انواع کامپوزیت دندان 8 نوع + بهترین کامپوزیت دندان چیست؟

انواع کامپوزیت دندان
دسته‌بندی وبلاگ
نویسنده دکتر یزدی زاده
زمان مطالعه
تاریخ انتشار 1399-03-18
به این مقاله امتیاز دهید

با انواع کامپوزیت دندان آشنا شوید

کامپوزیت دندان یکی از رایج ترین مواد مورد استفاده در دندانپزشکی امروز است که به دلیل زیبایی ظاهری و شباهت به دندان های طبیعی و مقاومت و دوام خوب آن مورد استفاده قرار گرفته است. انواع کامپوزیت دندان که امروزه در دندانپزشکی استفاده می شوند به منظور برطرف کردن مشکلات دهانی انواع بیماران با شرایط خاص آنهاست تا همه بتوانند از این ویژگی استفاده کنند.

ما نیز در مطب دکتر یزدی زاده با بهره گیری از متدهای روز دنیا و با کیفیت ترین رزین های دندانی کامپوزیت و استفاده از انواع کامپوزیت که کار با هر یک از آنها نیازمند اطلاعات و مهارت تجربی دندانپزشکی خاصی است توانسته ایم بهترین کامپوزیت دندان را برای هر بیمار استفاده کنیم، ضمن اینکه قیمت انواع کامپوزیت دندان نیز پایین تر از سایر مراکز دندانپزشکی جهت رفاه حال شما عزیزان در نظر گرفته شده است.

کامپوزیت ماکروفیل (Macro fill Composite)

کامپوزیت دندان

از انواع کامپوزیت دندان که جزء سری اول کامپوزیت های دندانی محسوب می شود. اندازه ذرات این رزین کامپوزیتی از 10 تا 50 میکرومتر است. قطر بالای اندازه ی این ذرات قدرت عالی را فراهم کرده اما از زیبایی آن کم کرده است. قابلیت پرداخت و پولیش این دسته از انواع کامپوزیت دندان راحت نیست که بخاطر اندازه بزرگ ذرات پر کننده است. تقریبا امروزه دیگر از این نوع کامپوزیت دندان استفاده نمی شود.

کامپوزیت میکروفیل (Micro fill Composite)

به دلیل اینکه اندازه ذرات این دسته از انواع کامپوزیت دندان کمتر از 100 نانومتر است به این اسم خوانده می شوند که حدود 50 سال از زمان عرضه ی این نوع کامپوزیت دندان می گذرد. به دلیل اندازه ریزتر قابلیت پولیش زنی و زیبایی آنها به شدت افزایش پیدا کرده اس. با این حال به اندازه کافی برای استفاده در ردیف عقبی دندان ها مقاومت ندارند چون دندان های آسیاب بوده و فشار زیادی را باید تحمل کنند.

کامپوزیت های هیبرید (Hybrid Composite)

کامپوزیت هیبرید ترکیبی از زیبایی کامپوزیت های میکروفیل و مقاومت و استقامت کامپوزیت های ماکروفیل هستند چون در این دسته از انواع کامپوزیت دندان هم ذراتی با اندازه ی بین 10 تا 50 میکرومتر حضور دارند و هم ذرات 40 نانومتری.

انواع مدل های کامپوزیت

کامپوزیت میکروهیبرید (Micro hybrid Composite)

از لفظ هیبرید در این دسته از انواع کامپوزیت دندان می توان متوجه شد که زیبایی و مقاومت خوبی دارد و ذرات فیلر این نوع کامپوزیت ترکیبی از ذراتی با اندازه های بین 1 میکرومتر تا 100 نانومتر است. لذا می توان پولیش و پرداخت را به راحتی انجام داد تا از بروز پلاک و جرم جلوگیری شود. ضمن اینکه درخشش این دسته از انواع کامپوزیت دندان نیز قابل قبول است و اکثر مراجعه کنندگان از آن رضایت دارند.

کامپوزیت نانوهیبرید (Nano Hybrid Composite)

از دسته انواع کامپوزیت دندان که به علت داشتن ذراتی با قطر کمتر از 20 نانومتر به آنها نانو گفته شده و چون قابلیت زیبایی و استحکام و دوام بالا را با یکدیگر دارند هیبرید نامیده شده اند. توجه داشته باشید که این دسته از انواع کامپوزیت دندان به حدی مقاومت و طول عمر بالایی دارند که می توان برای ردیف عقب دندان ها نیز از آن استفاده کرد.

نانوکامپوزیت (Nano Composite)

جدیدترین نسل کامپوزیت های دندانی که توسط 3M EPSE در جهان عرضه شده و بهترین نوع در حال حاضر است. از دسته انواع کامپوزیت دندان با قطر ذرات 20 نانومتری که مزیت بی نظیر این دسته از کامپوزیت ها در اتصال به یکدیگر و تشکیل خوشه هایی از از این ذرات است. ویژگی این مزیت این است که ذرات بزرگ حاصل به هم پیوستن ذرات کوچک تر هستند و در نتیجه مقاومت بسیار زیاد، قدرت بالا و قابلیت پولیش خوردن و پرداخت کافی را دارند.

متخصص کامپوزیت دندان

کامپونیر (Componeer)

کامپونیرها سیستم های نسبتا جدید و البته پیشرفته ای از انواع کامپوزیت دندان محسوب می شوند که کل پروسه کاشت آن یک جلسه طول می کشد و نیاز به لابراتوار ندارد و همین امر آن را مقرون به صرفه تر از ونیرهای سرامیکی کرده است. جنس اصلی این دسته از کامپوزیت های دندانی از کامپوزیت نانوهیبرید است و نوع خاصی از آن محسوب می شود. از مزایای دیگر آن می توان به آماده سازی و پر کردن کم دندان، رفع عیوب دندانی شدید و ناهنجاری های مادرزادی و همچنین تمیز کردن راحت اشاره کرد.

با این حال این دسته از کامپوزیت های دندانی به خوبی ونیرهای پرسلن قوی و محکم نیستند. دوام و ماندگاری آنها نسبت به سایر ونیرها بالا نیست و بین 3 تا 8 سال بسته به میزان رعایت بهداشت دهان و دندان دوام می آورند اما جایگزینی و تعمیر آنها بسیار راحت است. در مقابل رنگ پذیری نیز مقداری مقاومت کمتری دارد.

کامپوزیت های Fluid

این دسته از انواع کامپوزیت های دندان که به آنها flow هم گفته می شود بخاطر سازگاری و تطابق پذیری بالا با هر نوع شرایط دندانی و دهانی به این اسم خوانده می شوند و به همین دست دندانپزشکان را برای انتخاب کامپوزیت مناسب برای بیمار باز گذاشته است. معمولا وقتی نیاز به پر کردن حفرات کوچک، ترک خوردگی، سوراخ ها یا پوسیدگی های کم باشد از این نوع کامپوزیت بیشتر استفاده می کنند.

بهترین برند کامپوزیت دندان

در مطب دندانپزشکی دکتر یزدی زاده علاوه بر بهره گیری از تکنولوژی ها و دستگاه های روز دنیا به همراه استفاده از انواع شیوه های درمانی مورد تأیید در جهان، از برندهای معتبر کامپوزیت های دندانی استفاده می شود که با وجود افزایش مقدار کمی از هزینه ها اما مقاومت و استقامت بسیار زیادی دارند. این برندها عبارتند از:

  • Bisco
  • Coltene
  • DMG America
  • Ivoclar
  • Kerr
  • SDI

قیمت انواع کامپوزیت دندان

هزینه انواع کامپوزیت دندان با توجه به شرایط هر بیمار کاملا متفاوت است و نمی توان قیمت دقیقی برای آن تعیین کرد. به عنوان مثال برخی افراد علاوه بر اینکه نیاز به رفع پوسیدگی و شاید عصب کشی داشته باشند باید عمل لیفت لثه، رفع التهاب و غیره نیز انجام دهند که به هزینه های استفاده از انواع کامپوزیت دندان اضافه خواهد کرد.

همچنین توجه داشته باشید که استفاده از انواع کامپوزیت دندان برحسب شرایط هر فرد متفاوت است به عنوان مثال همه نوع کامپوزیتی را نمی توان برای دندان های عقبی بکار برد و همه نوع کامپوزیتی را هم نمی توان از لحاظ زیبایی ظاهری و میزان طبیعی بودن برای دندان های ردیف جلویی یا خط لبخند استفاده کرد. لذا تمامی این عوامل در کنار قیمت متفاوت هر کدام از انواع کامپوزیت دندان و حتی نوع برند مورد استفاده بر قیمت نهایی به شدت تأثیرگذار خواهد بود.

قیمت انواع کامپوزیت دندان

به بیماران عزیز و گرامی توصیه می کنیم تا در صورت تمایل به استفاده از انواع کامپوزیت دندان بسته به شرایط خود ابتدا به مطب مراجعه کنند تا پس از معاینه کامل و مشخص شدن میزان پیچیدگی و شدت پوسیدگی و شکستگی و غیره، بهترین نوع کامپوزیت پیشنهاد داده شود که براساس آن قیمت نهایی مشخص خواهد گردید.

کلینیک دکتر یزدی زاده بهترین و با کیفیت ترین مطب دندانپزشکی با قیمت ارزان و مقرون به صرفه و با بهره گیری از تکنولوژی روز دنیا و مواد اولیه عالی آماده خدمت رسانی به شما بیماران ارجمند است تا رضایت حداکثری شما عزیزان کسب شود.

contact icon جهت دریافت مشاوره با ما در ارتباط باشید تماس با ما
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *