لومینیرز

ونیرها روکش‌هایی از جنس پرسلین یا کامپوزیت هستند که برای پوشاندن و مخفی نگه‌داشتن نواقص و مشکلات دندانی مورداستفاده قرار می‌گیرند.

لومینیرز نوعی روکش دندان با ساختاری بسیار نازک و با ظرافتی شبیه لنزهای چشم است که در لابراتوارهای دندان‌پزشکی و مختص هر بیمار ساخته می‌شود.

جنس لومینیرز ها از پرسیلن بوده و ضخامتی حدود 0.5 میلی‌متر دارند ازاین‌رو برای قرار دادن آن‌ها بروی دندان برخلاف سایر روکش‌ها، به مقدار کمی تراش سطح دندان نیاز است و در خیلی از مواقع نیز نیاز به تراشیدن سطح دندان نخواهد بود.

لومینیرز درمانی برگشت‌پذیر بوده و در صورت نیاز می‌توان روکش را از روی سطح دندان بیمار برداشت. در ادامه بیشتر در خصوص روکش‌های لومینیرز صحبت خواهد شد.

سرفصل‌های عنوان‌شده در این مقاله عبارت‌اند از:

 • لومینیرز دندان چیست؟
 • فرایند لومینیرز دندان به چه صورتی انجام می‌شود؟
 • چه زمانی دندان‌پزشک استفاده از لومینیرز را توصیه می‌کند؟
 • لومینیرز و جوانب مثبت و منفی آن

لومینیرز دندان چیست؟

با پیشرفت‌های امروزی در تکنولوژی‌های دندان‌پزشکی خلق لبخندی زیبا به دشواری قبل نخواهد بود. امروزه برای داشتن لبخندهای هالیوودی در طولانی‌مدت از ونیرهای پرسیلن استفاده می‌شود. برای کار گذاشتن این ونیرهای ساخته‌شده از پرسیلن، نیاز است تا بخشی از ساختار دندان طبیعی تراشیده شده تا ساختار یکنواختی به وجود آید.

راه‌حل‌هایی مثل ارتودنسی، بریس دندان و پلاک‌های دندانی می‌توانند برای اصلاح مشکلات دندان مورداستفاده قرار گیرند اما بسیار وقت‌گیر هستند.

علاوه بر این ارتودنسی به‌تنهایی نمی‌تواند برای دندان‌های آسیب‌دیده و ضعیف، شکل درستی ایجاد کند. در مقابل این روکش‌ها لومینیرز یک پوسته نازک است که بدون از بین بردن ساختار دندان طبیعی مستقیماً بروی سطح دندان قرار می‌گیرد. این روش درمانی به شما کمک می‌کند تا بدون هرگونه کنده کاری و بیهوشی به اصلاح نقایص دندان خود بپردازید.

لومینیرز یک پوشش ساخته‌شده از پرسلین است که به سطح دندان متصل شده و به‌این‌ترتیب نقایص ظاهری دندان را پوشانده و قادر به اصلاح طرح لبخند خواهد بود.

با کمک لومینیرز دندان‌ها می‌توانند بلافاصله به‌صورت مستقیم و بدون تراشیده شدن روشن و زیبا شوند. سرامیک بکار گرفته‌شده برای ایجاد لومینیرز طوری طراحی‌شده که منعکس‌کننده نور از سطح نیمه شفاف دندان طبیعی بوده و با ترکیب مینای دندان لبخندی طبیعی را پدید می‌آورد.

لومینیرز می‌تواند برای هرگونه اصلاح دندان ازجمله ترک‌خوردگی دندان، فاصله بین دندان و حتی دندان‌های لک شده مورداستفاده قرار گیرد.

لومینیرز یک روش درمانی بدون درد، فوری و برگشت‌پذیر برای لذت بردن از لبخندی رؤیایی است. زیبایی لومینیرز این است که بدون دردسر و بدون نیاز به حذف ساختار دندان‌های موجود لبخندی زیبا خلق می‌کند.

برای هر فردی که تمایل دارد بدون درد و یا خرابی لبخندی زیبا داشته باشد لومینیرز روش مناسبی خواهد بود. لومینیرز می‌تواند بروی هر دندان ‌شکسته یا لکه‌داری قرار گیرد تا ظاهر و موقعیت دندان‌ها را بدون ماه‌ها یا سال‌ها ارتودنسی تنظیم کند.

همچنین قادر است دندان‌ها را روشن‌تر کرده و هرگونه نقص لبخند را اصلاح کند. مراجعه‌کنندگان به دندان‌پزشکی دریافتند که لومینیرز یک راه کارآمد و ساده برای رسیدن به لبخندی بدون نقص است.

می‌توانید از لومینیرز به‌جای ارتودنسی یا همراه با ارتودنسی برای روشن کردن، صاف شدن و تنظیم لبخند خود استفاده کنید.

فرایند لومینیرز دندان به چه صورتی انجام می‌شود؟

لومینیرز دندان

کل پروسه کار گذاشتن لومینیرز در دو جلسه دندان‌پزشکی قابل انجام است. در جلسه اول پزشک دندان بیمار را معاینه کرده و هدف از گذاشتن لومینیرز برای رفع مشکلات دندانی بررسی می‌شود و همچنین تعداد لومینیرزهایی که قرار است بروی دندان‌ها قرار گیرند تعیین می‌شود.

گام بعدی گرفتن عکس از فک و دندان و احتمالاً رادیوگرافی و سپس ارسال این اطلاعات به لابراتوار دندان پزشی برای ساخت روکش‌های سفارشی است.

ازآنجایی‌که لومینیرز نیاز به حذف ساختار طبیعی دندان ندارد و مینای دندان را تحت تأثیر قرار نمی‌دهد در این صورت بدون تراش و اصلاح سطح دندان اولین ملاقات بیمار بدون هیچ‌گونه درد و نیاز به ونیرهای موقت ناراحت‌کننده به اتمام می‌رسد.

در مراجعه دوم که معمولاً بین یک تا سه هفته زمان می‌برد بعد از ساخته‌شدن لومینیرزهای سفارشی برای اطمینان از اینکه روکش‌ها کاملاً مناسب دندان‌ها و لبخند بیمار است مراحل زیر انجام می‌شود:

 1. برای اطمینان از یک پیوند قوی شاید لازم باشد مقداری ناچیزی از سطح دندان تراش داده شود.
 2. در مرحله دوم لومینیرزها به‌صورت ماهرانه بروی دندان‌های طبیعی بیمار قرار می‌گیرند.
 3. در این مرحله لومینیرز به محل قرارگیری خود پیوند داده می‌شود.
 4. با حرکت دادن فک و دهان اطمینان حاصل می‌شود که لومینیرز کاملاً در محل خود فیکس شده است.

ازآنجایی‌که لومینیرز فوق‌العاده بادوام بوده و همچنین در برابر ترک‌خوردگی و لک شدن بسیار مقاوم است می‌توانید بعد از کار گذاشته شدن لومینیرز بدون نگرانی از آسیب و رنگ گرفتگی آن‌ها انواع نوشیدنی‌ها را بنوشید. دوام لومینیرزها در آزمایشگاه‌ها مورد آزمایش قرارگرفته و می‌تواند تا 20 سال یا بیشتر عمر کنند.

چه زمانی دندان‌پزشک استفاده از لومینیرز را توصیه می‌کند؟

استفاده از لومینیرز

برخی از بیماران از تراش خوردن سطح دندان و از دست رفتن مقاومت و استحکام دندان‌های خود واهمه داشته ازاین‌رو حاضر به استفاده از روکش‌های مرسوم دندان مثل لمینت نخواهند بود.

لومینیرز درمانی بدون درد با ماندگاری طولانی‌مدت است که برای انواع مشکلات دندان مناسب خواهد بود. یک یا دو لومینیرز می‌تواند برای پنهان کردن شکاف‌های بین‌دندانی، تغییر رنگ دندان و یا ترک‌خوردگی‌های دندان مورداستفاده قرار گیرد.

لومینیرز می‌تواند برای اصلاح انحرافات دندانی بدون استفاده از ارتودنسی یا کشیدن و تغییر شکل دندان‌های کوچک و یا نامناسب استفاده شود.

ازآنجایی‌که لومینیرز نیاز به حذف ساختار دندان ندارد لذا مینای دندان طبیعی سالم مانده و اگر تصمیم به درآوردن لومینیرز دارید می‌توانید به‌راحتی آن را از روی دندان بردارید. درواقع لومینیرز می‌تواند به‌عنوان یک وسیله زیبایی دندان و با تشخیص دندان‌پزشک مورداستفاده قرار گیرد.

در مجموع برخی از مشکلات دندانی که به کمک لومینیرز می‌توان آن‌ها را حل کرد عبارتند از:

 • اصلاح دندان‌هایی که براثر مصرف دخانیات و یا غذاها لک شده و یا تغییر رنگ داده‌اند.
 • اصلاح دندان‌های بدشکل
 • اصلاح فاصله‌های بین دندانی اندک
 • اصلاح دندان‌هایی که دچار پریدگی و یا ترک خوردگی در سطح هستند.
 • اصلاح دندان‌های کوچک و نامناسب
 • اطلاح دندان‌هایی با ساختار نامنظم
 • اصلاح دندان‌های شلوغ و نامرتب
 • اصلاح انحرافات خفیف دندانی

لومینیرز یک روش درمانی مناسب برای انحرافات دندان است و اغلب برای افرادی تجویز می‌شود که فاصله بین دندان آن‌ها کم است.

لومینیرز و جوانب مثبت و منفی آن

لومینیرز و جوانب مثبت و منفی آن

لومینیرز نوعی فناوری ثبت‌شده است که با یک روش دائمی و درعین‌حال برگشت‌پذیر قادر است لبخند شما را بهبود بخشد. داشتن لبخندی زیبا و سالم می‌تواند بر اعتمادبه‌نفس شما افزوده و حس خوبی در شما ایجاد کند.

لومینیرز می‌تواند بیش از 20 سال عمر کند. مقاومت آن در برابر شکستگی و لک شدن این امکان را برای شما فراهم می‌سازد که بدون نگرانی، از داشتن لبخندی زیبا لذت ببرید. همان‌طوری که مراجعه منظم به دندان‌پزشکی در سلامت و ماندگاری دندان‌های طبیعی شما نقش دارد برای ماندگاری لومینیرز نیز بهتر است به‌طور منظم و حداقل هر 6 ماه یک‌بار به دندان‌پزشک مراجعه کنید.

خوردن غذاهای سفت‌وسخت ممکن است موجب شل شدن و یا افتادن لومینیرز از سطح دندان شود. اگر لومینیرز ترک خورد و یا شکسته شوند قابل تعمیر نخواهند بود و باید تعویض شوند.

اما در کنار این معایب این روش درمانی دارای مزیت‌های زیر است:

 1. این پوشش‌های قوی استحکامی برابر دندان طبیعی داشته و با ماندگاری بالایی که دارند می‌توانند از 5 تا 20 سال عمر کنند.
 2. روکش‌های لومینیرز معمولاً در مدت‌زمان 3 تا 7 روز آماده می‌شوند.
 3. نازکی و شفافیت این روکش‌ها همانند مینای دندان بوده و از این جهت ظاهر طبیعی دندان را حفظ می‌کنند.
 4. عدم رنگ پریدگی از دیگر مزیت‌های پروتزهای لومینیرز است.
 5. اگر به هر دلیلی با توجه به بهداشت دهان و دندان و یا سبک زندگی خود مجبور به خارج کردن لومینیرز از دهان خود شده‌اید نگران نباشید این روش درمانی کاملاً برگشت‌پذیر است و دندان طبیعی و مینای دندان را کاملاً حفظ می‌کند.

یکی از روش‌های درمانی که برای اصلاح طرح لبخند مورداستفاده قرار می‌گیرد لومینیرز دندان است که روشی نوین در حوزه دندان‌پزشکی زیبایی به شمار می‌آید.

لومینیرز با ساختار نازک پرسیلنی خود می‌تواند بدون تراشیدن سطح دندان و آسیب رساندن به مینای دندان بروی دندان قرارگرفته و ظاهر طبیعی دندان را حفظ کند.

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *