طراحی لبخند

طراحی لبخند

طراحی لبخند ، لبخند یکی از هدیه های زیبای الهی است که همواره دلنشین است. اما لبخندی که دارای هماهنگی اجزای صورت است، دلنشینی بیشتری دارد. وجود دندان هایی صاف و یکدست و درخشان برای هر فردی خواستنی و جذاب است که زیبایی بی نظیری نیز به چهره می بخشد. لبخند با دندان هایی زیبا، یکی از موارد مهم و تاثیر گذار در چهره است که امروزه افراد زیادی خواستار آن هستند.

آیا شما نیز خواستار چنین دندان هایی هستید؟ آیا شما هم تمایل دارید تا برای به دست آوردن دندان هایی زیبا و دلنشین به کلینیک دندانپزشکی مراجعه کنید، اما نمی دانید که چه روشی برای شما مناسب است؟

یک دندانپزشک متخصص با بررسی وضعیت دهان و دندان شما و ارزیابی نقص دندان، مناسب ترین و بهترین روش درمانی را برای شما انتخاب می کند. بهتر است تا قبل از مراجعه، مقاله زیر را مطالعه نمایید تا با روش های طرح لبخند آشنایی پیدا کنید. در این صورت هنگامی که به مطب دندانپزشکی مراجعه کردید، می توانید به راحتی با دندانپزشک خود مشورت کنید.

طراحی لبخند چیست؟

طبق تحقیقات، لبخند زیبا و دلنشین دومین فاکتور زیبایی صورت (اولین فاکتور چشم) است. از این رو لبخند سالم و دلنشین تاثیر عمیق و ماندگاری روی بیننده خواهد داشت. طراحی لبخند زیبا حاصل تلفیق اجزا صورت و دندان ها است. این اجزا شامل تناسب کلی شکل و پروفایل صورت با طراحی لبخند، رنگ پوست صورت، فرم لب‌ها و گونه، فرم و طرح لثه، فرم، رنگ و موقعیت دندان ها می باشد. در واقع ترکیب این اجزا یک منحنی ایجاد می کند که به خط لبخند مشهور بوده و باعث ایجاد چهره دلنشین، شاد و مثبت خواهد شد.

مهم ترین مساله در طراحی لبخند، تشخیص و طرح درمان درست است. این دانش و هنر متخصص زیبایی و پروتز است‌که صورت و لبخند هر شخص را آنالیز نموده و روابط میان اجزای صورت را به خوبی بشناسد و بهترین طرح درمان را ارائه دهد.

با پیشرفت روز افزون تکنولوژی و همچنین افزایش انواع روش‌ها و درمان های زیبایی در سال‌های اخیر، مقوله دندانپزشکی نیز از این‌ امر مهم بی‌تاثیر نبوده‌ است. طراحی لبخند

اصلاح طرح لبخند چیست؟

اصلاح طرح لبخند یا طراحی لبخند، مجموعه‌ای از درمان‌های زیبایی است‌ که درنهایت به ایجاد لبخندی زیبا منجر می شود. فرآيند اصلاح طرح لبخند یا طراحی لبخند لثه های ناصاف و بدشکل را اصلاح و مشكلات ديگر دندان را برطرف می نماید. همچنين اصلاح طرح لبخند می تواند بطور چشمگير طول، عرض، رنگ و شكل دندان ها را تغيير دهد تا ظاهري شاداب و متناسب داشته باشيد. اصلاح طرح لبخند یا طراحی لبخند فقط رويکرد زيبايي ندارد، بلكه در طي انجام فرايند اصلاح طرح لبخند، براي تشخيص مشكلات كاركردي، دندان ها معاينه می شوند .

کاندیداهای اصلاح طرح لبخند

در هنگام مشاوره شخصي، دندانپزشك تشخيص می دهد كه‌آيا شما‌ براي انجام اصلاح طرح لبخند كانديدای مناسبي هستيد يا خير. دندانپزشک براي‌ آگاهي از اهداف هر فرد، به كمک تكنولوژي پيشرفته دندان و فک، شما را معاينه می کند. براي‌ اينكه بيمار صلاحيت انجام اصلاح طرح لبخند را دارا شود، بايد از سلامت دهاني خوبي برخوردار باشد و نبايد هیچ‌گونه پوسيدگي و بيماري لثه در دهان فرد وجود داشته‌باشد.

در صورتی‌ که دندان های‌ شما به مشکلات زیر دچار شده‌ است، قبل از اصلاح طرح لبخند یا طراحی لبخند شما ابتدا باید‌ برای درمان بیماری دندانتان به دندانپزشک مراجعه کنید:

 • لب پر شدن دندان‌ ها
 • فاصله‌ی بین دندان‌ ها
 • نداشتن دندان
 • بدرنگ شدن دندان ها
 • داشتن دندان های‌ کج
 • پوسیدگی دندان ها
 • داشتن لبخند لثه‌ای
 • دندان های کوتاه

مزایای اصلاح طرح لبخند

اطلاح طرح لبخند می تواند مزیت های زیر را داشته باشد:

ایجاد طرح لبخند، با سفید و روشن تر نشان دادن دندان ها، سبب جوان تر نشان داده شدن چهره می گردد. بسیاری از بیماری ها و مشکلات دهان و دندانی، به کمک اصلاح طرح لبخند رفع می گردد. این روش می تواند بسیاری از پوسیدگی های دندانی، عفونت ها و بیماری های لثه را کمتر کند. ایجاد طرح لبخند، با بهبود ساختار دهان و دندان می تواند نسبت لثه را تنظیم کند.

هزینه اصلاح طرح لبخند

مدت درمان و هزینه اصلاح طرح لبخند به مهارت دندانپزشک، نوع بیمه درمانی، وضعیت بهداشتی دندان و میزان اصلاح بستگی دارد. هر چقدر برای داشتن لبخند زیبا به درمان پیچیده‌تری نیاز باشد، قیمت و هزینه درمان طراحی لبخند نیز افزایش می‌یابد. در هنگام مشاوره، دندانپزشک زیبایی، تمامی این‌ عوامل را در نظر خواهد گرفت و طرح لبخند ویژه‌ای را با قیمت و دستمزد مورد نظرش پیشنهاد خواهد کرد. البته عرفا در این رابطه دستمزد بصورت واحدی اعلام می شود و پزشکان زیبایی دندان به‌ ازای هر واحد مبلغی را اعلام می نمایند .

طراحی دیجیتالی لبخند Digital Smile Design – DSD

سيستم DSD یا طراحی دیجیتال لبخند يک سيستم کاملاً منحصر بفرد می باشد که‌ براي اولين بار طراحی لبخند بيمار بصورت ديجيتالی و توسط کامپيوتر انجام مي گيرد. قبل‌ از هرگونه عمليات دندانپزشکی، می توان نتيجه درمان را به‌ فرد نشان داد و همچنين شما می توانيد باتوجه به‌ سليقه شخصی خود و يا عکس و خاطرات گذشته در مورد طراحی لبخند خود اظهار نظر نماييد. اين سيستم طراحی لبخند کاملاً واقعی و طبيعی طراحی می شود و بهترين راهنما برای مراجعه کنندگانی که‌ به زيبايی دندان ها و طرح لبخند اهميت ويژه‌ای مي دهند، می باشد.

اندازه گيری دقيق اصلاح طرح لبخند با استفاده از تناسب‌هاي مختلف و تنظيم پارامترهای طراحی صورت شامل فاصله دو مردمک و فاصله گوشه‌های لب،‌ ارتفاع صورت و … انجام می پذيرد. استفاده از نرم افزار پيشرفته GPS ،و قابليت منحصر بفرد آن‌ در آناليز زيبايی صورت و دندان، اين امکان را به‌ ما می دهد که‌ به سادگی و با دقت بالا پارامترهای مورد نظر را بررسی و دستورات لابراتوری و کلينيکی را صادر نماييم. با استفاده‌ از نرم افزار بررسی عکس ديجيتالی صورت تغييرات لازم شامل: اندازه، شکل، تناسب دندان ها،‌ ارتفاع و ديگر مشخصات در لبخند شما اعمال مي شود.

ماندگاری اصلاح طرح لبخند

درمان و زیباسازی در حوزه دندان و به خصوص زیبایی از جمله اصلاح طرح لبخند دندان مستلزم مراقبت از دهان و دندان و نگهداری بعد از درمان است. برای افزایش طول عمر دندان ها باید بهداشت دهانی را به خوبی رعایت کرد تا دندان ها آسیب نبینند و بعد از اینکه درمان روی آن ها انجام شد نیز باید با مسواک زدن و نخ دندان زدن هم سفید بودن دندان ها را حفظ کرد و هم باعث ماندگاری سالم بودن دندان ها شد. با این وجود برای حفظ زیبایی و سلامت دندان ها لازم است به صورت مداوم تحت معاینه دندانپزشک قرار بگیرد تا در صورت نیاز درمان لازم برای دندان لک شده و یا لب پر شده شما انجام شود.

انواع روش های طراحی لبخند

هر دهان و دندانی ویژگی‌های خاصی‌ دارد و درک این ویژگی‌ها می تواند به ارائه خدمات دندانپزشکی زیبایی مناسب به‌ هر فرد کمک کند. معمولاً، اصلاح لبخند لثه‌ای و اصلاح طرح لبخند دارای متد متعددی‌ است و فرآیند اصلاح طرح لبخند دندان می تواند ترکیبی از روش‌های زیر باشد که‌ تشخیص و روند کار با متخصص و دندانپزشک زیبایی است.

 • باندینگ دندان

باندینگ دندان یک روش طراحی لبخند مطمئن و بی خطر در دندانپزشکی زیبایی است‌ که‌ برای بهبود ظاهر خراشیده، ترک خورده، یا تغییر رنگ داده دندان ها به منظور اصلاح طرح لبخند استفاده می شود. از این روش می توان برای حذف فضاهای خالی بین دندان ها و نیز تغییر اندازه یا شکل دندان استفاده‌ کرد. این‌ روش در زمانی کم امکان پذیر است. در باندینگ دندان می توان از بهترین رنگی که‌ با دندان فرد مطابقت دارد، برای تغییر رنگ دندان استفاده کرد.

 • بلیچینگ یا سفید کردن دندان

بلیچینگ یا سفید کردن دندان یکی از روش‌های متداول برای اصلاح طرح لبخند است‌ که برای‌ افرادی که‌ به دنبال داشتن لبخند زیبا با صرف زمان بسیار کم هستند، مناسب است. در این حالت بیماران می توانند فرآیند سفید شدن دندان را در مطب دندانپزشکی یا در خانه انجام دهند. هر دو حالت این‌ روش درمانی بسیار متداول‌ است و می تواند نتایج فوق العاده در کوتاه مدت برای اصلاح طرح لبخند به‌ همراه داشته‌ باشد.

 • ونیر پرسلن یا لمینت دندان

ونیر پرسلن که‌ در اصلاح لمینت یا لمینت دندان نیز نامیده می شود، قابلیت اصلاح تعدادی از مشکلات و ترمیم زیبایی دندان برای اصلاح طرح لبخند را دارد. این نوع روکش بر روی دندان ها قرار می گیرد و به‌ این ترتیب مشکلات ظاهری آنها همچون خراشیدگی، کجی، و تغییر رنگ را پنهان می کند. فقط در طول دو جلسه درمانی، لمینت دندان می تواند به‌ شما یک لبخند حیرت انگیز هدیه دهد.

 • انواع روکش های دندانی

ساخت روکش و پروتزهای دندانی با زيبايی حداکثری و کاربردی واقعيت توسط تکنولوژي CAD/CAM با طراحی منحصر به فرد ديجيتالی و استفاده از Zironica به جاي فلزهای موجود دندانپزشکی توانسته‌ است، از مشکلات رايج روکش های‌ قبلی بکاهد. در اين مرکز کليه روکش های دندانی و روکش ایمپلنت دندان توسط اين تکنولوژی طراحی و ساخته شده و نهايت مقاومت و زيبايی را دربر دارد. همچنين از تعداد جلسات مراجعه جهت امتحان و تست روکش کاسته شده و تنها در يک جلسه پس از قالبگيری قابل تحويل می باشد.

 •  اصلاح لبخند لثه ای با ارتودنسی

در طراحی لبخند در موارد بسیار زیادی از ارتودنسی استفاده می شود و تقریبا بهترین روش درمان نیز هست. چرا که هیچگونه تغییر یا دست‌کاری در سطوح دندانی ایجاد نمی شود و کاملا مناسب دندان هایی‌ می باشد که کاملا خوشرنگ و زیبا هستند و فقط دچار نامرتبی می باشند که‌ با انجام روش ارتودنسی مرتب می شوند. البته ایراداتی نیز دارد که‌ از جمله‌ آن درمان طولانی آن و همچنین افزایش احتمال پوسیدگی دندان ها در طول دوره درمان می باشد که البته اشکال پوسیدگی امروزه توسط انجام روش ارتودنسی نامرئی کاملا رفع شده‌ است.

 •  پر کردگی به رنگ دندان

استفاده از پر کردگی هم رنگ دندان جذاب تر و ایمن تر از روش‌های قدیمی‌ است که‌ در آن ها از فلز برای پرکردن دندان ها استفاده می شود. امروزه می توان پرکردگی های‌ فلزی قدیمی دندان را با مواد کامپوزیت دندانی سفید جایگزین کرد و به این ترتیب طرح لبخند را زیباتر جلوه داد.

 • کاشت دندان (ایمپلنت)

اگر یک یا چند دندان خود را از دست داده‌اید، کاشت دندان و ایمپلنت را به شما توصیه می کنیم و توصیه می شود، برای‌ این منظور از یک انکور برجسته‌ برای روکش دندانی یا بریج (پل دندان) استفاده شود.

 •  جراحی لثه

در بسیاری از موارد دندان ها بسیار کوتاه می باشند و بخش لثه ای‌ آن ها توسط لثه بیش از حد پوشیده شده‌ است، این موارد به لبخند لثه‌ای یا Gummy Smile معروف می باشند. در اکثر این موارد امکان طراحی لبخند توسط جراحی لثه در مطب یا توسط لیزر امکان پذیر می باشد و با وجود سادگی درمان و انجام در یک جلسه، نتیجه‌ای غیر قابل توصیف دربردارد.

 • جراحی فک و صورت

گاهى مشكل زيبايى لبخند مربوط به عقب يا جلو بودن فک است، در اين شرايط نمی توان‌ با روش‌هايى مثل ارتودنسى يا لمينت موقعيت دندان ها را اصلاح كرد و طرح درمان در اين مورد جراحى فک مى باشد كه‌ در اين روش استخوان فک جابجا می شود تا در موقعيت ايده آل قرار گيرد. طراحی لبخند

نکات مهم در اصلاح طرح لبخند

برای اصلاح طرح لبخند، دندانپزشک نکاتی را در نظر می گیرد که در زیر به آن ها اشاره می کنیم:

طول دندان

دندان های‌ بلند باعث می شوند، ظاهر فرد جوان‌تر بنظر برسد. زیرا افزایش سن باعث ایجاد فرسودگی و سایش دندان ها می شود. لبخند لثه ای نیز عموماً باعث کوچک‌تر دیده شدن دندان ها می شود. اصلاح طرح لبخند لثه‌ای برای دندان های‌ کوچک‌تر، شامل فرم دهی و افزایش طول دو دندان مرکزی جلو با روکش چینی یا کامپوزیت یا ارائه برنامه‌ای‌ برای لیزر درمانی جهت افزایش نمایانی دندان ها می باشد.

افزایش طول دندان بر ظاهر کلی صورت تأثیر می گذارد. مثلاً داشتن دندان‌های بلند، مربعی و شکیل باعث می شود فرد لاغرتر بنظر برسد.

خط لبخند

خط لبخند یک خط خیالی است‌ که‌ در وضعیت ایده آل از لبه دندان های‌ بالایی امتداد پیدا می کند و مشابه انحنای لب پایینی شما، در هنگام لبخند زدن‌ است. از این خط به‌عنوان استانداردی‌ برای اصلاح لبخند لثه‌ای و اصلاح طرح لبخند دندان و بعنوان مقیاسی برای‌ تعیین اندازه طول دندان ها، استفاده می شود.

تناسب دندان ها

برای داشتن لبخندی زیبا لازم‌ است دندان‌ها با یکدیگر متناسب باشند. لبخند زیبا لبخندی است‌ که‌ در آن‌ دو دندان مرکزی جلو غالب باشند و نسبت عرض به طول آن‌ها 4 به 5 باشد. دندانپزشک با استفاده از این تناسب طول و عرض دندان ها را محاسبه می کند.

بافت و مشخصات دندان‌ ها

دندانپزشک زیبایی می تواند با انتخاب قالب‌هایی که حالت زنانه‌تر یا مردانه‌تری دارد، خط لبخند را اصلاح کند. طراحی لبخند یک روش دندان‌پزشکی است که به لحاظ زیبایی، لبخندهایی طبیعی، سفید و زیبا را ایجاد می‌کند. طراحی لبخند می‌تواند سلامت دندان را به‌طور کامل حفظ کند و ظاهر دندان را بدون در نظر گرفتن وضعیت اصلی دندان بهبود بخشد. طول عمر طراحی لبخند نسبت به سایر اقدامات موقت بازسازی دندان طولانی‌تر بوده و یک سرمایه‌گذاری کلان در ظاهر کلی صورت شما محسوب می‌شود. دندان‌ها ممکن است براثر سایش، تراشیدن و یا تغییر رنگ، ظاهر نامناسبی به خود بگیرند که این مشکلات با افزایش سن و به‌تدریج رخ می‌دهد اما طراحی لبخند به شما کمک می‌کند تا زیبایی لبخند خود را بازیابید. بنابراین قبل از لبخند زدن به بهبود ظاهر لبخند خود از طریق یک یا چند روش دندان‌پزشکی همچون روکش دندان، پیوند کامپوزیتی، ایمپلنت دندان و یا سفید کردن دندان‌ها بی اندیشید. طراحی لبخند

دندان و جنبه‌های تأثیرگذار آن بر لبخند

زمانی که برای طراحی لبخند به دندان‌پزشکی مراجعه می‌کنید دندان‌پزشک تمام جنبه‌های تأثیرگذار بر لبخند شما را بررسی می‌کند و سپس با روش‌هایی خاص به بهبود آن‌ها می‌پردازد. درواقع طراحی لبخند به آنچه در مورد لبخند خود و یا دندان‌هایتان دوست دارید و یا از وجود آن‌ها ناراحت هستید اشاره دارد. در ادامه به جوانبی که بر زیبایی لبخند و دندان‌ها تأثیرگذار هستند اشاره خواهد شد.

 1. رنگ دندان

پر کردن دندان‌ها با مواد نقره‌ای‌رنگ یا آمالگام ظاهر دندان را زشت می‌کند. در طراحی لبخند برای حفظ زیبایی دندان، دندان‌پزشکان از ترمیم‌های کامپوزیتی برای طبیعی جلوه دادن دندان استفاده می‌کنند. سفید کردن دندان نیز می‌تواند لک‌های موجود بروی دندان که سبب تغییر رنگ دندان شده است را بهبود بخشد. رنگ و سایه دندان از مهم‌ترین نکات در ارزیابی و آماده‌سازی روش‌های طراحی لبخند همچون روکش کردن، تاج زدن، بریج، باندینگ کامپوزیت و ایمپلنت دندان می‌باشد. تیرگی و تغییر رنگ دندان موجب می‌شود که دندان‌هایتان همانند دندان‌های فرد سالخورده به نظر برسد. یک لبخند خوب با دندان‌های روشن و سفید شما را جوان‌تر نشان می‌دهد. دندان‌پزشک برای سفید کردن دندان‌هایتان یک سایه مناسب را انتخاب می‌کند و سپس وینرها را با توجه به تن رنگی صورت و موهایتان با دقت بررسی خواهد کرد. دندان‌پزشکان زیبایی تلاش می‌کنند تا بین لبخندی روشن‌تر و سفیدتر و حفظ رنگ طبیعی دندان به تعادل برسند.

 1. فاصله بین دندان ها و ردیف بودن آن‌ها

دندان‌های کج، روی‌هم افتاده و یا دندان‌هایی که بینشان شکاف وجود دارد می‌توانند به کمک روش‌هایی چون ارتودنسی و یا وینر کردن صاف و ردیف شوند و لبخندی زیبا را طراحی کنند.

 1. دندان‌های ازدست‌رفته

نبودن یک یا چند دندان بروی لبخند شما تأثیر منفی می‌گذارد و همچنین گاز زدن غذا را برای شما دشوار کرده و خطر ابتلا به پوسیدگی را افزایش می‌دهد. طراحی لبخند دندان‌هایی مصنوعی را با روش‌هایی چون ایمپلنت جایگزین دندان‌های ازدست‌رفته می‌کند تا هم زیبایی لبخند حفظ شود و هم جویدن غذا برای فرد آسان شود.

 1. هماهنگی و تعادل

دندان‌های ناهموار، تراشیده شده و ترک‌خورده می‌تواند بر زیبایی لبخند تأثیر بگذارد. با استفاده از روش‌های طراحی لبخند مثل روکش کردن می‌توان به بهبود شکل کلی لبخند کمک کرد و موجب زیبایی ظاهری دندان‌ها شد. درمجموع یک چهره با لبخند نامناسب را می‌توان به کمک روش‌هایی چون ارتودنسی یا جراحی فک اصلاح کرد. بنابراین یک دندان‌پزشک زیبایی به شما کمک می‌کند تا نواقص دندان خود را یافته و با روش‌ها و عملکردهای ترمیمی مثل سفید کردن دندان، پیوند کامپوزیتی، ونیرها، تاج دندان، ارتودنسی و یا جراحی فک و صورت، زیبایی لبخند و همچنین صورت خود را بازیابید.

طراحی لبخند دندان‌هایی مصنوعی را با روش‌هایی چون ایمپلنت جایگزین دندان‌های ازدست‌رفته می‌کند تا هم زیبایی لبخند حفظ شود و هم جویدن غذا برای فرد آسان شود.

اجزای زیبایی در طراحی لبخند

اجزای زیبایی در طراحی لبخند در بحث زیبایی‌شناسی لبخند علاوه بر رنگ، ردیف بودن و تعادل دندان‌ها ویژگی‌های متعدد دیگری نیز وجود دارد که دندان‌پزشک زیبایی زمان برنامه‌ریزی جهت طراحی لبخند آن‌ها را ارزیابی می‌کند تا لبخندی زیبا را بوجود آورد.

اجزای زیبایی در طراحی لبخند شامل موارد زیر می‌باشند:

 • طول دندان: دندان‌های بلند، ظاهری جوان‌تر ایجاد می‌کنند. پیری باعث سایش و ترک خوردن دندان‌ها و همین‌طور کوتاه شدن آن‌ها می‌شود. روش‌های درمانی برای دندان‌های کوتاه‌تر می‌تواند شامل تغییر شکل و طول دو دندان مرکزی جلویی به‌وسیله اتصال کامپوزیت یا روکش‌های پرسلن باشد. اگر لبخند زیبایی داشته باشید دندان‌پزشک برای درمان اصلاح خط لبخند و طول ظاهری دندان‌ها می‌تواند از لیزر برای طراحی لبخند استفاده کند.
 • خط لبخند: خط لبخند خطی خیالی است که از لبه‌های دندان‌های فوقانی شما به دو طرف صورت دنبال می‌شود که باید به‌اندازه منحنی لب پایین شما باشد. این استاندارد در تعیین جایگاه دندان‌های جدید کمک خواهد کرد.
 • پروتز دندان: دندان‌پزشک زیبایی دندان شما را بررسی می‌کند تا نسبت صحیح دندان‌هایتان از یکدیگر را دریابد. اکثر افراد لبخندی را زیبا می‌پندارند که دو دندان جلویی مرکزی برهم غالب بوده و نسبت عرض به طول آن‌ها 4 تا 5 باشد. این نسبت طول و عرض دندان‌ها سبب متعادل نشان داده شدن خط لبخند خواهد شد.
 • بافت و خصوصیات دندان: یک دندان‌پزشک زیبایی برای طراحی لبخند می‌تواند از تاج و یا روکش‌هایی متفاوت برای ایجاد ظاهری زنانه و یا مردانه استفاده کند تا علاوه بر مطابقت ظاهری دندان‌ها، طبیعی‌تر نیز نشان داده شوند.

درمان‌های متداول برای طراحی لبخند

درمان‌های متداول برای طراحی لبخند با توجه به مباحث ذکرشده در بالا  دریافتیم که عوامل زیادی بر زیبایی لبخند تأثیرگذار هستند بنابراین برای طراحی لبخند می‌توان از روش‌های گوناگونی استفاده کرد تا نواقص دندان‌ها گرفته‌شده و لبخندی زیبا خلق شود. برای طراحی برخی لبخندها فقط به وینرها یا همان روکش‌ها نیاز خواهد بود. برای ایجاد لبخندی زیبا در بعضی از دندان‌ها به ترکیبی از وینرها و تاج‌ها نیاز خواهد بود. زمانی که دندان‌های بیمار ضعیف باشد مثلاً ریشه آن قبلاً ترمیم‌شده است، از تاج استفاده می‌شود. در برخی لبخندها دندان‌های ازدست‌رفته زیبایی لبخند را از بین می‌برند که برای رفع این مشکل از روش‌هایی چون ایمپلنت برای جایگزینی دندان استفاده می‌شود. اگر فردی چندین دندان خود را ازدست‌داده باشد دندان‌پزشک برای طراحی لبخند وی از پروتزهای چندگانه و یا ایمپلنت استفاده می‌کند. اگر زمان لبخند لثه‌ها بیش‌ازاندازه نمایان شوند و یا لبه‌های لب ناهموار باشد، لیفت لثه برای کاهش میزان لثه انجام می‌شود. اگر فقط چند دندان روکش شده باشد قبل از تکمیل طراحی لبخند دندان‌ها سفید می‌شوند تا زیبایی لبخند افزایش یابد.

نگهداری طرح لبخند

روش‌های دندان‌پزشکی زیبایی به مراقبت‌ها و بهداشت دهان و دندان وابسته بوده  و طول عمر آن‌ها به میزان توجه و نگهداری فرد بستگی دارد. به‌طور مثال برای حفظ سفیدی دندان‌ها، سفید کردن دندان باید به‌طور مرتب انجام شود. وینرهایی که برای دندان استفاده می­شوند ممکن است ترک برداشته و یا بشکنند بنابراین باید با وینرهای جدید جایگزین شوند. پیوندهای کامپوزیتی دائمی که برای اصلاح و طراحی لبخند استفاده می‌شوند ممکن است لکه‌دار شده و نیاز به ترمیم و یا تعویض داشته باشند. تاج‌های دندان معمولاً بعد از 10 تا 15 سال، ساییده شده و باید تعویض شوند. کیفیت سرامیک روکش‌ها، مواد انتخاب‌شده توسط دندان‌پزشک و مهارت پزشک دندان‌ساز بر طول عمر زیبایی و طراحی لبخند تأثیر می‌گذارد. برای رسیدن به بهترین نتایج باید تحقیقات دقیقی در خصوص انواع روش‌های درمانی طراحی لبخند و مواد مورداستفاده در هرکدام از این روش­ها صورت گیرد و درنهایت باید دندان‌پزشکی باتجربه و متبحر را انتخاب کرد تا بتواند به کمک این روش­ها لبخندی زیبا را طراحی کند. طراحی لبخند- بررسی اولیه دندان توسط دندان پزشک دندان‌پزشک قبل از اینکه از روش‌های درمانی برای اصلاح و طراحی لبخند شما استفاده کند ابتدا سلامت دهان و دندان شما را مورد ارزیابی قرار می‌دهد. دندان‌پزشک در این ارزیابی جامع سلامت دندان، دهان، لثه، ریشه‌ها و انسدادهای دندانی را بررسی خواهد کرد. اگر در این ارزیابی مشکلی در بهداشت دهان مثل یک ناهنجاری غیرطبیعی(malocclusion) یا بیماری لثه مشاهده شد ابتدا درمان و مراقبت‌های مربوط به آن انجام خواهد شد زیرا عدم توجه به این مشکلات بر نتیجه ی روش ­های درمانی طراحی لبخند و طول عمر آن‌ها مؤثر خواهد بود. در پایان باید گفت طراحی لبخند که یکی از شاخه‌های دندان‌پزشکی زیبایی است شامل انواع تکنولوژی‌های دندان‌پزشکی است که می‌تواند تغییراتی را در لبخند افراد ایجاد کند. روش‌هایی چون لمینیت، وینر و تاج‌گذاری، ایمپلنت، ارتودنسی و سفید کردن دندان‌ها ازجمله روش‌های موجود برای طراحی لبخند می‌باشند.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.