درد دندان

به این مقاله امتیاز دهید

دندان درد و مهمترین دلایل بروز آن

دندان درد معمولا به هنگام فساد دندانها رخ میدهد. فساد دندانها که باعث دندان درد می شود بر اثر یک سری واکنشها اتفاق می افتد، هنگامی که باکتریهای به جا مانده از باقیمانده ی غذاها، به ویژه شکر و نشاسته ی موجود در غذاهای به جا مانده در لابلای دندانها را به اسید تبدیل می کنند و این اسیدها، پس از آسیب رساندن به مینای دندان که مقاومترین لایه ی دندان است، باعث ایجاد حفره هایی بر روی دندان می شود و رفته رفته با عمیق تر شدن این حفره ها و رسیدن پوسیدگی به منطقه ی عصب، باعث عفونت عصب و دندان درد می شود. مهمترین دلیل دندان درد، پوسیدگی دندان و در پی آن عفونت عصب دندان می باشد.

 

 

دندان درد، به جز مواردی که در بالا ذکر شد، می تواند دلایل دیگری نیز داشته باشد. دلایلی مانند: عفونت لثه، رشد نامنظم دندانها و فشار آنها به همدیگر. برخی بیماریهای قلبی وسردردهای شدید که می تواند قسمت فک و دندان را نیز تحت تاثیر قرار دهد، نیز می توانند علایمی مانند دندان درد داشته باشند، بنابراین دانستن اینکه برای دندان درد چه باید کرد و درمان دندان درد، همیشه و همواره بایستی توسط پزشک متخصص صورت گیرد.

برای درمان دندان درد چه باید کرد؟

برای دندان درد عصبی چه باید کرد ؟

دندان درد عصبی، حاصل فرسایش مینای دندان، و پس از آن، پوسیدگی دندان است. دندان درد عصبی، عموما ناشی از التهاب یا تحریک قسمت مرکزی دندان است که به آن پالپ دندان می گویند. پالپ دندانی شامل انتهای بسیار حساس عصبی است که معمولا توسط لایه های دیگر دندان، یعنی سیمان  دندان و مینای دندان محافظت می شود. هنگامی که این موانع فرسوده شده و آسیب ببینند، انتهای عصب دندان در معرض تحریک قرار می گیرد و تحریک آن به وسیله ی عوامل مختلفی مانند گرما، سرما و فشار،  باعث درد دندان می شود.

بسیاری از افراد، گاهی دردهای عصبی نواحی دیگر بدن، مانند عفونت های مزمن گوش، عفونت های سینوسی مشکلات قلبی،احساس گوش درد، سردرد یا درد فک را به جای درد دندان می بینند.

 

برای دندان درد شبانه چه باید کرد؟

دندان درد شبانه، کابوسی است که بسیاری از ما تجربه اش را داشته ایم. اما دلیل واقعی دندان درد شبانه چیست؟ احساس درد در یک دندان پوسیده در شب، مسلما در روز نیز وجود دارد، اما شدت بیشتر احساس درد در روزها دلایل مختلفی دارد. یکی از دلایل آن، داشتن استرس در فراموش کردن درد دندان است، که این استرس، باعث ایجاد اضطراب و احساس درد بیشتر در هنگام خواب می شود.
یکی دیگر از مهمترین دلایل درد در طول شب می تواند دسترسی آسان خون به سر، هنگام خواب و زمانی که سر ما در طول بدن ما به صورت افقی قرار می گیرد، است. زمانی که بدن ما به صورت افقی قرار می گیرد، گردش خون بیشتر شده و فشار بیشتری بر روی عصب دندان وارد آمده و باعث احساس درد بیشتر می شود. ما می توانیم جهت کاهش درد،  با بالا بردن سرمان، باعث کاهش جریان خون، و در پی آن کاهش درد دندانمان شویم.

درمان درد دندان شدید

درد دندان را چگونه ارام کنیم؟

بهترین راه برای آرام کردن درد دندان مسلما، مراجعه به پزشک متخصص و درمان دایم آن است اما گاهی اوقات، هنگام دندان درد، به پزشک دسترسی نداریم پس باید دنبال راههایی برای درمان موقت دندان درد باشیم.
برای درمان و آرام کردن دندان درد، روشهای بسیاری وجود دارد، اما اغلب مردم به سراغ داروهای شیمیایی می روند زیرا سهل الوصول و سهل الاستفاده هستند، که البته ۹۰درصد کاهش درد دندان به همین روش صورت می گیرد.
روشهای دیگری مانند شستشوی دهان با آب و نمک نیز می تواند مفید و موثر باشد، به طوریکه با شستشوی دهان شما می توانید، درد دندانتان را تا مراجعه به پزشک، به طور موقت، کاهش دهید. بنابراین بد نیست که این روش ساده را امتحان کنید: یک فنجان آب گرم با یک قاشق چای خوری نمک مخلوط کنید و آن را هم بزنید و مقداری از ان را حدود ۳۰ تا ۶۰ ثانیه درون دهانتان بچرخانید و سپس، قرقر کنید. این محلول، یک ضد عفونی کننده ی قوی است که می تواند عفونت دندان را از بین ببرد. شما می توانید درطول روز نیز این عمل را چندین بار تکرار کنید.
استفاده از روشهای درمان خانگی و داروهای گیاهی نیز یکی دیگر از روشهای معمول در درمان دندان درد و کاهش تالمات ان می باشد. کمپرس یخ نیز از دیگر روشهای تسکین درد دندان می باشد. برای این منظور و کاهش درد و تورم دندان، توصیه می شود که یخ را مستقیما بر روی پوست خود قرار ندهید، زیرا این عمل می تواند باعث درد بیشتر شود. لذا بهتر است برای این کار، بستۀ یخ را درون یک حوله ی نازک گذاشته، سپس کمپرس یخ را حدود ۲۰ دقیقه روی دندان خود بگذارید تا اثر ان را احساس کنید.

 

برای دندان درد چه قرصی بخوریم؟

اگر روش های بالا برای شما کاریی نداشته و هنوز این سوال را دارید که برای دندان درد چه باید کرد توصیه میکنم این بخش را با دقت مطالعه کنید.

دندان درد، مثل طوفانی از درد است که وقتی دردش سر بجنباند، آرام و قرار را از انسان می گیرد و ناگزیر است تا برای تسکین درد ان چاره ای بیابد. یکی از بهترین و موثرترین داروهای تسکین دهنده ی دندان درد، ایبوبروفن است که مصرف درست و صحیح ان می تواند درد دندان را به طور موثری درمان کند. داروی ایبوپروفن، به شکل کپسولهای ژلاتینی و به نام ژلوفن نیز در بازار دارویی کشورمان موجود است.
آسپیرین، یکی دیگر از داروهای موثر در تسکین درد دندان است. یکی از محسنات این قرص، عوارض جانبی کمتر، همچنین داشتن خاصیت ضد التهابی این قرص، علاوه بر مسکن بودن آن است.
دندان درد، داروهای تسکین دهنده ی دیگری هم دارد. استامینوفن یکی از پرمصرفترین و شناخته شده ترین داروها برای تسکین درد است. اگرچه مانند آسپیرین، خاصیت ضد التهابی ندارد ولی داروی موثری است. در مصرف استامینوفن، باید توجه داشته باشیم که مصرف زیاد آن، می تواند باعث آسیبهای جدی به کبد گردد.

از دیگر داروهای مورد استفاده در تسکین دندان درد، می توان به دگزامتازون اشاره کرد، ولی به دلیل اینکه جزو داروهای کورتونی می باشد، بهتر است از مصرف ان خودداری کرد. دیکلوفناک و نوافن نیز از دیگر داروهای موثر بر تسکین دندان درد می باشند.

قرص دندان درد

تسکین درد دندان عقل

درد دندان عقل، دردناکترین نوع دندان درد است که بدون درمان ان آسایش و آرامش برای ما بی معنا خواهند بود. هنگام احساس درد در ناحیه ی دندانهای عقل، بهترین و عقلانی ترین کار، در صورت دسترسی به پزشک، مراجعه و معاینه توسط پزشک متخصص است زیرا پوسیدگی و عفونت دندان عقل، در صورت بروز درد، بسیار دردناک و در برخی موارد، حتی غیر قابل تحمل است.
در صورت عدم دسترسی به پزشک، استفاده از ژل بنزوکایین، ساده ترین راه برای از بین بردن درد  دندانهای عقل است، به ویژه اگر بدانیم که درد آن را از طریق روش های معمول، نمی توان برطرف کرد. شما می توانید به راحتی با قرار دادن مقداری ژل بنزوکایین و مالیدن ان بر روی لثه های محل دندان عقل پوسیده، درد دندان عقل عفونی شده را کاهش دهید.

 

درمان ورم صورت در اثر دندان درد

ورم صورت، در مواردی که منشا ان، درد دندان است، معمولا زمانی اتفاق می افتد که دندانها پوسیده شده و عفونت در داخل دندان ایجاد شده و به عصب دندان رسیده باشد و این عفونت باعث آبسه ی دندان، لثه ها و پس از آن ورم صورت می شود.. این عفونتها یا آبسه ها که موجب ورم صورت می شوند معمولا دردناک هستند و باعث تورم گونه ها در نزدیکی محل عفونت می شوند.
برای درمان ورم صورت، توصیه می شود که اگر صورت شما تورم دارد و دندان درد شدیدی هم دارید، حتماً به پزشک مراجعه کنید. زیرا بعضی مواقع، گسترش عفونت دندان، که ورم صورت از نشانه های بارز ان است می تواند برای سلامتی، بسیار خطرناک و خطرآفرین باشد. البته اگر به هر دلیلی دسترسی به پزشک ناممکن بود، خودتان می توانید تورم صورت را با استفاده از روشهای زیر،کاهش دهید.
درمان ورم صورت در اثر دندان درد، ناشی از تورم دندان است و برای درمان قطعی ان ابتدا باید عفونت دندان و تورم دندان را درمان کرد. در صورت نیاز به درمان اورژانسی ورم صورت، کمپرس یخ، یکی از بهترین روشها برای کاهش تورم صورت است. ضدعفونی دهان با محلول آب و نمک هم می تواند از راههای موثر برای کاهش تورم صورت است. مسواک زدن مداوم و مستمر نیز می تواند در کاهش تورم صورت مفید باشد.

ورم صورت دندان درد

درمان دندان درد با لیمو ترش

درمان های دندان درد با لیموترش، از دیرباز به دلیل ترکیبات مسکن و ضد درد موجود در آن از قدیم الایام کاربرد داشته است. توصیه ی اکید می شود که برای تسکین درد دندان، حتما از آب لیموی ترش واقعی استفاده کنید و از آبلیموهای آماده استفاده نکنید.
برای درمان دندان درد، می توان لیموی تازه ی کوبیده شده را بر روی محل دندان درد قرار داد و یا اب لیموی تازه را برای مدت ۲۰ تا ۳۰ ثانیه در دهان چرخاند و یا اینکه با مالش تکه ی کوچکی از لیموی تازه در محل درد، به تسکین درد دندان کمک کرد، البته با این کار ممکن است شما در محل درد، احساس سوزش کنید که به سادگی می توانید دهانتان را با اب بشویید تا سوزش ناشی از ان از بین برود. الیته توضیح این نکته ضروری است که تمام میوه های مرکبات به خصوص، لیموها به علت اسید هایشان می توانند به دندان های شما آسیب برسانند. مرکبات و به خصوص لیموها، حاوی مقادیر زیادی اسید سیتریک هستند که می تواند مینای دندان شما را از بین می برد. البته جهت کاهش مقدار اسید لیمو و کاستن از آسیب آن می توان به جای آب لیموی گرم از اب لیموی سرد و خنک استفاده کرد. از روغن پوست لیمو نیز در درمان درد دندان استفاده می شود.

 

درمان درد دندان عفونتی

درمان درد دندان عفونتی اگر چه به صورت موقت می تواند صورت گیرد ولی برای درمان ان توصیه می شود با مراجعه به پزشک نسبت به درمان قطعی ان اقدام کنید زیرا عفونت دندان، در صورت عدم معالجه و درمان قطعی، ممکن است از طریق خون به دیگر نقاط بدن سرایت کرده و آنها را نیز در معرض خطرات شدید عفونتی قرار دهد. درمان درد دندان عفونتی، در وهله ی اول با استفاده از آنتی بیوتیکها توسط پزشک مهار شده و پس از آن، در صورت نیاز با ترمیم عصب و پر کردن حفره های ایجاد شده در اثر پوسیدگی دندان، یه صورت قطعی درمان می شود.

 

درمان فوری دندان درد شبانه

وقتی در دل شب دندان درد شدید به سراغ ما می آید ، برای دندان درد چه باید کرد؟

جهت درمان فوری دندان درد شبانه، بهترین و موثرترین راه در درجه اول استفاده از تسکین دهنده های قوی دارویی و گیاهی درد است. استفاده از بی حس کننده های قوی مانند بنزوکایین و استفاده از ژل پیروکسیکام بر روی ناحیه ی دردناک دندان است. همچنین استفاده از روغن میخک، می تواند راه حلی قاطع و سریعی برای درمان فوری دندان درد شبانه باشد. شما می توانید به سادگی، مقداری از روغن میخک را با یک پنبه بر روی محل دندان درد بمالید و پس از مدتی، احساس خوشآیند آرامش و تسکین، خاطر شما را از درد، آسوده خواهد کرد.

درد دندان شبانه

درمان عفونت ریشه ی دندان

درمان عفونت ریشه دندان، عملی تخصصی است که باید حتما بایستی تحت نظر پزشک متخصص انجام پذیرد.
در داخل دندان یک مرکز توخالی حاوی ماده ای خمیری به نام پالپ وجود دارد. پالپ یک بافت حساس از عروق خونی و اعصاب است که اکسیژن، مواد مغذی و لمس محسوسات را برای دندان، فراهم می کند. پزشکان با بررسی و معاینه ی همه جانبه ی دندان آسیب دیده و درمان دارویی و یا در صورت نیاز، فیزیکی، پالپ آلوده و با آسیب دیده ی ریشه ی دندان، عفونت ریشه ی دندان را درمان می کنند.

 

درمان خانگی دندان درد شدید

درمان خانگی دندان درد، بر میگردد به طب سنتی ما، که ریشه در گذشته های دور ما دارد. روشهایی که بر اثر تجربه و ممارست تام و تمام پزشکان برجسته ای چون ابن سینا به دست امده است. از مهمترین و معمولترین درمانهای خانگی دندان درد می توان به استفاده از روغن گل میخک، استفاده از پودر سدیم یا همان نمک، استفاده از ژل موجود در برگهای گیاه آلوورا، استفاده از انواع لیموترش اشاره کرد. همچنین، استفاده از روغن زیتون، پیاز، زنجبیل، روغن سیاه دانه، دارچین و چای نعناع نیز، مرسوم است.

 

چگونه از درد دندان خلاص شویم

رها شدن از درد دندان، در وهله ی اول نیازمند مراجعه ی به پزشک، تشخیص علت دندان درد و معالجه ی قطعی آن توسط پزشک متخصص است. در مواردی که به دلایل مختلف، دسترسی به پزشک ناممکن است، می توان از داروهای بدون نسخه ای که دارای عوارض کمتری هستند، مانند ژلهای بی حس کننده، قرصها، انتی بیوتیکها و داروهای گیاهی خانگی، استفاده نمود تا از احساس ناخوشآیند دندان درد خلاص شویم.

 

ویدیو های در جواب سوال “برای دندان درد چه باید کرد؟”

درمان فوری دندان درد با طب اسلامی

در صورتی که به دنبال یک راه حل فوری از طب اسلامی هستید میتوانید ویدیو بالا را ببینید.

۱۰ داروی درمان دندان درد

در ویدیو بالا هم در مورد ۱۰ داروی درمان دندان درد مطالب خوبی دریافت میکنید.

 

کلام آخر مطلب ” برای دندان درد چه باید کرد”

انواع دندان دردها، منشا باکتریایی دارند و در صورت عدم استفاده ی مستمر و مداوم از مسواک و تمیز نکردن دندانها، باکتریهای موجود در ته مانده ی غذاها و ترکیب شدن آنها با آلودگی داخل دهان، باعث پوسیدگی دندانها می شوند. عفونت دندان ، ارمغان پوسیدگی دندان است. پوسیدگی دندان، با به وجود آمدن حفره هایی در سطح دندان، شروع شده و با پیشرفت پوسیدگی و آلودگی، عفونت ایجاد شده و باعث دندان درهای شدید می شود.
درمان قطعی دندان درد، جز با مراجعه ی به پزشک امکان پذیر نیست. ولی در موارد اورژانسی که دسترسی به پزشک ناممکن است، می توان از داروهای بدون نسخه و داروهای گیاهی که عوارض کمتری دارند، استفاده کرد.

 

دکتر یزدی زادهمشاهده نوشته ها

دکتر یزدی زاده

من دکتر محمد یزدی زاده هستم. دانش‌آموخته رشته دندان‌پزشکی که در سال 1371 در دانشگاه علوم پزشکی تبریز تحصیلات خود را آغاز کرده و در سال 1377 موفق به دریافت دکترای عمومی دندانپزشکی شده و از آن زمان تاکنون در زمینه دندان‌پزشکی به‌طورجدی مشغول به فعالیت هستم. به‌منظور افزایش مهارت و توانمندی در زمینه دندان‌پزشکی و تسلط بر آخرین دانش روز دنیا در این حوزه، دوره تخصصی مستر لیزر را در دانشگاه RWTH آخن کشور آلمان سپری کرده و در سال 2010 مدرک تخصصی این دوره را کسب نمودم. سپس در سال 2011 میلادی پس از گذراندن دوره ایمپلنت‌های دندانی، موفق به دریافت مدرک بورد ایمپلونتولوژی آلمان و ممبرشیپ ایمپلنت (ICOI) شدم.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *