هزینه جراحی دندان عقل نهفته (سال 1399 – 2020)

دندان عقل نهفته
دسته‌بندی وبلاگ
نویسنده دکتر یزدی زاده
زمان مطالعه
تاریخ انتشار 1399-03-27
به این مقاله امتیاز دهید

لزوم پرداخت هزینه جراحی دندان عقل نهفته و انجام آن

آخرین دندان آسیاب بزرگ در صورتی که نتواند از لثه بیرون بیاید لازم است جراحی صورت بگیرد، اگر قصد انجام این کار را دارید با ما همراه باشید تا هزینه جراحی دندان عقل نهفته را بیان و عوارض و نکات مربوط به آن را مورد بررسی قرار دهیم.

دندانی که مردم عامه به نام دندان عقل می شناسند 4 عدد بوده و در هر فک در سمت راست و چپ وجود دارد، البته در برخی موارد ممکن است 1 یا چند دندان عقل فرد به دلایل ژنتیکی درنیاید، که البته درصد کمی از افراد بدین شکل هستند و مشکلی نیز برایشان ایجاد نمی شود.

ممکن است 3 حالت برای دندان عقل به وجود بیاید، اگر در فک جا برای بیرون آمدن وجود داشته باشد، دندان به صورت روییده و بدون مشکل بیرون می آید، ممکن است در مواردی دندان عقل به صورت نهفته و یا نیمه نهفته باشد و این وضعیت برای افرادی رخ می دهد که فضای کافی برای بیرون آمدن دندان عقل وجود نداشته باشد.

جراحی دندان عقل نهفته

به منظور بررسی دندان عقل بهتر است دندانپزشک وضعیت دندان و فک شما را مورد بررسی قرار دهد، و انجام دادن دقیق آن به وسیله ی یک عکس رادیوگرافی که از فک و دندان شما گرفته می شود و سپس هزینه جراحی دندان عقل نهفته توسط دندانپزشک به شما اعلام می گردد.

بهتر است توجه داشته باشید که اگر دندان عقل به صورت نهفته و یا نیمه نهفته باشد، مشکلات متعددی را برای فرد ایجاد می کند، مشکلاتی از قبیل پوسیدگی دندان، به وجود آمدن بافت ملتهب و دردناک در لثه، ایجاد عفونت در لثه به همراه بوی بد دهان، فشرده شدن دندان های کناری، تشکیل کیست و یا تومور در فک و… به وجود می آورد.

لزوم انجام جراحی در چنین شرایطی غیرقابل انکار بوده و به همین دلیل فرد باید در جریان هزینه جراحی دندان عقل نهفته قرار بگیرد تا بتواند اقدامات مرتبط با آن را انجام دهد.

دوره نقاهت پس از جراحی دندان عقل نهفته

سوال مطرح شده برای اکثر افراد بدین صورت است که آیا بهتر نیست دندان عقل را بکشیم؟ چرا باید بجای کشیدن دندان عقل، آن را جراحی کنیم؟ انجام جراحی دندان عقل نهفته به چه صورتی انجام می شود؟ آیا مواردی وجود دارند که بر اساس تعرفه، سبب افزایش هزینه جراحی دندان عقل نهفته شوند؟ این سوالات را اکثر مراجعه کنندگان بازگو می کنند و در این قسمت به پاسخ آن می پردازیم.

دوره نقاهت پس از جراحی دندان عقل نهفته

انجام جراحی دندان عقل نهفته بدین صورت است که دندانپزشک به شما بی حسی تزریق می کند، یا بی حسی را به صورت موضعی انجام می دهد، آرام بخش به بازو تزریق کرده و یا از شما می خواهد که اکسید نیتروس که یک گاز خنده آور است را استنشاق کنید و به این ترتیب میزان درد شما در طول انجام عمل بسیار کمتر می شود، انجام هر کدام از این روش ها بر روی هزینه جراحی دندان عقل نهفته تأثیرگذار است.

هزینه جراحی دندان عقل نهفته در کنار مزایایی که برای فک دارد قابل چشم پوشی است، اگر بخواهید دندان عقل را در فک خود نگهداری کنید سبب می شود که ترتیب و نظم سایر دندان ها به هم ریخته و آن ها را جابجا کند، درد در ناحیه ی فک همچنان وجود دارد و باعث اختلال در عملکرد سینوس ها می شود .

مراقبت های بعد از انجام جراحی دندان عقل نهفته

پس از انجام عمل جراحی، نیاز به مراقبت های بعدی دارید تا از بروز مشکلات جلوگیری شود، دندان عقلی که جراحی می شود معمولا 5 تا 7 روز زمان نیاز دارد که بتواند در حد سطحی بهبود بیابد. اما اگر در طی جراحی، فک شما نیز آسیب دیده باشد ممکن است بهبود آن تا 6 ماه زمان لازم داشته باشد و علاوه بر هزینه جراحی دندان عقل نهفته، هزینه های جانبی دیگری را نیز برایتان در پی داشته باشد.در ساعات اولیه جراحی نیاز است گاز استریل و مرطوبی که دندانپزشک در اختیارتان قرار داده است را بر روی محل فشار دهید تا خونریزی متوقف شود.

مراقبت های بعد از انجام جراحی دندان عقل نهفته

در مواردی نیاز است که دندانپزشک محل جراحی را بخیه بزند، بنابراین اگر بخیه ها در بافت شما جذب نشوند، باید کشیدن بخیه ها را انجام دهید. پس از انجام جراحی، متورم شدن صورت کاملا طبیعی بوده و جای نگرانی وجود ندارد، برای کم تر شدن تورم صورت می توانید به مدت 10 دقیقه کیسه یخ بر روی آن قرار داده و دوباره پس از 20 دقیقه استراحت، این کار را انجام دهید.

دندانپزشک به منظور کاهش درد و عفونت دندان ناشی از جراحی دندان عقل برایتان مسکن و آنتی‌بیوتیک تجویز می کند، ضروری است که در زمان های مقرر آن را مصرف کنید.

پس از انجام عمل و پرداخت هزینه جراحی دندان عقل نهفته، بهتر است در روزهای اول از خوردن غذاهای سفت و گرم پرهیز کنید و سوپ سرد را جایگزین آن کنید، خوردن بستنی بسیار توصیه می شود، دهان خود را با آب نمک و دهان شویه شستشو دهید تا خونابه ها از دهانتان خارج شود.

هزینه جراحی دندان عقل نهفته مطابق با تعرفه

تعرفه های مربوط به هزینه جراحی دندان عقل نهفته، تقریبا یکسان بوده اما ممکن است برخی از دندانپزشکان به دلیل اضافه شدن خدمات جانبی، هزینه ی متفاوتی را به شما اعلام کنند، بنابراین لازم است علاوه بر اطلاع داشتن از تعرفه، خدمات جانبی مربوط به دندان خود را نیز جویا شوید. ممکن است برای دندان عقل نهفته حالت های مختلفی وجود داشته باشد، مثلا در استخوان فرو رفته باشد یا داخل بافت نرم لثه باشند، هر چه ریشته ی دندان به مقدار بیشتری در استخوان فک فرو رفته باشد، انجام جراحی مربوط به آن مشکل تر بوده و بالطبع هزینه ی بیشتری را برای فرد خواهد داشت.

هزینه جراحی دندان عقل نهفته مطابق با تعرفه

هزینه جراحی دندان عقل نهفته در استخوان و با بخیه قیمتی در حدود 400 تا 800 هزار تومان برایتان دارد، اما هزینه جراحی دندان عقل نهفته که تنها با بخیه انجام شود، حدود 350 تا 700 هزار تومان می باشد. همچنین می توانید این کار را به وسیله ی ارتودنسی انجام دهید و بدین صورت، دندانپزشک تنها براکت را به دندان های بیمار وصل می کند تا جای خالی برای بیرون آمدن دندان عقل به صورت طبیعی وجود داشته باشد و سپس بر روی بافت لثه بخیه می زنند تا بسته شود.

بدین صورت دندان نهفته به بهترین شکل هدایت می شود، باید توجه داشته باشید که این روش برای افرادی مناسب است که فضای مناسب در فک به وجود آید.

لازم به ذکر است که عوامل مختلفی می تواند سبب افزایش هزینه جراحی دندان عقل نهفته شوند، مثلا انجام جراحی را یک جراح دهان و دندان برایتان انجام دهد، بدین صورت هزینه جراحی دندان عقل نهفته نسبت به یک دندانپزشک عمومی بسیار متفاوت است. توجه داشته باشید که دندان عقل بسیار نزدیک به کانال عصب دندان است و در این مورد به هیچ وجه ریسک نکنید.

هزینه جراحی دندان عقل نهفته

همچنین ممکن است در مطب دندانپزشک برای شما عکسبرداری با اشعه ی ایکس انجام شود، دندانپزشک برای دیدن موقعیت دندان چندین بار این کار را انجام دهد تا بتواند درک درستی از موقعیت ریشه دندان عقل در فک داشته باشد، که قطعا بر هزینه جراحی دندان عقل نهفته تأثیرگذار است.

contact icon جهت دریافت مشاوره با ما در ارتباط باشید تماس با ما
نظرات
2 دیدگاه در "هزینه جراحی دندان عقل نهفته (سال 1399 – 2020)"
Avatar میلاد حمیدی گفت:

سلام دکتر ۴ دندان نهفته دارم که ۲ تاش افقی فک بالا هست و ۴تا دندان آخر فک هم به صورت نیمه نهفته میباشد میخواستم ببینم جراحیش بیهوشی هست یا اگر بیهوشی نباشه دردناک هست یانه ممنونم

دکتر یزدی زاده دکتر یزدی زاده گفت:

ابن جراحی در حالت عادی احتیاج به بیهوشی ندارد ولی میتوان با درخواست بیمار حتی یک دندان عقل را هم با بیهوشی یا آرامبخشی انجام داد بیهوشی در بیمارستان باید انجام بگیره ولی آرامبخشی را میتوان در مطب هم انجام داد. اگر به دلیل درخواست بیمار قرار شد این درمان تحت بیهوشی انجام بگیرد تمام جراحی های لازم در یک نوبت انجام خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *