عصب کشی دندان

به این مقاله امتیاز دهید

چرا باید از هزینه‌های خدمات دندانپزشکی مطّلع باشیم؟

یکی از مهمترین هزینه‌های درمانی هر فرد در طول زندگی، مربوط به بهداشت دهان و دندان و دریافت خدمات دندانپزشکی است. عموم مردم معمولاً در مورد مراقبت از دهان و دندان به استفاده از دهان‌شویه‌ها، مصرف نخ دندان و مسواک زدن بسنده می‌کنند.

در حالی که تمام مسائل مربوط به مشکلات دندان بر اثر  عدم رعایت بهداشت نیست. گاهی فشردگی مادرزادی دندان‌ها موجب می‌شود تا علیرغم مراقبت ما، شوینده‌های دهانی نتوانند به لابه‌لای دندان‌ها نفوذ کنند و به مرور زمان، نقاطی دچار پوسیدگی شوند که ما تا وقتی که آن پوسیدگی‌ها عمیق و قابل توجّه نشده‌اند متوجّه‌شان نمی‌شویم.

این ‌که ما در درمان سریع بیماری‌های دندان سهل‌انگاری کنیم یا با تأخیر متوجّه شویم، نه تنها ممکن است منجر به از دست دادن دندان شود، بلکه هزینه‌های درمان ما را چندین برابر خواهد کرد.

اطلاع از تعرفه‌های درمانی دندانپزشکی، مثلاً تعرفه عصب ‌کشی و البته مراجعه‌ی منظم با فاصله زمانی هر ۶ماه یکبار، فشار مالی هزینه‌های هنگفت درمان دیرهنگام دندان‌های آسیب‌‌دیده را از دوش ما بر خواهد داشت.

این جستار سعی دارد تا شما را از آخرین تعرفه عصب‌کشی دندان در کشور آگاه ‌کند.

آیا دندان‌پزشکی مشمول خدمات بیمه می‌شود؟

در خصوص بیمه تأمین اجتماعی باید گفت که شامل همه خدمات دندانپزشکی از جمله هزینه عصب‌کشی و درمان عفونت ریشه دندان نمی‌شود و تنها خدماتی نظیر ویزیت (اعم از معاینه، تشخیص، تجویز دارو، اعزام به رادیولوژی و درخواست آزمایش)، رادیوگرافی یک دندان، کشیدن دندان قدامی، کشیدن دندان خلفی، کشیدن دندان عقل و جراحی دندانِ نهفته می‌شود.

سایر شرکت‌های بیمه‌ای هم غالباً به صورت شخصی اقدام به بیمه‌ی این خدمات نمی‌کنند و تنها در قالب طرح‌های پوششی بیمه تکمیلی که چند نوع بیمه را با هم در بر می‌گیرد، با سقفی محدود و مشخص اقدام به بیمه خدمات دندانپزشکی می‌کنند.

درواقع برای هزینه عصب‌کشی بیمه تأمین اجتماعی وجود نداشته و در حال حاضر تنها یکی از شرکت‌های بیمه‌ای، حدود ۷ سال است که با اجرای طرح بیمه خدمات دندانپزشکی موفق شده است نسبت به سایر بیمه‌ها در این زمینه، رضایت مشتریان را به میزان بیشتری جلب کند.

تعرفه عصب کشی در تهران

تعرفه ی عصب کشی دندان و پر کردن در سال ۹۹

آن چه در اختیارتان قرار داده می‌شود، تعرفه‌های کلی وزارت بهداشت برای عصب‌کشی و درمان ریشه است که به طبع، به فراخور وضعیت دندان، تعداد کانال‌های دندان و ریشه‌های آن و همچنین منطقه‌ی‌ محل مراجعه بیمار، ممکن است قیمت عصب کشی دندان ۹۹ کم‌تر یا بیشتر شود و در واقع مصوبات ابلاغی به معاونت‌های درمانی استان‌ها بر این اساس ممکن است کمی با یکدیگر تفاوت داشته باشد.

همان‌طور که اشاره شد، قیمت عصب‌کشی دندان در شهرهای مختلف و همچنین بر اساس شرایط دندان ممکن است متغیر باشد.

البته گاهی ممکن است که دندان پس از عصب‌کشی، برای جلوگیری از آسیب‌های بعدی پس از پر کردن نیاز به روکش شدن پیدا کند که موجب افزایش هزینه‌های آن می‌شود.

علاوه بر این، بسته به شرایط هر شخص، ممکن است که هزینه‌های درمانی از فردی به فرد دیگر نیز اندکی تفاوت داشته باشد که این موضوع، موجب می‌شود که تعرفه عصب‌کشی در موارد مختلف اندکی تغییر کند.

دندانپزشکان توصیه می‌کنند که پس از عصب‌کشی تاج دندان روکش شود، در غیر این صورت ممکن است که دندان پس از مدتی تحت فشار بشکند و ناچار شوید آن را بکشید.

با این حال، عصب‌کشی یکی از خدماتی است که معمولاً از سوی متخصصان و دندانپزشکان برای پیشگیری از آسیب‌دیدگی‌های عمیق‌تر دندان پیشنهاد می‌شود.

معمولاً وقتی که مغز دندان به دلیل پوسیدگی شدید، ساییدگی و سوراخ شدگی، ضربه خوردن یا دندان قروچه دچار درد و التهاب و عفونت شود، نیاز به عصب‌کشی پیدا می‌کنید.

با توجه به اهمیت سلامت دهان و دندان اطلاع از تعرفه ی عصب کشی دندان و همچنین هزینه ی پر کردن دندان بسیار اهمیت دارد تا در صورتی که دندان های شما سلامت خود را از دست داده باشند بتوانید برنامه ریزی دقیقی برای برگرداندن سلامتی به دندان ها انجام دهید.

متأسفانه اکثر افراد تا زمانی که دندان ها سالم هستند مراقبت خوبی از آنها انجام نمی دهند و عادات مسواک زدن،  استفاده از دهان شویه و یا نخ دندان کشیدن بسیار ضعیف و نامناسبی دارند و به همین دلیل به زودی دندان های خود را از دست می دهند و در این مواقع است که علاوه بر اینکه به دنبال پیدا کردن دندانپزشکی حازق و ماهر هستند به دنبال پیدا کردن مرکزی با تعرفه ی عصب کشی دندان مقرون به صرفه نیز هستند.

هنگامی که دندان ها دچار شکستگی شوند و یا در اثر مواد خوراکی شیرین، نوشابه، غذاهای پرچرب و غیره دچار پوسیدگی شوند باید قبلا از تحلیل رفتن و از بین رفتن تاج دندان و رسیدن عفونت به پالپ دندان سریعا پوسیدگی ها برداشته شده و با مواد پر کننده ای نظیر آمالگام و یا کامپوزیت دندان نسبت به پر کردن فضای خالی اقدام شود.

دندانپزشکی ترمیمی

در این مواقع بسته به میزان تجربه ی دندانپزشک، شهری که در آن ساکن هستید، نوع ماده ی پر کننده، پر کردن یک سطحی، دو سطحی یا سه سطحی، تعداد دندان ها و نوع دندانی که نیاز به پر کردن داشته باشد، هزینه ی پر کردن متفاوتی برای آن تعیین می گردد که تا معاینه و چکاپ کامل انجام نشود قابل تعیین نخواهد بود.

هزینه عصب کشی دندان نیز مشابه با پر کردن دندان بستگی به فاکتورهای متفاوتی دارد. در مواردی که عفونت وارد بخش پالپ دندانی شود درد شدید در این ناحیه احساس خواهد شد چرا که بخش زنده ی دندان و پر از عصب و رگ خونی است. لذا در مواردی که برای بیماران عصب کشی دندان را تشخیص می دهیم اولین سؤال در مورد تعرفه ی عصب کشی دندان است که پس از بررسی تعداد کانال های دندان (۱ تا ۳ کانال بسته به نوع دندان)، میزان مهارت و تجربه ی پزشک، مکان مطب، دندان های قدامی یا جلویی و خلفی یا پشتی، تعداد دندان ها و میزان وخامت دندان می توانیم تعرفه ی عصب کشی دندان را بیان کنیم.

ضمنا در مواردی که عصب کشی دندان نیاز است پزشکان حتما توصیه می کنند که دندان روکش شود چرا که در صورت شکسته شدن فقط باید دندان را کشید و هیچ راه چاره ی دیگری وجود نخواهد داشت به همین دلیل تعرفه ی عصب کشی دندان به تنهایی هزینه ی جداگانه ای دارد ولی چون در اکثریت موارد همراه با روکش نیز هست هزینه ی آن بیشتر می شود که جزء هزینه های جانبی ضروری محسوب می شود.

به بیماران عزیز توصیه می کنیم که برای دریافت اطلاعات دقیق و کامل در مورد هزینه عصب کشی و پر کردن دندان و به صورت کلی تعرفه دندانپزشکی فقط به صورت حضوری اقدام کنند تا پس از انجام عکسبرداری و معاینات لازم، قیمت دقیق، تعداد جلسات و شیوه ی درمانی مناسب برای شما بازگو گردد. ضمنا توصیه می کنیم تا برای کاهش هزینه های آتی هر ۶ ماه یکبار برای چکاپ کامل مراجعه کنید تا با حفظ سلامتی دهان و دندان مشکلات مشابه گریبانگیر شما نشود.

معرفی بهترین کلینیک دندانپزشکی

با توجه به موارد گفته شده توجه داشته باشید که با وجود نرخ و تعرفه ی عصب کشی دندان که در هر سال مصوب می گردد اما با توجه به فاکتورهای گفته شده و شرایط خاص هر فرد، مقداری تعرفه ی عصب کشی دندان متغیر خواهد بود.

آیا هزینه عصب کشی دندان با بیمه محاسبه می‌شود؟

همان‌طور که گفته شد هزینه عصب کشی دندان با بیمه تأمین اجتماعی و سایر خدمات درمانی دندان دارای محدودیت‌هایی است.

باید بدانید که هزینه‌های دندان پزشکی با بیمه تأمین اجتماعی شامل موارد زیر می‌شود:

 • خدمات ویزیت شامل معاینه و تشخیص، تجویز دارو، رادیولوژی و درخواست آزمایش
 • رادیوگرافی تک دندان
 •  جرم‌گیری بالا و زیر لثه
 • کشیدن دندان‌های قدامی، خلفی و دندان عقل
 •  پر کردن سطحی دندان
 •  جراحی دندانی که در نسج نرم قرار گرفته است؛ همچنین جراحی دندانی که در نسج سخت قرار دارد.
 •  بروساژ هر فک
 •  ترمیم دندان

با توجه به فهرست فوق هزینه عصب کشی دندان با بیمه تأمین اجتماعی قابل پرداخت نیست. در مورد سایر بیمه‌های تکمیلی نیز با توجه به نوع قرارداد منعقد شده هزینه عصب کشی دندان با بیمه محاسبه می‌شود.

هزینه عصب کشی دندان چگونه محاسبه می‌شود؟

چنانچه در فوق نیز به آن اشاره شد، هزینه عصب کشی دندان با بیمه تأمین اجتماعی قابل پرداخت نیست و شما باید هزینه این کار را به صورت آزاد پرداخت کنید.

باید بدانید که هزینه عصب کشی دندان با بیمه‌های تکمیلی بسته به نوع قرارداد متغیر است. علاوه بر آن مرکزی که در آن اقدام به عصب کشی دندان خود می‌کنید نیز ممکن است مبلغی متفاوت از سایر مراکز درمانی اخذ کند.

 •  پارامترهایی که در تعیین هزینه عصب کشی دندان مؤثر خواهد بود به شرح زیر است:
 •  میزان دستمزد پزشک معالج اعم از دکتر متخصص، فوق تخصص
 •  هزینه عصب کشی دندان با بیمه یا به صورت آزاد در کلینیک‌های خصوصی با مراکز دولتی فرق می‌کند.
 •  تعداد کانال‌هایی که باید عمل عصب کشی روی آن انجام شود
 •  هزینه ترمیم و پر کردن دندان و مواد به کار رفته در پر کردن
 •  در صورت نیاز به روکش هزینه ساخت روکش و حق‌الزحمه نصب آن نیز به هزینه‌های فوق اضافه می‌شود.

آیا می‌توان هزینه کمتری برای عصب کشی دندان پرداخت؟

برخی از کلینیک‌های دندانپزشکی خیریه یا تحت پوشش بیمه‌های خاص تکمیلی ممکن است هزینه مربوط به عصب کشی کمتری را از شما اخذ کنند. گرچه همیشه این شک وجود دارد که آیا این مراکز قابل اعتماد هستند؟ آیا درمان مناسب و استانداردها برای دندان رعایت شده است؟

هزینه عصب کشی دندان با بیمه تأمین اجتماعی محاسبه نمی‌شود، بنابراین بهترین روش کم کردن هزینه‌های درمان پیشگیری است.

همچنین می‌توانید با جستجو در میان خدمات بیمه‌های تکمیلی آن را که هزینه‌های بیشتری در پوشش خود دارد، انتخاب کنید. بدین ترتیب هزینه عصب کشی دندان با بیمه محاسبه شده و درصدی از آن را بیمه مورد نظر پرداخت خواهد کرد.

دکتر یزدی زادهمشاهده نوشته ها

دکتر یزدی زاده

من دکتر محمد یزدی زاده هستم. دانش‌آموخته رشته دندان‌پزشکی که در سال 1371 در دانشگاه علوم پزشکی تبریز تحصیلات خود را آغاز کرده و در سال 1377 موفق به دریافت دکترای عمومی دندانپزشکی شده و از آن زمان تاکنون در زمینه دندان‌پزشکی به‌طورجدی مشغول به فعالیت هستم. به‌منظور افزایش مهارت و توانمندی در زمینه دندان‌پزشکی و تسلط بر آخرین دانش روز دنیا در این حوزه، دوره تخصصی مستر لیزر را در دانشگاه RWTH آخن کشور آلمان سپری کرده و در سال 2010 مدرک تخصصی این دوره را کسب نمودم. سپس در سال 2011 میلادی پس از گذراندن دوره ایمپلنت‌های دندانی، موفق به دریافت مدرک بورد ایمپلونتولوژی آلمان و ممبرشیپ ایمپلنت (ICOI) شدم.

۸ نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *