كامپوزيت يا ارتودنسي؟ مقایسه مزایا و معایب کامپوزیت دندان و اردوتنسی

كامپوزيت يا ارتودنسي
دسته‌بندی وبلاگ
نویسنده دکتر یزدی زاده
زمان مطالعه
تاریخ انتشار 1399-05-06
5/5 - (1 امتیاز)

انتخاب بین كامپوزيت يا ارتودنسي برای اصلاح لبخند و ناهنجاری‌های دندانی مشکل به نظر می‌رسد. شاید در نگاه اول نتوان بین کامپوزیت یا ارتودنسی دندان یکی را انتخاب کرد. ارتودنسی کنم یا لمینت؟ یکی از سؤالات شایعی که از دندان‌پزشکان پرسیده می‌شود و جواب آن برای هر شخص ممکن است، متفاوت باشد. هر یک از این دو روش دارای مزایا و معایبی هستند که ممکن است با توجه به نوع دندان‌های شما یکی یا هر دو را بتوان انتخاب کرد. در این مقاله هر آنچه که باید از تفاوت کامپوزیت و ارتودنسی بدانید را به شما میگوییم.

مزایا و معایب کامپوزیت

مزایا و معایب کامپوزیت

برای اینکه راحت‌تر بتوانید بین کامپوزیت یا ارتودنسی انتخاب کنید، بهتر است با مزایا و معایب هر یک آشنا شوید. همان‌طور که می‌دانید کامپوزیت یکی از روش‌های لمینت دندان است. کامپوزیت از ماده‌ای به نام رزین کامپوزیت ساخته شده و در واقع همان ماده‌ای است که در پر کردن دندان به کار می‌رود.

مزایای کامپوزیت

 • یکی از بزرگ‌ترین مزایای کامپوزیت اصلاح طرح لبخند افراد و زیبایی خیره کننده دندان‌ها است.
 • در صورتی که رنگ‌های طبیعی کامپوزیت را انتخاب کنید، فرقی بین آن‌ها و دندان‌های خود مشاهده نمی‌کنید.
 • روش انجام آن سریع و بدون درد است و حتی در یک روز می‌توان تمام دندان‌های خط لبخند را با این روش اصلاح کرد.

معایب کامپوزیت دندان

معایب کامپوزیت دندان
 • روکش دندان به جای ارتودنسی می‌تواند مشکلاتی نیز داشته باشد. طول عمر کم کامپوزیت یکی از همین معایب است.
 • تغییر رنگ دندان‌ها پس از انجام کامپوزیت دندانی یکی از مواردی است که در انتخاب بین کامپوزیت یا ارتودنسی دندان نقش دارد.
 • باید بدانید که در صورت انجام کامپوزیت دندان این کار قابل برگشت نیست.
 • از عوارض احتمالی کامپوزیت می‌توان به بیماری لثه در برخی افراد نیز اشاره کرد. علاوه بر آن اگر شما بیماری یا ضعف لثه داشته باشید، نباید از کامپوزیت برای زیبایی دندان‌های خود استفاده کنید.
 • از دیگر معایب کامپوزیت می‌توان به افزایش حساسیت دندانی نسبت به سرما و گرما اشاره کرد.

انتخاب کامپوزیت یا ارتودنسی باید با توجه به مزایا و معایب هر یک از روش‌ها و میزان تأثیری که در سلامت و زیبایی دندان‌ها دارند، انجام شود.

مزایا و معایب ارتودنسی

مزایا و معایب ارتودنسی

خب حالا که با مزایا و معایب کامپوزیت آشنا شدید، باید سراغ ارتودنسی برویم. بدین ترتیب انتخاب آگاهانه‌تری بین کامپوزیت یا ارتودنسی خواهید داشت.

مزایای ارتودنسی

 • ارتودنسی روشی است برای صاف‌تر شدن دندان‌ها و ناهنجاری‌های دندانی را رفع می‌کند. ارتودنسی علاوه بر ایجاد ظاهری مرتب از دندان‌ها موجب رفع مشکلاتی مانند ضعف لثه و غیره می‌شود.
 • درصد موفقیت و ماندگاری این روش نسبت به روش‌های مشابه برای حفظ زیبایی دندان بیشتر است.
 • ارتودنسی از آنجا ‌که دندان را در جهت‌های کنترل شده‌ حرکت می‌دهد، امنیت بیشتر و خطر کمتری از نظر آسیب به دندان دارد.
 • تمیز کردن و رعایت بهداشت دندان‌ها بعد از ارتودنسی آسان بوده و از همین رو عمر دندان‌ها افزایش پیدا می‌کند.

معایب ارتودنسی

معایب ارتودنسی
 • وقتی بحث انتخاب بین کامپوزیت یا ارتودنسی دندان پیش می‌آید باید معایب دو طرف را هم در نظر گرفت. انجام ارتودنسی معمولاً دوره درمانی طولانی دارد.
 • در دوره‌های زمانی مختلف دچار درد دندان و لثه می‌شوید، خصوصاً در هر بار ویزیت و محکم کردن بریس‌ها برای ثابت نگه داشتن دندان‌ها.
 • مراقبت‌های طول درمان ارتودنسی و رعایت بهداشت دندان‌ها باید جدی گرفته شود وگرنه ممکن است جای ارتودنسی روی دندان باقی بماند.
 • سخت شدن خوردن غذا و خوراکی‌ها که با توجه به طولانی بودن دوره، شرایط ناخوشایندی را به وجود می‌آورد.

كامپوزيت يا ارتودنسي

در پاسخ به سؤال ارتودنسی کنم یا لمینت باید بدانید که در بیماران دچار بی‌نظمی شدید دندانی بهترین پیشنهاد ارتودنسی است. کسانی که دندان‌های به هم ریخته یا مشکل جای‌گیری نامناسب فک دارند، انتخاب ارتودنسی روش درست‌تر و سالم‌تری خواهد بود. بسیاری از پزشکان لمینت دندان را عملی زیبایی می‌دانند که تأثیر زیادی در زیبایی لبخند شما دارد. تأثیراتی که ارتودنسی دندان در اصلاح دندان‌ها می‌گذارد، مادام‌العمر بوده در صورتی که ممکن است لمینت موقت باشد. از طرفی با اینکه ارتودنسی به درمان ناهنجاری دندان کمک می‌کند، اما پس از انجام آن دندان‌ها به زیبایی و درخشانی لمینت نخواهند بود.

تصمیم برای اینکه ارتودنسی کنم یا لمینت را بهتر است که با مشورت پزشک متخصص خود انجام دهید.

تفاوت کامپوزیت و ارتودنسی

هر دو این روش‌ها برای رفع مشکلات مختلف دندانی و زیبایی آن‌ها مؤثرند. اینکه بخواهیم روکش دندان به جای ارتودنسی را انتخاب کنیم یا نه، وابسته به نوع مشکل دندان‌ها است. افرادی که ناهنجاری جابه‌جایی دندان دارند، بهترین انتخاب برایشان ارتودنسی است که آن را درمان کند و در مقابل افرادی که دندان‌های مرتب‌تر اما با ظاهر ناخوشایندی دارند، می‌توانند از مزایای کامپوزیت دندان استفاده کنند. بهتر است که این انتخاب را در اختیار دکتر معالج قرار داده تا نسبت به تشخیص ایشان اقدام لازم انجام شود.

تفاوت کامپوزیت و ارتودنسی

همچنین شما می‌توانید به جای انتخاب کامپوزیت یا ارتودنسی از هر دو این روش‌ها برای هر چه سالم‌تر و زیباتر شدن دندان‌های خود نیز استفاده کنید. هزینه این روش نیز با توجه به نوع مشکلات دندانی و میزان آن تعیین می‌شود و به طور قطع نمی‌توان گفت که هزینه کامپوزیت یا ارتودنسی با هم تفاوت فاحشی دارد.

حرف آخر…

مهم‌ترین نکته در انتخاب کامپوزیت یا ارتودنسی اطمینان از اثربخشی درمان و حفظ سلامت دندان است. تفاوت کامپوزیت و ارتودنسی بسیار است و انتخاب هر یک از آن‌ها باید با مشورت پزشک متخصص انجام شود.

contact icon جهت دریافت مشاوره با ما در ارتباط باشید تماس با ما
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *