان برای تحریک بازسازی لثه و کاهش التهاب ناشی از جراحی، در طول درمان از لیزر استفاده کرد.

از دیگر کاربرد لیزر در دندانپزشکی به جراحی لیفت لثه و افزایش طول تاج لثه می‌توان اشاره کرد.

درمجموع  استفاده از لیزر در مقایسه با روش‌های جراحی پریودنتال معمول ، با کاهش شاخص پلاک، کاهش خونریزی، کاهش عمق شکاف و اتصال مجدد بهتری همراه خواهد بود.

کاربرد لیزر در ارتوردنسی

به دلایل زیبایی براکت­های سرامیکی در درمان‌های ارتودنسی بسیار مورداستفاده قرار می‌گیرند اما زمانی که باید این براکت­ها از دندان جدا شود می‌تواند باعث شکستگی مینای دندان شوند لذا می‌توان از طریق جدا کردن حرارتی براکت­ها با لیزرهای CO2 و YAG از بروز این آسیب‌ها جلوگیری کرد.

مطالعات نشان می‌دهد که لیزر Er: YAG، برای آماده‌سازی مینای سطح دندان به‌طور گسترده‌ای قابل‌استفاده می‌باشد.

استفاده از لیزر در دندان‌پزشکی زیبایی

تغییر رنگ دندان نسبت به سایر دندان‌های مجاور می‌تواند به دلیل نارسایی‌ها و یا اختلالات ژنتیکی باشد که بسیار ناراحت کننده خواهد بود.

با سفید کردن دندان می‌توان از مشکلات دهان و دندان جلوگیری کرده و نیاز به درمان‌هایی که ممکن است با آسیب همراه شوند را کاهش می‌دهد.

سفیدکننده دندان یک ماده شیمیایی است که از پراکسید هیدروژن، سدیم، کلر و غیره استفاده می‌کند.

در تکنیک‌های سفیدسازی ممکن است از منابع انرژی برای افزایش میزان انتشار رادیکال‌های سفیدکننده استفاده شود.

لیزرهای مختلف با طول‌موج‌های متفاوت تولید می‌شوند اما همه لیزرها برای سفید کردن دندان مناسب نیستند.

برای استفاده از لیزر در دندان‌پزشکی زیبایی طول‌موج جذب‌شده، پراکنده‌شده و یا انتقال‌یافته از طریق ساختار دندان نمی‌تواند برای سفید کردن مورداستفاده قرار گیرد زیرا باعث آسیب رساندن به مینای دندان می‌شود.

لیزر آرگون و دایود در سفید کردن دندان مورداستفاده قرار می‌گیرند.

استفاده از لیزر در دندان‌پزشکی زیبایی

لیزر مخفف عبارت ” Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation” به معنای تقویت نور با انتشار ناشی از تابش است.

تعاملات لیزر بر بافت نرم و سخت دندان امکان انجام جراحی خشک و بدون خونریزی را ممکن می‌سازد و تورم و درد بعد از عمل را کاهش می‌دهد. لیزرهای اربیوم و دایود، CO2 از معروف‌ترین لیزرهای مورداستفاده در دندان‌پزشکی می‌باشند.

در خصوص کاربرد لیزر در دندان‌پزشکی می‌توان به استفاده از لیزر در پیشگیری و تشخیص پوسیدگی، عصب‌کشی، بلیچینگ یا همان سفید کردن، جراحی لثه و رفع التهابات لثه و همچنین ارتودنسی اشاره کرد.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.