طراحی لبخند چیست ؟

طراحی لبخند

طراحی لبخند یک روش دندان‌پزشکی است که به لحاظ زیبایی، لبخندهایی طبیعی، سفید و زیبا را ایجاد می‌کند. طراحی لبخند می‌تواند سلامت دندان را به‌طور کامل حفظ کند و ظاهر دندان را بدون در نظر گرفتن وضعیت اصلی دندان بهبود بخشد.

طول عمر طراحی لبخند نسبت به سایر اقدامات موقت بازسازی دندان طولانی‌تر بوده و یک سرمایه‌گذاری کلان در ظاهر کلی صورت شما محسوب می‌شود.

دندان‌ها ممکن است براثر سایش، تراشیدن و یا تغییر رنگ، ظاهر نامناسبی به خود بگیرند که این مشکلات با افزایش سن و به‌تدریج رخ می‌دهد اما طراحی لبخند به شما کمک می‌کند تا زیبایی لبخند خود را بازیابید.

بنابراین قبل از لبخند زدن به بهبود ظاهر لبخند خود از طریق یک یا چند روش دندان‌پزشکی همچون روکش دندان، پیوند کامپوزیتی، ایمپلنت دندان و یا سفید کردن دندان‌ها بی اندیشید.

سرفصل‌های عنوان‌شده در این مقاله عبارت‌اند از:

طراحی لبخند

دندان و جنبه‌های تأثیرگذار آن بر لبخند

زمانی که برای طراحی لبخند به دندان‌پزشکی مراجعه می‌کنید دندان‌پزشک تمام جنبه‌های تأثیرگذار بر لبخند شما را بررسی می‌کند و سپس با روش‌هایی خاص به بهبود آن‌ها می‌پردازد.

درواقع طراحی لبخند به آنچه در مورد لبخند خود و یا دندان‌هایتان دوست دارید و یا از وجود آن‌ها ناراحت هستید اشاره دارد. در ادامه به جوانبی که بر زیبایی لبخند و دندان‌ها تأثیرگذار هستند اشاره خواهد شد.

  1. رنگ دندان

پر کردن دندان‌ها با مواد نقره‌ای‌رنگ یا آمالگام ظاهر دندان را زشت می‌کند. در طراحی لبخند برای حفظ زیبایی دندان، دندان‌پزشکان از ترمیم‌های کامپوزیتی برای طبیعی جلوه دادن دندان استفاده می‌کنند.

سفید کردن دندان نیز می‌تواند لک‌های موجود بروی دندان که سبب تغییر رنگ دندان شده است را بهبود بخشد. رنگ و سایه دندان از مهم‌ترین نکات در ارزیابی و آماده‌سازی روش‌های طراحی لبخند همچون روکش کردن، تاج زدن، بریج، باندینگ کامپوزیت و ایمپلنت دندان می‌باشد.

تیرگی و تغییر رنگ دندان موجب می‌شود که دندان‌هایتان همانند دندان‌های فرد سالخورده به نظر برسد. یک لبخند خوب با دندان‌های روشن و سفید شما را جوان‌تر نشان می‌دهد.

دندان‌پزشک برای سفید کردن دندان‌هایتان یک سایه مناسب را انتخاب می‌کند و سپس وینرها را با توجه به تن رنگی صورت و موهایتان با دقت بررسی خواهد کرد. دندان‌پزشکان زیبایی تلاش می‌کنند تا بین لبخندی روشن‌تر و سفیدتر و حفظ رنگ طبیعی دندان به تعادل برسند.

  1. فاصله بین دندان ها و ردیف بودن آن‌ها

دندان‌های کج، روی‌هم افتاده و یا دندان‌هایی که بینشان شکاف وجود دارد می‌توانند به کمک روش‌هایی چون ارتودنسی و یا وینر کردن صاف و ردیف شوند و لبخندی زیبا را طراحی کنند.

  1. دندان‌های ازدست‌رفته

نبودن یک یا چند دندان بروی لبخند شما تأثیر منفی می‌گذارد و همچنین گاز زدن غذا را برای شما دشوار کرده و خطر ابتلا به پوسیدگی را افزایش می‌دهد.

طراحی لبخند دندان‌هایی مصنوعی را با روش‌هایی چون ایمپلنت جایگزین دندان‌های ازدست‌رفته می‌کند تا هم زیبایی لبخند حفظ شود و هم جویدن غذا برای فرد آسان شود.

  1. هماهنگی و تعادل

دندان‌های ناهموار، تراشیده شده و ترک‌خورده می‌تواند بر زیبایی لبخند تأثیر بگذارد. با استفاده از روش‌های طراحی لبخند مثل روکش کردن می‌توان به بهبود شکل کلی لبخند کمک کرد و موجب زیبایی ظاهری دندان‌ها شد.

درمجموع یک چهره با لبخند نامناسب را می‌توان به کمک روش‌هایی چون ارتودنسی یا جراحی فک اصلاح کرد.

بنابراین یک دندان‌پزشک زیبایی به شما کمک می‌کند تا نواقص دندان خود را یافته و با روش‌ها و عملکردهای ترمیمی مثل سفید کردن دندان، پیوند کامپوزیتی، ونیرها، تاج دندان، ارتودنسی و یا جراحی فک و صورت، زیبایی لبخند و همچنین صورت خود را بازیابید.

طراحی لبخند دندان‌هایی مصنوعی را با روش‌هایی چون ایمپلنت جایگزین دندان‌های ازدست‌رفته می‌کند تا هم زیبایی لبخند حفظ شود و هم جویدن غذا برای فرد آسان شود.

اجزای زیبایی در طراحی لبخند

اجزای زیبایی در طراحی لبخند

در بحث زیبایی‌شناسی لبخند علاوه بر رنگ، ردیف بودن و تعادل دندان‌ها ویژگی‌های متعدد دیگری نیز وجود دارد که دندان‌پزشک زیبایی زمان برنامه‌ریزی جهت طراحی لبخند آن‌ها را ارزیابی می‌کند تا لبخندی زیبا را بوجود آورد.

اجزای زیبایی در طراحی لبخند شامل موارد زیر می‌باشند:

  • طول دندان: دندان‌های بلند، ظاهری جوان‌تر ایجاد می‌کنند. پیری باعث سایش و ترک خوردن دندان‌ها و همین‌طور کوتاه شدن آن‌ها می‌شود. روش‌های درمانی برای دندان‌های کوتاه‌تر می‌تواند شامل تغییر شکل و طول دو دندان مرکزی جلویی به‌وسیله اتصال کامپوزیت یا روکش‌های پرسلن باشد. اگر لبخند زیبایی داشته باشید دندان‌پزشک برای درمان اصلاح خط لبخند و طول ظاهری دندان‌ها می‌تواند از لیزر برای طراحی لبخند استفاده کند.
  • خط لبخند: خط لبخند خطی خیالی است که از لبه‌های دندان‌های فوقانی شما به دو طرف صورت دنبال می‌شود که باید به‌اندازه منحنی لب پایین شما باشد. این استاندارد در تعیین جایگاه دندان‌های جدید کمک خواهد کرد.
  • پروتز دندان: دندان‌پزشک زیبایی دندان شما را بررسی می‌کند تا نسبت صحیح دندان‌هایتان از یکدیگر را دریابد. اکثر افراد لبخندی را زیبا می‌پندارند که دو دندان جلویی مرکزی برهم غالب بوده و نسبت عرض به طول آن‌ها 4 تا 5 باشد. این نسبت طول و عرض دندان‌ها سبب متعادل نشان داده شدن خط لبخند خواهد شد.
  • بافت و خصوصیات دندان: یک دندان‌پزشک زیبایی برای طراحی لبخند می‌تواند از تاج و یا روکش‌هایی متفاوت برای ایجاد ظاهری زنانه و یا مردانه استفاده کند تا علاوه بر مطابقت ظاهری دندان‌ها، طبیعی‌تر نیز نشان داده شوند.

درمان‌های متداول برای طراحی لبخند

درمان‌های متداول برای طراحی لبخند

با توجه به مباحث ذکرشده در بالا  دریافتیم که عوامل زیادی بر زیبایی لبخند تأثیرگذار هستند بنابراین برای طراحی لبخند می‌توان از روش‌های گوناگونی استفاده کرد تا نواقص دندان‌ها گرفته‌شده و لبخندی زیبا خلق شود.

برای طراحی برخی لبخندها فقط به وینرها یا همان روکش‌ها نیاز خواهد بود. برای ایجاد لبخندی زیبا در بعضی از دندان‌ها به ترکیبی از وینرها و تاج‌ها نیاز خواهد بود.

زمانی که دندان‌های بیمار ضعیف باشد مثلاً ریشه آن قبلاً ترمیم‌شده است، از تاج استفاده می‌شود. در برخی لبخندها دندان‌های ازدست‌رفته زیبایی لبخند را از بین می‌برند که برای رفع این مشکل از روش‌هایی چون ایمپلنت برای جایگزینی دندان استفاده می‌شود.

اگر فردی چندین دندان خود را ازدست‌داده باشد دندان‌پزشک برای طراحی لبخند وی از پروتزهای چندگانه و یا ایمپلنت استفاده می‌کند.

اگر زمان لبخند لثه‌ها بیش‌ازاندازه نمایان شوند و یا لبه‌های لب ناهموار باشد، لیفت لثه برای کاهش میزان لثه انجام می‌شود.

اگر فقط چند دندان روکش شده باشد قبل از تکمیل طراحی لبخند دندان‌ها سفید می‌شوند تا زیبایی لبخند افزایش یابد.

نگهداری طرح لبخند

روش‌های دندان‌پزشکی زیبایی به مراقبت‌ها و بهداشت دهان و دندان وابسته بوده  و طول عمر آن‌ها به میزان توجه و نگهداری فرد بستگی دارد. به‌طور مثال برای حفظ سفیدی دندان‌ها، سفید کردن دندان باید به‌طور مرتب انجام شود.

وینرهایی که برای دندان استفاده می­شوند ممکن است ترک برداشته و یا بشکنند بنابراین باید با وینرهای جدید جایگزین شوند. پیوندهای کامپوزیتی دائمی که برای اصلاح و طراحی لبخند استفاده می‌شوند ممکن است لکه‌دار شده و نیاز به ترمیم و یا تعویض داشته باشند. تاج‌های دندان معمولاً بعد از 10 تا 15 سال، ساییده شده و باید تعویض شوند.

کیفیت سرامیک روکش‌ها، مواد انتخاب‌شده توسط دندان‌پزشک و مهارت پزشک دندان‌ساز بر طول عمر زیبایی و طراحی لبخند تأثیر می‌گذارد.

برای رسیدن به بهترین نتایج باید تحقیقات دقیقی در خصوص انواع روش‌های درمانی طراحی لبخند و مواد مورداستفاده در هرکدام از این روش­ها صورت گیرد و درنهایت باید دندان‌پزشکی باتجربه و متبحر را انتخاب کرد تا بتواند به کمک این روش­ها لبخندی زیبا را طراحی کند.

طراحی لبخند- بررسی اولیه دندان توسط دندان پزشک

دندان‌پزشک قبل از اینکه از روش‌های درمانی برای اصلاح و طراحی لبخند شما استفاده کند ابتدا سلامت دهان و دندان شما را مورد ارزیابی قرار می‌دهد.

دندان‌پزشک در این ارزیابی جامع سلامت دندان، دهان، لثه، ریشه‌ها و انسدادهای دندانی را بررسی خواهد کرد.

اگر در این ارزیابی مشکلی در بهداشت دهان مثل یک ناهنجاری غیرطبیعی(malocclusion) یا بیماری لثه مشاهده شد ابتدا درمان و مراقبت‌های مربوط به آن انجام خواهد شد زیرا عدم توجه به این مشکلات بر نتیجه­ی روش­های درمانی طراحی لبخند و طول عمر آن‌ها مؤثر خواهد بود.

در پایان باید گفت طراحی لبخند که یکی از شاخه‌های دندان‌پزشکی زیبایی است شامل انواع تکنولوژی‌های دندان‌پزشکی است که می‌تواند تغییراتی را در لبخند افراد ایجاد کند.

روش‌هایی چون لمینیت، وینر و تاج‌گذاری، ایمپلنت، ارتودنسی و سفید کردن دندان‌ها ازجمله روش‌های موجود برای طراحی لبخند می‌باشند.

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *