عفونت دندان را چگونه درمان کنیم؟ از خواص نشاسته تا … (تابستان ۱۳۹۹)

عفونت دندان
دسته‌بندی وبلاگ
نویسنده دکتر یزدی زاده
زمان مطالعه
تاریخ انتشار ۱۱ دی ۱۳۴۸
۵/۵ - (۱ امتیاز)

عفونت دندان

در این مقاله قصد داریم تا با نگاهی به بیماری های عفونی، به خصوص عفونت دندان، شما را با یکی دیگر از عارضه های رایج و شایع در میان افراد آشنا نماییم. ناراحتی رایج و همه گیر در میان افراد که منجر به بروز درد هایی سخت و طاقت فرسا می شود.

بدون شک امروزه عفونت دندان و ناراحتی های مرتبط با آن یکی دیگر از شایع ترین و رایج ترین عارضه ها در میان افراد می باشد. عارضه ای که ناشی از عدم توجه به سلامت دندان ها و در نتیجه بروز پوسیدگی های سطحی و شدید در دندان ها می باشد. عارضه هایی دردناک که نه تنها منجر به تحمل درد هایی سخت و طاقت فرسا می شود، بلکه به دلیل داشتن عوارض هایی جانبی منجر به بروز عارضه هایی مانند گلو درد، تپش قلب، گردن درد و غیره نیز می شود. از سویی دیگر بدیهی است که دندان، یکی دیگر از مهم ترین و اصلی ترین فاکتور ها در زیبایی می باشد. فاکتوری مهم که نه تنها لبخندی زیبا را به افراد می بخشد و موجب زیبایی بیش از پیش آن ها می شود، بلکه به دلیل ایجاد حالتی بی نقص در چهره، موجب ایجاد احساس اعتماد به نفس در آن ها نیز می شود. از این رو امروزه توجه به سلامت دندان ها و انجام فرآیند هایی به منظور حفظ سلامت و زیبایی آن ها در میان افراد از تب و تاب بسیار زیادی برخوردار می باشد.

از این رو ما در این مقاله قصد داریم تا با اشاراتی به علائم عفونت دندان و عوارض جانبی آن، شما را در تشخیص سریع و به موقع این عارضه شایع همراهی نماییم. علائمی واضح و آشکار که به محض بروز آن ها مطلوب است هر چه سریع تر به پزشک مراجعه نمایید و روند درمان را آغاز کنید. زیرا عدم توجه به این نشانه ها نه تنها منجر به تشدید عفونت دندان می شود، بلکه عاملی موثر در بروز عارضه هایی دیگر نیز می باشد.

عارضه هایی خطرناک مانند عارضه های قلبی، تنفسی و غیره که که بدون شک منجر به ایجاد مشکلاتی جدی تر نیز می شوند.

عفونت دندان

علائم عفونت دندان چیست؟

همان طوری که پیش تر اشاره کردیم، منظور از عفونت دندان، کیست هایی مملو از چرک و عفونت می باشد که  با ظاهری آبسته ای شکل در اطراف دندان ها ظاهر می شوند. آبسه هایی ملتهب و متورم که بعضا با درد هایی شدید نیز همراه می باشند. آبسه هایی که می توانند ناشی از عوامل متعدد و گوناگونی مانند عدم توجه به بهداشت دهان و دندان و رعایت آن ها، پوسیدگی دندان ها، دیابت، ضعف سیستم ایمنی، آسیب دیدن مینا دندان و عواملی این چنینی باشند. اما جالب است بدانید که عفونت دندان نیز مانند دیگر عارضه ها و ناراحتی ها با علائمی متعدد همراه می باشد. علائمی که عبارتند از:

 • ظهور آبسه ها و کیست های چرکی در نواحی مختلف لثه ها

بدون شک اولین و ابتدایی ترین علائم عفونت دندان ظهور آبسه هایی در اطراف ریشه های دندان های عفونی و پوسیده می باشند. کیست هایی پر از چرک و عفونت که به دلیل عدم محدودیت های سنی در کودکان و بزرگسالان با هر سن و سالی ظاهر و تشکیل می شوند. کیست ها و آبسه هایی که بسته به میزان و نوع عفونت دندان، با ۳ ظاهر متفاوت دیده می شوند:

 • آبسه های پریاپیکال یا همان آبسه هایی عفونی و چرکی که بعضا سفید رنگ نیز می باشند.
 • آبسه های پریودنتال یا همان آبسه ها و کیست هایی که ظاهری ملتهب و قرمز دارند.
 • آبسه های لثه یا همان آبسه ها و کیست هایی عفونی که ظاهری بافت مانند دارند.
 • بروز سر درد و تب های شدید

از دیگر علائم عفونت دندان می توان به بروز سر درد هایی طاقت فرسا و تب هایی شدید اشاره کرد. همان طوری که می دانید ایجاد تب در بدن، یکی از اولین نشانه های وجود عفونت در بدن می باشد. نشانه ای که ناشی از واکنش نشان دادن سیستم ایمنی و تحریک شدن آن می باشد. از این رو بروز سر درد، تب شدید، احساس خستگی مفرط و… از دیگر علائم بروز عفونت دندان و به طور کلی دیگر عفونت ها در بدن می باشد.

 • ایجاد هاله و لایه ای سفید رنگ در اطراف لثه

ایجاد هاله و لایه ای سفید رنگ در اطراف لثه و به طور کلی ناحیه دهان یکی دیگر از علائم بروز عفونت دندان می باشد. لایه ای سفید رنگ که بر روی نواحی ملتهب و قرمز رنگ لثه به وضوح دیده می شوند و بیانگر وجود عفونت در نواحی دندان و نقاط نزدیک به ریشه های دندان ها می باشند.

پوسیدگی دندان
 • حساسیت و واکنش نشان دادن به غذا ها و نوشیدنی های سرد و گرم

بدیهی است که کاهش مقاومت دندان ها و لثه ها به غذا ها و نوشیدنی های سرد و گرم از دیگر نشانه های ناراحتی های مرتبط به دندان و عفونت های دندانی می باشد. از این رو، ایجاد طعم تلخی در کل دهان و اذیت شدن و تیر کشیدن دندان ها در حین خوردن غذا ها و نوشیدنی های به شدت سرد و گرم از دیگر علائم بروز عفونت دندان و تشدید آن می باشد. علائمی که به آسانی توسط اشخاص قابل تشخیص می باشند. از این رو در چنین شرایطی مطلوب است که سریعا به پزشک مراجعه نمایید و از وضعیت دندان های خود آگاه شوید. چرا که عدم توجه به نشانه هایی بارز و این چنینی خود آغاز گر عارضه هایی جدی تر و شدید تر می باشد. عارضه هایی خطرناک که خود منجر به بروز عارضه های عفونی دیگری نیز می شوند.

 • ایجاد بوی بد در دهان

ایجاد بوی بد در دهان یا همان هالیتوزیس از دیگر علائم بروز عفونت دندان می باشد. نشانه ای که نه تنها بیانگر عدم توجه کافی به سلامت و نظافت دندان ها می باشد، بلکه نشان دهنده التهابات ناشی از چرک و عفونت می باشد. در واقع جالب است بدانید آنچه که در طول درمان عفونت ها دندانی و به طور کلی دهانی باید بدان توجه کرد، رعایت نظافت دندان ها می باشد. نظافت هایی مانند مسواک زدن، استفاده از دهان شوی های ضد باکتریالی، نخ دندان و غیره که نه تنها عاملی موثر در بهبود و تسریع روند درمان عفونت های دندانی و دهانی می باشد، بلکه فاکتوری مهم در پیشگیری از بروز عارضه بوی بد دهان نیز می باشد.

 • ایجاد تورم در نواحی مختلف صورت مانند فک، گردن، گونه و…

از دیگر علائم عفونت دندان ها می توان به ایجاد تورم در نواحی مختلف صورت و در نتیجه ایجاد حالتی متورم در صورت اشاره کرد. زیرا همان طوری که می دانید به مرور زمان، عفونت ها و باکتری های موجود رشد می کنند و دیگر نواحی صورت را تحت تاثیر قرار می دهند. رشدی که نتیجه آن ایجاد تورم در نواحی فک، چانه، گردن، گونه و به طور کلی ایجاد حالتی متورم در حالت چهره و فرم صورت می باشد.

پوسیدگی و عفونت دندان

عوارض عفونت دندان چیست؟

عفونت دندان مانند دیگر بیماری ها و عارضه ها نیز دارای عوارضی جانبی و گوناگون می باشد.  از عوارض عفونت دندان می‌توان به شایع ترین و رایج ترین آن ها در موارد زیر اشاره کرد:

 • ایجاد عفونت در سیستم حلق و گوش و بینی

همان طوری که پیش تر اشاره کردیم، در صورت عدم توجه به عفونت دندان و در نتیجه عدم درمان آن، شاهد رشد بیش از پیش عفونت و در نتیجه سرایت آن به دیگر نواحی مختلف بدن می باشیم. از این رو اولین و اصلی ترین عوارض جانبی عفونت دندان ها و عدم توجه به آن، ایجاد عارضه ها و اختلالاتی در سیستم گوش و حلق و بینی می باشد.

 • ایجاد عفونت در فضا ها و نواحی گیجگاهی

بدون شک یکی از خطرناک ترین و در عین حال رایج ترین عوارض جانبی عفونت دندان ها، ایجاد عفونت در فضا ها و به طور کلی نواحی گیجگاهی می باشد. زیرا این عفونت ها به مرور زمان به مناطق اطراف انتقال می یابند و در نتیجه موجب گسترش عفونت در فضا ها و نواحی گیجگاهی می شوند.

 • بروز مننژیت

بروز مننژیت نیز یکی دیگر از عوارض عفونت دندان می باشد. بیماری که خود ناشی از وجود عفونت هایی متعدد در بدن می باشد.

آبسه دندان
 • ایجاد آبسه های مغزی

همچنین ایجاد آبسه های مغزی از دیگر عوارض عفونت دندان می باشد. عارضه ای خطرناک که خود منجر به بروز مشکلاتی جدی تر می شود.

 • خطر انسداد راه های تنفسی

خطر انسداد و در نتیجه مسدود شدن راه های تنفسی از دیگر عوارض مهم و خطرناک عفونت دندان می باشد. عارضه ای که منجر به بروز خطر خفگی در افراد می شود.

 • تپش قلب

افزایش ضربان قلب و به طور کلی ایجاد تپش قلب در افراد اعم از کودکان و بزرگسالان نیز، یکی دیگر از عوارض ناشی از عفونت دندان می باشد. عاملی موثر که نه تنها منجر به بروز عارضه هایی جدی تر و سخت تر می شود، بلکه به دلیل ایجاد اختلالاتی گوناگون، خود نیز با مشکلات عدیدی همراه می باشد.

راه حل هایی موثر برای درمان عفونت دندان!

بدیهی است که امروزه شاهد رشد چشمگیر تکنولوژی ها و توسعه روز افزون دانش می باشیم. تکنولوژی هایی که منجر به ظهور شیوه ها و متد های درمانی به روز و نوینی می شوند. متد هایی درمانی که نه تنها منجر به تسریع روند درمان و در نتیجه اثر بخشی آن ها در مدت زمانی کوتاه می شوند، بلکه با کاهش چشمگیر میزان ناراحتی ها و درد های مرتبط به آن ها امروزه با تب و تاب بیشتری برخوردار می باشند. اما لازم است بدانید که اگر چه امروزه شاهد بروز شیوه های جدید درمانی می باشیم، اما جالب است بدانید که همچنان شیوه ها و متد های درمانی قدیمی و سنتی برای درمان عفونت دندان به دلیل برخورداری از قدرت اثربخشی بالا، از جایگاهی ویژه برخوردار می باشند. از این رو امروزه عفونت دندان بسته به میزان و شدت آن، به ۲ شیوه خانگی و طبی درمان می شوند.

عفونت درونی دندان
تاثیر نشاسته بر عفونت دندان

از جمله راه حل های موثر برای درمان عفونت دندان می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • استفاده از زردچوبه برای درمان عفونت دندان

همان طوری که می دانید اگر چه امروزه شاهد رشد چشمگیر بیش از پیش علم پزشکی می باشیم، اما جالب است بدانید که پی بردن به خواص گیاهان دارویی و درمانی سبب گشته تا هم چنان شاهد استفاده از گیاهان دارویی و استفاده از شیوه هایی سنتی و خانگی برای درمان عارضه هایی گوناگون از جمله عفونت دندان باشیم. زردچوبه نیز یکی دیگر از گیاهانی می باشد که با استفاده از آن، به تهیه معجون هایی با خواص دارویی و درمانی به عنوان راه حلی طبی و در عین حال موثر برای بهبود و درمان عارضه هایی مانند عفونت های دندانی، اقدام می نمایند. زیرا زردچوبه به دلیل داشتن خاصیتی آنتی اکسیدانی و آنتی باکتریالی از قدرت چشمگیری در کاهش و درمان عفونت ها، خصوصا عفونت دندان برخوردار می باشد.

 • خواص نشاسته برای دندان

از دیگر گیاهان درمانی موثر در بهبود و درمان عفونت دندان می توان به نشاسته اشاره کرد. زیرا نشاسته به دلیل داشتن خاصیتی ضد میکروبی نه تنها منجر به کاهش چشمگیر میزان عفونت موجود در بدن می شود، بلکه به دلیل خاصیتی درمانی و ضد التهابی منجر به بهبود و در نتیجه درمان عفونت دندان نیز می شود. همچنین نشاسته برای درد دندان نیز مناسب است.

 • استفاده از آزیترومایسین در بهبود و درمان عفونت دندان

اگر چه پیش تر به شیوه های درمانی خانگی و سنتی برای بهبود و درمان عفونت ها گوناگون از جمله عفونت دندان اشاره کردیم، اما جالب است بدانید که بعضا شاهد عفونت ها و عارضه هایی می باشیم که درمان و بهبود آن ها تنها با استفاده از شیوه های سنتی امکان پذیر نمی باشد. از این رو مراجعه به پزشک و استفاده از دارو ها نیز یکی دیگر از راه حل های موثر در بهبود و در نتیجه رفع و درمان عفونت دندان می باشد. همین امر سبب گشته تا امروزه استفاده از آزیترومایسین به عنوان یکی دیگر از شیوه های درمانی موثر در بهبود و در نتیجه درمان عفونت های دندانی شناخته و استفاده شود.

درمان عفونت دندان با مترونیدازول و اموکسی سیلین
 • بهبود و درمان عفونت دندان با مترونیدازول و آموکسی سیلین

از دیگر راه کار های موثر در بهبود و در نتیجه رفع عفونت ها و کیست های چرکی دندانی، درمان عفونت دندان با مترونیدازول و آموکسی سیلین می باشد. داروهایی با خاصیت ضد میکروبی و آنتی باکتریالی که نه تنها منجر به کاهش التهابات و قرمزی آبسه های چرک و عفونی می شود، بلکه با کاهش تدریجی میزان عفونت ها موجب رفع التهابات و در نتیجه بهبود و درمان کلی انواع عفونت ها به خصوص عفونت دندان می باشد.

دلیل عفونت دندان و روش‌های درمانی دارویی و خانگی

دلیل عفونت دندان، وجود چرک در اطراف دندان و لثه بوده که ظاهر متورمی دارد، آبسه‌هایی ملتهب که گاهی ممکن است با درد همراه باشد و حاکی از عدم رعایت بهداشت دهان، پوسیدگی دندان، دیابت و ضعف سیستم ایمنی است. از دیگر علائم بروز عفونت در دندان، ایجاد لایه‌ای سفید رنگ در اطراف لثه، حساسیت به خوردن غذاها و یا نوشیدنی‌های سرد و گرم، بوی بد دهان، ایجاد تورم در صورت را می‌توان نام برد که می‌توانند عوارضی مانند ایجاد عفونت در سیستم گوش، حلق و بینی، بروز مننژیت، ایجاد آبسه‌های مغزی، خطر انسداد راه‌های تنفسی و تپش قلب را برای فرد به همراه داشته باشد.

دلیل عفونت دندان

شیوه‌های درمانی جدید و سنتی توانسته‌اند راه حل‌های مؤثری را جهت انواع دلیل عفونت دندان ارائه دهند که هم سریع‌تر بوده و هم دارای اثربخشی بالاتری است. در ادامه این مقاله می‌خواهیم راهکارهایی را برای دلیل عفونت دندان ارائه دهیم تا قبل از به وجود آمدن عارضه‌ای، به راحتی بتوانید آن را رفع نمایید. البته باید توجه داشته باشید که دلیل عفونت دندان و ریشه‌یابی آن حتما باید توسط دندانپزشک انجام گیرد تا بتواند آنتی بیوتیک مؤثر را جهت رفع تورم و آبسه برایتان تجویز کند و مصرف آن‌ها به هیچ وجه نباید به صورت خودسرانه انجام بپذیرد و این مقاله صرفا جهت بالابردن اطلاعات شما همراهان می‌باشد.

 • درمان عفونت دندان با مترونیدازول

مترونیدازول (Metronidazole) از جمله آنتی بیوتیک‌هایی است که برای از بین بردن طیف وسیعی از عفونت‌ها کاربرد دارد، به دلیل عفونت دندان، لثه، دستگاه گوارش، تولید مثل، پوست، واژن و… از مترونیدازول استفاده می‌شود. توجه داشته باشید که مصرف این دارو باید به صورت کامل انجام بپذیرد چرا که در صورتی که آن را قطع کنید، عوارض آن دوباره ظاهر می‌گردد.

ممکن است پزشک مصرف مترونیدازول را همراه با آموکسی سیلین برایتان تجویز کند که به منظور تسریع در روند بهبود دلیل عفونت دندان هر ۸ ساعت مورد استفاده قرار می‌گیرد. توجه داشته باشید که اگر ناراحتی معده دارید، بهتر است هنگام استفاده از این دارو، آن را همراه با غذا و با یک لیوان پر آب و شیر مصرف کنید. اگر باردار هستید و یا قصد باردار شدن دارید و یا به نوزاد خود شیر می‌دهید، حتما آن را با پزشک خود در میان گذاشته تا در صورت نیاز قرص دیگری را جایگزین آن کند.

اگر به دلیل عفونت دندان از مترونیدازول استفاده می‌کنید لازم به ذکر است که این قرص همانند آموکسی سیلین برایتان عوارضی از قبیل تهوع، سرگیجه، استفراغ، درد معده، یبوست و خشکی دهان به همراه دارد.

 • درمان عفونت دندان با آموکسی سیلین

آموکسی سیلین (Amoxicillin) از جمله مهم‌ترین آموکسی‌کلاوها بوده که علاوه از بین بردن انواع دلیل عفونت دندان، برای عفونت لثه، برونشیت، پنومونی، سوزاک هم دارد که باید بنا به تجویز پزشک و در حد اعتدال مصرف گردد. همچنین اگر دلیل عفونت دندان، جوش‌های عفونی هم باشد، دندانپزشکان توصیه می‌کنند که این دارو را به صورت هر ۸ ساعت ۲۵۰ میلی‌گرم و یا هر ۱۲ ساعت ۵۰۰ میلی‌گرم مورد استفاده قرار دهید.

درمان عفونت دندان

استفاده از این دارو به دلیل عفونت دندان، در انواع قرص و یا شربت در بازار وجود داشته که ممکن است عوارضی از قبیل خشکی دهان، اسهال، زردی پوست، استفراغ و یا تهوع را برای فرد به همراه داشته باشد. البته باید توجه داشت که این علائم ممکن است در برخی از افراد دیده نشود به همین دلیل اگر داروی خاصی را استفاده می‌کنید و یا دارای حساسیت خاصی هستید باید حتما آن را با پزشک خود در میان بگذارید تا تداخل دارویی ایجاد نشود. توجه داشته باشید افرادی که به پنی سیلین حساسیت دارند، ممکن است به مصرف این دارو نیز حساسیت داشته باشند.

دلیل عفونت دندان هر موردی که باشد، برای خردسالان، انواع شربتی و برای بزرگسالان انواع قرصی آموکسی سیلین در دوزهای مختلف برای افراد تجویز می‌گردد. اگر پس از گذشت دو هفته از مصرف این آنتی بیوتیک به دلیل عفونت دندان، درمانی انجام نگرفت، هر چه سریع‌تر آن را به پزشک خود مطرح کرده تا روش درمانی دیگری را برایتان در نظر بگیرد. توجه داشته باشید که ممکن است پس از درمان نیز لازم باشد که مصرف این دارو را ادامه دهید که باید بنا به دستور پزشک شما باشد.

 • خواص نشاسته برای عفونت دندان

اگر به دلیل عفونت تمایل به استفاده از روش‌های درمانی سنتی را دارید، بهتر است نشاسته را امتحان کنید، استفاده از نشاسته برای آبسه دندان و یا عفونت لثه نیز بسیار مؤثر است. یکی از دلایل عفونت دندان، تجمع باکتری‌هاست، که می‌توانید با مخلوط کردن ۲ قاشق نشاسته در نصف لیوان آب ولرم و یک قاشق چایخوری شکر، آن را رفع نمایید، تنها کافیست مخلوط حاصل را بر روی دندان و یا لثه به مدت ۱۰ دقیقه قرار داده و این عمل را چندین بار در روز انجام دهید تا عفونت کاملا برطرف گردد.

عفونت شدید دندان
تاثیر نشاسته در چرک دندان

نشاسته در طب سنتی دارای طبع خنک بوده که باعث می‌شود چرکی که به دلیل عفونت دندان، در مجاری آن وجود دارد، تخلیه شود. استفاده از نشاسته برای دندان می‌توانید از چندین راهکار استفاده کنید که به بیان آن‌ها می‌پردازیم:

 • نشاسته و آبلیمو: ۲ قاشق نشاسته+ یک قاشق چایخوری آبلیمو

به مدت ده تا پانزده دقیقه بر روی محل قرار داده شود تا چرک آن تخلیه و به وسیله‌ی آبلیمو ضدعفونی شود.

 • نشاسته و سرکه سیب

مقداری نشاسته و سرکه سیب را با یکدیگر مخلوط و به صورت خمیر درآورید. وجود باکتری به دلیل عفونت دندان که می‌توانید ده دقیقه مخلوط را بر روی آن قرار داده و ۲ تا ۳ مرتبه در روز این کار را تکرار کنید تا به صورت کامل رفع گردد.

 • نشاسته و عسل

ترکیب نشاسته و آب و عسل و ایجاد یک مخلوط مانند روش‌های قبلی که ذکر شد به دلیل عفونت دندان، می‌توانید مخلوط حاصل را ۲ تا ۳ مرتبه در روز مورد استفاده قرار دهید.

 • نشاسته و آب سیر

سیر را رنده و آب آن را با کمی نشاسته مخلوط کنید. آبسه‌ای که به دلیل عفونت دندان ایجاد شده است به وسیله‌ی نشاسته کاهش می‌یابد. اگر نشاسته در دسترس ندارید، می‌توانید مقداری سیب زمینی را رنده و از آن استفاده کنید.

توجه داشته باشید، روش‌های سنتی بر خلاف روش‌های دارویی، نیازمند استمرار و تداوم در انجام آن است، همچنین برای نتیجه بخش بودن آن بهتر است بهداشت دهان خود را بیشتر رعایت کرده و مصرف دخانیات و الکل را کاهش دهید. هر سه یا چهار ماه یک بار مسواک خود را تعویض نمایید و مصرف سبزیجات را افزایش و شیرینی‌جات را کاهش دهید.

[/fusion_text][/fusion_builder_column][/fusion_builder_row][/fusion_builder_container]

درمان عفونت دندان در خانه

درمان عفونت دندان با استفاده از مواد طبیعی

تجربه‌های طب گیاهی و سنتی راهکارهای طبیعی بسیاری را برای درمان بیماری‌ها در اختیار ما قرار می‌دهد. مواد طبیعی بسیاری وجود دارند که با استفاده از آن‌ها می‌توانید در خانه مشکلات سلامتی خود را برطرف کنید. در زیر برخی راهکارهای رفع آبسه و عفونت دندان به صورت طبیعی را آورده‌ایم.

خواص نشاسته برای عفونت دندان

از نشاسته برای عفونت دندان و درمان آن در خانه می‌توانید به سادگی استفاده کنید. نشاسته از طریق کشیدن چرک دندان از مجرا‌های متصل به آن، باعث تخلیه چرک و عفونت از دندان و لثه‌ها می‌شود.

این یکی از مهم‌ترین خواص نشاسته برای عفونت دندان و درمان آن است. شستن دندان با نشاسته در طول دوره درمان آبسه و عفونت آن بسیار مفید است و به تسریع روند درمان کمک می‌کند.

 • به منظور بهره‌مندی از خواص نشاسته برای عفونت دندان دو قاشق چای‌خوری نشاسته را با یک قاشق چای‌خوری آب‌لیمو مخلوط کرده تا به شکل خمیر درآید. خمیر به دست آمده را بر روی دندان عفونی به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه قرار دهید.
 • روش دیگر استفاده از نشاسته برای درمان درد عفونت دندان ترکیب آن با سرکه سیب است. کمی نشاسته را با سرکه سیب مخلوط کرده تا به صورت خمیر شود. پس از چند دقیقه این ترکیب چرک دندان را تخلیه می‌کند، تکرار آن ۲ تا ۳ بار در روز به شما در درمان عفونت دندان کمک می‌کند.
 • جالب است بدانید که از نشاسته برای سفیدی دندان نیز استفاده می‌شود. جالب است بدانید که به عقیده بسیاری شستن دندان با نشاسته منجر به سفید شدن آن می‌شود.

آویشن برای عفونت دندان مؤثر است؟

از خواص مهم آویشن درمان انواع عفونت‌ها است که این امر برای دندان نیز صدق می‌کند. آویشن برای عفونت دندان بسیار مؤثر است و از آن می‌توان به همراه نعنا در درمان عفونت دندان استفاده کرد.

علاوه بر عفونت دندان، آویشن در از بین بردن جرم و پلاک دندان نیز مؤثر است . جرم‌ها حاوی باکتری‌های مضر هستند که باعث بیماری‌های لثه و پوسیدگی دندان می‌شوند.

پونه برای عفونت دندان

پونه برای عفونت دندان تأثیر خارق العاده‌ای دارد که تنها مختص دندان نیست. از دیرباز برای درمان انواع عفونت‌های داخلی از دم کرده یا جوشانده پونه استفاده می‌شده است.

استفاده از روغن پونه کوهی روشی طبیعی برای از بین بردن عفونت دندان است. استفاده از پونه برای عفونت دندان را می‌توان با استفاده از پنبه آغشته به روغن پونه کوهی که روی دندان قرار می‌دهید، درمان کنید.

contact icon جهت دریافت مشاوره با ما در ارتباط باشید تماس با ما
نظرات
9 دیدگاه در "عفونت دندان را چگونه درمان کنیم؟ از خواص نشاسته تا … (تابستان ۱۳۹۹)"
Avatar مهناز گفت:

من زیر دندونم یه چیزسفتی هس نمیدونم چیکارش کنم

دکتر یزدی زاده دکتر یزدی زاده گفت:

حتما به دندانپزشک جهت معاینه و یا در صورت نیاز عکس برداری مراجعه کنید

Avatar مهسا گفت:

آیا نشاسته برای عفونت دندان خوب است؟

دکتر یزدی زاده دکتر یزدی زاده گفت:

بله، وجود ترکیبات خاص موجود در نشاسته و نیز طبیعت خنک این گیاه، (طبع نشاسته) آن را به ماده مفید برای درمان عفونت دندان و لثه تبدیل کرده است. در حقیقت نشاسته با کشیدن چرک دندان از مجرا‌های متصل به دندان باعث تخلیه شدن چرک از دندان و لثه‌ها خواهد شد.

Avatar نسیم گفت:

نشاسته برای دندان درد خوبه؟

دکتر یزدی زاده دکتر یزدی زاده گفت:

بله، وجود ترکیبات خاص موجود در نشاسته و نیز طبیعت خنک این گیاه، (طبع نشاسته) آن را به ماده مفید برای درمان عفونت دندان و لثه تبدیل کرده است. در حقیقت نشاسته با کشیدن چرک دندان از مجرا‌های متصل به دندان باعث تخلیه شدن چرک از دندان و لثه‌ها خواهد شد.

Avatar نسیم گفت:

درمان عفونت دندان با نشاسته امکانپذیره؟

دکتر یزدی زاده دکتر یزدی زاده گفت:

بله. نشاسته در طب سنتی دارای طبع خنک بوده که باعث می‌شود چرکی که به دلیل عفونت دندان، در مجاری آن وجود دارد، تخلیه شود.

Avatar ناشناس گفت:

من یکسال پیش دندون درد داشتند و خیلی تیر می کشید ولی الان درد نمی کنه و عوضش عفونت کرده ، میخواستن بپرسم امکان داره زیر دندون کیست چرکی تشکیل شده باشه؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *