15 عوارض عفونت دندان در بدن + راه درمان!

عوارض عفونت دندان در بدن
دسته‌بندی وبلاگ
نویسنده دکتر یزدی زاده
زمان مطالعه
تاریخ انتشار 1399-04-01
5/5 - (1 امتیاز)

شناخت عوارض عفونت دندان در بدن

آیا با عوامل ایجاد کننده ی عفونت دندان آشنا هستید؟ آیا از عوارض عفونت دندان در بدن مطلع می باشید؟ نحوه ی ایجاد عفونت در دندان را می شناسید؟ ابتدا به سراغ عوامل ایجاد کننده ی عفونت می رویم: باکتری ها به صورت معمولی در دهان هر فردی زندگی می کنند و اغلب مشکلی به وجود نمی آورند، اگر بنا به دلایلی از قبیل شکاف و یا پوسیدگی بتوانند خود را به داخل دندان برسانند، باعث می شوند که عفونت ایجاد کنند، عفونت ایجاد شده به صورت درد موضعی ظاهر می گردد و در صورتی که درمان مناسبی بر روی آن صورت نگیرد، عفونت در کل بدن پخش می شود و عوارض متعددی را ایجاد می کند. در این قسمت به بیان عوارض عفونت دندان در بدن می پردازیم:

 1. درد دندان
 2. تهوع و استفراغ
 3. سخت شدن باز و بسته کردن دهان
 4. درد در فک و گردن در سمتی که دندان عفونت وجود دارد
 5. احساس وجود فشار در دندان ها و فک
 6. حساس شدن دندان به دمای غذا
 7.  متورم شدن گونه
 8. بروز تب و در موارد شدید همراه با لرز
 9. بوی بد دهان
 10. تورم لوزه ها در ناحیه ی گردن
 11. درک بی مزه بودن غذاها
 12. سردرد همراه با احساس خستگی
 13. بالا رفتن ضربان قلب
 14. افزایش میزان دم و بازدم
 15. سختی در قورت دادن آب دهان

 

عوارض عفونت دندان در کودکان و بزرگسالان مشابه بوده اما ممکن است در برخی موارد درمان آن متفاوت باشد چرا که کودکان نمی توانند از هر داروی مسکن و یا آنتی بیوتیکی استفاده کنند. توجه داشته باشید عوارض عفونت دندان در بدن که در این قسمت به بیان آن پرداختیم، تمامی آن موارد در یک فرد ظاهر نمی شود بلکه ممکن است تعدادی از آن ها نمایان شود و مشکل ایجاد کند، در این صورت بهتر است وقت را از دست نداده و با مراجعه به دندانپزشکی، آن را به سرعت رفع کرد.

شناخت عوارض عفونت دندان در بدن

لازم به ذکر است که احتمال دارد در مواردی بیمار دارای عوارض عفونت دندان در بدن به صورت جانبی نیز باشد، یعنی کیست دندانی تشکیل شود، التهاب استخوان اتفاق بیفتد. بروز آنژین صدری لودیگ، ترومبوز سینوس کاورنوس نیز از مواردی است که باید به آن توجه داشت.

عوارض عفونت دندان در موارد خاص

عفونت در برخی از موارد خود را به شکل کیسه ای حاوی چرک، بر روی لثه ظاهر می کند که به آن آبسه دندان می گویند، که بسیار دردناک است، برای رفع آن بهتر است زیر نظر متخصص، اقدام به مصرف آنتی بیوتیک کنید تا از پیشروی آن به فک، سرو گردن جلوگیری کنید. عوارض عفونت دندان در بدن افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند بسیار شدید خواهد بود و به سرعت کل بدن را می گیرد و باید تخلیه شود. در برخی موارد نیز آبسه در بافت نرم لثه اتفاق می افتد و به صورت خودبخود پاره می شود، ترکیدن عفونت دندان در فضای دهان و تخلیه ی آن سبب کاهش میزان درد می شود.

تجویز آنتی بیوتیک هایی مانند آموکسی سیلین و یا مترونیدازول می تواند توان بدن را در رفع عفونت افزایش دهد، البته باید توجه داشت که در این صورت دندانپزشک، از داروهای مسکن برای کاهش درد بیمار خود نیز استفاده می کند. در مواردی ممکن است پزشک ناچار شود در حالتی که عفونت به صورت کامل رفع نشده، دندان را بکشد، عوارض کشیدن دندان با عفونت بدین صورت است، حفره ای که در اثر کشیدن ریشه دندان ظاهر می گردد، با لخته ی خون پر نمی شود، استخوان و عصب در معرض هوا قرار می گیرند، و مشکلاتی را از قبیل درد در طی 2 تا 5 روز پس از کشیدن دندان ایجاد کرده و همچنین ایجاد بو و طعم نامناسب در دهان می کند.

عوارض عفونت دندان در موارد خاص

درست است که عفونت ایجاد شده به صورت موضعی است، اما باید توجه داشت که این عفونت می تواند از قسمتی به قسمت دیگر در سر و گردن منتقل شود تا رفته رفته، کل بدن را بگیرد، به همین دلیل ممکن است عفونت دندان و گلودرد به صورت همزمان رخ دهد. اگر عفونت تشکیل شده باشد، دندانپزشک به منظور رفع آن، دندان را عصب کشی می کند تا عوامل عفونی را از عصب دندان خارج کند، بدین ترتیب میزان فشار وارد شده به ریشه ی دندان کمتر شده و احساس درد کم کم برطرف می شود.

ایجاد عفونت در برخی از دندان ها بسیار شایع است، دندانی مانند دندان عقل چون در انتهای فک قرار گرفته است احتمال اینکه جرم، پلاک و یا پوسیدگی بر روی آن قرار بگیرد بیشتر است و میکروب ها راحت تر می توانند ایجاد عفونت کنند، عوارض عفونت دندان عقل بدین صورت است که با گلودرد، تورم غدد لنفاوی زیر فک، ورم صورت و فک، آبسه و همچنین احساس مزه و بوی بد از دهان همراه است که باید سریعا در پی رفع آن باشید چرا که عفونت می تواند خود را سریعا به کانال عصبی برساند و مشکلات حادتری را ایجاد کند.

رفع عوارض عفونت دندان در بدن

همواره پیشگیری بهتر از درمان است، پس در ابتدا باید سعی کنید از به وجود آمدن عفونت جلوگیری کنید، به منظور پیشگیری بهتر است موارد ذیل را رعایت کنید:

 • رعایت بهداشت دهان و دندان با استفاده ی روزانه از مسواک و نخ دندان و دهان شویه
 • بهبود وضعیت رژیم غذایی سالم و حاوی میوه و سبزیجات در مقدار زیاد
 • عدم استعمال دخانیات
 • مصرف آب حاوی فلوراید، خوراکی های حاوی ویتامین D و کلسیم
 • انجام چکاپ های منظم دندانپزشکی

به منظور پیشگیری از بروز عوارض عفونت دندان در بدن کودکان نیز بهتر است به محض رویش دندان ها، مسواک زدن را به آن ها آموزش دهید و مصرف خوراکی های شیرین و شیر را در شب به حداقل خود برسانید. انجام فلورایدتراپی نیز می تواند استحکام دندان ها را در برابر پوسیدگی افزایش دهد.

رفع عوارض عفونت دندان در بدن

با رعایت این موارد ساده می توانید به راحتی از به وجود آمدن عفونت جلوگیری کنید، اما در صورت بروز عوارض عفونت دندان در بدن، باید به فکر درمان آن در سریع ترین زمان ممکن باشید. به منظور رفع عوارض عفونت دندان در بدن لازم است اقدامات زیر را انجام دهید:

 • استفاده از محلول آب و نمک و چرخاندن در دهان تا قبل از مراجعه به دندانپزشکی برای جلوگیری از افزایش آن
 • استفاده از مسکن به منظور کاهش درد
 • مراجعه به دندانپزشکی در اسرع وقت
 • مصرف آنتی بیوتیک با تجویز دندانپزشک
 • رفع پوسیدگی، شکستگی، درمان و ترمیم دندان برای جلوگیری از بروز دوباره ی عفونت طبق دستور دندانپزشک

در کودکان برخی از والدین بر این باورند که چون دندان های شیری می افتند، اقدامات دندانپزشکی مناسب اعم از عصب کشی و یا پر کردن را برای او انجام نمی دهند و باعث افزایش عوارض عفونت دندان در بدن کودکان می شوند که گاها کار درمان را بسیار سخت می کند. باید توجه داشته باشید که کودکان نیز مانند بزرگسالان نیازمند انجام چکاپ های دندان هستند.

بهتر است بدانید در صورت بروز عفونت، اصلا نباید زمان را از دست داد، ممکن است برخی انجام روش های خانگی را به شما توصیه کنند اما انجام روش های خانگی برای رفع عوارض عفونت دندان در بدن، زمانبر می باشد و گزینه ی مناسبی نیست چرا که باید در صورت بروز عفونت، از پیشروی آن جلوگیری کرد، در غیر این صورت تمام بدن را درگیر خود می کند.

contact icon جهت دریافت مشاوره با ما در ارتباط باشید تماس با ما
نظرات
2 دیدگاه در "15 عوارض عفونت دندان در بدن + راه درمان!"
Avatar حسین گفت:

سلام عالی بود

دکتر یزدی زاده دکتر یزدی زاده گفت:

سلام زنده باشید حسین عزیز خوشحالیم که مورد توجه قرار گرفته.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *