درمان فیشور سیلانت برای کودکان

درمان فیشور سیلانت برای کودکان

هر عضو بدن با هر شکلی که خداوند به ما عطا کرده است وظایفی را به عهده‌دارند. از قلب که مهم‌ترین عضو بدن است و برای حیات ما در تکاپو است تا مرواریدهای کوچکی که در دهان ما وجود دارند و به کمک آن‌ها می‌توانیم سوخت روزانه بدن خود را مهیاسازیم.

آیا تابه‌حال به شیارهایی که روی دندان‌هایتان قرارگرفته‌اند فکر کرده‌اید؟ وظایفی که برای آن‌ها در نظر گرفته‌شده است چیست؟

کمک به درست جویدن و خرد کردن هرچه بهتر مواد غذایی، وظیفه‌ای است که به عهده‌ی این خطوط ریزودرشت روی دندان قرار داده‌شده است.

برخی از شیارهای روی دندان دارای عمق بیشتری بوده و امکان نفوذ غذا در آن فراهم است که حتی با حفظ بهداشت دهان و دندان نیز نمی‌توان آن‌ها را به‌طور کامل تمیز کرد.

به‌ مرور زمان این غذاها فاسد شده و در دهان تبدیل به اسید می‌شوند. اسید تولیدشده در دهان یکی از اصلی‌ترین دلایل آسیب رسیدن به ساختار دندان و پوسیدگی آن است.

با توجه به اینکه کودکان توانایی کمتری در رعایت بهداشت دهان و دندان دارند لذا توجه به این موضوع برای آن‌ها از اهمیت بیشتری برخوردار است.

درمان فیشور سیلانت برای کودکان یک راه امن و بی‌خطر برای محافظت دندان از پوسیدگی است. فیشور سیلانت یک پوشش پلاستیکی محافظ است که به سطوح جونده دندان‌های عقب اعمال می‌شود.

سیلانت یک محافظ سخت را در دهان تشکیل می‌دهد و مانع از وارد شدن غذا و باکتری‌ها به شیارهای ریزودرشت دندان می‌شود. در این مقاله قصد داریم بیشتر در مورد درمان فیشور سیلانت برای کودکان صحبت کنیم.

مراحل درمان فیشور سیلانت برای کودکان

اعمال درمان فیشور سیلانت

سطح جونده دندان آسیا(مولر) دارای حفره‌ها و شکاف‌های طبیعی است که اغلب دچار پوسیدگی می‌شود. موی مسواک برای رسیدن به برخی از این مناطق بسیار بزرگ است. ازاین‌رو باید به دنبال روش دیگری برای تمیزی و حفظ بهداشت این دندان‌ها باشید.

سیلانت یک غشای پلاستیکی و بی‌رنگ دندان است که به‌طور حرفه‌ای درون  شیارهای عمیق روی دندان عقب اعمال می‌شود زیرا اغلب پوسیدگی‌ها از دندان‌های عقب آغاز می‌شود.

باکتری‌هایی که روی پلاک‌ها و درون شیارها زندگی می‌کنند محیطی اسیدی ایجاد کرده و شرایط پوسیدگی دندان را فراهم می‌سازند.

درمان فیشور سیلانت به جلوگیری از ایجاد پلاک اسیدی در سطح مینای دندان کمک کرده و در جلوگیری از پوسیدگی دندان نقش به سزایی را ایفا می‌کند. این فرایند معمولاً سریع و ساده انجام است و برای هر دندان تنها چند دقیقه طول می‌کشد.

با توجه به عدم نفوذ به عصب دندان و لثه، این روش درمانی بدون درد بوده و  نیازی به بی‌حسی دندان ندارد. بعد از اعمال سیلانت در دهان هیچ تفاوتی در عملکرد دندان‌ها احساس نمی‌شود.

یک متخصص دهان و دندان جهت درمان فیشور سیلانت برای کودکان مراحل زیر را طی می‌کند:

  1. ابتدا دندان قبل از اعمال سیلانت با یک محلول مخصوص کاملاً تمیز و خشک می‌شود.
  2. سپس سیلانت مایع روی سطح دندان قرار می‌گیرد و درون چاله‌ها و شیارهای دندان جریان می‌یابد.
  3. در این مرحله باید مایع سیلانت درون شیارها سخت شود که به کمک نور ماوراءبنفش این کار انجام می‌شود. در حال حاضر شکاف‌ها و شیارها مهروموم ‌شده و صاف شدن سطح دندان تمیز نگه‌داشتن آن را ساده‌تر می‌کند.

سیلانت با پوشش تمام شیارهای کوچک و عمیق در سطح دندان مولر یک مانع صاف و محافظ ایجاد می‌کند زیرا اگر شیارهای این دندان‌ها مهروموم نشوند پوسیدگی به‌راحتی آغاز می‌شود.

سن مناسب جهت استفاده از درمان فیشور سیلانت برای کودکان

چه زمانی باید درمان فیشر سیلانت برای کودکان انجام شود؟

همان‌طوری که فلوراید نقش مهمی در محافظت از دندان در برابر پوسیدگی‌ها ایفا می‌کند درمان فیشور سیلانت برای کودکان نیز همانند فلوراید تراپی یک روش درمانی پیشگیرانه است که مانع از پوسیدگی دندان می‌شود.

تحقیقات نشان داده است که سیلانت معمولاً برای سال‌های زیادی باقی می‌ماند اما بهتر است به‌طور منظم توسط دندان‌پزشک بررسی شود تا اطمینان حاصل شود که مهر و موم دست‌نخورده باقی‌مانده است.

اگر کودک به رعایت بهداشت دهان و دندان اهمیت داده و به‌طور منظم مسواک بزند و از نخ دندان استفاده کند سیلانت­ها دوام زیادی داشته و می‌توانند تا سال‌های زیادی از دندان در برابر پوسیدگی محافظت کنند.

سیلانت­ها می‌توانند در طول زمان پوشانده شده و گاهی اوقات ممکن است به افزودن یا جایگزینی بخشی از سیلانت نیاز باشد تا اطمینان حاصل شود که هیچ پوسیدگی‌ای در زیر آن نمی‌تواند شروع شود.

اولین دندان‌های دائمی کودک از سنین 6 تا 7 سالگی شروع به رشد کرده و بین سنین 11 تا 14 سالگی تمام این دندان‌ها پدیدار می‌شوند. به‌محض اینکه اولین دندان‌های دائمی کودک شروع به رشد کردند درمان فیشور سیلانت برای کودکان قابل‌استفاده است.

بااین‌حال بهترین زمان برای شروع درمان فیشور سیلانت برای کودکان زمانی است که دندان‌های اصلی کودک به‌طور کامل رشد کرده‌اند.

نکته قابل‌توجه در مورد درمان فیشور سیلانت وجود فلوراید است که به‌مرورزمان با نفوذ و آزاد شدن در عمق شیار دندان سبب استحکام مینای دندان خواهد شد.

قبل از استفاده از این روش درمانی بهتر است با یک متخصص دهان و دندان مشورت کنید تا دریابید که آیا این درمان برای کودک شما مفید است یا خیر.

با توجه به اینکه دندان‌های شیری کودک نیز همانند دندان‌های دائمی دارای شیارهای ریزودرشت است بنابراین درمان فیشور سیلانت بروی دندان‌های شیری نیز قابل‌استفاده خواهد بود. البته ممکن است کودک به دلیل کم و سن و سال بودن با پزشک همکاری نکند.

عوارض درمان فیشور سیلانت برای کودکان

هیچ خطر یا عوارض متداولی در رابطه با درمان فیشور سیلانت گزارش نشده است اگرچه همان‌طوری که پیش‌تر گفته شد ممکن است در طول زمان نیاز به جایگزینی داشته باشد.

التهاب بافت نرم در دهان یکی از عوارض غیرمعمول این روش درمانی است. برای اطلاعات بیشتر بهتر است با یک دندان‌پزشک مشورت کنید.

[ps2id id=’NUM4′ target=”/]

آیا بعد از درمان فیشور سیلانت هم نیاز به تمیز کردن دندان است؟

تمیز کردن دندان پس از درمان فیشور سیلانت

فیشور سیلانت روشی برای شیار پوشی دندان است که با پر کردن شیارها به‌وسیله موادی همرنگ دندان از آن در برابر پوسیدگی‌ها محافظت می‌کند.

بااین‌حال مسواک زدن روزانه و کشیدن نخ دندان از ابتدایی‌ترین روش‌های محافظت از دندان است که برای حفظ دندان‌های سیلانت شده نیز باید به‌طور منظم انجام شود.

به‌وسیله درمان فیشور سیلانت سطح دندان صاف و به شکل مهروموم‌شده درآمده لذا تمیز کردن آن راحت‌تر است. اگر می‌خواهید که درمان فیشور سیلانت برای کودکان شما برای مدت‌زمان بیشتری کار کند لازم است که دندان­ها حداقل یک‌بار در طول روز(خصوصاً قبل خواب شبانه) و با استفاده از خمیردندان حاوی فلوراید مسواک شوند.

درمان فیشور سیلانت برای کودکان یک روش پیشگیرانه است که جهت مبارزه با پوسیدگی دندان انجام می‌شود بااین‌حال مسواک زدن و کشیدن نخ دندان به‌طور منظم و روزانه برای سلامت دهان و دندان یک اصل به شمار می‌آید.

سیلانت­ها یک غشای پلاستیکی بی‌رنگ یا سفیدرنگ هستند که برای محافظت از سطوح دندان‌ها مورداستفاده قرار می‌گیرند.

درمان فیشور سیلانت اغلب برای سطح جونده دندان‌های مولر مورداستفاده قرار می‌گیرد زیرا این دندان‌ها دارای شیارهای عمیقی هستند که مستعد پوسیدگی هستند و معمولاً اولین پوسیدگی‌ها ازآنجا آغاز می‌شود.

درمان فیشور سیلانت برای کودکان منجر به کاهش آسیب‌ها و پوسیدگی‌ها دندان خواهد شد.

نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *