پروتز دندان

به این مقاله امتیاز دهید

هدف از نگارش این محتوا آشنایی با پروتز دندان است. از این رو برای معرفی بیشتر آن به تشریح موضوعاتی اعم از انواع پروتز دندان و قیمت پروتز دندان و پروتز دندان ارزان می پردازیم.

معنای لغوی پروتز یعنی جایگزینی به این صورت که یک جسم مصنوعی را جایگزین یک جسم طبیعی کرد. از آنجایی که پروتزها جایگزین بخش طبیعی بدن می شوند لذا باید بسیار راحت باشند تا فرد احساس یک اندام طبیعی را داشته باشد.

در واقع پروتز دندان همان دندان مصنوعی یا جابه جایی دندان است. از این رو مهم ترین وظیفه پروتز دندان این است که یک جایگزین بسیار مناسب برای دندان های از دست رفته است. به طور کلی می توان گفت که هدف از این نوع پروتز به دست آوردن دوباره زیبایی و سلامت دهان و دندان است.

همچنین با استفاده از این نوع پروتز می توان نقص های دندان ها را هم برطرف نمود مثلا اگر بخشی از دندان یا بافت دهان مثل فک و کام از بین رفته باشد. روش اتصال پروتزهای دندان نیز متفاوت است به این صورت که یا از طریق خود دندان یا ایمپلنت های دندان و یا از طریق عضلات دهان ثابت می شوند. در واقع مقوله ای که در پروتز های دندان بسیار حائز اهمیت است زیبایی و راحتی و طبیعی و تناسب داشتن با سایر دندان ها می باشد. همچنین طراحی این پروتزها باید به گونه ای باشد که سلامت دهان را حفظ کند.

پروتز دندان چیست؟

همان طور که اشاره نمودیم پروتز دندان همان دندان مصنوعی یا تعویض و جابه جایی دندان است که انواع مختلفی دارد. از انواع پروتز دندان می توان به روکش های ساده ای که فقط برای ترمیم یک دندان به کار می روند و پروتزهای کامل که برای تعویض یک دندان مورد استفاده قرار می گیرد و عموما دندان مصنوعی شناخته می شود اشاره نمود. به طور کلی پروتز دندان به دو نوع پروتز ثابت دندان و متحرک تقسیم می شود. این دو نوع پروتز با توجه به نظر دکتر برای زیبایی دندان یا برای درمان و پزشکی تجویز می شود.

پروتز دندان چیست

انواع پروتز دندان

در واقع پروتز دندان شامل دو نوع پروتز ثابت دندان و پروتز متحرک می باشد که خود شامل انواع مختلفی هستند. پروتز ثابت دندان همان روکش دندان است که در بین عموم شناخته شده است. از انواع پروتز ثابت دندان می توان به تاج یا همان روکش دندان و پل یا همان بریج دندان اشاره نمود. از آنجایی که این نوع پروتز با چسب پروتز دندان به دندان ها چسبیده می شود به پروتز ثابت معروف می باشد. ولی پروتز متحرک اینگونه نمی باشد که یکی از رایج ترین مثال برای این نوع پروتز، دندان مصنوعی می باشد. شکل تولید پروتز ثابت و متحرک متفاوت از هم می باشد.

لازم به ذکر است که بدانید برای ثابت نگه داشتن پروتزهای دندان ها د جای خود از مواد مختلفی استفاده می شود که چسب پروتز دندان و پیچ از انواع آن می باشد. در ادامه مطلب بیشتر با این انواع آشنا می شوید.

انواع پروتز دندان

پروتز ثابت دندان

در واقع پروتز ثابت دندان به نوعی از پروتز گفته می شود که به دندان یا ایمپلنت متصل می شود و طریقه اتصال این نوع پروتز با استفاده چسب پروتز دندان و یا پیچ می باشد. لازم به ذکر است که بدانید خارج کردن این پروتزها از دهان فقط تخصص پزشک است. این نوع پروتز با مواد مختلفی ساخته می شود که بریج سرامیک متصل به فلز(PFM) یا روکش از انواع آن می باشد.

برای نصب و اتصال این نوع پروتز ابتدا فریم یا چهارچوبی ساخته می شود که جنس این فریم از فلزات مخصوصی مثل تیتانیوم، پالادیوم و یا طلا می باشد. در واقع این نوع فلزات به روکش یا بریج پروتز ثبات بیشتری می دهند. پس از اینکه فریم با این فلزات خاص ساخته شد لایه ای از سرامیک دندانی فراهم می شود و روی این فریم متصل می شود تا با این لایه ظاهر و سطح جونده پروتز پوشانده و بازسازی شود. انواع پروتز ثابت دادن عبارتند از:

روکش تک واحدی دندان: در واقع زمانی دندان به این نوع پروتز دندان احتیاج دارد که ساختار دندان ضعیف شده باشد و نیاز به حفاظت دارد. که در این صورت از روکش به عنوان محافظ استفاده می شود. در واقع استفاده از روکش دلایل مختلفی دارد. برخی افراد صرفه به جهت زیبایی از این نوع پروتز استفاده می کنند و برخی دیگر نیز به دلیل مشکلاتی مثل نقص عملکرد دندان (مشکلات فانکشنال) از روکش استفاده می کنند که به جویدن غذا کمک می نماید. این نوع پروتز در بین افراد معمولا به روکش دندان شناخته شده است.

پروتز ثابت دندان

بریج دندان: بریج دندان نوع دیگری از پروتز ثابت دندان است. این نوع پروتز برای افرادی لازم است که یک یا چند دندان خود را از دست داده اند ولی کماکان یک دندان در جلو و یک دندان در عقب دندان از دست رفته وجود دارد. روش اتصال اینگونه پروتز به این صورت است که دو دندان مجاور دندان خالی تراش داده می شود و یک پل یا همان بریج بین این دندان ها زده می شود تا با استفاده از این پل فضای خالی دندان پر شود. این نوع پروتز ه توانایی جویدن را به فرد بازمی گرداند و هم سبب بازیابی زیبایی دندان ها در فرد می شود. معمولا این نوع پروتز در بین مردم به پروتز ثابت دندان معروف می باشد.

عکس پروتز دندان

در صورت آسیب دیدن بخشی از دندان و لثه بر اثر عارضه ای معمولا فرد به دندانپزشک مراجعه می کند و وقتی که فرد به دندانپزشکی مراجعه کرد توصیه می شود که از دندان ها باید عکس گرفته شود. عکس پروتز دندان برای نشان دادن وضعیت دندان ها و مشکلات فک است. معمولا از عکس های opg برای این کار استفاده می شود. دندانپزشک با عکس پروتز دندان می تواند کلیه موقعیت دندان ها و پوسیدگی ها و شکستگی های دندان را مشاهده کند. دندانپزشکان نیز با مشاهده وضعیت دندان ها جایگزینی را برای بافت ها و یا قسمت های از بین رفته دندان پیشنهاد می کنند.

عکس پروتز دندان

مثلا اگر تاج دندان از بین رفته یا آسیب دیده باشد معمولا استفاده از روکش دندان بهترین جایگزین خواهد بود ولی اگر قسمت آسیب دیده دندان وسیع تر باشد و کلا یک دندان از بین رفته باشد پروتز جایگزین دندان معمولا بریج است. در این روش دندان سال و دندان ساخته شده با استفاده از بریج به هم متصل می شوند. در بحث پروتز دندان یکی از مسائل مهم قیمت پروتز دندان است که بسیار افراد به دنبال پروتز دندان ارزان هستند.

قیمت پروتز دندان و پروتز دندان ارزان

همان طور که در بالا اشاره نمودیم پروتز دندان انواع مختلفی دارد لذا یکی از مهم ترین فاکتورهایی که تعیین کننده قیمت پروتز دندان است نوع پروتز است. علاوه بر این موضوع فاکتورهای دیگری نیز تعیین کننده قیمت پروتز دندان هستند که شامل هزینه آزمایشگاه و دستمزد دندانپزشک می باشد. طبیعتا مهم ترین و بیشترین هزینه ای که در پروتز دندان پرداخته می شود مربوط به دستمزد متخصص پروتز دندان است.

در واقع هزینه و قیمت پروتز دندان تا حد زیادی به خود پزشک متخصص بستگی دارد. که دندانپزشک نیز این قیمت و هزینه را بر اساس خدمات ارائه شده می سنجد. این خدمات شامل دو قسمت ارزش مواد مصرفی و دستمزد دندانپزشک می باشد و بر اساس این موارد محاسبه می شود. از این رو برای کسب اطلاع دقیق تر از قیمت و پروتز دندان ارزان بهتر است که به پزشک متخصص مورد نظر مراجعه نمایید.

لازم به ذکر است که بدانید پروتزها قیمت بسیار مقرون به صرفه ای دارند ولی بسیاری از دندانپزشکان هزینه بیشتری دریافت می کنند لذا بهترین راهکار این است که قبل از اقدام برای پروتز در مورد کیفیت کار و هزینه پزشک مورد نظر تحقیق کنید.

دکتر یزدی زادهمشاهده نوشته ها

دکتر یزدی زاده

من دکتر محمد یزدی زاده هستم. دانش‌آموخته رشته دندان‌پزشکی که در سال 1371 در دانشگاه علوم پزشکی تبریز تحصیلات خود را آغاز کرده و در سال 1377 موفق به دریافت دکترای عمومی دندانپزشکی شده و از آن زمان تاکنون در زمینه دندان‌پزشکی به‌طورجدی مشغول به فعالیت هستم. به‌منظور افزایش مهارت و توانمندی در زمینه دندان‌پزشکی و تسلط بر آخرین دانش روز دنیا در این حوزه، دوره تخصصی مستر لیزر را در دانشگاه RWTH آخن کشور آلمان سپری کرده و در سال 2010 مدرک تخصصی این دوره را کسب نمودم. سپس در سال 2011 میلادی پس از گذراندن دوره ایمپلنت‌های دندانی، موفق به دریافت مدرک بورد ایمپلونتولوژی آلمان و ممبرشیپ ایمپلنت (ICOI) شدم.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *