دندان‌پزشکی کودکان با سلامت دهان و دندان از دوران کودکی تا سال‌های نوجوانی کودک مرتبط است. یک دندان‌پزشک اطفال در خصوص مراقبت از دندان‌ها، لثه‌ها و دهان کودک در مراحل مختلف دوران رشد وی آموزش‌دیده و مدرک و تجربه لازم را کسب می کند.

اولین دندان‌های کودک در ۶ ماه اول زندگی وی شروع به رشد کرده و تا سن ۶ تا ۷ سالگی اولین مجموعه از دندان‌های کودک (دندان‌های شیری) ازدست‌رفته و درنهایت دندان‌های ثانویه و دائمی جایگزین دندان‌های اولیه خواهند شد.

دندان‌های جایگزین شده و دائمی به مراقبت‌های منظم نیاز دارند. اگر مراقبت‌های مناسب توسط دندان‌پزشکی کودکان صورت نگیرد دندان کودک دچار پوسیدگی و بیماری شده که احتمالاً درد و عوارض آن کل زندگی کودک را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

امروزه پوسیدگی دندان در دوران کودکی(که یک بیماری عفونی است) ۵ برابر بیشتر از آسم و ۷ برابر بیشتر از تب یونجه(زکام در اثر حساسیت) است. در ادامه در خصوص دندان‌پزشکی کودکان بیشتر بحث خواهد شد.

سرفصل‌های عنوان‌شده در این مقاله عبارت‌اند از:

 • چه نوع درمان‌هایی توسط دندان‌پزشکی کودکان ارائه می‌شود؟
 • چرا و چه زمانی کودک باید به دندان‌پزشک اطفال مراجعه کند؟
 • چه عملیاتی در دندان‌پزشکی کودکان انجام می شود؟

چه نوع درمان‌هایی توسط دندان‌پزشکی کودکان ارائه می‌شود؟

دندان‌پزشکی کودکان طیف وسیعی از گزینه‌های درمان و همچنین تخصص و آموزش برای مراقبت از دندان‌ها، لثه و دهان کودک را ارائه می‌دهد. زمانی که دندان‌های کودک خود را به یک دندان‌پزشک اطفال نشان می‌دهید می‌توانید اطمینان داشته باشید که یک دندان‌پزشک اطفال می‌تواند بهترین مراقبت‌ها را به شما ارائه دهد.

مراقبت‌های جامع دهان و دندانی که یک دندان‌پزشک اطفال ارائه می‌دهد عبارت‌اند از:

 

ترمیم دندان کودکان

 

 • آزمایشات بهداشت دهان و دندان کودک که شامل ارزیابی خطر پوسیدگی در مادر و کودک است.
 • مراقبت‌های پیشگیرانه ی دندان ازجمله تمیز کردن و درمان فلوراید و همچنین توصیه‌های تغذیه و رژیم غذایی
 • مشاوره در مورد عادت‌ها( به‌طور مثال استفاده از پستانک و یا مکیدن انگشت شست)
 • ارزیابی و درمان اولیه برای صاف کردن دندان‌ها و اصلاح دندان نیش نامناسب(ارتودنسی)
 • اصلاح کرم‌خوردگی و یا نقایص دندان
 • تشخیص بیماری‌های دهانی مرتبط با بیماری‌هایی نظیر دیابت، بیماری قلبی مادرزادی، آسم، تب یونجه و اختلال کمبود توجه یا بیش فعالی
 • مدیریت بیماری‌ها و شرایط لثه ازجمله زخم، فینولال کوتاه، موکوسل و بیماری‌های پریودنتال اطفال
 • مراقبت از آسیب‌های دندانی( به‌عنوان‌مثال شکستگی، جابه‌جایی و یا به هم خوردن دندان‌ها)

 

بیماری‌هایی نظیر دیابت، بیماری قلبی مادرزادی، آسم، تب یونجه و بیش فعالی کودک که با بیماری‌های دهانی کودک مرتبط است توسط دندان‌پزشک اطفال قابل‌تشخیص خواهد بود.

 

چرا و چه زمانی کودک باید به دندان‌پزشک اطفال مراجعه کند؟

کودکان در طی معاینات دندان‌پزشکی صبور نبوده و ممکن است نتوانند با دندان‌پزشک همکاری کنند. دندان‌پزشک اطفال می‌داند که چگونه کودک را معاینه و درمان کند به طوری که کودک کاملاً راحت باشد.

همچنین دیدن همان شخص به‌طور منظم سبب می‌شود که کودک در زمان درمان سازگارتر باشد. بنابراین بهترین راه برای اکثر مراقبت‌های بهداشتی دهان و دندان کودک مراجعه به دندان‌پزشکی کودکان است.

علاوه بر این در دندان‌پزشکی کودکان از تجهیزات مخصوصی استفاده می‌شود که با ذهن کودکانه کودک طراحی‌شده‌ است.

زمانی که والدین برای حل مشکل دندان، فرزند خود را نزد دندان‌پزشک می‌برند این امر منجر به ایجاد یک رابطه منفی بین کودک و دندان‌پزشک می‌شود.

به این دلیل معاینات منظم توسط دندان پزشک بسیار مهم است. دریافت یک گزارش خوب بعد از یک معاینه‌ای که فقط چند دقیقه طول کشیده است می‌تواند احساسات مثبت را در کودک برانگیزد.

این مسئله سبب می‌شود که زمان بروز مشکل واقعی، کودک برای رفتن به دندان‌پزشکی ترسی نداشته باشد. زمانی که اولین دندان کودک خود را مشاهده کردید بهتر است او را به کلینیک دندان‌پزشکی کودکان ببرید تا مورد معاینه قرار گیرد و به‌این‌ترتیب کودک با دندان‌پزشکی آشنا خواهد شد.

 

دندان‌پزشک اطفال

خانواده‌ها اغلب تصور می‌کنند که مراقبت از دندان‌های شیری کودک اهمیتی نداشته چراکه آن‌ها به‌هرحال از بین می‌روند.

اما این یک افسانه است زیرا بی‌توجهی به بهداشت دهان و دندان کودک در سال‌های شکل‌گیری آن می‌تواند مشکلات بزرگی را در آینده به وجود آورد.

دندان‌های شیری کودک نقش مهمی را برای دندان‌های بزرگ‌سالی وی ایفا می‌کنند و از دست دادن زودهنگام آن‌ها می‌تواند خمیدگی و نامنظمی دندان‌ها را افزایش دهد. این دندان‌های اولیه به کودک اجازه می‌دهند تا مراقبت‌های بهداشتی دهان و دندان را یاد گرفته و این عادات خود را تا آخر عمر ادامه دهند.

بنابراین زمانی که اولین دندان کودک پدیدار شد باید نحوه‌ی مسواک زدن را به کودک خود بیاموزید.

چه عملیاتی در دندان‌پزشکی کودکان انجام می‌شود؟

معاینات منظم بخش مهمی از حفظ سلامت دهان و دندان کودک شماست. در طول معاینات و تمیزکاری منظم، دندان‌پزشک اطفال دندان‌ها را برای مشکلی که ممکن است دیده یا احساس نشود بررسی می‌کند و به دنبال کرم‌خوردگی یا هر نشانه‌ی دیگری از پوسیدگی دندان است.

دندان و لثه‌ها برای التهابات و نشانه‌هایی از بیماری پریودنتال بررسی می‌شوند و درنهایت دندان‌های کودک به‌طور کامل تمیز می‌شوند. این معاینات ممکن است ۴۵ دقیقه طول بکشد.

بهتر است هر شش ماه یک‌بار برای معاینات دهان و دندان کودک به دندان‌پزشکی کودکان مراجعه کنید. سایر عملیات‌هایی که در دندان‌پزشکی کودکان انجام می‌شود عبارت‌اند از:

 

عملیات دندان پزشکی کودک

 

 1. فلوراید:
  فلوراید در جلوگیری از کرم‌خوردگی و پوسیدگی دندان و همچنین ایجاد پلاک و سخت شدن سطح دندان مؤثر است. درمان فلوراید در کلینیک‌های دندان‌پزشکی کودکان انجام‌شده و فقط چند دقیقه طول می‌کشد. پس از درمان ممکن است از کودکتان خواسته شود که برای ۳۰ دقیقه چیزی نخورد یا ننوشد تا فلوراید جذب دندان شود. با توجه به سلامت دهان و دندان کودک ممکن است پزشک توصیه کند که هر ۳، ۶ یا ۱۲ ماه درمان فلوراید انجام شود.
 2. رادیوگرافی(X-ray):
  رادیوگرافی بخش حیاتی و ضروری از روند تشخیص دندان کودک است. بدون عکس‌های رادیوگرافی تشخیص وضعیت برخی دندان‌ها دشوار بوده و ممکن است خرابی‌های آن نادیده گرفته شود. رادیوگرافی حفره‌های بیشتری را می‌تواند تشخیص دهد. به‌عنوان‌مثال ممکن است برای بررسی دندان جوانه‌زده، تشخیص بیماری‌های استخوان فک، ارزیابی نتایج یک آسیب یا برنامه‌ریزی برای درمان ارتودنسی به عکس رادیوگرافی نیاز باشد. با عکس‌های رادیوگرافی دندان‌پزشک می‌تواند شرایط بهداشتی که در معاینات بالینی قادر به شناسایی آن نبود تشخیص و درمان کند. اگر آسیب‌های دندانی از ابتدا کشف و درمان شوند مراقبت از دندان‌ها برای کودک راحت‌تر شده و هزینه های درمانی برای والدین نیز مقرون به‌صرفه‌تر خواهد بود.
 3. کشیدن دندان:
  زمان‌هایی نیز شرایط دندان کودک به‌گونه‌ای است که دندان‌پزشک ناچار است که دندان را بکشد. گاهی اوقات دندان کودک دارای ریشه نامناسب یا طویلی است که مانع از افتادن آن می‌شود در این صورت باید کشیده شود تا دندان دائمی بتواند جای آن قرار گیرد. از طرفی ممکن است خرابی دندان به حدی زیاد باشد که سایر دندان‌ها را در معرض پوسیدگی قرار دهد بنابراین دندان‌پزشک تصمیم به کشیدن دندان می‌گیرد. عفونت، ارتودنسی یا مشکلات دندان عقل نیز ممکن است به کشیدن دندان منجر شود.
 4. معاینات جوانه زدن دندان:
  دندان‌های کودکان قبل از تولد تشکیل می‌شوند. بعد از گذشت ۴ ماه، اولین دندان‌های کودک از میان لثه‌ها جوانه می‌زند که دندان‌های مرکزی فک پایین هستند و به دنبال آن دندان‌های مرکزی فک بالا شروع به رویش می‌کنند. اگرچه ۲۰ دندان اول معمولاً تا ۳ سالگی ظاهر می‌شوند اما میزان رویش آن‌ها متفاوت است. دندان‌های دائمی از سن ۶ سالگی ظاهر می‌شوند و رویش آن‌ها تا ۲۱ سالگی ادامه دارد. بزرگ‌سالان دارای ۲۸ دندان دائمی یا حداکثر ۳۲ دندان( با دندان‌های عقل) هستند.

 

هر جلسه معاینات منظم دندان­­پزشکی کودکان شامل تمیز کردن مفصل دندان‌هاست که دندان‌ها را تمیز و جلا داده و شستشو می‌دهد تا هرگونه پلاک و رسوب که روی سطح دندان ایجادشده از بین بروند.

 

دندان‌پزشکی کودکان یک تخصص است که با تکنیک‌ها و روش‌های مربوط به دندان‌پزشکی عمومی تطبیق داده‌شده و تخصصی برای مراقبت‌های پیشگیرانه جهت سلامت دهان و دندان کودک ارائه می‌دهد.

دندان‌پزشکی کودکان طیف گسترده‌ای از بیماری‌ها را در نوزادان، کودکان و نوجوانان ازجمله افرادی که نیازمند مراقبت‌های ویژه سلامتی هستند مثل کودکان مبتلا به بیماری‌های قلبی مادرزادی یا کودکان بیش‌فعال، درمان می‌کند.

دندان‌پزشکان اطفال در مورد اهمیت سلامت دهان و دندان و مراقبت‌های پیشگیرانه به کودکان و والدین آن‌ها آموزش می‌دهند.

معاینات جوانه زدن دندان، نیاز دندان به فلوراید، کشیدن دندان و گرفتن عکس‌های رادیوگرافی ازجمله عملیاتی است که در کلینیک‌های دندان‌پزشکی کودکان انجام می‌شود.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *