درد ایمپلنت دندان

به این مقاله امتیاز دهید

ایمپلنت دندانی، یک پیچ از جنس تیتانیوم می‌باشد که به جای ریشه دندان درون فک توسط دندانپزشک قرار می‌گیرد و یک پروتز یا دندان مصنوعی در آخر روی این پیچ گذاشته می‌شود، و از همه مهمتر اینکه با سلول‌های بدن سازگار می‌باشد.

همچنین از نظر زیبایی مثل دندان‌های طبیعی بوده و ظاهر آن با دندان طبیعی هیچ فرقی ندارد.  و همان کار دندان طبیعی را انجام می‌دهد.

به جرات می‌توان گفت که بهترین جایگزین برای دندان‌های فاسد و خراب شده می‌باشد، همچنین ایمپلنت از دو جز فیکسچر و اباتمنت ساخته شده است.

روش کار به اینصورت است که  به جای دندان طبیعی اول فیکسچر در درون فک گذاشته می‌شود و بعد از آن یک اباتمنت همراه با روکش ساخته شده روی آن قرار می‌گیرد. بهتر است بدانیم که کاشت دندان از فرسایش استخوان‌ها جلوگیری می‌کند.

یکی از سوال‌هایی که برای اکثر بیماران پیش می‌آید این است که آیا ایمپلنت دندان دردناک است؟ ویا اینکه درد ایمپلنت چند روزه؟

برای پاسخ به این سوال‌ها بهتر است بدانیم که در هنگام ایمپلنت دندان کمی درد جزیی را خواهید داشت، که این درد طبیعی است و ممکنه تا ده روز طول بکشه، که برای کاهش این درد جزیی می‌توان از قرص‌های ایبوپروفن و مسکن استفاده کرد.

و در صورت داشتن درد شدید ایمپلنت  باید طبق نظر پزشک مسکن‌های قوی‌تری را مصرف کنید. طبق نظرات درباره ایمپلنت می‌توان نتیجه گرفت که این روش بهترین روش برای درمان و زیبا سازی دندان‌های بیماران می‌باشد.

معایب ایمپلنت

کاشت ایمپلنت دندان نیز ممکن است معایب و مشکلاتی را داشته باشد که از این رو می‌توانیم به  هزینه بالای آن اشاره کرد، یکی دیگر از مشکلات آن  این است که توسط بیمه دندانپزشکی پوشش داده نمی‌شود.

همچنین بخاطر اینکه در بعضی مواقع به جراحی نیاز دارد خطراتی را ممکن است به دنبال داشته باشد، که ممکن است باعث عفونت، خونریزی طولانی مدت و آسیب رساندن به بقیه دندان‌ها، تاخیردر بهبود استخوان و شکستگی فک شود.

و از طرف دیگر بخاطر پیچیدگی ها ، بیشتر حس میشه با ایمپلنت کردن دندان دچار درد ایمپلنت دندان می شویم.

معایب و مشکلات ایمپلنتهای دندان چیست

مراقبت‌‎های  بعد از ایمپلنت دندان

بهتر است بعد از درمان ایمپلنت مقداری یخ را به مدت ۵ تا ۱۰ دقیقه  روی قسمت مورد نظر قرار دهید، و نزدیک ۱۰ دقیقه استراحت کنید و دوباره این کار را تا ۳ ساعت تکرار کنید.

برای بهتر شدن درد ایمپلنت دندان از قرص‌های مسکن طبق تجویز دندانپزشک استفاده کنید.

و به مدت سه شب زودتر از بقیه‌ی شب‌ها به رختخواب بروید و سعی کنید نسبت به بقیه شب‌ها زودتر بخوابید، همچنین در موقع استراحت سعی کنید از چند بالشت استفاده کنید جوری که سرتان بالا باشد.

ورم ایمپلنت یک امر طبیعی است، ولی اگر ورم‌های زیادی در قسمت عمل شده به وجود آمد بهتر است در اسرع وقت به نزد پزشک معالج خودتون بروید و از او کمک بخواهید.

در مورد درد ایمپلنت دندان نیز همینطور ، درد آزار دهنده حتما باید پیگیری شود.

همچنین حتی‌الامکان سعی کنید از انجام ورزش بعد از ایمپلنت دندان تا زمانی که دکتر معالج تشخیص نداده است خودداری کنید و از ورزش‌های سنگین برای یک مدت کوتاهی دوری کنید.

در مورد نگهداری و افزایش طول عمر ایمپلنت از دکتر متخصص مشاوره بگیرید.

بعد از ایمپلنت چه بخوریم؟

بعد از عمل تا دو ساعت سعی کنید هیچ ماده غذایی را نخورید. همچنین بهتر است تا چند روز از سوپ، خوراکی‌های نرم و سرد استفاده کنید.

برای قطع کردن جریان خونریزی بهتر است یک قطعه گاز را در قسمت جراحی شده بگذارید تا خونریزی آن قطع شود، نکته‌ی دیگری که حتما باید به اون توجه کنیم این است که به هیچ وجه نباید تا ۴۸ ساعت بعد از ایمپلنت سیگار بکشید، چون در غیر اینصورت آسیب‌های خطرناکی به قسمت عمل شده وارد می‌شود و ممکن است محل جراحی دیرتر بهبود پیدا کند.

همچنین حتی‌الامکان سعی کنید هر روز ۲ تا ۳ لیتر شیر، آب پرتقال و آب مصرف کنید، چون مصرف این مایعات  باعث بهبود و خوب شدن زخم شما می‌شود.

همچنین بعد از جراحی باید تا اونجایی که امکان داره سعی کنید از تف کردن و مکیدن مایعات با نی خودداری کنید و به هیچ وجه دهان خودتون را شستشو ندهید.

مراقبتهای بعد از ایمپلنت و درد

کشیدن بخیه ایمپلنت

بهتره در هفته اول بعد از کشیدن بخیه‌ها به هیچ وجه از نخ دندان استفاده نکنید. و به جای آن از مسواک مخصوص بین دندانی استفاده کنید.

تا یک شبانه روز اصلا لازم نیست مسواک بزنید، کافی است در این مدت از دهانشویه استفاده کنید. همچنین در روزهای اول بعد از کشیدن بخیه از غذاهای نرم استفاده کنید چون اینجوری دیگه لثه‌های شما زخمی نمی‌شود.

و به فک شما فشاری وارد نمی‌شود در ضمن هرچه مواد غذایی با زخم‌های شما در تماس باشند زخمتان به زودی خوب می‌شود و التیام پیدا می‌کند.

نکته قابل توجه این است که خیلی از بخیه‌ها ابریشمی و سیاه هستند و عموما تا ده روز از بین می‌روند و به هیچ وجه باعث عفونت دهان و دندان‌های شما نمی‌شوند.

آیا ایمپلنت عوارض دارد؟

بیشتر ایمپلنت‌ها بدون جراحی و یا همزمان با خارج کردن ریشه‌های خراب و فرسوده نصب می‌شوند.

اما زمانی که استخوان‌ها در طول زمان آب می‌شوند و نیاز به تزریق یا پیوند استخوان داشته باشند نصب ایمپلنت همراه با جراحی انجام می‌شود. در واقع عوارض مربوط به کاشت ایمپلنت در حد کشیدن دندان می‌باشد.

و با مراقبت‌های بعد از عمل می‌توانید از ورم و کبودی پس از آن جلوگیری کنید. در واقع بعد از عمل ایمپلنت دندان شما می‌توانید همه‌ی فعالیت‌های روزمره خود را انجام بدهید.

همچنین بهتر است بدانیم که ایمپلنت دندان بدون جراحی یک نوع کاشت دندان بدون عمل جراحی است، که به فلپ لس معروف می‌باشد.

علت ادامه‌دار شدن درد ایمپلنت دندان

این روش در صورتی که وضع استخوان در نمای رادیو گرافی مناسب و بدون مشکل باشد و به پیوند استخوان نیازی نداشته باشد قابل استفاده و کاربردی است.

که در این روش نیازی به برش ناحیه مورد نظر نیست و ورم بعد از عمل به نسبت کمتر از ایمپلنت با جراحی می‌باشد.

راه‌‌های کاهش درد ایمپلنت دندان

بهتر است بدانیم که کاشت ایمپلنت دندان از طریق یک جراحی مختصری انجام می‌شود، چون در این جراحی بافت لثه پاره می‌شود و دوباره پیوند داده می‌شود، قطعا انجام آن برای بیمار دردناک و سخت خواهد بود.

امروزه خیلی از پزشکان از روش‌هایی برای کاهش درد ایمپلنت دندان استفاده می‌کنند، برای مثال از یکسری داروهای آرامبخش برای کاهش درد ایمپلنت دندان استفاده می‌کنند، یا از بی حسی در هنگام عمل استفاده می‌کنند به طوری که بیمار در هنگام عمل هوشیاری خود را نسبتا از دست می‌دهد و درد را تا حد قابل توجهی کمتر حس می‌کند.

در واقع عوامل گوناگونی در کاهش این درد تاثیر دارند که بسته به شرایط جسمی و روحی هر فرد متفاوت می‌باشد. همچنین برای کاهش درد شدید بعد از ایمپلنت طبق نظر پزشک باید از مسکن‌های قوی استفاده کنید.

بهتر است بدانیم که مراحل ایمپلنت دندان برای درست و بازسازی کردن کامل یک یا دو فک تقریبا شامل ۹ جلسه است و در کارهای کوچک ممکن به ۴ جلسه کاهش پیدا کند.

که این ۹ جلسه شامل یک جلسه ویزیت و معاینه دندان‌ها و دهان و بررسی شرایط استخوان و لثه از طرق عکس رادیوگرافی، جلسه دوم مربوط به کشیدن دندان‌های خراب و فاسد می‌شود، بعد از کشیدن دندان‌ها نوبت به بازسازی استخوان‌ها می‌رسد.

بعد از این مرحله دندانپزشک پایه ایمپلنت را نصب می‌کند، و سپس کار قالبگیری را انجام می‌دهد. در جلسه بعد دندانپزشک زاویه دندان‌ها و فک را اندازه‌گیری می‌کند و در نهایت طراحی لبخند را انجام می‌دهد.

و در جلسه‌های پایانی شاسی کار را امتحان و بررسی می‌کند، و روکش‌ها را در محل مناسب قرار می‌دهد.

جالب است بدانیم افرادی که قصد دارند ایمپلنت دندان را انجام بدهند اکثرا این جمله را می‌گویند من از ایمپلنت میترسم و یا اینکه من تجربه ایمپلنت را نداشتم، همچنین یکی از رایج‌ترین سوالاهایی که درمورد ایمپلنت دندان پرسیده می‌شود این است که می‌پرسند، می‌خواهم ایمپلنت کنم، قیمت ایمپلنت دندان چقدر است؟

بهتر است بدانیم که این قیمت بستگی به عوامل مختلفی مانند نوع ایمپلنت، هزینه پزشک معالج و هزینه‌های مربوط به لابراتوار دارد، همچنین در صورتی که نیاز به جراحی داشته باشد هزینه جراحی نیز به قیمت اصلی اضافه می‌شود.

در حالت کلی در صورتی که کاشت ایمپلنت بدون جراحی باشد، قیمت آن معادل دو میلیون و پانصد هزار تا سه میلیون تومان می‌باشد.

به طوری که قیمت جنس‌های کره‌ای حدود دو میلیون و پانصد هزار تومان و قیمت جنس‌های سوئیسی نزدیک به سه میلیون تومان می‌باشد. می‌توان گفت دلیل این تفاوت قیمت  مربوط به کیفیت آنها می‌باشد.

[/fusion_text][/fusion_builder_column][/fusion_builder_row][/fusion_builder_container]

علت ادامه‌دار شدن درد ایمپلنت دندان

درد ایمپلنت دندان در روز اول بعد از برطرف شدن بی‌حسی تا حدودی اجتناب‌ناپذیر است اما در صورت ادامه‌دار شدن این درد باید آن را پیگیری و علت آن را متوجه شوید.

اگر می‌پرسید که بعد از ایمپلنت چند روز درد داریم و چه زمانی این درد نگران کننده می‌شود؟ باید بدانید که عکس العمل انسان‌ها نسبت به شرایط مشابه متغیر است. همچنین اگر می‌خواهید بدانید که آیا ایمپلنت دندان درد دارد؟ بله اما درد آن مانند هر جراحی ساده دندانی دیگری است و بسیاری درد آن را مشابه کشیدن دندان متصور شده‌اند. عوامل مختلفی در ادامه‌دار شدن درد ایمپلنت مؤثرند که شامل موارد زیر هستند.

احتمال عفونت

در حالت عمومی با توجه به روش‌های مدرن کاشت ایمپلنت دندان احتمال عفونت دندان بسیار کم است. اگر برایتان سؤال است که بعد از ایمپلنت چند روز درد داریم؟ اگر این درد بیش از یک هفته زمان ببرد ممکن است یکی از دلایل آن عفونت باشد.

برای جلوگیری از این شکل باید توصیه‌های پزشک معالج خود را به دقت رعایت کنید. چکاپ منظم توسط پزشک متخصص نیز به جلوگیری و تشخیص فوری عفونت کمک می‌کند.

درد ایمپلنت دندان

جابجایی ایمپلنت

درد ایمپلنت دندان ممکن است بر اثر جابه‌جایی پایه آن در فک باشد. اگر مدتی پس از کاشت ایمپلنت درد در این ناحیه را تجربه کردید، این احتمال وجود دارد که پایه ایمپلنت در فک جابه‌جا شده است.

برای جلوگیری از جابه‌جایی ایمپلنت باید ۸ تا ۱۲ هفته نسبت به استفاده از دندان ایمپلنت شده محتاط باشید. دردناک شدن ایمپلنت به دلیل جابه‌جایی مربوط به رشد بافت نرم اطراف دندان به جای قرار گرفتن پایه در استخوان است و نتیجه نهایی لق شدن ایمپلنت است.

فشار زیاد به دندان

درد ایمپلنت دندان ممکن است بر اثر فشار یا ضربه ناگهانی قبل از قرارگیری درست و در زمان کوتاهی بعد از کاشت ایمپلنت ایجاد شود. باید بدانید که ایمپلنت کاشته شد در دهان شما زمان لازمی برای اثبات خود در فضای جدید استخوان دارد.

حتی پس از این زمان نیز شما نباید با بی‌احتیاطی در جویدن مواد سفت و سخت ایمپلنت را در خطر شکستگی استخوان یا خود آن قرار دهید.

توصیه‌های پزشک معالج

پزشک معالج شما به روند کاشت و جراحی ایمپلنت اشراف کامل دارد، بنابراین باید توصیه‌های او را جدی بگیرید. این توصیه‌ها شامل انواع فعالیت‌های بدنی، پرهیز غذایی و رعایت بهداشت دهان و دندان می‌شود.

رعایت نکات بهداشتی

ایمپلنت دندان درد دارد؟ اگر توصیه‌های بهداشتی که پزشک معالج برایتان شرح می‌دهد از درد ایمپلنت و بروز مشکلات بعدی جلوگیری می‌کند.

دکتر یزدی زادهمشاهده نوشته ها

دکتر یزدی زاده

من دکتر محمد یزدی زاده هستم. دانش‌آموخته رشته دندان‌پزشکی که در سال 1371 در دانشگاه علوم پزشکی تبریز تحصیلات خود را آغاز کرده و در سال 1377 موفق به دریافت دکترای عمومی دندانپزشکی شده و از آن زمان تاکنون در زمینه دندان‌پزشکی به‌طورجدی مشغول به فعالیت هستم. به‌منظور افزایش مهارت و توانمندی در زمینه دندان‌پزشکی و تسلط بر آخرین دانش روز دنیا در این حوزه، دوره تخصصی مستر لیزر را در دانشگاه RWTH آخن کشور آلمان سپری کرده و در سال 2010 مدرک تخصصی این دوره را کسب نمودم. سپس در سال 2011 میلادی پس از گذراندن دوره ایمپلنت‌های دندانی، موفق به دریافت مدرک بورد ایمپلونتولوژی آلمان و ممبرشیپ ایمپلنت (ICOI) شدم.

۸ نظر

  • سلام ۷ پایین ریشه دندان بوده دکتر خارج کرده و ایمپلند گذاشته..اما بعد از بیست روز هنوز درد شدید دارم دکتر دو سری قرص امپسیلین و مترو تجویز کرده.علت ادامه درد چیست

  • ۵۸ سالمه حود ۹ سال کل دندانم را کشیدم الام لثه هام به شدت تحلیل رفته از اول هم نتونستم دست دندان را در دهان خود پذیرا باشم ولی کم وبیش استفاده میکردم الان یکساله که دیگه نمی توانم استفاده کنم و بدنم دچار سو تغذیه شده و بسیار ضعیف و افسرده شده و تحمل درد هم ندارم خواستم بپرسم برا ترمیم لثه بیهوش میکنید و در همون اتاق عمل فیکسچر رو هم انجام میدید یا نه و اگر بخوام ۴ تا بلا و ۴ تا پایین هم بزارم باز به همین صورت تو بیهوشی انام میدیی با توجه به ترمیم لثه و بگیذ اولی چ قیمتیه و دومی چ قیمتی و هزینه ترمیم لثه جدا حدودا چقدره و شما صِلاحتون رو کودمه اولی بطور کامل یا دومئ با تشک

    • با سلام خدمت شما اول باید بطور دقیق معاینه شوید تا نوع درمان برای شما مشخص شود

  • با سلام توضیحات خوب بود ولی بنده پیوند استخوان کردم حدود ۶روز است که هنوز درد دارم و لازم است روزی۲تا۳بار از مسکن استفاده کنم میخواستم بدانم طبیعی است یا خیر البته دندانهای ۵و۶و۷ فک چپ پایین میباشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *