دندانپزشکی محافظه کارانه چیست؟ ۸ نکته + عکس | دندانپزشکی محافظه کارانه

دندانپزشکی محافظه کارانه
دسته‌بندی وبلاگ
نویسنده دکتر یزدی زاده
زمان مطالعه
تاریخ انتشار ۱۱ دی ۱۳۴۸
به این مقاله امتیاز دهید

دندانپزشکی محافظه کارانه چیست و چرا اینقدر اهمیت دارد؟

دندانپزشکی محافظه کارانه شاخه ای از رشته ی دندانپزشکی است که در آن هدف از آموزش دانش آموختگان و متقاضیان این رشته این است در مقابل مراجعین و بیماران، تمام تلاش خود را به کار گیرند تا دندان های طبیعی افراد حفظ شود و دندان های خود را از دست ندهند.

به عبارت دیگر در دندانپزشکی محافظه کارانه تلاش می شود تا با بکارگیری روش هایی بسیار کم تهاجمی و با کمترین آسیب به دندان های طبیعی و سایر دندان های کناری نه تنها عیب دندان های کنونی کاملا رفع شود بلکه هیچ نیازی به بکارگیری دندان مصنوعی و ایمپلنت نباشد و به همین دلیل شاخه ی بسیار مهمی است و استقبال بسیار زیادی نیز از آن شده که دندانپزشکی محافظه کارانه یک شاخه ی علمی دانشگاهی است.

چرا دندانپزشکی محافظه کارانه اهمیت دارد؟

دندانپزشکی محافظه کارانه با هدف حفظ دندان های طبیعی

دندانپزشکی محافظه کارانه که با هدف اصلی حفظ دندان های طبیعی فعالیت دارد دارای اهمیت ها و مزایای زیر است که در صورت نبود و یا عدم بکارگیری چنین روشی از دست دادن دندان های طبیعی مضرات زیر را خواهد داشت:

  1. دندان های شما ضعیف تر می شوند: مینای دندان طبیعی و تاج دندان مهم ترین و بهترین بخش دندان ها هستند که نظیر آن در بهترین دندان های مصنوعی هم نیست که با کشیدن این نوع دندان ها یا بکارگیری روش های بسیار تهاجمی برای ترمیم، بخش زیادی از آن یا کاملا از دست خواهد رفت.
  2. احتمال رخداد مشکلات دندانی بیشتر افزایش می یابد: وقتی دندانپزشک بدون توجه به دندانپزشکی محافظه کارانه از روش های تهاجمی استفاده می کند، درمان های ساده و ابتدایی مثل پر کردن دندان و غیره حذف شده و در هر بار درست کردن دندان ها، گزینه های کمتری پیش روی خود خواهید داشت و به همین دلیل دندانپزشکی محافظه کارانه با حفظ دندان طبیعی، گزینه های درمانی بیشتری برای شما در آینده باقی می گذارد.
  3. هزینه های بیشتر: قطعا عدم بکارگیری دندانپزشکی محافظه کارانه هزینه های درمانی بسیار سنگین تری برای شما خواهد داشت به عنوان مثال اگر به جای استفاده از بریج از ایمپلنت دندان استفاده کنید، هزینه های چند برابری دندانپزشکی را متحمل خواهید شد.
  4. درد بیشتری تحمل می کنید: دندانپزشکی محافظه کارانه به دلیل اینکه روش های کمتر تهاجمی هستند، بکارگیری آنها درد کمتری داشته و مواد بیهوشی کمتری نیز مصرف می شود و از این حیث راحتی کمتری دارید و حتی برای برخی افراد که مشکلات قلبی و یا شرایط خاصی دارند، دریافت کمتر مواد بی حسی و درد کمتر در دندانپزشکی محافظه کارانه، تجربه راحت و بدون استرسی برای آنها رقم خواهد زد.
  5. دندان و فک قوی تر: به گفته ی دندانپزشکان کشیدن دندان مخصوصا دندان های آسیاب از قدرت فک کم می کند و در آینده شاید فک شما قدرت نگهداری دندان های ایمپلنت و غیره را نداشته باشد به همین دلیل توصیه می شود که دندانپزشکی محافظه کارانه هدف اصلی مراجعین باشد تا در آینده نیز با مشکلات کمتری روبرو شوند و دندان و فک قوی تر و محکم تری داشته باشند.

دندانپزشکی محافظه کارانه روشی بسیار کم تهاجمی

۸ نکته ی مهم در مورد دندانپزشکی محافظه کارانه

در مورد دندانپزشکی محافظه کارانه ۸ نکته ی مهم ذکر خواهیم کرد که اطلاع داشتن از آنها بسیار حائز اهمیت است و به شما در انتخاب شیوه ی مناسب کمک بیشتری خواهد کرد چرا که دندانپزشکان شیوه های درمانی مختلف را پیش روی بیمار قرار داده و با توضیح هر یک و بیان مزایا و معایب، انتخاب را بر عهده ی مراجعه کننده یا بیمار می گذارند که در مورد انتخاب دندانپزشکی محافظه کارانه و کلیه ی موضوعات پیرامون آن نکات زیر را به خاطر داشته باشید:

۱. دندانپزشکی محافظه کارانه از روش های غیر تهاجمی استفاده می کند تا هم عملکرد طبیعی دندان ها و هم ساختار آنها حفظ شود، ضمن اینکه زیبایی دندان طبیعی نیز برقرار باشد به همین دلیل به هیچ وجه کیفیت درمانی دندانپزشکی محافظه کارانه پایین تر نیست و اساسا روش های آن هیچ تفاوتی با دندانپزشکی معمولی ندارد، صرفا تا جای امکان جلوی از دست رفتن دندان طبیعی را می گیرد.

۲. در مواردی که پوسیدگی دندان زیاد باشد در دندانپزشکی محافظه کارانه ابتدا پوسیدگی برداشته می شود تا جلوی گسترش آن گرفته شود سپس برای انتخاب شیوه ی پر کردن دندان از شما مشورت گرفته خواهد شد. به عنوان مثال پر کردن با آمالگام و کامپوزیت. در این مرحله نکته ی مهم این است که برای دندان های عقبی که در قوس خنده نیستند می توانید از آمالگام استفاده کنید اما حتما برای دندان های جلویی روکش کامپوزیت توصیه خواهد شد.دندانپزشکی محافظه کارانه با نیاز حداقلی نسبت به مواد بی حس کننده

۳. در مواردی که بخش زیادی از دندان از دست رفته باشد توصیه می شود که دندان کشیده نشود و پس از عصب کشی دندان در دندانپزشکی محافظه کارانه اقدام به نصب روکش های دندانی می کنند.

۴. در دندانپزشکی محافظه کارانه نیز قیمت های بالا وجود دارند به عنوان مثال روکش سرامیکی، روکش زیرکونیا و روکش ایمکس، همگی گزینه های بسیار بهتری نسبت به ایمپلنت هستند اما با اطلاع از مزایا و معایب هر یک انتخاب کنید و هزینه ی زیادی متقبل نشوید.

۵. در دندانپزشکی محافظه کارانه نیز به شدت توصیه می شود که بهداشت دهان و دندان رعایت شود چرا که همیشه نمی توان از این شیوه ی درمانی و زیبایی استفاده کرد و در برخی مواقع که بخش قابل توجهی از دندان برای قرارگیری روکش به عنوان پایه باقی نمانده باشد چاره ای جز کشیدن دندان نیست.

۶. به طور کلی روش های درمانی در دندانپزشکی محافظه کارانه عبارتند از پر کردن دندان، درمان ریشه ی کانال، اینله و ُانله دندانی، ونیرها یا روکش های دندانی، تاج دندان و بریج های دندانی که بسته به وضعیت دندان یکی از آنها و یا ترکیبی از آنها انتخاب خواهد شد.دندانپزشکی محافظه کارانه در انواع مختلف برای حفظ دندان و قدرت فک

۷. حتما برای مراجعه و اصلاح عیوب دندانی به نزد دندانپزشکی بروید که در این زمینه تخصص کافی دارد و در معاینه اولیه سریعا به سراغ تجویز کشیدن و کاشت دندان نمی رود. برای انجام این روش دندانپزشک علاوه بر داشتن تخصص و مهارت کافی، باید دلسوز نیز باشد.

۸. دندانپزشکی محافظه کارانه زمانی قابل انجام خواهد بود که به موقع برای درمان مراجعه کنید تا هم بتوان از بکارگیری روش های تهاجمی جلوگیری کرد و هم هزینه های درمانی کاهش پیدا کند. این تصور که در هر زمانی و با هر شرایطی این تکنیک قابل انجام است کاملا اشتباه بوده و به شرایط عمومی دهان و دندان شما نیز وابسته است.

دکتر یزدی زاده از متبحرترین و با تجربه ترین دندانپزشکان ایران در حوزه دندانپزشکی محافظه کارانه و با هدف بهبود وضعیت دندان ها و حفظ دندان های طبیعی اقدام به انجام این رویکرد درمانی کرده تا در نهایت رضایت مراجعین را در کوتاه و بلند مدت به همراه داشته باشد.البته نباید غافل شد از تجهیزات و تکنولوژی بسیار پیشرفته موجود در کلینیک دکتر یزدی زاده، که انجام درمان های دندانپزشکی را با محافظه کارانه ترین شکل ممکن انجام خواهد شد.

contact icon جهت دریافت مشاوره با ما در ارتباط باشید تماس با ما
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *