12 درمان درد دندان عفونتی در خانه ( دوران کرونا و قرنطینه)

درمان درد دندان عفونتی
دسته‌بندی وبلاگ
نویسنده دکتر یزدی زاده
زمان مطالعه
تاریخ انتشار 1399-02-15
به این مقاله امتیاز دهید

بهترین شیوه‌های درمان درد دندان عفونتی

عوامل مختلفی ممکن است سبب بروز دندان درد شود که از جمله‌ مهم‌ترین عامل بروز دهنده‌ی آن ایجاد عفونت است که در این مقاله قصد داریم راهکارهای خانگی درمان درد دندان عفونتی را مورد بررسی قرار دهید. از جمله علایمی که می‌توانند وجود عفونت را آشکار کنند می‌توان احساس درد در ناحیه‌ی فک، گوش و گردن، حساسیت به فشار در دهان، حساسیت به خوراکی‌های سرد و گرم، تب، تورم گونه، بوی بد دهان و احساس طعم ناخوشایند دَر دهان اشاره کرد. در صورت بروز چنین علایمی باید درصدد درمان درد دندان عفونتی باشید تا علایم شدیدتری از قبیل بالا رفتن ضربان قلب، ورم شدید، تب همراه با لرز شدید، اسهال، استفراغ و سردرد شدید بروز نکرده است.

 

 

عفونت یا آبسه در دندان زمانی به وجود می‌آید که باکتری‌ها از راه‌های مختلف از قبیل شکاف، ترک و یا پوسیدگی دندان وارد شوند. عدم رعایت بهداشت دندان، استفاده از غذاهایی و یا نوشیدنی‌های با قند بالا و یا دهان خشک که در افراد مسن و یا بیمار به وجود می‌آید می‌تواند سبب افزایش عفونت و یا تشدید آن شود. وجود شرایط ممکن حاکم بر جامعه دندانپزشکی در زمان کرونا سبب شده است که افراد نتوانند از خانه خارج و روند درمان درد دندان عفونتی را توسط دندانپزشک طی کنند به همین دلیل در این مطلب، مواردی را بازگو می‌کنیم که بتوانید با انجام آن در خانه، میزان عفونت را به حداقل کاهش داده و از تشدید علایم مربوط به آن جلوگیری نمایید و درمان عفونت دندان خود را به سادگی رفع کنید.

بهترین شیوه‌های درمان درد دندان

1. گل داوودی

استفاده از گل داوودی به دو صورت خشک و تازه انجام می‌پذیرد بدین شکل برای درمان درد دندان عفونتی باید گل را داخل آب قرار داده و پس از گذشت زمانی اندک آن را فشرده و آب حاصل از آن را بنوشید. این کار را 2 تا 3 بار در روز برای یک ماه انجام دهید تا عفونت دندانتان رفع گردد. اسانس حاصل از گل داوودی دارای خاصیت ضد باکتری، ضد حساسیت و ضد التهاب است.

2. زنجبیل

استفاده از زنجبیل برای درمان دندان درد  بسیار ساده است و می‌توانید به روش‌های مختلفی آن را مورد استفاده قرار دهید. بدین شکل که زنجبیل تازه را بشویید و بدون جدا کردن پوست آن، آن را به قطعاتی کوچک تقسیم کرده و بر روی دندانی که دارای عفونت است به صورت مستقیم قرار دهید. همچنین می‌توانید آن را به مدت 5 دقیقه قبل از خواب بجویید یا با استفاده از آب آن، دندان‌هایتان را شستشو دهید. استفاده از چای زنجبیل هم برای کاهش درد و درمان درد دندان عفونتی مؤثر بوده و می‌توانید با انجام مستمر آن به مدت 7 تا 10 روز اثر آن را مشاهده کنید.

درمان دندان درد با زنجبیل

3. روغن زیتون

روغن زیتون علاوه بر تأثیر بر روی مو و پوست، برای درمان درد دندان عفونتی مؤثر است. اگر روغن زیتون را همراه با روغن گل میخک ترکیب کنید می‌تواند اثرگذاری بسیار بیشتری برایتان به همراه داشته باشد. استفاده از آن باید نسبت 1 به 2 داشته باشد. یعنی هر مقدار روغن زیتون استفاده می‌کنید از دو برابر آن روغن میخک در ترکیب باید بهره بگیرید. سپس برای درمان درد دندان عفونتی یک توپ پنبه‌ای را به محلول آغشته کرده و بر روی دندان خود قرار دهید. برای اثر بخش بودن انجام این روش درمانی بهتر است آن را 3 تا 4 نوبت در روز تکرار کنید.

4. عسل

استفاده از عسل طبیعی بدین صورت که 2 قاشق غذاخوری عسل را همراه با پودر دارچین در لیوان محتوی آب گرم ریخته و آن را در دهانتان نگهدارید به شکلی که تمام دهانتان را بگیرد و پس از اندکی صبر، آن را از دهانتان خارج کنید. کارایی انجام این روش برای درمان درد دندان عفونتی به انجام مستمر آن وابسته می‌باشد اما باید توجه داشته باشید که پس از استفاده از این محلول، دهانتان را با آب گرم شستشو دهید.

درمان درد دندان

5. زردچوبه

درمان درد دندان عفونتی به کمک زردچوبه ممکن است برای افراد شناخته شده نباشد. اما بهتر است بدانید که زردچوبه دارای خاصیت ضد درد و ضد التهاب بوده و همچنین برای کاهش عفونت دندان بسیار مؤثر است. کورکومین یکی از ترکیبات موجود در زردچوبه بوده که سبب می‌شود خاصیت ضد میکروبی داشته باشد. برای استفاده از آن برای تسکین درد دندان عفونتی بهتر است مقداری پودر را با آب مخلوط کرده و بر روی دندان خود قرار دهید و سپس دهان خود را بشویید.

6. نمک

استفاده از آب نمک از متداول‌ترین و مؤثرترین روش‌ها برای کاهش درد و التهاب و درمان عفونت ریشه دندان بوده و یکی سبب درمان درد دندان عفونتی می‌شود. برای استفاده از آن می‌توانید از این محلول به عناون دهانشویه استفاده کرده و دو دقیقه دهانتان را با آن بشویید تا باکتری‌هایی که داخل دهانتان وجود دارند از بین بروند. همچنین استفاده‌ی مداوم آن در طولانی مدت سبب کاهش پوسیدگی دندان می‌شود.

7. جوش شیرین

درمان درد دندان عفونی با جوش شیرین

استفاده از جوش شیرین نیز یکی دیگر از روش‌های درمان درد دندان عفونتی در منزل است. استفاده از آن بدین صورت است که نصف قاشق غذاخوری جوش شیرین را در محلول آب و نمک مخلوط کرده و سپس محلول حاصله را به مدت 5 دقیقه دهانشویه کنید. با انجام این روش به منظور درمان درد دندان عفونتی به صورت 2 با در روز، میزان التهاب و درد به شدت کاهش پیدا می‌کند.

8. پونه کوهی

استفاده از روغن پونه کوهی به این شکل که توپ پنبه‌ای را به آن آغشته کرده و بر روی دندان عفونت کرده‌ی خود قرار دهید، می‌تواند یکی از آسان‌ترین راه‌ها برای درمان درد دندان عفونتی باشد. انجام این کار به صورت سه بار در روز می‌تواند مؤثر واقع شود.

9. شنبلیله

شنبلیله گیاهی است که در اکثر فصول می‌توانید آن را تهیه نمایید. به منظور درمان درد دندان عفونتی خود بهتر است مقداری شنبلیله را در آب جوشانده و سپس توپ پنبه را به محلول آغشته کرده و بر روی دندان خود قرار دهید. انجام این عمل به صورت 3 بار در روز می‌توان در کاهش عفونت و التهاب تأثیرگذار باشد.

10. سیر

استفاده از سیر چه به صورت پودری و خام و یا حتی روغن آن دارای خاصیت ضدعفونی است و حاوی بسیاری از آنتی بیوتیک‌هاست. آلیسین موجود در ترکیب آن سبب می‌شود که خاصیت میکروب‌زدایی دارد که برای بهره‌گیری از آن و درمان درد دندان عفونتی بهتر است سیر تازه را پوست گرفته و به مدت 30 ثانیه آن را در بر روی دندان دارای عفونت قرار دهید و پس از آن دهانتان را شستشو دهید. اگر از بوی ناشی از استفاده سیر اذیتتان می‌کند می‌توانید با قرار دادن میخک در دهانتان، آن را به راحتی از بین ببرید.

11. یخ

برای درمان درد دندان عفونتی می‌بایست یخ را در یک محفظه یا پوشش قرار دهید و سپس به مدت 10 دقیقه آن را بر روی محل دارای عفونت قرار دهید. با انجام این کار میزان عفونت، درد و همچنین تورم بسیار کاهش می‌یابد.

درمان درد دندان عفونی با یخ

12. چای

در این روش برای درمان درد دندان عفونتی بهتر است از چای کیسه‌ای استفاده کنید بدین صورت که چای کیسه‌ای را درون آب گرم قرار داده و سپس آن را خارج کرده و اجازه دهید کاملا در دمای اتاق سرد شود. سپس چای کیسه‌ای سرد شده را بر روی ریشه‌ی دندانی که دارای عفونت است قرار دهید تا میزان عفونت و درد کاهش یابد.

contact icon جهت دریافت مشاوره با ما در ارتباط باشید تماس با ما
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *