بریج دندان : انواع ، مزیت ها و تفاوت ها

بریج محافظه‌کارانه

تفاوت بریج دندان با بریج محافظه کارانه

اگر یک یا چند دندان خود را ازدست‌داده‌اید نگران نباشید خوشبختانه گزینه‌های متعددی برای جایگزینی دندان‌های ازدست‌رفته وجود دارد که می‌تواند عملکرد و زیبایی دندان‌های طبیعی را به شما بازگرداند.

بریج دندان یکی از روش‌های جایگذاری دندان‌های ازدست‌رفته است. ایجاد یک بریج دندان بیشتر شبیه ساخت پل است که به یک حمایت دوطرفه نیاز دارد.

بریج یا پل دندانی جهت جایگزینی یک دندان ازدست‌رفته مورداستفاده قرار می‌گیرد که از دو دندان کناری برای نگه‌داشتن یک دندان استفاده می‌کند.

درگذشته برای کار گذاشتن بریج دندان کمی از سطح دندان‌های مجاور تراش داده‌شده تا روکش دندان با پایه‌ی مخصوص آن بتواند به‌راحتی به دندان‌های مجاور متصل شود.

درواقع دو دندان کناری نقش پایه دندان بریج شده را ایفا کرده و خود را فدای آن می‌کردند. اما در بریج محافظه‌کارانه برای نگه‌داشتن روکش دندان از نگهدارنده های فلزی، سرامیکی و یا کامپوزیتی استفاده می‌شود در این صورت دیگر نیازی به تراشیدن دندان‌های مجاور نخواهد بود.

در ادامه بیشتر در خصوص بریج محافظه‌کارانه و مزیت‌های آن صحبت خواهد شد. سرفصل‌های عنوان‌شده در این مقاله عبارت‌اند از

انواع بریج دندان

بریج دندان یک پروتز ثابت دندانی است که برای جایگزینی یک یا چند دندان از دست‌ رفته با پیوند دائمی دندان مصنوعی به دندان‌های مجاور یا ایمپلنت دندانی انجام می‌شود.

بریج منطقه‌ی دندان ازدست‌رفته را پوشش می‌دهد. آن‌ها به دندان طبیعی یا ایمپلنت‌هایی که این فضا را احاطه کرده‌اند متصل می‌شوند. دندان‌های طبیعی یا ایمپلنت‌هایی که از بریج پشتیبانی می‌کنند اباتمنت نامیده می‌شوند.

بسته به نوع بریج ممکن است دندان‌های اباتمنت طبیعی به‌اندازه کافی برای قرارگیری پل مناسب نباشند. لذا دندان اباتمنت یا ایمپلنت شده فاصله‌ای را فراهم می سازد تا قابی را برای ایجاد بریج به وجود آورد.

با استفاده از این روش ها بریج در یک آزمایشگاه دندان‌پزشکی ساخته می‌شود. 4 نوع متداول بریج دندانی که در مطب های دندان پزشکی مورد استفاده قرار می گیرد عبارت‌اند از:

انواع بریج دندان

1-بریج معمولی:

این مدل بریج از قدیمی‌ترین نمونه‌های بریج دندان است و هم‌اکنون نیز مورداستفاده قرار می‌گیرد. بریج معمولی از یک یا چند دندان مصنوعی ساخته‌شده و در محل دندان‌های ازدست‌رفته قرار می‌گیرد و درنهایت به دندان کناری چسبانده می‌شود. به این دندان‌های مصنوعی کار گذاشته‌شده اباتمنت نیز می‌گویند.

زمانی می‌توان از این مدل بریج دندان استفاده کرد که دندان‌های دو طرف آن سالم و از استحکام کافی برخوردار باشند. برای کار گذاشتن دندان بریج لازم است بخشی از سطح دندان‌های کناری تراش داده شود.

در این روش دندان‌پزشک مینای دندان‌های کناری را تراش می‌دهد تا بتواند بریج دندان را روی تاج دندانهای کناری بچسباند. با توجه به اینکه مینای تراش داده‌شده قادر به رشد مجدد نیست لذا این نوع بریج، بریج محافظه‌کارانه نبوده و دندان بریج به‌وسیله تاج دندان محافظت می‌شود.

2-بریج معلق:

این مدل از بریج دندان نیز شبیه مدل پیشین است با این تفاوت که سالم بودن یکی از دندان‌های کناری برای کار گذاشتن بریج کفایت می‌کند.

درواقع این دندان مصنوعی می‌تواند ازیک‌طرف به دندان طبیعی بیمار متصل شده و کاملاً محکم در جای خالی دندان ازدست‌رفته قرار گیرد. در این روش نیز مانند بریج معمولی پزشک ناگزیر به تراشیدن مینای دندان پایه است تا بتواند بریج را روی آن ثابت نگه دارد.

دندان پایه‌ای که بریج به آن متصل شده است گاهی اوقات همانند اهرم عمل می‌کند لذا ممکن است دچار شکستگی شده و یا به‌مرورزمان تاج آن از بین برود.

3-بریج مریلند:

این نمونه بریج ها که جایگزینی برای بریج معمولی هستند با قالب‌هایی از جنس فلز، سرامیک یا کامپوزیت ساخته‌شده که پشت دو دندان پایه(دندان‌های مجاور دندان ازدست‌رفته) وصل می‌شوند.

به این نمونه بریج، بریج محافظه‌کارانه گفته می‌شود زیرا سبب از بین رفتن مینای دندان کناری نخواهد شد. ازآنجایی‌که این بریج محافظه‌کارانه از قسمت تاج به دندان‌های کناری وصل می‌شود لذا نیازی به تراشیدن مینای دندان ندارد.

استقامت این دندان‌ها به مقاومت چسبی که آن‌ها را در جایشان نگه می‌دارد وابسته است لذا برای دندان‌های آسیایی مناسب نیستند زیرا عمل جویدن با این دندان‌ها انجام می‌شود.

بریج مریلند بریجی که با روش جدید اجرا میشود

در بریج محافظه‌کارانه برای ثابت کردن دندان در جای خود از نگه‌دارنده‌های فلزی، سرامیکی و یا کامپوزیت استفاده می‌شود لذا نیازی به تراشیدن دندان مجاور نبوده و ساختار دندان‌های طبیعی دچار آسیب نخواهد شد.

4-بریج ایمپلنت:

نمونه‌ی دیگری از بریج دندان ایمپلنت دندان است. اگر بیمار بیش از یک دندان خود را ازدست‌داده باشد بهتر است از این روش برای بریج دندان استفاده کند. در این روش بریج به کمک پایه‌های ایمپلنت در جای خود قرار می‌گیرد لذا نیازی به تراشیدن مینای دندان و نگهداری آن به‌وسیله تاج نخواهد بود.

گاهی اوقات امکان استفاده از ایمپلنت‌های جداگانه برای هریک از دندان های ازدست‌رفته نخواهد بود لذا برای ثابت ماندن بریج در جای خود، لازم است که آن را بین دو ایمپلنت قرار داد.

با توجه به اینکه این نمونه از بریج در جای خود ثابت می‌شوند لذا بسیار مقاوم بوده و ظاهر و عملکردی مشابه دندان طبیعی ارائه می‌دهند. برای کاشت این مدل از بریج به دو عمل جراحی نیاز است. جراحی اول برای کار گذاشتن ایمپلنت انجام می‌شود و در جراحی دوم بریج روی ایمپلنت قرار می‌گیرد. این روش درمانی حداقل 5 ماه زمان می‌برد.

بریج محافظه‌کارانه و مزیت آن

برای کار گذاشتن بریج دندان به حمایت دوطرفه دندان‌های مجاور برای پر کردن شکاف دندان ازدست‌رفته نیاز است. ازآنجایی‌که در این روش امکان پشتیبانی نامناسب از دندان‌های مجاور وجود دارد لذا از روش‌های دیگری برای افزایش مقاومت موردنیاز برای نگهداری بریج استفاده می‌شود.

برای نگهداری بریج دندانی دو دندان مجاور باید دست‌نخورده و سالم باشند. برای افزایش مقاومت دندان بریج، بااتصال به تاج دندان‌های مجاور می‌توان از آن به‌منظور پر کردن شکاف دندان ازدست‌رفته استفاده کرد.

بریج محافظه‌کارانه یا بریج با حداقل تراشیدگی دندان این اجازه را به دندان‌پزشک می‌دهد که بدون تراش دندان‌های حمایتی بریج را در محل خود قرار دهد.

بریج محافظه‌کارانه عملکردی مشابه دندان طبیعی داشته و به دندان‌ها ظاهری طبیعی می‌بخشد. عدم تراشیدگی مینای دندان برای پشتیبانی آن، تضمین می‌کند که تاج‌های دندان مصنوعی بریج شده برای نگهداری و قرارگیری مناسب آن در محل مورد نظر مناسب هستند.

با بریج محافظه‌کارانه بدون از دست رفتن بخشی از دندان طبیعی قادر به لذت بردن از همان اثر ترمیمی خواهید بود. این روش می‌تواند بسیاری از حساسیت‌ها و ناراحتی‌هایی که درنتیجه از دست رفتن مینای دندان در بریج اتفاق می‌افتاد را کاهش و یا حذف کند. استفاده از بریج محافظه‌کارانه برای داشتن ظاهری زیبا و طبیعی مناسب‌تر خواهد بود.

بریج محافظه‌کارانه و مزیت آن

برای بریج محافظه‌کارانه حداکثر می‌توان از دو روکش دندان استفاده کرد و برای بیش از دو دندان مناسب نخواهند بود. عدم نیاز به تراشیدن دندان‌های مجاور، بهبود عملکرد جویدن، تساوی نیروی وارده بر استخوان فک و حفظ مرتب بودن دندان‌ها از مزیت‌های بریج محافظه‌کارانه هستند. زمانی که پایه‌های فلزی یا سرامیکی بریج محافظه‌کارانه محکم شده‌اند امکان جداسازی آن‌ها وجود ندارد.

بریج محافظه‌کارانه نیز همانند دندان طبیعی نیاز به مراقبت دارد و باید به‌طور منظم به کمک مسواک تمیز شود. ازآنجایی‌که امکان تجمع خورده غذا در زیر تاج آن وجود دارد لذا لازم است برای شستشوی آن از واتر جت استفاده شود تا فشار آب منجر به تمیز شدن زیر تاج شود.

بریج محافظه‌کارانه با حفظ ظاهر طبیعی عملکردی مشابه دندان طبیعی ارائه می‌دهد. با بریج محافظه‌کارانه بدون از دست رفتن بخشی از دندان طبیعی قادر به لذت بردن از همان اثر ترمیمی خواهید بود.

یکی از روش‌های جایگزینی دندان‌های ازدست‌رفته بریج دندان است. در روش‌های قدیمی بریج برای جاگذاری روکش دندان، مینای دو دندان کناری تراش داده‌شده و سپس روکش دندان با پایه‌های مخصوص خود به دندان‌های تراش داده‌شده متصل می‌شدند.

اما در بریج محافظه‌کارانه نیازی به تراش دندان نیست بلکه روکش دندان به کمک نگه‌دارنده‌های فلزی، سرامیکی و یا کامپوزیت در جای خود قرار می‌گیرند. بریج محافظه‌کارانه عملکردی مشابه دندان طبیعی داشته و ظاهر طبیعی دندان را حفظ می‌کند. عدم نیاز به تراش دندان‌های مجاور، بهبود عملکرد جویدن و حفظ ظاهر طبیعی از مزیت‌های بریج محافظه‌کارانه به شمار می‌آیند.

طول عمر بریج دندان

البته همانطور که در دندانپزشکی پیشگیری بیان کردیم ، طول عمر مفید بریج محافظه کارانه نیز مانند دندان طبیعی بسته به بهداشت دهان و دندان و نحوه اجرای اصولی آن دارد.

اگر بریج دندان توسط دکتر متخصص و با کیفیت اجرا شود ، بعد از آن نوبت به رعایت نکات بهداشتی و محافظت از بریج مانند دندان طبیعی میرسد که عمر مفید بریج به بالای 10 سال نیز افزایش میابد.

مراحل بریج دندان

مراحل نصب بریج دندان

بریج دندان دارای انواع مختلف میباشد که هر کدام از آنها همانطور که پیشتر گفتیم بسته به نوع و ویژگیهایش مراحل نصب خود را دارا میباشد ، برای اطلاع بیشتر در مورد بریج مناسب ، زمان و نحوه اجرای بریج با کلینیک دندانپزشکی دکتر یزدی زاده تماس بگیرید.

هزینه اجرا و کاشت بریج

یکی از سوالاتی که همیشه پرسیده میشود ، این است که هزینه بریج دندان چقدر است ، باید گفت که امکان ارائه قیمت بصورت لیست کار دشوار و سختی است.

چرا که با توجه به اینکه مواد اولیه همیشه به یک قیمت تهیه نمی شود و مورد بعدی این است که بسته به انتخاب شما و شرایط دندانهای شما نوع و روش اجرای بریج متفاوت است که این خود باعث اختلاف قیمت می شود ، جهت دریافت مشاوره و قیمت بریج محافظه کارانه در سایت دندانپزشکی یزدی زاده وقت بگیرید.

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *