دندانپزشکی در زمان کرونا؛ 18 نکته برای دندانپزشکی در دوران کرونا

ویروس کرونا
دسته‌بندی وبلاگ
نویسنده دکتر یزدی زاده
زمان مطالعه
تاریخ انتشار 1399-01-17
به این مقاله امتیاز دهید

هدف از نگارش این محتوا بررسی موضوع دندانپزشکی در زمان کرونا است. ویروس کرونا یکی از جدیدترین ویروس هایی است که امروزه در سطح دنیا شیوع پیدا کرده است و از آنجایی که فعلا راه درمان قطعی برای این ویروس خارجی یدا نشده است یکی از رایج ترین سوالاتی که ذهن مردم را درگیر کرده است این است که آیا رفتن به دندانپزشکی در زمان کرونا خطرناک است یا خیر؟

همان طور که اشاره نمودیم کماکان درمان قطعی و موثری برای مقابله با ویروس کرونا کشف نشده است و فعلا بهترین راه برای مقابله با این ویروس، پیشگیری از ابتلا به این بیماری است. از این رو دندانپزشکی ایران برای مقابله با این ویروس و جلوگیری از همه گیری و انتشار آن در محیط کار و کاهش خطرهای احتمالی برای رفتن به دندانپزشکی در زمان کرونا راه هایی را پیشنهاد داده است که توجه به این راه ها و نکته ها در زمان رفتن به دندانپزشکی در زمان کرونا بسیار حائز اهمیت می باشد.

دندان پزشکی در زمان کرونا

از این رو اگر تمایل دارید که با نکته های مهم برای رفتن به دندانپزشکی در زمان کرونا آشنا شوید می توانید با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید.

نکات مهم برای رفتن به دندانپزشکی در زمان کرونا

در واقع ویروس کرونا یک بیماری جدید است و به گونه ای است که قابل انتقال از راه تنفس در محیطی است که در آن فرد مبتلا به کرونا وجود داشته باشد. از این رو امکان دارد در زمان مراجعه به دندانپزشکی نیز با این مورد برخورد داشته باشید. لذا در زمان رفتن به دندانپزشکی در زمان کرونا نیز باید به نکاتی توجه داشته باشید که در ادامه این مطلب به آن اشاره می نماییم:

یکی از مهم ترین اقدامات و نکات دندانپزشکی در زمان کرونا این است که حتی الامکان در این دوران از انجام کارهای دندانپزشکی غیر ضروری و غیر اورژانسی به منظور جلوگیری از ابتلا به این ویروس و انتشار ویروس کرونا تا زمانی که وضعیت عادی اعلام شود خودداری شود. از این رو بهتر است که از انجام اعمال دندانپزشکی غیر ضروری خصوصا مواردی که سبب پخش و انتشار این ویروس خارجی جدید می شود اجتناب کنید.

از دیگر نکات دندانپزشکی در زمان کرونا این است که اعمال درمان های دندانپزشکی باید با مراقبت های بسیار جدی و بهداشتی به افراد ارائه شود تا با این روش هم از انتقال بیماری از بیمار به پزشک و هم از پزشک به بیمار و هم بیمار به بیمار جلوگیری شود. از آنجایی که ویروس کرونا یک بیماری عفونی و همه گیر است لذا رعایت این مقررات و مراقبت ها باید از طریق پروتکل‌های رسمی و علمی بیشتر و بهتر باشد.

نکات مهم برای رفتن به دندانپزشکی در زمان کرونا

این مراقبت ها در شرایط فعلی همه گیری ویروس کرونا در دندانپزشکی ها باید بسیار جدی در نظر گرفته است به گونه ای که این مراقبت ها در تمام مطب های دندانپزشکی و هر نوع کلینیک درمانی باید به سطح 2 هشدار و در داخل مطب ها و کلینیک ها و درمانگاه ها به سطح 3 هشدار ارتقا پیدا کنند.

به این صورت که تمام سطوح داخل و اتاق انتظار مطب ها و کلینیک ها اعم از نشیمن ‌ها، میز پذیرش، دستگیره‌ ها و کف اتاق باید با مواد ضدعفونی کننده استاندارد ضدعفونی شود و این کار باید مکررا انجام شود. همچنین از دیگر نکات دندانپزشکی در زمان کرونا این است که حتما کف مطب ها و کلینیک ها و درمانگاه ها را با ماده ضدعفونی کننده ای مثل هیپوکلریت سدیم رقیق‌شده به نسبت یک به ۱۰ ضدعفونی کرد.

از مراقبت های بهداشتی اتاق انتظار مطب های دندانپزشکی هم باید به این مورد توجه شود که حتما این اتاق ها تهویه مناسب داشته باشند. به این صورت که پنجره این اتاق حتما به سوی هوای آزاد باز شود و در صورت سرد بودن هوا حتما چند بار پنجره این اتاق را باز و بسته کرد. همچنین بهتر است که برای احتیاط بیشتر از دستگاه‌ های ونتیلاتور بسته مثل اسپلیت ‌های گازی که سبب گردش سریع هوا در اتاق می شوند خودداری کرد. همچنین در مطب و کلینیک ها باید باز بگذارید تا بیماران بدون تماس با دستگیره و درب مطب رفت و آمد کنند.

از دیگر مراقبت ها و نکات دندانپزشکی در زمان کرونا این است که حتما عوامل و کارکنان دندانپزشکی حتما از ماسک و دستکش استفاده کنند و پذیرش بیمار نیز به گونه ای انجام شود که فاصله 5/1 متری رعایت شود. همچنین عوامل پذیرش در مطب ها هر چند بار دستکش ها و ماسک های خود را تعویض و یا ضدعفونی کنند.

مراقبت های بهداشتی از دندان

در صورتی که مطب یا کلینیک دندانپزشکی در آپارتمان و مجتمع ها قرار دارد حتما ﺁسانسور را در طول روز چندین بار ضدعفونی کنید و از بهترین نکات دندانپزشکی در زمان کرونا این است که نحوه صحیح تماس نداشتن یا تماس کم داشتن با سطوح و درب ها را به بیماران و کادر درمانی آموزش داده شود.

یکی از نکات مهم در دندانپزشکی در زمان کرونا این است که به هیچ وجه همراه غیر ضروری بیمار را قبول نکنند و از ورود این افراد و نشستنشان در اتاق انتظار جلوگیری شود. همچنین به هیچ وجه داروهایی که سیستم ایمنی افراد را پایین می آورند مثل داروهای کورتیکواستروئیدها تجویز نکنند.

در صورتی که شما باید اورژانسی به مطب دندانپزشکی در زمان کرونا بروید بهتر است برخی نکات را رعایت کنید.

اقدامات پیشگیرانه بیماران در دندانپزشکی در زمان کرونا

یکی از مهم ترین اقداماتی که بیماران در زمان رفتن به دندانپزشکی در زمان کرونا باید رعایت کنند این است که حتما هم در زمان ورود به مطب و هم خروج از مطب دست های خود را به مدت 20 ثانیه با آب و صابون بشویند. در صورت عدم دسترسی به آب و صابون حتما با پد الکلی دستشان را ضدعفونی کنند. یکی از بهترین محلول هایی که به جای آب و صابون می توانید از آن برای شستن و ضدعفونی کردن دستهای خود استفاده کنید محلول های ضدعفونی کننده ای است که حاوی حداقل 60 درصد الکل هستند.

اقدامات پیشگیرانه بیماران در دندانپزشکی در زمان کرونا

در صورت عدم دسترسی به تمام این مواد بهتر است که حداقل از دستکش مناسب استفاده نمایید و حتما از تماس دست های خود با چشم و بینی و صورت خود خودداری کنید. همچنین اگر دارای علائمی مثل سرفه و عطسه هستید حتما از ماسک استفاده کنید و سپس وارد مطب شوید. برخی اقدامات نیز وجود دارد که باید از طرف مطب های دندانپزشکی در زمان کرونا اعمال شود.

اقدامات پیشگیرانه مطب های دندانپزشکی در زمان کرونا

برخی اقدامات ضروری نیز می باشد که مطب های دندانپزشکی در زمان کرونا باید به منظور جلوگیری از انتشار و همه گیری ویروس کرونا باید انجام دهند. یکی از این اقدامات این است که مطب ها یا کلینیک ها باید نوبت های غیر ضروری را لغو کنند. بهترین راهکار دندانپزشکی ها این است که در بحران کنونی نوبت های غیر ضروری را لغو کنند و فقط درمان های اورژانسی مانند رفع مشکل دندان درد را ارائه دهند و یا صرفا کارهای نیمه تمام خود را تکمیل کنند.

اقدامات پیشگیرانه مطب های دندانپزشکی در زمان کرونا

همچنین قبل از مراجعه بیماران با بیماران خود تماس بگیرند و در صورت داشتن هرگونه علائم سرماخوردگی و یا داشتن بیماری های زمینه ای و ضعف سیستم ایمنی اعم از بیماری های دیابت، قلبی عروقی، تنفسی و کلیوی و … به مطب مراجعه نکنند و نوبت خود را عقب بیاندازند.

در صورتی که این افراد موقعیت اورژانسی مانند نیاز به درمان عفونت ریشه دندان دارند تذکر داده شود که با حداقل همراه با مطب مراجعه کنند و باعث ایجاد ازدحام در مطب نشوند. همچنین نوبت دهی مطب های دندانپزشکی در زمان کرونا باید به گونه ی باشد که بیماران در اتاق انتظار معطل نشوند و یا حتی حداقل معطلی را داشته باشند. همچنین کادر درمانی مطب ها نیز باید مراقبت های بهداشتی را انجام دهند مثلا پرونده بیمار را باید خود منشی مطب تنظیم کند و به دست دکتر برساند و نباید به دست بیمار داد. همچنین دریافت هزینه ها نیز به صورت اینترنتی باشد.

در نهایت باید گفت بهترین کار در خصوص دندانپزشکی در زمان کرونا این است که حتی الامکان بیماران در مواقع غیر ضروری به مطب مراجعه نکنند و نوبت خود را لغو و به زمان دیگری موکول کنند و صرفا در مواقع اورژانسی به مطب بروند.

contact icon جهت دریافت مشاوره با ما در ارتباط باشید تماس با ما
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *