لمینت دندان یا کامپوزیت؟ کدام بهتر است؟

دسته‌بندی زیبایی
نویسنده دکتر یزدی زاده
زمان مطالعه
تاریخ انتشار ۱۱ دی ۱۳۴۸
به این مقاله امتیاز دهید

کامپوزیت و لمینت دندان هر دو از درمان‌های زیبایی هستندبرای این که بدانید لمینت دندان بهتر است یا کامپوزیت در ادامه مطلب با ما باشید:

لمینت دندان یا کامپوزیت؟ کدام بهتر است؟

کامپوزیت و لمینت دندان هر دو از درمان‌های زیبایی هستند که به زیبایی و تغییر ظاهر دندان‌ها کمک می‌کنند. در هر یک از این درمان‌ها، یک لایه نازک به دندان‌ها می‌چسبد و رنگ، اندازه و شکل دندان را تغییر می‌دهد. اغلب افرادی که قصد دارند از خدمات دندانپزشکی برای اصلاح طرح لبخند خود استفاده کنند با این سؤال مواجه هستند که لمینت دندان بهتر است یا کامپوزیت؟ اگر شما هم با این سؤال روبه‌رو هستید با ما همراه باشید؛ زیرا در این مقاله از وب سایت دکتر یزدی زاده قصد داریم به ویژگی‌ها و تفاوت‌های لمینت و کامپوزیت دندان بپردازیم تا متوجه شوید کدام روش برای شما بهتر و مناسب‌تر است.

کامپوزیت دندان چیست؟

کامپوزیت دندان یک پوسته نازک است که از دو ماده مختلف کامپوزیت و پرسلن ساخته شده است. این مواد به طور مستقیم توسط دندانپزشک در طی یک جلسه روی دندان‌ها قرار می‌گیرد. در این جلسه درمان کم تهاجمی، مقدار بسیار کمی از ساختار دندان شامل مینای دندان برای جا افتادن روکش‌ها، آسیاب می‌شود. ونیرهای کامپوزیت به دلیل رنگ پذیر بودن و احتمال شکنندگی، ممکن است مورد پسند برخی از افراد نباشند. با این حال همچنان طرفداران زیادی دارند؛ زیرا آماده شدن و نصب آن‌ها روی دندان بیمار زمان کمتری می‌برد و بیمار می‌تواند در یک جلسه لبخند زیبایی داشته باشد.

روکش‌های پرسلن در مقایسه با کامپوزیت‌ها کمتر دچار لک می‌شوند و ماندگاری بیشتری دارند، بنابراین اگر به روش صحیح از آن‌ها نگهداری کنید، تا ۱۰ سال قابل استفاده هستند. همچنین ظاهر این نوع روکش دندان بسیار طبیعی و زیبا است و معمولاً برای طراحی لبخند هالیوودی استفاده می‌شود. برای قرار دادن صحیح آن‌ها روی دندان‌های بیمار، لازم است یک لایه نازک از مینای دندان برداشته شود و تغییرات جزئی در شکل دندان‌ها ایجاد شود. هدف از این تغییرات، قرار گرفتن صحیح روکش‌ها روی دندان‌ها است تا ظاهری حجیم و غیر طبیعی روی دندان ایجاد نکنند. دندانپزشک برای جلوگیری از درد معمولاً از بی‌حسی موضعی برای نصب این نوع روکش دندان استفاده می‌کند.

لمینت چیست؟

لمینت‌ها عملکردی مشابه با روکش دندان دارند و همین دلیل این دو اصطلاح گاهی اوقات به جای هم استفاده می‌شوند. لمینت‌ها در واقع شکل پیشرفته‌ای از روکش چینی هستند که هر دو از نظر عملکرد و مزایا تقریباً یکسان می‌باشند؛ با این تفاوت که لمینت‌ها نازک‌تر و به ضخامت لنزهای تماسی هستند. همچنین برای نصب لمینت‌ها روی دندان باید مقدار کمتری از مینای دندان برداشته شود. اگر چه تراش کمتر دندان برای سلامت دندان‌ها بهتر است، اما معایبی نیز دارد. از جمله این معایب عدم تغییر اندازه و شکل دندان‌هاست که باعث می‌شود لمینت‌ها ظاهر نسبتاً برجسته‌ای داشته باشند و مانند روکش‌های چینی طبیعی به نظر نرسند.

تعیین امکان انجام کامپوزیت یا لمینت

تفاوت بین کامپوزیت دندان و لمینت در موادی است که از آن ساخته شده‌اند. این تفاوت سبب می‌شود مراحل و ویژگی‌های هر یک از این درمان‌ها متفاوت باشد. برای تعیین امکان‌پذیری این درمان‌ها برای بیمار در جلسه معاینه، دندان‌ها، رابطه بین دندان‌های قدامی بالا و پایین و روابط بین شکل دندان و صورت به دقت بررسی می‌شوند. ممکن است یک یا هر دوی این درمان‌ها برای بیمار امکان‌پذیر باشد. همچنین گاهی اوقات ممکن است قبل از استفاده از کامپوزیت یا لمینت دندان، یک درمان اولیه مانند کانتور کردن لثه برای یک یا چند دندان که هنگام لبخند دیده می‌شود، مورد نیاز باشد. گاهی اوقات نیز هیچ یک از این درمان‌ها امکان‌پذیر نیست و ممکن است بیمار نیاز به ارتودنسی یا حتی جراحی ارتودنسی داشته باشد.

لمینت طبیعی‌تر است یا کامپوزیت؟

از آن‌جایی که ذرات پرسلن بهتر از کامپوزیت نور را از خود عبور می‌دهد و همچنین به دلیل لعاب سطحی که قبل از ساخت روی پرسلن اعمال می‌شود، روکش‌های چینی و به‌ویژه لمینت‌ها زیباتر و درخشان‌تر به نظر می‌رسند.

کامپوزیت دوام بیشتری دارد یا لمینت؟

دوام هر دو روش تا حد زیادی به نحوه نگهداری آن‌ها بستگی دارد. با این حال، اگر دستورالعمل‌های دندانپزشک را برای مراقبت از آن‌ها دنبال کنید، دوام مورد انتظار لمینت‌ها دو برابر کامپوزیت است. طول عمر کامپوزیت حدود ۵ تا ۷ سال و دوام لمینت‌ها حدود ۱۰ تا ۱۵ سال است.
کامپوزیت‌ها به شدت در معرض تغییرات انبساط حرارتی هستند و به همین دلیل است که آن‌ها نسبت به لمینت‌ها رنگ بیشتری به خود می‌گیرند. در مقابل، ویژگی بسیار مثبت لمینت‌ها این است که انبساط حرارتی آن‌ها شبیه مینای دندان است که این ویژگی بسیار مهم است و شاید مهم‌ترین دلیل ماندگاری طولانی مدت لمینت‌ها باشد.
همچنین از آن‌جایی که روکش‌ها و لمینت‌ها در کوره آزمایشگاهی در دمای بالای ۷۰۰ درجه سانتیگراد ساخته می‌شوند، ذراتشان ساختاری مستحکم و بادوام را تشکیل می‌دهد. در مقابل، کامپوزیت با استفاده از نور آبی در دهان سخت می‌شود، بنابراین استحکام ونیرهای کامپوزیت به وضوح کمتر از لمینت‌ها است. اگرچه ممکن است ونیرهای کامپوزیت زودتر آسیب ببینند، اما به راحتی قابل ترمیم هستند. در مقابل، لمینت‌ها دوام بیشتری دارند اما قابل تعمیر نیستند. بنابراین اگر دچار شکستگی یا خرابی شوند باید آن‌ها را تعویض کرد.

کدام درمان بهتر است؟ لمینت یا کامپوزیت؟

کامپوزیت و لمینت‌های دندان هر دو راه‌های خوبی برای بهبود ظاهر دندان‌ها و طراحی لبخندی زیبا هستند. علاوه بر این، درمان‌های غیرتهاجمی هستند و از طریق آن‌ها در زمان بسیار کمتری نسبت به روش‌هایی مانند ارتودنسی به نتیجه خواهید رسید. با این حال، همان‌طور که قبل‌تر اشاره کردیم روکش‌ها و لمینت‌های دندان از نظر مواد اولیه، هزینه و نتایج متفاوت هستند، بنابراین اینکه کدام درمان برای شما بهترین است، کاملاً به شما، دندانپزشک و انتظارتان از درمان بستگی دارد.
به طور کلی اگر به دنبال اصلاحات کوچک و سریع در طراحی لبخند یا شکل و فرم تعداد کمی از دندان‌های خود هستید، کامپوزیت گزینه بسیار مناسبی برای شما خواهد بود؛ زیرا آن‌ها سبک هستند و برای نصبشان نیازی به برداشتن مینای دندان نیست. اما اگر برای اصلاح شکل، اندازه و فاصله بین دندان‌ها نیاز به تغییرات اساسی دارید یا به دنبال ثبات رنگ بالا و یا بلیچینگ زیاد دندان‌ها هستید، لمینت‌ها گزینه بهتری خواهند بود.

سخن پایانی

ما در این مقاله به بررسی کامپوزیت و لمینت دندان از ابعاد مختلف پرداختیم تا شما بتوانید روش درمانی مناسب‌تر را انتخاب کنید. هر دو این روش‌ها دارای مزایای بسیاری هستند و در زیباسازی لبخند شما تأثیر زیادی دارند اما اینکه کدام یک از آن‌ها بهتر باشد بر اساس شرایط هر فرد می‌تواند متفاوت باشد. شما با مطالعه مقاله و آگاهی از ویژگی‌های هر کدام از روش‌های درمانی، می‌توانید نوع مناسب‌تر را برای خود تشخیص دهید. در پایان اگر در ارتباط با مطالب پیش رو سؤال یا تجربه‌ای دارید، آن را با ما در میان بگذارید

contact icon جهت دریافت مشاوره با ما در ارتباط باشید تماس با ما
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *