5 نوع عکس دندان؟ در مورد عکس دندان opg همه چیز را بدانید

همه چیز در مورد عکس opg دندان
دسته‌بندی وبلاگ
نویسنده دکتر یزدی زاده
زمان مطالعه
تاریخ انتشار 1397-12-08
به این مقاله امتیاز دهید

عکس دندان یا رادیوگرافی، نقش مهم و بارزی را در تشخیص دندان پزشکی ایفا می کند. عکس دندانپزشکی، مناسب ترین ابزار برای تشخیص مشکلات مربوط به دهان و دندان است. تشخیص پوسیدگی، یکی از رایج ترین و عمومی ترین کاربردهای رادیوگرافی محسوب می گردد.

رادیوگرافی برای پوسیدگی هایی که به هر دلیلی از چشم دندان پزشک دور می ماند، و قابل تشخیص با چشم مسلح نمی باشند، شیوه ای بسیار مفید و کاربردی است. وجود یا عدم وجود پوسیدگی هم علاوه بر رادیوگرافی، کار دقیق و در عین حال حساسی می باشد.

عکس از دندان، در تشخیص و درمان مشکلات دهان و دندان، عفونت های دندان و کیست های دهانی ابزاری کارآمد و مفید محسوب می شود. بروز کیست های دهان و دندان، باعث ایجاد احساس نگرانی برای اکثر افراد می شود، اما این نگرانی با استفاده از عکس دندان خراب ، تا حدی بسیار زیادی قابل کنترل می باشد.

برخی از دستگاه های رادیوگرافی مدرن تشخیص دقیق کیست ها، شیوع، عمق و گسترش آنها را به خوبی نمایان می سازد. با استفاده از رادیوگرافی، دندان نهفته زیر لثه و استخوان، قابل شناسایی و تشخیص می باشد.

یکی دیگر از کاربردهای عکس دندان، تشخیص شدت و گسترش بیماری های مربوط به لثه و اجزای دور دهان است. همچنین با کمک رادیوگرافی، وجود جرم های شدید زیر لثه و بین دندان ها، کاملا قابل مشاهده و شناسایی می باشد.

رادیوگرافی دندان در زمینه صدمات وارد شده به استخوان های صورت، فک و دندان ها، بسیار کمک کننده و تاثیر گذار است. چرا که بیشتر شکستگی های فک و دهان به وسیله این ابزار کاربردی، قابلیت تشخیص و دیدن را دارد.

در درمان ریشه دندان یا عصب کشی، نیاز مبرم و ضروری به عکس دندان، در زمینه کسب اطلاعات لازم برای کانال های دندان، تعداد، شکل و سایر موارد مربوط به ریشه ها می باشد.

همچنین عکس دندان در درمان ارتودنسی، به منظور تشخیص ناهنجاری های فک، صورت و تشخیص ضایعات دندانی بسیار مفید و کاربردی است.

نمونه عکس دندان opg

عکس دندان opg

opg چیست ؟ عکس دندان opg، عکسی از دندان ها، استخوان ها و بافت های نرم آن می باشد، که کمک مهم و بسزایی در تشخیص و شناسایی ضایعات دهان، دندان و فک می کند.

در این شیوه، گرفتن عکسبرداری از دندان به وسیله اشعه ایکس صورت می گیرد. به عبارت دیگر رادیوگرافی دیجیتال، ناحیه پنهان و کوچک پوسیدگی بین دندان ها، پرکردگی، عفونت های استخوانی، آبسه، بیماری های لثه و کیست ها را به خوبی تشخیص و شناسایی می کند. عکس دیجیتال دندان روی صفحه مانیتور بلافاصله قابلیت مشاهده را دارد.

فایل عکس رادیوگرافی دیجیتال را بدون کاهش کیفیت و به صورت الکترونیکی می توان به پزشک مربوطه فرستاد. عکس دندان opg باعث تولید پسماندهای خطرناک و فویل های سربی نمی شود، و احتیاج به ظهور با مواد شیمیایی نیز ندارد.

Opg مخفف کلمه Ortho Pantomo Gram می باشد. منظور از Ortho ارتودنیک است، که دندان را متبادر به ذهن می سازد. Pan نیز بیانگر سیستم پانورامیک است، که با استفاده از اجرای تکنیک به وجود می آید.

صفحه فوکوس دستگاه opg برخوردار از انحنایی متناسب با انحنای هر دو فک می باشد، که با استفاده از این دستگاه، یک نمایی جامع و کلی از وضعیت استخوان های فک، دندان ها، جمجمه، مفاصل بین فک ها و سینوس های فک فوقانی به وجود می آید.

عکس دندان opg به سه روش مستقیم، غیر مستقیم و روش نیمه غیر مستقیم صورت می گیرد. در روش مستقیم، در داخل دهان یک سنسور الکترونیک قرار می گیرد، تا با استفاده از آن عکس دندان پزشکی ثبت شود.

در روش غیر مستقیم، با استفاده از اسکنر اشعه ایکس، عکس های گرفته شده توسط رادیولوژی قدیمی، به مانند عکس های دیجیتال قابلیت مشاهده را دارند. در روش نیمه غیر مستقیم، با استفاده از ترکیب اسکنر و سنسور برای تبدیل اشعه ایکس به فیلم دیجیتال، مورد استفاده قرار می گیرد.

اشعه ایکس که برای انجام رادیوگرافی بکار گرفته می شود، بسیار کم و ناچیز است، اما برای حفاظت بیشتر می توان محافظ گردن و سربند مورد استفاده قرار داد.

برای کودکان و زنان باردار، به طور معمول از این محافظ استفاده می شود. در هر صورت، مناسب است که قبل از انجام رادیوگرافی، در مورد وضعیت و شرایط خود با پزشک معالج مشورت کرد.

قبل از عکسبرداری با اشعه ایکس، نیاز به انجام کار خاصی نمی باشد. عکسبرداری به وسیله اشعه ایکس فقط بر روی ناحیه دهان و دندان صورت می گیرد و ناحیه های دیگر بدن را شامل نمی شود.

انجام این روش عکسبرداری در چند دقیقه صورت می گیرد و به هیچ عنوان احساس درد در آن به وجود نمی آید.

مزایای عکس دندان opg

عکس دندان opg از کیفیت بالای عکس، سه بعدی بودن و رنگ بندی برخوردار است. بررسی فوری عکس ها و همچنین بهبود عکس ها از خصوصیات دیگر این عکسبرداری می باشد.

یکی از مزایای این روش، شناسایی کیست ها، تومورها، و عفونت های دهان و دندان است. کودکانی که هنوز دندان شیری دارند، با استفاده از رادیوگرافی دیجیتال، بررسی و تشخیص مکان دندان های دائمی در حال رشد، امکان پذیر می باشد.

همچنین تشخیص ضایعات دهان و دندان نظیر، پوسیدگی، آسیب های دندانی، آسیب وارد شده به استخوان پشتیبان، ریشه های شکسته دندان و پوسیدگی، با استفاده از رادیوگرافی دیجیتال میسر می شود.

با استفاده از عکس دندان opg، بررسی و درمان مناسب برای قراردادن ایمپلنت های دندانی، کشیدن دندان های دارای مشکل، جراحی کانال ریشه و درمان حفره های بزرگ دهان قابلیت تشخیص و شناسایی را دارد.

همچنین این شیوه برای درمان های ارتودنسی، شناسایی دندان های نهفته، تحت فشار و مشکلات لثه، کاربرد و کارایی بالایی دارد.

تشخیص عکس دندان opg

تشخیص عکس دندان

تشخیص عکس دندان با استفاده از رادیوگرافی انجام می گیرد. با استفاده از عکس بایت وینگ، پوسیدگی بین دندانی، بیماری لثه، اطمینان از اندازه بودن روکش ها، دیگر ترمیم ها و هم سطح بودن پرکردگی دندان ها با یکدیگر تشخیص داده می شود.

به وسیله این عکس جزییات دندان های پایین و همینطور بالای یک ناحیه از دهان قابلیت مشاهده را دارد و ناحیه دندان از تاج تا سطح استخوان نگهدارنده به خوبی دیده می شود.

با استفاده از عکس پری اپیکال، تمامی دندان، از تاج تا قسمت زیر نوک ریشه و همینطور استخوان نگهدارنده موجود در فک پایین یا بالا مشاهده می گردد.

این رادیوگرافی برای تشخیص ناهنجاری های ساختار استخوانی و تعیین ساختار ریشه مفید و مناسب است. همچنین برای بررسی و تشخیص مشکلاتی مانند بیماری لثه و آبسه یا ضایعه های اندودنتیک بسیار کاربرد دارد. عکس بایت و عکس پری اپیکال، از رادیولوژی های داخل دهانی به شمار می روند.

عکس دندان پاناروما یا عکس opg دندان برای تشخیص دندان عقل نهفته، تومورهای استخوانی، کیست ها، اختلال های فک و تهیه طرح درمانی برای ایمپلنت، مورد استفاده قرار می گیرد.

با استفاده از عکس توموگرافی رایانه ای چند برشی (mct) لایه یا برش خاصی از قسمت دهان مشاهده می گردد و سایر لایه ها تار می شوند.

عکس تک دندان opg

این شیوه برای بررسی ساختارهایی که واضح دیدن آنها با مشکل روبرو است، بسیار مفید و کاربردی می باشد. عکس سفالومتری، برای بررسی ارتباط بین دندان ها با نیم رخ و فک کاربرد دارد.

در این عکس که کل سر دیده می شود، برای طرح درمان ارتودنسی مناسب است. کاربرد عکس سیالوگرافی برای تشخیص غدد بزاقی مانند انسداد یا سندرم شوگرن می باشد.

بیماری خود ایمنی که مانع تولید آب دهان و اشک می گردد، سندرم شوگرن نام دارد. توموگرافی سه بعدی نیز برای تشخیص ناراحتی های استخوانی صورت، مانند شکستگی ها یا تومورها کاربرد دارد.

عکس پاناروما، توموگرافی رایانه ای چند برشی، سفالومتری، سیالوگرافی و توموگرافی سه بعدی از رادیوگرافی های خارج دهان محسوب می شوند.

رادیوگرافی و عکس از دندان انواع مختلفی دارد که در زیر با آن‌ها بیشتر آشنا می‌شوید.

عکس تک دندان

عکس تک دندان که به آن عکس پری اپیکال نیز می‌گویند، از انواع عکس دندان رایج است. همان‌طور که از نامش پیداست عکس تک دندان برای رادیوگرافی از یک یا حداکثر سه دندان انجام می‌شود.

با استفاده از عکس تک دندان پوسیدگی‌های سطح دندان‌ را می‌توان تشخيص داد. عکس تک دندان گرفته می‌شود تا پزشک متخصص درمان ریشه دندان یا عصب‌کشی را به درستی بتواند انجام دهد.

باید بدانید که برای درمان ریشه و عصب‌کشی حداقل به 4 عدد از عکس تک دندان نیاز است. بسیاری از کلینیک‌ها و مراکز دندانپزشکی دستگاه مخصوص برای عکس تک دندان را دارند. عکس‌برداری از تمام دندان‌های یک دهان با 15 عکس تک دندان ممکن می‌شود.

عکس پانورامیک

عکس پارانومیک از انواع عکس دندان است که عکس پانوراما از دهان و فک می‌گیرد. عکس پانورامیک همان‌طور که از نامش پیداست یک عکس پانوراما از فک شما می‌گیرد که تمام دندان‌های فک پایین و بالا در آن نشان داده می‌شود.

دستگاه عکس پانورامیک دور سر شخص چرخیده تا تصویر کاملی از دندان‌ها را بگیرید. عموماً از عکس پانورامیک برای تشخیص شکستگی فک، وجود تومور، کیست دهانی، قبل از ارتودنسی و قبل از جراحی دندان استفاده می‌شود.

باید بدانید که این دستگاه ممکن است در هر مرکز دندان‌پزشکی وجود ندارد و باید به رادیولوژی‌های مخصوص برای انجام این عکس مراجعه کنید.

عکس opg پانورامیک

عکس مخصوص کودکان

عکس مخصوص دندان از نظر تکنولوژی رادیولوژی شبیه به عکس تک دندان است. در این نوع از عکس‌برداری به دلیل کوچک بودن فک کودک از فیلم‌های کوچک‌تری نیز استفاده می‌شود.

همچنین به دلیل مضر بودن اشعه رادیولوژی برای کودکان میزان کمتری از این اشعه در عکس مخصوص کودکان استفاده می‌شود.

عکس opg سفالومتری

عکس سفالومتری

استفاده از عکس سفالومتری برای ارتودنسی نوع لترال و نوع پوستروانتریور رایج است. در ارتودنسی نوع لترال پزشک دستور تهیه عکس سفالومتری را  برای صحیح و متناسب بودن ارتودنسی می‌دهد و بیشتر مراجعین برای این عکس افرادی هستند که ارتودنسی کرده‌اند.

عکس سفالومتری در موارد پوستروانتریور برای تشخیص عدم تقارن و میزان آن در صورت فرد، انجام می‌شود. در حالت کلی از عکس سفالومتری که از انواع عکس دندان است برای بررسی رشد فک، صورت و جمجمه استفاده می‌شود.

عکس بایت وینگ

عکس بایت وینگ از انواع عکس دندان است که خروجی آن شبیه به بال پروانه است. از عکس بایت وینگ برای تشخیص پوسیدگی بین دندان‌ها استفاده می‌شود. لازم به ذکر است که عموماً برای تشخیص پوسیدگی بین دندان عقبی به 4 عدد عکس بایت وینگ نیاز است.

contact icon جهت دریافت مشاوره با ما در ارتباط باشید تماس با ما
نظرات
6 دیدگاه در "5 نوع عکس دندان؟ در مورد عکس دندان opg همه چیز را بدانید"
Avatar زهرا گفت:

خیلی عالیی

دکتر یزدی زاده دکتر یزدی زاده گفت:

با تشکر از شما

Avatar محمدی گفت:

سلام خسته نباشید
فقط تشخیص عفونت دندان در عکس رادیولوژی ممکنه؟
راه دیگه ای نداره؟

Avatar نوری گفت:

ممنون از مطالب خوبتان
opg مخفف چیست ؟

Avatar Sir گفت:

Oculoplethysmography و همینطور Orthopantomogram

Avatar هادی گفت:

سلام من میخواستم بدونم تشخیص به عصب رسیدن دندان از روی عکس ممکنه؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *