دندانپزشکی زیبایی و ترمیمی چیست؟ + ویدیو

دندانپزشکی زیبایی و ترمیمی چیست ؟

دندان‌پزشکی زیبایی شاخه‌ای از دندان‌پزشکی است که بر ظاهر و زیبایی دندان‌ها متمرکزشده و به بهبود عملکرد دندان و لثه می‌پردازد. به‌طورکلی زیبایی دندان‌ها در رنگ، شکل، اندازه، صاف بودن و لبخند فرد ظاهر می‌شود.

دندان‌ پزشکی زیبایی که مخصوصاً بروی زیبایی دندان‌ها تمرکز دارد شامل عملکردهای متفاوتی است.طراحی لبخند، روکش‌های زیبایی دندان، سفید کردن دندان‌ها، پر کردن دندان با مواد همرنگ، مرتب و ردیف کردن دندان‌ها، درمان‌های زیبایی لثه و لیزر دندان ازجمله کارهایی است که در شاخه دندان‌پزشکی زیبایی انجام می‌شود و دندان‌هایی زیبا را برای شما به ارمغان می‌آورد. خلاصه‌ای از این عملکردها  در ادامه توضیح داده خواهد شد.

سرفصل‌های عنوان‌شده در این مقاله عبارت‌اند از:

دندان‌پزشکی زیبایی

طراحی لبخند در دندانپزشکی زیبایی چیست؟

اگر بین اجزای صورت شما هماهنگی و هارمونی وجود داشته باشد لبخند شما زیباتر دیده خواهد شد. به‌منظور طراحی لبخندی زیبا از اصطلاحی به نام طرح لبخند استفاده می‌شود.

در طراحی لبخند تلاش می‌شود تا اندازه گوشه لب که در اصطلاح به آن طرح لبخند می‌گویند با ساختار دندان‌ها هماهنگ شود.

در طراحی لبخند، دندان‌پزشکان زیبایی تلاش می‌کنند تا به‌گونه‌ای دندان‌ها را ترمیم کنند که زمان لبخند زدن اندازه و رنگ دندان‌ها با سایر نقاط صورت هماهنگ بوده و دندان بدون عیب و نقص دیده شود.

به مجموعه اعمالی که بروی اندازه دندان‌ها ، شکل، رنگ و نحوه‌ی قرارگیری آن‌ها و همچنین طول دندان، طرح لثه و میزان نمایان شدن لثه در هنگام لبخند صورت می‌گیرد تا لبخندی زیبا پدید آید، طراحی لبخند می‌گویند.

طرح لبخند شامل تمام روش‌های زیبایی مثل ایمپلنت، لمینت، سفید کردن دندان، ارتودنسی و جراحی لثه برای تصحیح عیوب خنده است.

روکش‌های زیبایی دندان چگونه انجام می‌شود؟

در دندانپزشکی زیبایی ، روکش کردن و یا پروتز دندان یکی از روش‌هایی است که برای پوشاندن دندان و زیباتر دیده شدن آن انجام می‌شود.

روکش­های زیبایی دندان یک روش ترمیمی است که برای بازگرداندن شکل طبیعی دندان استفاده می‌شود. با روکش کردن می‌توان از شکستن قسمت‌های باقی‌مانده دندان جلوگیری و از قسمت‌های پرشده نیز محافظت کرد.

می‌توان دندان‌های بدشکل و بدرنگ را با روکش‌های زیبایی دندان مخفی کرد. روکش‌ها به صورت تمام فلز، سرامیکی، روکش PFM  و روکش‌های زیرکونیوم تولید می‌شود.

روکش‌های فلزی اغلب از فلزاتی مانند طلا و یا آلیاژهای دیگر ساخته می‌شوند که بروی دندان نصب می‌شود. روکش‌های سرامیکی از نوعی سرامیک به نام پرسلین ساخته می‌شود که برخلاف روکش‌های فلزی کاملاً همرنگ با دندان‌ها هستند.

روکش سرامیکی دارای ساختار ضعیفی بوده که به‌مرور ساییده شده و موجب ساییدگی دندان مقابل نیز می‌شوند، ازاین‌رو فقط برای دندان‌های قدامی که زیبایی آن‌ها مدنظر است استفاده می‌شود. روکش‌های PFM که ترکیبی از فلز و سرامیک هستند از معمول‌ترین نوع روکش‌هاست که در دندان‌پزشکی‌ها استفاده می‌شوند.

این روکش در مقایسه با روکش تمام سرامیک استحکام بالاتری دارد. روکش‌های زیرکونیوم به‌صورت دیجیتالی و با استفاده از سخت‌افزار و نرم‌افزار مخصوص تولید روکش، در مطب و یا در لابراتوار دندان‌پزشکی ساخته می‌شود. این نوع روکش تمام سرامیک است که به کمک فریم‌های زیرکونیوم تقویت می‌شود.

روکش‌های زیبایی دندان یک روش ترمیمی است که برای بازگرداندن شکل طبیعی دندان استفاده می‌شود.

سفید کردن دندان‌ها در دندانپزشکی زیبایی

یکی از موضوعاتی که زیبایی دندان را تحت تأثیر قرار می‌دهد رنگ نامناسب دندان است.

رنگ بعضی از دندان‌ها به‌صورت طبیعی و برخی نیز به دلیل مصرف غذاهای رنگ‌دانه­دار نامناسب است. بیلیچینگ یا سفید کردن دندان از رایج‌ترین روش‌های دندان‌پزشکی زیبایی است.

روش‌های متفاوتی برای سفید کردن دندان وجود دارد که روکش­های زیبایی دندان یکی از این روش‌ها می‌باشد. سفید کردن دندان با استفاده از لیزر یکی دیگر از روش‌هاست که در آن لثه دندان با رزین پوشانده شده  و یک ماده سفیدکننده بروی دندان قرار می‌گیرد.

پرتوافکنی با لیزر آرگون برای تسریع فرایند سفید کردن دندان بکار می‌رود. این لیزر مواد شیمیایی سفیدکننده را فعال می‌کند و موجب روشن شدن رنگ دندان می‌شود. گفته‌شده که برای رفع رنگ نامناسب دندان، سفید کردن دندان به‌وسیله لیزر نسبت به سایر روش‌ها مؤثرتر می‌باشد.

پر کردن دندان با مواد همرنگ

امروزه از مواد همرنگ دندان چون کامپوزیت رزینی، پرسلینی و یا سرامیکی به‌جای ترکیبات فلزی یا آمالگام، برای پر کردن دندان استفاده می‌شود.

پر کردن دندان با مواد همرنگ علاوه بر اینکه از دندان‌های آسیب‌دیده محافظت می‌کند، می‌تواند زیبایی طبیعی دندان‌ها را حفظ کند. دندان‌هایی که در اثر ضربه، ناخن جویدن و یا دندان‌قروچه دچار ترک و شکستگی شده‌اند می‌توانند به کمک مواد همرنگ دندان‌ترمیم شوند.

پر کردن دندان با مواد  همرنگ برای ترمیم‌های کوچک و متوسط مناسب است که معمولاً در یک جلسه انجام می‌شود. اگر بخش آسیب‌دیده دندان زیاد باشد و دندان پزشک بخواهد آن را با مواد همرنگ دندان پر کند بخش جایگزین ممکن است در خارج از دهان ساخته‌شده و سپس به داخل دندان متصل ‌شود که اصطلاحاً به آن باندینگ می‌گویند.

باندینگ فرایندی است که به کمک آن موادی کامپوزیتی شبیه مینای دندان روی سطح دندان قرار می­گیرد تا آن را شکل داده و محکم کند و درنهایت جلا دهد. پر کردن دندان با مواد همرنگ برای ترمیم دندان‌هایی که دچار پوسیدگی زیادی هستند و نیاز به تاج‌گذاری دارند  بسیار مناسب می‌باشد.

مرتب و ردیف کردن دندان بر طراحی لبخند می‌افزاید

دندان‌های خود را مرتب و ردیف‌کنید

مرتب و ردیف کردن دندان هم به لحاظ سلامتی و هم به لحاظ زیبایی بسیار حائز اهمیت است. با داشتن دندان‌های صاف‌تر می‌توان از پوسیدگی و بروز بیماری‌های دهان و دندان دور ماند زیرا دندان‌های مرتب و ردیف بهتر و راحت‌تر تمیز می‌شوند.

مرتب و ردیف کردن دندان بر طراحی لبخند نیز می‌افزاید و زیبایی لبخند شما را دوچندان می‌کند. یکی از روش‌هایی که برای مرتب و ردیف کردن دندان بکار می‌رود ارتودنسی است.

به کمک ارتودنسی می‌توان دندان‌های زاویه‌دار و کج را صاف  و اصلاح کرد و همچنین موجب تقویت سلامت دندان شد.  با ارتودنسی فشاری مداوم به دندان‌ها وارد می‌شود که به‌مرور آن‌ها را به سمت موقعیت صحیح آن‌ها می‌کشاند.

برای مرتب و ردیف کردن دندان حداقل یک تا دو سال، ارتودنسی باید روی دندان باقی بماند. اگر از بریس برای مرتب و ردیف کردن دندان خود استفاده کرده‌اید باید مرتباً دندان را تمیز کنید زیرا ممکن است غذا بین سیم‌ها گیر کند و به‌مرور موجب پوسیدگی دندان شود.

درمان و زیبایی لثه

یکی از اساسی‌ترین روش‌ها برای طراحی لبخند، درمان‌های زیبایی لثه می‌باشد. زیبایی لبخند به متناسب بودن لثه با لب و دندان وابسته است. عدم تناسب فک بالا و پایین، کوتاه بودن لب بالا و تحرک بیش‌ازحد آن از عوامل عدم زیبایی دندان می‌باشند.

به دلیل عدم رعایت بهداشت دهان، میکروب‌ها به داخل لثه نفوذ کرده و موجب تحلیل استخوان لثه می‌شوند که درنتیجه بیماری‌های لثه اتفاق می‌افتد. همچنین فشار زیاد روی فک که می‌تواند در خواب یا بیداری رخ دهد یکی دیگر از عواملی است که بیماری لثه‌ها را به دنبال دارد. جراحی لثه یکی از درمان‌های زیبایی لثه است که در صورت عدم تناسب اجزای لب و دندان  بکار می‌رود.

لیزر دندان

امروزه از تکنولوژی مفیدی به نام لیزر دندان برای درمان سریع‌تر و دقیق‌تر بیماری‌های دندان استفاده می‌شود. دندان‌پزشکان زیبایی با شناخت کامل طول‌موج‌های الکترومغناطیسی از لیزر دندان برای سفید کردن و انواع جراحی‌های دهان و دندان استفاده می‌کنند.

کیفیت درمان به کمک لیزر دندان بسیار افزایش‌یافته زیرا که میزان صدمه وارده به بافت‌های مجاور کاهش  و درنتیجه سرعت‌ترمیم نیز بسیار افزایش می‌یابد.

ازآنجایی‌که میزان تخریب لثه با  لیزر دندان کاهش می‌یابد بنابراین  این نوع درمان نسبت به روش‌های قدیمی‌تر درد کمتری دارد. امکان برش‌های دقیق بافت به کمک لیزر از تخریب زیاد لثه جلوگیری می­کند.

این روش برای تشخیص پوسیدگی بسیار مناسب است. برای درمان آبسه، درمان‌های زیبایی لثه، بافت نرم، آفت دهان و تب‌خال، بیماری پریودنتال و سفید کردن دندان می‌توان از لیزر دندان کمک گرفت. درمان زخم‌های دهان با استفاده از لیزر نیز بسیار مرسوم می‌باشد.

امروزه شاخه جدیدی از دندان‌پزشکی به نام دندان‌ پزشکی زیبایی وجود دارد که بر درمان بیماری‌های دهان و دندان در کنار زیبایی لبخند تمرکز دارد. روش‌هایی چون سفید کردن دندان به کمک لیزر دندان، روکش‌های زیبایی دندان، درمان‌های زیبایی لثه و غیره ازجمله مواردی هستند که در دندان‌پزشکی زیبایی حائز اهمیت می‌باشند.

دندانپزشک متخصص زیبایی ترمیمی

اگر قصد انجام دندان پزشکی زیبایی را دارید ، میتوانید همین الان از طریق راه های ارتباطی با کلینیک دکتر یزدی زاده ارتباط برقرار کنید.

دکتر محمد یزدی زاده متخصص دندانپزشکی ترمیمی و زیبایی در تهران است ، که در سال ۱۳۷۷ دکترای عمومی خود را از دانشگاه علوم پزشکی تبریز دریافت نموده از سال ۱۳۷۷ تاکنون مشغول به فعالیت و تجربه بصورت مستمر و تخصصی در زمینه دندانپزشکی می باشد.

دکتر یزدی زاده در جهت افزایش توانایی و بهبود خدمات در سال ۲۰۱۰ دوره تخصصی مستر لیزر را در دانشگاه آخن آلمان کسب نمود.

سپس در سال ۲۰۱۱ مدرک ایمپلنت دندان را از آلمان دریافت نمودند ، همچنین دوره لیزر دندانپزشکی را در سال ۲۰۱۲ گذراندن و اکنون عضو انجمن لیزر ایران هستند.

تخصص ایشان دندان‌پزشکی زیبایی است، به همین منظور باهدف ارتقای دانش و مهارت خود در این زمینه در حال گذراندن دوره پیشرفته زیبایی و ایمپلنت از دانشگاه بن آلمان هستند.

2 دیدگاه دربارهٔ «دندانپزشکی زیبایی و ترمیمی چیست؟ + ویدیو»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا