هزینه کامپوزیت دندان

به این مقاله امتیاز دهید

کامپوزیت دندان، به عنوان یک نقطه عطف در دندان پزشکی، به ویژه دندان پزشکی زیبایی و ترمیمی محسوب می گردد.

کامپوزیت دندان یکی، از روش های موجود برای اصلاح طرح لبخند به شمار می رود. این روش با نام های دیگری نظیر لمینت کامپوزیت یا ونیر کامپوزیت هم شناخته می گردد.

برخورداری از دندان های زیبا، تاثیر فوق العاده ای در ظاهر افراد دارد، و لبخند زیبای هر فرد تاثیر بی نظیری در جذابیت چهره اش می گذارد.

در عصر حاضر، بسیاری از افراد برای یک دست شدن و زیبا تر شدن رنگ و شکل دندان هایشان به سراغ روش کامپوزیت دندان می روند.

یکی از زیباترین شاخصه هایی که می توانیم به دنیا هدیه کنیم، لبخند زیبا می باشد. زیبایی لبخند هر فرد، به عنوان یکی از برترین فاکتورها در ظاهر هر فرد دیده می شود، که در این زیبایی، دندان ها نقش مهم و اساسی را ایفا می کنند.

آرزوی قلبی هر فردی داشتن دندان ها و لبخند زیبا می باشد. با استفاده از کامپوزیت دندان داشتن لبخند زیبا دیگر آرزو نیست.

با پیشرفت علم و تکنولوژی، زیبایی و استحکام کامپوزیت های دندان پزشکی نیز، مرزهای تکامل و پیشرفت را به سرعت طی کرده، به صورتی که امروزه دندان پزشکان به راحتی و با آسودگی خاطر، از کامپوزیت دندان به عنوان ماده طلایی درمان خود، استفاده فراوان می برند.

منظور از کامپوزیت دندان چیست؟

کامپوزیت دندان، موادی خمیر مانند و در طیف های رنگی متفاوت هستند که دندانپزشک، دندان های شکسته، ترک خورده، پوسیده و سیاه شده را به وسیله آن ترمیم می کند.

کامپوزیت دندان امروزه در دنیای دندانپزشکی کاربرد بسیار زیادی دارد. این نوع مواد کامپوزیتی، هنگامی که روی دندان قرار می گیرند، اصلاح شکل و رنگ دندان را با خود به همراه دارند، و با ایجاد رنگ زیبا و درخشنده بر روی دندان، زیبایی و جلوه خاصی از لبخند را برای فرد به ارمغان می آورند.

کامپوزیت ها، در دنیای دندان پزشکی به طور معمول برای ترمیم دندان مورد استفاده قرار می گیرند.

در مواقعی که فردی دارای دندان نامنظم و نامرتب می باشد، و برای درمان های طولانی نظیر ارتودنسی زمان کافی را ندارد، در این مواقع یکی از گزینه های مناسب و قابل قبول، بهره گیری از کامپوزیت دندان است.

اصلاح رنگ دندان، مهم ترین کاربرد کامپوزیت ها می باشد. استفاده از کامپوزیت دندان، یکی از بهترین و مناسب ترین مواد، برای زیبا سازی لبخند و ترمیم دندان است.

نکته قابل ذکر در این زمینه این است که، دندانپزشک زیبایی بدون کمترین آسیبی مواد کامپوزیتی را بر روی دندان قرار داده، بدون اینکه هیچ گونه آسیب و صدمه ای به دندان وارد شود.

به عبارت دیگر قرار گرفتن این مواد بر روی دندان علاوه بر اینکه آسیبی به دندان وارد نمی کند، باعث تراش خوردن دندان ها نیز نمی شود.

از کامپوزیت دندان باید به درستی مراقبت به عمل آورد و بهداشت دهان و دندان را نیز رعایت کرد، تا از آسیب های احتمالی به دندان جلوگیری شود.

کامپوزیت دندان های جلویی
قیمت کامپوزیت دندان جلو

کامپوزیت دندان های جلو

کامپوزیت دندان های جلو، یکی از روش هایی است که با استفاده از آن می توان از داشتن دندان هایی مرتب، زیبا و یکسان بهره مند شد.

کامپوزیت دندان های جلو، ممکن است به علت صدماتی که به دندان وارد شده است مورد استفاده قرار گیرد. شکستن مواد سفت و سخت، بیش از حد تخمه شکستن، عدم رعایت بهداشت دندان ها و تصادفات، بخشی از این صدمات هستند.

این آسیب ها، باعث ار بین رفتن ظاهر زیبای دندان های جلو می شود، که بهترین راهکار برای ترمیم دندان های جلو استفاده، از کامپوزیت ونیر می باشد.

نوعی از کامپوزیت دندانی که در مقوله زیبایی بسیار کاربرد دارد و اغلب برای قسمت های جلویی دندان ها، که دچار لب پریدگی یا فاصله شده اند مورد استفاده قرار می گیرد، کامپوزیت ونیر نام دارد.

استفاده از این ابزار زیبایی، در ظاهر افراد تغییر مهم و قابل ملاحظه ای رخ می دهد. کامپوزیت ونیر باعث زیبا سازی و سفید شدن دندان می شود، بدون اینکه آسیب یا تراشی به دندان وارد شود.

گاهی اوقات به این روش درمان، ارتودنسی فوری نیز گفته می شود. اجزای کامپوزیت از ترکیب ذرات فیلر ساخته شده و مقاومت بسیار بالایی دارند.

کامپوزیت ونیر نیز متشکل از ترکیبی خمیری مانند است که، با امواج نوری با طول خاص محکم می گردند و باعث زیبایی ظاهر فرد می شوند.

ونیرها از مواد همرنگ دندان ساخته شده است و باعث برطرف کردن ایرادهای دندان و اصلاح دندان های تغییر رنگ یافته می شوند.

نسل جدید کامپوزیت های زیبایی علاوه بر اینکه از استحکام بالایی برخوردار هستند، بسیار عالی پولیش می شوند و طول عمرشان نیز افزایش یافته است.

کامبوزیت هایی که جهت زیبایی برای شخص مورد استفاده قرار می گیرند، باید علاوه از برخورداری از طیف رنگ مناسب، قابلیت بازسازی لایه به لایه مینا و عاج دندان را داشته باشند و در عین حال از استقامت بالایی نیز برخوردار باشند.

در این زمان می توان از کامپوزیت دندان های جلو که بیشتر دیده می شوند، استفاده کرد به صورتی که با دندان طبیعی و اصلی هیچ گونه تفاوتی نداشته باشد.

برای کامپوزیت دندان های جلو، دندان پزشک ابتدا دندان ها را تمیز کرده و آنها را جرم گیری می کند، تا سطحی تمیز برای گذاشتن مواد کامپوزیت در اختیار داشته باشد.

پس از آن، دندان ها را خشک کرده و از هرگونه رطوبت یا بزاق تمیز می سازد. سپس سطح جلوی دندان ها، به وسیله مواد اسیدی متخلخل شده تا به چسبیدن روکش کامپوزیت به سطح دندان کمک کند. در مرحله آخر، مواد باندینگ مخصوص را بر روی سطح دندان استفاده کرده و سپس مواد کامپوزیت روی دندان قرار می گیرد.

قیمت کامپوزیت دندان
هزینه کامپوزیت دندان جلو

قیمت کامپوزیت دندان

هزینه کامپوزیت دندان و ونیر به مواردی نظیر، کیفیت مواد مورد استفاده، روش درمانی انتخاب شده از طرف دندان پزشک، تجربه و مهارت او و میزان وخامت دندان، بستگی دارد.

عوامل تاثیر گذار در کامپوزیت ونیر هم مواردی نظیر کیفیت مواد مورد استفاده، تخصص، سابقه و تجربه دندان پزشک و تعداد دندان هایی که نیاز به ترمیم دارند، را شامل می شود.

بنابراین به طور دقیق نمی توان گفت هزینه کامپوزیت چقدر است، زیرا عوامل زیادی در تعیین قیمت مؤثر هستند.

هزینه روکش دندان چقدر است؟

روکش دندان نوعی ترمیم دندان پزشکی است که به طور کامل روی دندان را می پوشاند. بر روی دندان هایی که به صورت گسترده ای خراب شده اند، از روکش دندان استفاده می شود.

روکش ها معمولا با موادی به نام سمان، دندان به دندان باند و چسبانده می شوند. برای افزایش استحکام دندان و محافظت از آنان در برابر شکستن، و بهبود ظاهر و زیبایی دندان، از روکش استفاده می شود.

جنس روکش دندان معمولا فلزی، سرامیکی، پرسلن باند شده به فلز و زیرکونیوم می باشد. روکش های پرسلن باند شده به فلز، معمولا ارزان ترین روکش ها هستند، که البته قیمت روکش دندان در آنها به آلیاژ زیر آن بستگی دارد.

اما با آلیاژهای مرسوم در لابراتوارهای دندانی، از به صرفه ترین روکش دندان برخوردار هستند. هزینه و قیمت روکش دندان بسته به نوع روکش تفاوت دارد.

به عنوان نمونه، روکش دندان ساخته شده با ماده زیرکونیا، قیمت به مراتب بیشتری از انواع دیگر روکش ها دارد. این روزها، به دلیل افزایش بی سابقه قیمت مواد دندانی و تاثیر مستقیم آن بر وضعیت بازار دندان پزشکی، هزینه همه درمان ها تا حدودی افزایش یافته است.

دکتر یزدی زادهمشاهده نوشته ها

دکتر یزدی زاده

من دکتر محمد یزدی زاده هستم. دانش‌آموخته رشته دندان‌پزشکی که در سال 1371 در دانشگاه علوم پزشکی تبریز تحصیلات خود را آغاز کرده و در سال 1377 موفق به دریافت دکترای عمومی دندانپزشکی شده و از آن زمان تاکنون در زمینه دندان‌پزشکی به‌طورجدی مشغول به فعالیت هستم. به‌منظور افزایش مهارت و توانمندی در زمینه دندان‌پزشکی و تسلط بر آخرین دانش روز دنیا در این حوزه، دوره تخصصی مستر لیزر را در دانشگاه RWTH آخن کشور آلمان سپری کرده و در سال 2010 مدرک تخصصی این دوره را کسب نمودم. سپس در سال 2011 میلادی پس از گذراندن دوره ایمپلنت‌های دندانی، موفق به دریافت مدرک بورد ایمپلونتولوژی آلمان و ممبرشیپ ایمپلنت (ICOI) شدم.

۲ نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *