ارتودنسی نامرئی چیست؟ معایب و مزایا

ارتودنسی نامرئی
دسته‌بندی وبلاگ
نویسنده دکتر یزدی زاده
زمان مطالعه
تاریخ انتشار ۱۱ دی ۱۳۴۸
به این مقاله امتیاز دهید

ارتودنسی نامرئی که با نام اینویزیلاین نیز شناخته می‌شود، از اسپلینت‌های نازک، شفاف و قابل جابجایی تشکیل شده است که از طریق ریزحرکات، دندان‌ها را به طور کامل تراز می‌کند. در این روش، ابتدا دندان‌های بیمار مورد بررسی قرار می‌گیرند سپس برای درمان برنامه‌ریزی می شود. ارتودنسی نامرئی محبوبیت بالایی در میان افراد دارد؛ چرا که با چشم غیر مسلح قابل مشاهده نیستند. اگر تمایل دارید با ارتودنسی نامرئی بیشتر آشنا شوید با ما همراه باشید؛ ما در این مقاله از وب سایت دکتر یزدی زاده قصد داریم به معرفی این نوع ارتودنسی و ویژگی‌های آن بپردازیم.

نحوه عملکرد ارتودنسی شفاف

ارتودنسی های شفاف دندان‌ها را صاف و مرتب می‌کنند و می‌توانند به عنوان جایگزینی برای براکت‌های فلزی استفاده شوند. در طول دهه گذشته، درمان با ارتودنسی نامرئی به شدت رشد کرده و دلایل زیادی برای این امر وجود دارد. بیماران معمولاً برای مرتب شدن دندان‌ها، تراز کننده یا الاینر شفاف را ترجیح می‌دهند؛ زیرا آن‌ها نامرئی بوده و روی چهره تأثیر منفی نمی‌گذارند. از این رو، نوجوانان و به ویژه در چند سال اخیر، بزرگسالان، الاینرهای شفاف را به عنوان درمانی برای مشکلات همترازی دندان خود پذیرفته‌اند. علاوه بر این، مطالعات نشان داده‌اند که تراز کننده‌های نامرئی دندان می‌توانند مدت زمان درمان را کاهش دهند.

الاینرهای دندانی با پلاستیک شفاف مانند محافظ دهان ساخته شده‌اند که دندان‌ها را می‌پوشانند. این تراز کننده‌ها به جای اینکه به دندان‌های شما بچسبند، مانند یک محافظ دهان ورزشی قابل جابجایی هستند. اگر شما به درمان ارتودنسی نیاز پیدا کنید، در این روش، مجموعه ای از الاینرهای دندان پلاستیکی شفاف به شما داده می‌شود. هر الاینر طوری طراحی شده که دندان‌های شما را کمی بیشتر در جهت دلخواه حرکت دهد. تعداد الاینرها برای هر فرد بسته به نیاز او متفاوت می‌باشد و الاینرها هر ۷-۱۴ روز با پیشرفت درمان تعویض می‌شوند. بعلاوه، استفاده بیمار از الاینر طبق تجویز برای یک درمان موفق ضروری است. الاینرهای ارتودنسی با وارد کردن فشار ملایم به دندان‌ها حرکت می‌کنند، سپس به ریشه‌ها و فک منتقل می‌شوند و فک با حرکت دادن حفره‌های دندان‌ پاسخ می‌دهد.

کاربرد ارتودنسی نامرئی

ارتودنسی نامرئی و شفاف را می‌توان برای موارد جزئی و پیچیده استفاده کرد. مطالعات، موفقیت الاینرهای شفاف را در انواع مختلف درمان نشان می‌دهند؛ با این حال باید قبل از استفاده از آن‌ها جوانب مختلف را در نظر داشت. اگر چه ارتودنسی شفاف در موارد خفیف تا متوسط قابل استفاده و تاثیرگذار است اما در موارد پیچیده باید احتیاط را رعایت کرد. به طور کلی از الاینرهای ارتودنسی شفاف برای درمان موارد زیر استفاده می‌شود:

  • دندان‌های شلوغ: حالتی که دندان‌های روی هم قرار گرفته‌اند.
  • دیاستما: وجود شکاف‌های کوچک یا بزرگ بین دندان‌ها
  • آندربایت: دندان‌های جلویی پایینی که روی دندان‌های جلویی بالایی همپوشانی دارند.
  • اوربایت: دندان‌های جلویی بالایی که روی دندان‌های جلویی پایینی هم‌پوشانی دارند.
  • اپن بایت: زمانی که دندان‌های بالا و پایین به سمت بیرون مایل هستند.
  • مال اکلوژن با دندان‌های شیری: این مسأله مربوط به کودکان ۶ و ۱۰ ساله است.

آیا اردتودنسی های شفاف آزاردهنده هستند؟

بر خلاف براکت‌های فلزی، الاینرهای دندانی شفاف قابل جابجایی هستند و بیمار می‌تواند آن‌ها را برای غذا خوردن، مسواک زدن و استفاده از نخ دندان بردارد. توصیه می شود آن‌ها را ۲۲ ساعت در روز روی دندان‌ها قرار دهید. از آن‌جایی که طراحی الاینرها بیشتر اوقات از طریق قالب دیجیتال صورت می‌گیرد، دقیقاً متناسب با دندان‌های شما ساخته می‌شوند. این بدان معناست که قرار دادن و خارج کردن آن‌ها به تلاش کمی نیاز دارد و در صورت هر گونه ناراحتی، امکان تغییر شکل یا تغییر اندازه آن‌ها وجود دارد.

مدت زمان درمان ارتودنسی نامرئی

درمان از طریق ارتودنسی نامرئی تقریباً ۱۲ ماه زمان می‌برد و این به نیازهای هر فرد و استفاده صحیح از الاینرها هم بستگی دارد. این ویژگی بسیار متفاوت با ویژگی بریس‌های فلزی است که درمان آن‌ها می‌تواند از ۶ ماه تا ۱ سال طول بکشد. چند مطالعه اخیر نشان داده‌اند افرادی که از ارتودنسی شفاف برای درمان دندان‌های نامرتب استفاده کرده‌اند نسبت به افرادی که بریس‌های فلزی را مورد استفاده قرار دادند، درمان کوتاه‌تری داشتند.

مزایای ارتودنسی نامرئی دندان

الاینرهای شفاف به عنوان یک درمان مناسب؛ بدون تأثیر منفی روی زیبایی ظاهری در نظر گرفته می‌شوند. قرار دادن و درآوردن این ترازکننده‌ها آسان بوده و بهداشت دهان را حفظ می‌کنند. با استفاده از براکت‌ها باید مراقب غذاهایی که می‌خورید، به خصوص غذاهای سفت یا جویدنی باشید؛ اما با وجود ارتودنسی نامرئی می‌توانید به راحتی الاینرها را بردارید، غذاهای مورد علاقه خود را مصرف کنید، بلافاصله بعد مسواک بزنید و الاینر را دوباره قرار دهید.

همچنین، مطالعات نشان داده‌اند که  با استفاده از ارتودنسی نامرئی می‌توان مدت زمان درمان را کاهش داد. علاوه بر این، با ترازکننده دندان می‌توان تعداد ملاقات‌های مورد نیاز با پزشک را کاهش داد؛ زیرا هیچ باندینگ یا تنظیمات مورد نیاز در طول دوره درمان وجود ندارد. در برخی موارد، تنها چیزی که مورد نیاز است یک قرار ملاقات با اسکن داخل دهانی و برون سپاری برنامه‌ریزی و تولید به یک ارائه‌دهنده مشخص الاینر است. البته اگر الاینرها نیاز به اصلاح داشته باشند باید زمانی را به آن‌ها اختصاص داد. امروزه و به لطف پیشرفت‌های تکنولوژیک عملا همه افراد می‌توانند با ارتودنسی شفاف یا ارتودنسی سنتی درمان شوند. انتخاب یک روش یا روش دیگر به معیارهای شما با توجه به ویژگی‌ها یا شرایط هر یک بستگی دارد.

معایب ارتودنسی نامرئی

ارتودنسی نامرئی اگر چه مزایای زیادی دارد اما ممکن است برای برخی از افراد با توجه به شرایط آن‌ها مناسب نباشد. مثلا هر بار هنگام خوردن غذا،  برداشتن الاینرها و دوباره در جای خود قرار دادن آن‌ها، ممکن است برای برخی از افراد خسته‌کننده باشد. این در حالی است که براکت‌های فلزی ثابت روی دهان می‌مانند و در هنگام غذا خوردن نیازی به درآوردن آن‌ها نیست. در ارتودنسی با بریس می‌توان مصرف برخی از موادغذایی را که ممکن است به قطعات آسیب برساند را محدود کرد. همچنین، الاینرهای شفاف اگر چه در حرکت قطعه‌بندی شده دندان‌ها مزیت دارند و مدت درمان را کوتاه می‌کنند اما به اندازه بریس‌ها در ایجاد تماس‌های اکلوزالی کافی، کنترل گشتاور دندان‌ها و احتباس مؤثر نیستند.

سخن پایانی

ما در این مقاله به معرفی ارتودنسی نامرئی، کاربرد ارتودنسی، مزایا و معایب آن و … پرداختیم. اردتودنسی های شفاف به دلیل ویژگی‌های مطلوبی که دارند به طور فزاینده‌ای در بین بیماران محبوب می‌شوند. الاینرهای صاف کننده دندان از نظر بالینی ثابت کرده‌اند که یک درمان بسیار موثر بوده و در جذب بیماران به عنوان یک درمان زیبایی شناختی موفق عمل کرده‌اند. اگر از افرادی هستید که از دندان‌های نامرتب خود احساس ناراحتی می‌کنید؛ برای درمان و اصلاح دندان‌های خود می‌توانید به کلینیک معتبر دندانپزشکی مراجعه نمایید. دکتر یزدی زاده با ارائه خدمات مطلوب در زمینه اردتونسی نامرئی می‌تواند در ایجاد احساسی بهتر به شما یاری رساند. در پایان اگر در ارتباط با مطالب پیش رو، سوال یا تجربه‌ای دارید آن را با ما در میان بگذارید.

contact icon جهت دریافت مشاوره با ما در ارتباط باشید تماس با ما
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *