درد مبهم دندان؟ دندان درد، دردی که جان را می فرساید!! درد دندان عقل پوسیده

درد دندان پر شده
دسته‌بندی وبلاگ
نویسنده دکتر یزدی زاده
زمان مطالعه
تاریخ انتشار 1397-12-26
به این مقاله امتیاز دهید

دندان درد ؛ درد ناشی از دندان یا ساختار حمایتی آن‌ها است که ناشی از امراض دندان است و یا دردی است که توسط بیماری‌های غیر دندان‌پزشکی، ایجاد می شود. وقتی دندان درد شدید است ممکن است بر خواب، خوردن و دیگر فعالیت‌های روزانه تاثیر بگذارد. درد مبهم دندان از دردهایی است که باید علت آن را شناسایی کرد.دندان درد از دیگر منابع درد که در صورت منتشر می شود، باید متمایز شود. سینوزیت، درد گلو و یا آسیب به مفصل فک، ممکن است با دندان درد، اشتباه گرفته شود. برای اینکه منبع درد را مشخص کنید و دندان درد را  تسکین دهید، با ما همراه باشید. تا با رفع دندان درد فوری، بتوانید خلاص شدن از دندان درد را تجربه کنید.

درمان دندان درد

انواع دندان درد هایی که فرد ممکن است تجربه کند:

 • دندان درد به علت کشیدن دندان عقل
 • دندان درد به دلیل عفونت یا آبسه دندان
 • درد دندان  به دلیل ضربه به دندان
 • درد دندان به دلیل بیماری های قلبی
 • درد دندان به دلیل آسیب به فک
 • درد دندان در هنگام جویدن
 • درد دندان هنگام نوشیدن مایعات سرد یا داغ
 • دندان درد عصبی
 • درد دندان در هنگام بارداری
 • درد دندان پر شده

علل دندان درد

علل دندان درد چه هستند؟

 1. دندان درد می‌تواند ناشی از اتفاقی باشد که در دهان و یا لثه رخ می‌دهد. دندان درد همچنین می‌توانند از درد در بخش‌های دیگر بدن شما که به سمت دندان منتشر شده اند ایجاد شوند.
 2. دهان یا فک: این می‌تواند ناشی از ضربه شدید به ناحیه صورت باشد.
 3. سینوزیت:  تخلیه عفونت موجود در مجاری سینوسی در دهان، ممکن است موجب درد دندان شود.
 4. پوسیدگی دندان: زمانی که باکتری،  باعث پوسیدگی دندان می‌شود، اعصاب در دندان‌های شما ممکن است در معرض عفونت قرار گرفته و باعث درد شوند.
 5. خالی شدن یک دندان پر شده: اگر یک دندان پر شده، موادش خالی شود، عصب درون دندان ممکن است در معرض هوا قرار گرفته و دندان درد پر شده را ایجاد کند.
 6. آبسه یا دندان عفونی: که به یک کیسه چرکی در دندان گفته می‌شود.درد دندان
 7. مواد غذایی و یا آشغال‌های دیگر که در دندان گیر کرده‌اند. ماده آلی و غیر آلی که بین دندان‌های شما قرار دارد می‌تواند باعث ایجاد فشار بین دندان‌ها شود.
 8. دندان‌های عقل: اگر دندان عقل داشته باشید، با رشدشان ممکن است روی دندان های دیگر فشار بیاورند و دندان درد را ایجاد کنند.
 9. اختلالات مفصل فک: به عنوان درد مفاصل طبقه‌بندی می‌شود، اما همچنین می‌تواند بر  درد دندان‌ نیز تاثیر بگذارد.
 10. بیماری لثه: بیماری‌های فک مانند التهاب می‌توانند منجر به درد دندان یا درد شوند.
 11. دندان قروچه در شب: ممکن است در شب دندان‌های خود را به هم بزنید که باعث دندان درد در شب می شود.

 علت و علائم دندان درد:

درد دندان به دلیل التهاب بخش مرکزی دندان بنام مغز دندان، رخ می‌دهد. این مجرای مرکزی حاوی گیرنده های عصبی است که به درد بسیار حساس هستند.  التهاب مغز دندان ممکن است توسط حفره‌های دندانی، ضربه و عفونت ایجاد شود. درد منتشر شده از فک نیز ممکن است باعث شود که شما علائم دندان درد را داشته باشید. درد دندان و فک شایع‌ترین شکایت هستند. ممکن است درد دندان هنگام فشار دادن، یا دندان درد به علت محرک‌های گرم یا سرد وجود داشته باشد و  درد بیش از ۱۵ ثانیه پس از حذف محرک باقی بماند. با افزایش میزان التهاب، درد دندان شدیدتر می‌شود و ممکن است به گونه، گوش و یا فک برسد. علایم و نشانه‌های دیگر که ممکن است باعث شود شما به دنبال درمان باشید شامل موارد زیر است:

 • درد دندان هنگام جویدن
 • درد دندان هنگام فشار دادن
 • درد دندان هنگام نوشیدن مایعات سرد یا داغ
 • خونریزی در اطراف دندان و یا لثه
 • متورم شدن یک دندان و یا ورم فک و یا ورم صورت در اثر دندان درد
 • آسیب و یا ضربه به دندان که سبب دندان درد شده است.
 • درد دندان پرشده

درد دندان پر شده

این نشانه‌ها و علائم ممکن است گاهی با پوسیدگی دندان، شکستگی دندان و یا بیماری‌های لثه در ارتباط باشند. دندان پوسیده و یا قرمزی در اطراف دندان، ممکن است به منبع درد اشاره کند. اگر به یک دندان پوسیده ضربه بزنید، ممکن است  دندان درد شدیدتر شود. این نشانه­ها به دندان پوسیده اشاره می­کند حتی اگر دندان معمولی به نظر برسد.

علت دندان درد چیست:

 1. آبسه دندان زمانی رخ می‌دهد که باکتری به مغز دندان حمله می‌کنند (مغز دندان به  درونی‌ترین بخش دندان که حاوی رگ‌های خونی، عصب و بافت ارتباطی است، اطلاق می شود.) باکتری‌ها از یک حفره دندان یا شکاف در دندان وارد می‌شوند و مسیر را تا ریشه پیش می روند.  عفونت باکتریایی می‌تواند باعث ورم و التهاب در نوک ریشه دندان شود.
 2. درد دندان و یا دندان درد وقتی ایجاد می‌شود که عصب ریشه یک دندان تحریک شده است. عفونت دندان، پوسیدگی، جراحت و یا از دست دادن دندان یکی از شایع‌ترین علل درد دندان است. درد دندان بعد از کشیدن نیز سبب درد شدید می شود. درد دندان گاهی از مناطق دیگر سرچشمه می‌گیرد و به فک می رسد. معمول‌ترین مناطقی که درد آنها باعث دندان درد می شود: شامل مفصل فک، درد گوش، سینوس‌ها، و حتی مشکلات قلبی است.
 3. باکتری‌ها در دهان شما رشد می‌کنند و می‌توانند باعث بیماری‌های لثه و پوسیدگی دندان شوند که هر دو می‌توانند باعث درد شوند. اغلب، بیماری‌های لثه به هیچ دردی منجر نخواهند شد.

پوسیدگی دندان

شما می‌توانید از اکثر مشکلات دندانی، با مسواک زدن و تمیز کردن دندان به طور حرفه‌ای با مراجعه دوبار در سال به دندانپزشک، جلوگیری کنید. دندان‌پزشک ممکن است فلوراید را برای تمیز کردن دندان به کار ببرد که به ویژه برای دندان‌های کودکان بسیار امری مهم است.

از علائم تا درمان درد دندان عقل

دندان‌های عقل سومین سری دندان آسیاب در پشت دهان شما هستند.  و بین سن ۱۷ تا ۲۵ سالگی، این دندان‌ها  از استخوان آرواره‌ شروع به جوانه زدن می کنند تا از طریق لثه به داخل فضای دندان رشد کرده و بخشی از مکانیزم جویدن شوند. در این فرایند ممکن است لثه ملتهب شده باشد یا لثه­ی آسیب‌دیده ممکن است خونریزی داشته باشد و ممکن است درد دندان عقل را سبب شود.

درد دندان عقل

درد دندان عقل می‌تواند برای برخی افراد ثابت باشد، در حالی که افراد دیگر فقط درد و ناراحتی را هنگام جویدن غذا و یا لمس کردن دندان عقل، تجربه می‌کنند. بسیاری از دندانپزشکان توصیه می‌کنند که دندان‌های عقل را  قبل از اینکه درد دندان، به یک مشکل تبدیل شود، بکشید.

علایم درد دندان عقل

زمانی که دندان‌های عقل تشکیل می‌شوند، می‌توانند بسیار دردناک باشند. چطور می‌توانید این درد منحصر به فرد را تشخیص دهید؟

درد دندان‌ عقل را پشت دهان، پشت دندان‌های آسیاب، احساس خواهید کرد. اگر به یک آینه نگاه کنید، ممکن است متوجه شوید که دندان‌ های عقل شروع به سوراخ کردن لثه کرده اند. این منطقه ممکن است قرمز، ملتهب  وحساس به لمس باشد. با این حال، برخی افراد علایم قابل‌مشاهده‌ای از درد دندان ندارند.

درد دهانی می‌تواند علل دیگری نیز داشته باشد. آن‌ها می‌توانند شامل پوسیدگی دندان، شکستگی یا آبسه، درد دندان پر شده یا آسیب‌دیده، دندان قروچه شبانه و عفونت لثه باشند. مهم نیست که علت چه باشد، شما باید به دندانپزشک مراجعه کنید

درمان خانگی درد دندان عقل و تسکین درد دندان عقل

در اینجا بهترین درمان‌های خانگی برای خلاص شدن از دندان درد آورده شده است. درمان خانگی دندان درد عصبی چیست؟

 1. استفاده از کمپرس یخ: برای تسکین درد و کاهش تورم دندان‌ عقل و درمان ورم صورت در اثر دندان دردکمپرس یخ برای دندان درد
 2. داروهای ضد درد یا مسکن: داروی مسکن یا قرص  برای درمان  درد دندان، می‌توانند به طور موقت ناراحتی مربوط به دندان عقل را تسکین دهند.
 3. آب نمک: استفاده از مخلوطی از حدود یک لیوان آب با دو قاشق سوپ خوری نمک، برای تمیز کردن دهان و کمک به بیرون کردن ذرات غذا و باکتری‌های که باعث عفونت دردناک می‌شوند، مفید است. برای درمان درد دندان عقل خراب می تواند راهکار مفیدی باشد.
 4. برگ‌های نعناع: شامل روغن‌های هستند که می‌توانند درد را تسکین داده و التهاب را کاهش دهند. یک پنبه را به عصاره نعنا آغشته کرده و  به لثه دردناک بمالید و یا روغن را مستقیم بر روی لثه کنار دندان بمالید. چای نعناع نیز می‌تواند به عنوان دهانشویه، استفاده شود.
 5. آلوئه ورا : می‌تواند برای تسکین و کاهش التهاب اطراف ناحیه دندان‌های عقل که سعی دارند رشد کنند استفاده شود. هم چنین به التیام  لثه  اگر در هنگام رشد دندان‌ عقل، خراش برداشته یا بریده شده؛ کمک می کند. شما می‌توانید ژل آلوئه ورا خالص را به پشت دهان خود بمالید و برای تسکین درد موقت، ناحیه را خنک کنید.
 6. روغن درخت چای: یک عامل ضد باکتری قدرتمند است که باکتری را در دهان شما می‌کشد. اما این روغن آن قدر قوی است که هرگز نباید مستقیما به دندان مالیده شود. روغن درخت چای با روغن نارگیل می‌تواند باکتری را بر روی لثه بکشد. روغن درخت چای نباید قورت داده شود، پس مطمئن شوید که هر گونه باقیمانده روغن را بلافاصله از روی دندان تمیز کنید.
 7. سیر و زنجبیل رنده شده:  یکی از موثرترین قاتلان باکتری ها هستند که به کشتن باکتری های موجود روی لثه می پردازند. محققان از ترکیب سیر با زنجبیل رنده شده متعجب شدند. شما می‌توانید سیر خام را قبل از اضافه کردن زنجبیل تازه، ریز کرده و هر دو را ترکیب و روی لثه قرار دهید.سیر برای دندان درد
 8. آسپرین که برای تسکین سردردهای شدید درمان مناسبی است، ممکن است به تسکین درد دندان شما نیز کمک کند.برای هر نوع تسکین درد، بدون نظارت یک دندان‌پزشک و یا پزشک، آسپرین نخورید.
 9. زردچوبه برای قرن‌ها به عنوان یک ادویه و یک درمان طبیعی برای درد معده به کار رفته‌است. خواص ضد درد و ضد التهابی زرد چوبه به آن پتانسیل بسیار زیادی به عنوان داروی درد دندان می‌دهد. یکی از منابع توصیه می‌کند که زرد چوبه را به طور مستقیم به  لثه ملتهب  بمالید و یا دهان خود را با زردچوبه شتشو دهید. زردچوبه می تواند، مرهم درد دندان را برای خلاص شدن از درد دندان باشد.
 10. کمپرس سرد و گرم: استفاده از یک بسته یخ یا بسته  گرم، روی  گونه‌ها، می‌تواند به کاهش درد، التهاب و تورم کمک کند. استفاده از گرما می‌تواند درمان را با تسکین انقباض و افزایش جریان خون ارتقا دهد. گرما و یا سرما را به مدت ۱۵ دقیقه در یک زمان اعمال کنید و سپس ۱۵ دقیقه قبل از استفاده مجدد صبر کنید این روش همیشه با  کمپرس سرد بهتر است تمام شود.
 11. کشیدن دندان عقل، یک گزینه عالی برای برخی افرادی است که دارای بیماری های بالقوه مانند اختلالات خونریزی و یا بارداری هستند، نمی باشد. در این موارد، دندان‌پزشک ممکن است گزینه‌های مدیریت درد مانند آن‌هایی که در بالا ذکر شد را توصیه کند.  دهان شویه مخصوص که دهان را بعد از غذا تمیز می‌کند و باکتری‌هایی ممکن است باعث عفونت شوند را می کشد، می تواند گزینه درمانی خوبی باشد.  درد دندان عقل 2 الی 3 روز بعد از کشیدن رفع می شود.

در حالی که این گام‌ها می‌توانند درد دندان را به طور موقت کاهش دهند، تنها راه‌حل دائمی، کشیدن کامل دندان‌ عقل است. این جراحی نسبتا عادی شده‌است.

از علائم تا درمان آبسه دندان

آبسه دندان

آبسه دندان چیست؟ 

آبسه دندان یک کیسهی چرکی است که از عفونت باکتریایی ناشی می­شود. دمل یا آبسه می‌تواند به دلایل مختلف در مناطق مختلف دندان رخ دهد آبسه دندان در نوک ریشه دندان ایحاد می شود البته آبسه لثه درکنار لثه بروز می­کند.آبسه در دندان معمولا در نتیجه یک حفره دهانی باز، جراحت و یا فرآیند دندانپزشکی قبلی رخ می‌دهد. دندانپزشکان با تخلیه کردن و رهایی از عفونت، آبسه دندان را درمان خواهند کرد. آن‌ها ممکن است قادر باشند دندان شما را با روش­های درمانی حفظ کنند و نیازی به کشیدن دندان نباشد، اما در برخی موارد ممکن است دندان کشیده شود. درمان نکردن آبسه در دندان، ممکن است منجر به مشکلات جدی و حتی مرگ نیز شود.

علائم و نشانه‌های یک آبسه در دندان عبارتند از:

 • درد دندان شدید، مداوم و تیز که می‌تواند به استخوان فک، گردن یا گوش سرایت کند.
 • حساسیت دندان به درجه‌حرارت گرم و سرد
 • حساسیت دندان به فشار و یا گاز گرفتن
 • تب
 • تورم صورت یا گونه
 • تورم غدد لنفاوی زیر فک و یا در گردن
 • بوی بد بو و مزه بد در دهان
 • سختی در تنفس یا بلعیدن

چه زمانی باید به یک پزشک مراجعه کنیم؟

اگر علایم  آبسه دندان را داشته باشید، تب دارید و صورت ورم کرده است. اگر در نفس کشیدن و یا قورت دادن مشکل دارید و  نمی‌توانید دندان پزشک را ملاقات کنید  به اورژانس بروید، این نشانه‌ها ممکن است نشانگر این باشند که عفونت در فک و بافت اطراف و یا حتی مناطق دیگر بدن گسترش‌یافته است.

دندانپزشک

عوامل خطری که باعث می شود دندان پوسیده شود و یا دچار آبسه دندان شویم؟

این عوامل ممکن است ریسک آبسه دندان را افزایش دهند:

 1. بهداشت ضعیف دندان:  عدم مراقبت صحیح از دندان‌ها و لثه ها مانند عدم مسواک زدن دو بار در روز و خلال دندان کردن، می‌تواند خطر پوسیدگی دندان، بیماری لثه، آبسه دندان و دیگر مشکلات دندان و دهان را افزایش دهد.
 2. یک رژیم غذایی با شکر زیاد: اغلب خوردن و نوشیدن غذاهای غنی از شکر مانند شیرینی و آب میوه های صنعتی می‌تواند باعث ایجاد حفره‌های دندانی شود و به یک آبسه دندان تبدیل شود.
 3. دهان خشک: داشتن دهان خشک می‌تواند خطر پوسیدگی دندان شما را افزایش دهد. دهان خشک اغلب ناشی از اثر جانبی داروهای خاص و یا مسائل مربوط به پیری است.

عوارض آبسه دندان:

 • یک آبسه دندان را نباید بدون درمان رها کرد. اگر آبسه دندان پاره شود، درد به طور قابل‌توجهی کاهش می یابد، اما هنوز به درمان دندان‌پزشکی نیاز خواهد بود. اگر آبسه تخلیه نشود، عفونت به فک و به قسمت‌های دیگر سر و گردن سرایت می‌کند حتی ممکن است عفونت مهلک در تمام بدن پخش شود.
 • اگر فرد سیستم ایمنی ضعیف داشته باشد و آبسه دندانی را درمان نکند، خطر گسترش عفونت در کل بدن، افزایش می‌یابد.

عوارض آبسه دندان

پیش‌گیری از آبسه دندان:

 • اجتناب از پوسیدگی دندان برای جلوگیری از یک آبسه دندان ضروری است. از دندان‌های خود مراقبت کنید تا از پوسیدگی دندان اجتناب کنید:
 • از آب های دارای فلوراید استفاده کنید.
 • مسواک زدن حداقل دو بار در روز با یک خمیر دندان فلوراید.
 • از خلال دندان یا نخ دندان برای تمیز کردن بین دندان‌هایتان به صورت روزانه استفاده کنید.
 • مسواک خود را هر سه یا چهار ماه تعویض کنید، یا هر وقت که پرزهای مسواک، ساییده می‌شوند.
 • غذای سالم بخورید، اقلام شیرینی و شکر را  در میان و عده‌های غذایی محدود کنید.
 • برای چکاپ معمولی و تمیز کردن حرفه‌ای به دندان‌پزشک مراجعه کنید.
 • استفاده از یک ضد عفونی‌کننده و یا یک دهان شویه فلوراید را در نظر بگیرید، تا سپر حفاظتی برای پیشگیری از پوسیدگی و فساد دندان روی دندان ها ایجاد کنید.

استفاده از نخ دندان

تشخیص آبسه دندان و دندان پوسیده

روی دندان بشکن، بزنید. دندان که در ریشه آن آبسه داشته، به طور کلی حساس به لمس یا فشار است و دردی را حس خواهید کرد.

درمان خانگی درد دندان پوسیده، درمان درد دندان عقل پوسیده چیست؟

دهان خود را با آب نمک ضدعفونی کنید. تا زمانی که بتوانید به دندان‌پزشک مراجعه کنید، یکی از بهترین کارهایی که می‌توانید انجام دهید آن است که آب نمک غرغره کنید.

 1. مسکن هایی مانند استامینوفن و ایبوپروفن را برای تسکین درد، از داروخانه تهیه کنید.مسکن برای درد دندان
 2. مسکن  قوی برای درد دندان: لیدوکائین می تواند در بی حس کردن دندان درد موثر باشد اما به عنوان داروی همیشگی نباید استفاده شود.
 3. اگر صورت تان ورم کرده باشد، یک بسته یخ را روی گونه خود بگذارید. این کار ممکن است به تسکین درد کمک کند، هم چنین تورم می‌تواند به این معنی باشد که یک آبسه در ریشه‌های دندان شما وجود دارد. این می‌تواند منجر به عفونت جدی در فک و دندان‌های دیگر شود.
 4. درمان درد دندان شدید با دارچین: برای درمان دندان درد با دارچین کافی است که  مقداری دارچین را روی دندان خود بمالید.
 5. درمان درد دندان با زنجبیل و فلفل قرمز: به میزان مساوی از هر کدام در ظرفی ریخته و کمی آب مخلوط کنید تا غلظتی شبیه سس داشته باشد، سپس پنبه را به این ترکیب آغشته و روی دندان قرار دهید.
 6. درمان درد دندان با وانیل: عصاره وانیل درمان دندان درد فوری، است که به بی حس و کرخت کردن درد کمک می کند.
 7. درمان دندان درد فوری با سیر: استفاده از سیر می تواند درد دندان را به میزان زیادی تسکین دهد.
 8. درمان دندان درد به روش فوری با میخک: روغن میخک را روی پنبه ریخته و روی دندان قرار دهید.میخک برای دندان درد
 9. دم کرده نعناع: نوشیدن چای نعنا باعث تسکین دندان درد می شود.

علت دندان درد در شب

اگر دندان درد داشته باشید، داشتن خوابی راحت محال است، ممکن است نتوانید به طور کامل از شر آن خلاص شوید، اما درمان‌های خانگی وجود دارند که می‌توانید به بهبودی درد کمک کنند.از دست دندان درد در شب خلاص شوید: درمان درد دندان در خانه معمولا شامل مدیریت درد می‌شود. در اینجا چند راه برای ساکت کردن درد شما وجود دارد، بنابراین می‌توانید یک شب خوب را به دست آورید.

 • از داروهای ضد درد استفاده کنید. استفاده از داروهایی مثل ایبوپروفن، استامینوفن و آسپرین می‌توانند دندان درد را تسکین دهند. استفاده از خمیر بی‌حسی و یا ژل های بی حسی می‌تواند به کاهش درد کمک کند که بتوانید به خواب بروید.  از هیچ محصولی بی حسی برای درمان نوزادان یا کودکان زیر ۲ سال استفاده نکنید.
 • سرتان را بالا نگه دارید: سرتان را بالاتر از بدن خود قرار دهید تا  خون  در سرتان جمع نشود زیرا جمع شدن خون، ممکن است درد دندان را افزایش داده و احتمالا شما را بیدار نگه دارد.علت دندان درد در شب
 • از خوردن غذاهای اسیدی، سرد و یا سفت، قبل از خوابیدن اجتناب کنید. این غذاها ممکن است درد دندان‌ را تشدید کند..
 • دندان‌های خود را با دهانشویه بشورید. از دهانشویه ای استفاده کنید که حاوی الکل برای ضد عفونی کردن و بی‌حس کردن دندان‌هایتان است.
 • قبل از خوابیدن از یک تکه یخ استفاده کنید. یک بسته یخی را در پارچه بپوشانید و روی قسمت دردناک صورت خود بگذارید. این امر می‌تواند به کاهش درد کمک کند تا شما بتوانید استراحت کنید.

درد دندان در بارداری و درمان آن

اگر شما انتظار یا برنامه‌ریزی برای بچه‌دار شدن دارید، با یکی از افرادی که باید قرار ملاقات داشته باشید، دندان‌پزشک تان است. این توصیه ممکن است عجیب به نظر برسد، چون، هیچ همبستگی بین دندان‌های شما و بارداری وجود ندارد. با این وجود، در این شرایط ریسک ابتلا به بیماری‌های دهانی وجود دارد. نوسانات هورمونی، تغییرات در الگوهای تغذیه و یک روتین بهداشت دهان کم‌تر، اغلب اتفاق می افتد.  بنابراین، برای اجتناب از دندان درد در دوران بارداری یا هر مشکل دندان دیگر، بهترین استراتژی شما با یک بازدید دندان‌پزشکی شروع می‌شود.

پوسیدگی در دندان، زمانی شروع می‌شود که باکتری در دهان شما از قند و کربوهیدرات مصرفی برای تولید اسیدی خاصی استفاده می‌کند، که در طول زمان؛ این اسید می‌تواند مینای دندان شما را حل کند. زنان در دوران بارداری در معرض خطر پوسیدگی دندان قرار می گیرند به چند دلیل: نیاز به غذا، از بستنی  یخی تا خیار شور، می‌تواند دندان‌های شما را در برابر “حملات اسیدپاشی” آسیب‌پذیر کند و هر گونه عدم مراقبت از دندان از مسواک زدن تا نخ دندان کشیدن، می تواند به مشکل بیافزاید. علاوه بر این، دهان شما در طی این زمان بسیار اسیدی است و استفراغ در نتیجه بیماری صبحگاهی می‌تواند میزان اسیدی کردن مینای دندان را افزایش دهد.

درد دندان در بارداری و درمان آن

بارداری ممکن است شما را در رابطه با سلامت شما محتاط‌تر سازد، و هنگامی که برای مقابله با مشکلات دندانی تصمیم می گیرید، ابتدا می‌خواهید برخی درمان‌های طبیعی را امتحان کنید. خوب، خبر خوب این است که ما داروهای طبیعی پیشنهاد می کنیم که ممکن است به طور موثر برای درمان درد دندان در دوران بارداری استفاده شود:

 1. میخک:  یکی از بهترین گزینه‌ها برای درمان دندان درد در بارداری هستند؛ شما هم می‌توانید یک میخک بجویید و یا روغن میخک را بر دندان آسیب‌دیده بمالید.
 2. جویدن برخی از برگ‌های اسفناج نیز یک درمان موثر برای درد دندان در طول دوران بارداری است.
 3. استفاده از کمپرس داغ می‌تواند به کاهش درد کمک کند.یک کیسه را در آب داغ خیس کنید و روی صورت خود بمالید، جایی که دندان شما ممکن است آسیب دیده باشد.
 4. زنجبیل: دمنوش زنجبیل یا جویدن زنجبیل، به درمان دندان درد در بارداری نیز کمک می‌کند.
 5. سیر:  در کشتن باکتری‌هایی دندان، موثر است و در نتیجه جویدن سیر می‌تواند درد دندان را تسکین داد.

علت درد دندان پرشده

علت درد دندان پرشده:

برای شما نسبتا شایع است که بعد از پر کردن، کمی درد یا حساسیت در دندان داشته باشید. معمولا، هر گونه درد دندان بعد از پر کردن، پس از یکی دو روز از بین می‌رود.اگر شما هنوز چندین روز پس از پر کردن دندان، حساسیت و درد دارید، ممکن است به خاطر مساله‌ای با خود پر کردن و یا دندان باشد. یک دلیل رایج درد دندان بعد از پر کردن این است که مواد کامپوزیت در موقعیت مناسبی قرار نگرفته و در هنگام قرار گرفتن دندان ها روی هم، باعث آزار می شود.نوع پر کردن دندان‌پزشک می‌تواند باعث حساسیت یا ناراحتی در دندان شود. به عنوان مثال، هنگامی که ماده رزین کامپوزیت در پر کردن مورد استفاده قرار می‌گیرد حساسیت به آن نسبتا شایع است. راه‌های زیادی برای مقابله با حذف یا کاهش حساسیت  به دلیل پر کردن کامپوزیت وجود دارد، از استفاده از مواد مختلف گرفته تا تغییر روش مورد استفاده برای پر کردن دندان.

چه زمانی برای درمان دندان درد به دنبال درمان پزشکی باید باشید؟

چه زمانی برای درمان دندان درد به دنبال درمان پزشکی باید باشید

 • درد با مصرف بیش از حد مواد تسکینی، تسکین نیافته است.
 • پس از کشیده شدن دندان، درد شدیدی را تجربه می‌کنید؛ این ممکن است در دومین یا سومین روز پس از کشیدن دندان روی دهد. این نتیجه باز شدن پوشش استخوان است و استخوان تا زمانی که یک پوشش جدید روی آن ایجاد نشود و استخوان افشا شده را پوشش ندهد ادامه دارد. اگر این وضعیت ادامه دار بود باید یک دندان‌پزشک را در عرض ۲۴ ساعت ببینید.
 • ورم صورت به علت دندان درد
 • تب نشانه مهمی از عفونت در بیماری‌های دندان و دهانی است. پوسیدگی دندان ساده، باعث تب نمی‌شود. این نشانه‌ها ممکن است نشانگر عفونت اطراف دندان، گونه و یا استخوان فک باشد. تب و تورم ممکن است نشان‌دهنده وجود آبسه دندان باشد. دندان ممکن است به آنتی‌بیوتیک و جراحی برای خارج کردن آبسه نیاز داشته باشد.
 • دندان‌های شکسته ناشی از آسیب ؛ صرف نظر از شدت جراحات باید هر چه زودتر به دندانپزشک مراجعه کرد. دندان‌های عقل و دندان دائمی در وضعیت‌های اورژانسی دندان‌پزشکی در نظر گرفته می‌شوند و درمان  از دست دادن دندان بر اثر ضربه در کودکانی که دندان‌های اولیه خود را از دست داده‌اند نسبت به کودکان بزرگ‌تر و بزرگسالان که به دندان‌های دائمی آن‌ها آسیب وارد می شود، متفاوت است.  اگر دندان دائمی کودک به طور کامل از بین برود، سعی کنید به آرامی آن را آبکشی کنید و آن را هر چه زودتر در دندان بگذارید و به یک دندان‌پزشک مراجعه کنید. اگر نمی‌توانید این کار را انجام دهید، دندان را در مقداری  کمی شیر یا حتی آب قرار دهید و به دندانپزشک مراجعه کنید.
 • اگر  هنگام باز کردن فک، درد وجود دارد؛ اگر هر بار که دهان خود را به طور گسترده باز می‌کنید، درد دارید، احتمال دارد که مفاصل فک، مجروح یا ملتهب شده باشند. درد در هنگام باز کردن فک می‌تواند از آسیب و یا فقط هنگام تلاش برای خوردن چیزی که بسیار بزرگ است رخ دهد.درمان دندان درد
 • هر نوع سابقه ضربه، درد قفسه سینه، یا بیماری‌های قلبی و یا خارش ممکن است موجب درد دندان شود. این بیماری علاوه بر علائم دیگر با درد دندان و یا درد فک نیز خود را  نشان می‌دهد.
 • تب و لرز بالا: تب و لرز و دندان درد ممکن است عفونت بسیار گسترده‌ای را نشان دهد که ممکن است به  آنتی بیوتیک نیاز داشته باشید.
 • اگر سردرد، تهوع، استفراغ و یا علائم دیگری را تجربه کنید که بعد از جراحت بر روی صورت یا دهان اتفاق افتاده، ممکن است علاوه بر آسیب دندان، آسیب‌های جدی تری به همراه باشد.
 • خارش صورت و  دندان درد: این وضعیت ممکن است با دارو بهبود یابد.
 • هرگونه درد فک که با درد سینه در حال رخ دادن است: اگرچه درد فک عموما ناشی از بیماری دندان‌پزشکی است، اما گاهی اوقات درد  از مناطق دیگر نیز به فک منتشر می شود. افراد مبتلا به بیماری‌های قلبی، به ویژه افرادی که استنت گذاری کرده‌اند، افرادی که دچار دیابت شده‌اند ممکن است درد فک را تجربه کنند که  به عنوان نشانه سکته قلبی یا آنژین است. اگر فک یا درد دندان با تعریق، یا تنگی نفس مرتبط باشد، شما باید یک دکتر را ملاقات کنید.
 • اگر شما سابقه یک سیستم ایمنی ضعیف، دیابت و یا استفاده از استروئید را داشته باشید ممکن است بیشتر مستعد عفونت باشید. عفونت می‌تواند توسط ارگانیسم‌های غیر معمول ایجاد شود و گسترده شود. عفونت‌های لثه و فک و عفونت دندان در افراد با این شرایط ممکن است به درمان جدی تری نیاز داشته باشد.

انواع مختلف دندان درد

دندان درد را همه ما حداقل یک بار در طول زندگی خود تجربه کرده‌ایم و می‌دانیم که چقدر ناخوشایند است. دردهایی که تا مغز استخوان را فرا می‌گیرد و قابل تحمل نیست.

اگر با دلایل درد مبهم دندان آشنا شوید راحت‌تر می‌توانید نسبت به درمان آن اقدام کنید. در زیر برخی از این دلایل درد مبهم دندان و انواع مختلف دندان درد را شرح می‌دهیم.

انواع مختلف دندان درد

درد دندان عقل پوسیده

دندان‌های عقل به علل مختلفی پوسیده شده و درد دندان عقل پوسیده آغاز می‌شود. بقایای غذاهایی که می‌خوریم اگر به موقع تمیز نشوند، تبدیل به اسید شده و در طولانی مدت باعث پوسیدگی دندان می‌شود.

بخش اول پوسیدگی دندان سطحی است و اگر درمان نشود به عمق بیشتری نفوذ کرده و باید آن را عصب‌کشی کنید. در مورد درد دندان عقل پوسیده اما روش نهایی که معمولاً در این مورد پیشنهاد می‌شود، کشیدن دندان است.

درد دندان عقل پوسیده عموماً بسیار شدید است و ممکن است با درد گوش نیز همراه باشد.

تفاوت دندان درد و حساسیت دندانی

برخی مواقع درد دندان با حساسیت دندانی اشتباه گرفته می‌شود. تفاوت دندان درد و حساسیت دندانی در نوع درد و زمان آن است. اگر هنگام نوشیدن‌ نوشیدنی‌های سرد یا گرم احساس درد در دندان‌هایتان می‌کنید، دندان‌های حساسی دارید.

علاوه بر نوشیدنی‌ها، غذاهای شیرین و ترش یا حتی هوای سرد نیز ممکن است باعث تحریک یا در موقتی در دندان‌های حساس شود. علت حساسیت بالای دندان‌ها ساییده شدن و از بین رفتن مینای سطح دندان است.

درد دندان اما زمان بیشتری دارد و عموماً میزان درد نیز بیشتر از حساسیت دندانی است.

دلایل درد مبهم دندان چیست؟

درد دندان ممکن است در اثر پوسیدگی دندان، آبسه دندانی، شکستگی دندان، خالی شدن دندان پرشده و غیره اتفاق بیفتد. همچنین ممکن است در اثر حرکات مداومی مانند جویدن یا ساییدن دندان‌ها به هم نیز این تجربه ناخوشایند را احساس کنید.

عفونت‌های دندانی یا لثه نیز می‌توانند با درد همراه باشند. در صورتی که درد دندان شما بیش از 24 ساعت طول بکشد یا آن‌قدر زیاد است که قابل تحمل نیست باید فوراً به پزشک معالج مراجعه کنید.

همچنین برای بررسی و مشخص شدن علت دندان درد قبل از حاد شدن آن باید به دندان‌پزشک مراجعه کنید.

راه های از بین بردن دندان درد

راه‌های از بین برد انواع مختلف دندان‌ درد

راهکارهای ساده‌ای برای جلوگیری از انواع مختلف دندان درد وجود دارد که در صورت رعایت آن‌ها می‌توانید از دندان درد جلوگیری کنید.

رعایت بهداشت و مسواک زدن اول اقدام برای پیشگیری از درد دندان است. پس از خوردن مواد غذایی بسیار شیرین و چسبنده مانند تافی‌ها حتماً مسواک زده و بقایای آن را از لای دندان‌ها خارج کنید.

استفاده روزانه از دهان‌شویه‌ها میکروب‌ها و باکتری‌های مضر را از فضای دهان و دندان‌ها دور نگه می‌دارد.

شکستگی دندان‌ها عموماً با درد همراه است، برای جلوگیری از این درد از خوردن مواد غذایی سخت و سفت خودداری کنید.

درد دندان پس از پر کردن یا کشیدن دندان طبیعی است اما چنانچه این درد ادامه‌دار باشد باید به پزشک خود جهت درمان مراجعه کنید.

contact icon جهت دریافت مشاوره با ما در ارتباط باشید تماس با ما
نظرات
یک دیدگاه در "درد مبهم دندان؟ دندان درد، دردی که جان را می فرساید!! درد دندان عقل پوسیده"
Avatar روحبخش گفت:

چقدر خوبه که الان تو اینترنت همه جیز رو میشه پیدا کرد. قبلا باید کلی میگشتیم تا کسی رو پیدا کنیم که بهمون چیزی یاد بده یا مثلا واسه لوله بازکنی برچسب ها رو زیر و رو میکردیم که آیا یه آدم مطمئن واس چاه بازکنی پیدا میشه یا نه ولی الان دیگه از شیر مرغ تا جون آدمیزاد تو اینترنت هست. از اطلاعات عمومی ساده گرفته تا انواع آموزش های فنی و… رو میشه از تو اینترنت پیدا کرد. مرسی از مطلبتون که بدردمون خورد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *