لمینت دندان

/لمینت دندان
لمینت دندان 2018-12-10T13:22:29+00:00

لمینت دندان چیست ؟

روکش‌های پرسلن یا لمینت دندان پوسته‌های سفارشی و بسیار نازکی هستند که با مواد همرنگ دندان ساخته‌شده و برای پوشش سطح دندان جهت بهبود ظاهر و زیبایی دندان به‌کار می‌روند.

روکش‌های دندانی می‌توانند از پرسلن و یا کامپوزیت رزین ساخته شوند. روکش‌های ساخته‌شده از پرسلن در برابر لکه مقاوم‌تر از ونیرهای رزینی هستند و همانند دندان‌های طبیعی به نظر می‌رسند.

لمینت دندان از سایر روش‌های روکش دندان متفاوت است. اگرچه روکش‌ها از پرسلن نازک و متخلخل تشکیل‌شده‌اند و هدف آن‌ها پنهان کردن نواقص دندان و صاف کردن آن‌ها است اما تفاوت‌های قابل‌توجهی نیز با یکدیگر دارند.

لمینت دندان به شکل ورقه‌هایی بر روی دندان قرار می‌گیرد و هدف آن گسترش اندازه دندان است. لمینت دندان به اصلاح نواقص کوچک در دندان و یا تغییر رنگ دندان کمک می‌کند.

لمینت در مقایسه با ونیرهای دندانی بسیار نازک‌تر است. سبک‌وزن بودن لمینت دندان و عدم انسداد بخش‌های آن، این روش را به محبوب‌ترین روش‌ها برای اصلاح طرح لبخند تبدیل کرده است.

اگر در حال بررسی لمینت دندان و یا ونیرها هستید به شما پیشنهاد می شود این مقاله را مطالعه کنید.

لمینت دندان
سرفصل‌های عنوان‌شده در این مقاله عبارت‌اند از:

انواع لمینت دندان

لمینت دندان یک روش درمانی مناسب است که برای درمان شکاف بین‌دندانی، شکل نامناسب دندان و حتی تغییر رنگ دندان‌ها بکار می‌رود.

اگر از لبخند خود راضی نیستید و می‌خواهید لبخندی سفیدتر و خیره‌کننده‌تر داشته باشید این روش نسبتاً جدید به شما کمک خواهد کرد. لمینت دندان پوسته‌های نازکی از سرامیک یا مواد رزینی کامپوزیتی هستند که به دندان‌ها متصل می‌شوند.

این روکش‌های هم‌رنگ دندان اغلب برای اصلاح مشکلاتی چون تغییر رنگ و شکل نامناسب دندان به کار می‌روند و معمولاً برای بهبود و روشن شدن لبخند مورداستفاده قرار می‌گیرند. لمینت دندان با بی‌حسی کم و یا بدون بی‌حسی انجام می‌شود و انتخاب ایده آلی برای بهبود زیبایی دندان بیمار می‌باشد.

لمینت دندان به دو صورت مستقیم یا کامپوزیتی و غیرمستقیم یا سرامیکی انجام می‌شود.

1. لمینت کامپوزیتی

لمینت کامپوزیتی

لمینت کامپوزیتی دندان توسط دندان‌پزشک و در داخل مطب ساخته می‌شود. این نوع از لمینت به روش‌های قدیمی روکش کردن دندان مثل ونیر های پرسلن و سرامیکی شباهت دارد.

اما در روش‌های مرسوم یعنی روکش‌های پرسلن و یا سرامیک، قبل از اینکه قالب روی دندان قرار گیرد ابتدا سطح دندان براق‌شده و نیم میلی‌متر از سطح دندان تراش داده می‌شود، سپس این قالب‌ها به آزمایشگاه فرستاده می‌شود تا متناسب با دندان بیمار ساخته شوند و بعدازآن هر یک از این ونیرها با دقت برروی دندان بیمار قرار داده می‌شود درصورتی‌که در لمینت دندان با کامپوزیت نیازی به قالب‌گیری نیست و دندان کمتر تراش داده شد(یا اصلاً تراش داده نمی‌شود) سپس کامپوزیت روی مینای دندان قرار می‌گیرد.

در این روش از لمینت دندان میزان براق شدن سطح دندان بیشتر بوده و تنوع رنگی آن نیز بیشتر است بنابراین می‌توان روکشی کاملاً همرنگ سایر دندان‌های بیمار ایجاد کرد.

بعدازاین مرحله یک پوشش چسبنده روی دندان اعمال می‌شود، سپس لایه‌های همرنگ دندان جهت بازسازی سطح، روی دندان قرار می‌گیرد.

یک نور قوی در طول لایه‌بندی برای درمان و سخت شدن خمیرها استفاده می‌شود تا بعد از شکل‌دهی و جلا دادن، این روکش‌ها کاملاً به دندان طبیعی شباهت داشته باشند.

2. لمینت سرامیکی

لمینت سرامیکی دندان یک لایه ی نازک از جنس سرامیک به قطر 0.5 میلی‌متر است که توسط دندان‌ساز و در لابراتوارهای دندان‌پزشکی ساخته می‌شود، به این دلیل است که این نوع لمینت دندان با نام لمینت غیرمستقیم شناخته می‌شود.

برای قرار دادن این نوع لمینت روی دندان ، کمی از سطح دندان تراش داده‌شده و قالب با چسب مخصوصی روی قسمت جلویی دندان قرار داده می‌شود.

لمینت های سرامیکی گران‌تر از لمینت های کامپوزیتی هستند اما مقاومت و ثبات رنگ و همین‌طور زیبایی آن‌ها بیشتر از کامپوزیت است.

این نوع لمینت دندان برای رفع مشکلاتی نظیر از بین بردن لکه‌ها و سفید کردن دندان، نامنظم بودن و انحرافات دندان، انحرافات تاج و بستن فواصل بین دندان (بدون انجام عملیات ارتودنسی) استفاده می‌شود.

استحکام مواد این روش بسیار بیشتر بوده و پریدگی لبه ی دندان‌ها با این روش به‌خوبی درمان می‌شود. در این روش بعدازاینکه مقدار معینی از مینای دندان تراش داده شد و بعد از قالب‌گیری دندان یک‌ترمیم موقت بروی دندان قرار می‌گیرد و قالب تهیه‌شده به لابراتوار دندان‌پزشکی فرستاده می‌شود.

لابراتوار این قالب را فرم داده و به دندان‌پزشک تحویل می‌دهد. درنهایت پزشک معالج لمینت آماده‌شده را با کمک چسب‌های رزینی بروی دندان می‌چسباند.

در لمینت دندان با کامپوزیت نیازی به قالب‌گیری نیست و دندان کمتر تراش داده شده و یا اصلاً تراش داده نمی‌شود، سپس کامپوزیت روی مینای دندان قرار می‌گیرد

 

مزایا و معایب لمینت دندان

لمینت دندان

همانند تمامی روش‌های درمانی در دندان‌پزشکی، لمینت دندان نیز دارای مزایا و معایب یا عوارضی می‌باشد. در ادامه مزایای هریک از لمینت های سرامیکی و کامپوزیتی شرح داده خواهد شد.

مزیت لمینت سرامیکی

 •  از اولین مزیت‌های لمینت سرامیکی زیبایی چشمگیر آن است که به علت انعکاس نور در سطح باند می‌باشد.
 •  این نوع لمینت دندان ظاهری شبیه به دندان طبیعی دارد و عدم رنگ‌پذیری و مقاومت به تغییر رنگ از دیگر مزیت‌های آن می‌باشد.
 •  در این روش از لمینت دندان بافت لثه کمتر ملتهب شده و به عبارتی ازنظر زیستی با پرسلن سازگارتر است.
 •  این روش نیاز به تراش محافظه‌کارانه‌تر در مقایسه با سایر روش‌های روکش کردن دارد و از مقاومت بالا و ماندگاری بیشتری برخوردار است.
 •  لمینت سرامیکی بدون نیاز به بی‌حسی و تنها در دو جلسه درمان، قابل انجام است.

 

مزیت کامپوزیت ونیر

 •  از مهم‌ترین مزیت این روش تراش سطحی دندان و یا عدم تراش سطح دندان در برخی موارد می‌باشد.
 •  مدت‌زمان درمان این نوع از لمینت دندان بسیار کم بوده و معمولاً در یک جلسه قابل انجام می‌باشد.
 •  اگر لبه‌های این نوع لمینت دندان دچار پریدگی و یا شکستگی شود با هزینه‌ی کمتری می‌توان آن را ترمیم کرد.
 •  کامپوزیت‌ها نسبت به لمینت های سرامیکی ارزان‌تر بوده و معمولاً بسته به نوع کامپوزیت استفاده‌شده و مدت‌زمان صرف شده برای لمینت کردن دندان هزینه‌های آن متفاوت است.
 •  قبل از انجام لمینت کامپوزیتی هر نوع جرم، پلاک و بیماری‌های پریودنتالی باید برطرف شود.

اما هرکدام از دو روش فوق دارای معایبی نیز می‌باشند که در ذیل به آن‌ها اشاره‌شده است:

معایب لمینت دندان سرامیکی

 •  از مهم‌ترین معایب این روش می‌توان بدان موضوع اشاره کرد که در صورت شکستگی و پریدگی لبه دندان باید کل لمینت تعویض شود.
 •  عمر مفید این لمینت دندان 10 سال است و بعدازاین مدت معمولاً باید تعویض شود.
 •  در این روش تراش سطح دندان باید با دقت زیادی انجام شود زیرا در صورت تراش بیش‌ازحد باند ایجادشده ضعیف‌تر بوده و لمینت زودتر می‌افتد.
 •  از عمده‌ترین عیب این روش از لمینت دندان عدم کاربرد آن برای دندان‌هایی با پوسیدگی وسیع و یا دندان‌های پرشده قدیمی می‌باشد. بهتر است قبل از چسباندن لمینت روی دندان رنگ و شکل آن با دقت بررسی شود زیرا بعد از چسباندن آن بروی دندان قابل‌تغییر نمی‌باشد.
 •  ازآنجایی‌که در این روش بخشی از سطح دندان تراشیده می‌شود بنابراین مینای دندان از بین رفته و دیگر قابل بازگشت نیست. این درمان نسبت به لمینت کامپوزیت گران‌تر می‌باشد.

معایب لمینت کامپوزیت

 •  احتمال تغییر رنگ این نوع لمینت دندان براثر مصرف مواد غذایی مختلف بیشتر است. به‌این‌علت که شکست نور در سطح کامپوزیت متفاوت می‌باشد بنابراین این نوع از لمینت دندان ظاهری مصنوعی دارد.
 •  کامپوزیت‌های دندان راحت‌تر پلاک‌های دندانی را به خود جذب می‌کنند و به این دلیل ممکن است به بروز التهاب در لثه منجر شوند.
 •  احتمال شکستگی و لب پر شدن لمینت های کامپوزیتی از سرامیکی بیشتر است و شاید وجود همین عیب سبب ارزان‌تر بودن آن نسبت به لمینت سرامیکی می‌باشد.

لمینت دندان یکی از روش های درمانی در دندان‌پزشکی زیبایی است که برای رفع نواقص دندان کاربرد داد.

از لمینت دندان می‌توان برای سفید کردن دندان و پوشاندن فواصل بین‌دندانی استفاده کرد و به کمک آن کجی و ناراستی دندان‌ها را بدون عملیات ارتودنسی انجام داد.

این نوع لمینت دندان در دو نوع سرامیکی و کامپوزیتی انجام می‌شود که نوع سرامیکی آن مستحکم‌تر بوده و طول عمر بیشتری دارد.

کامپوزیت‌ها ارزان‌تر از لمینت های سرامیکی هستند و در صورت لب پر شدن به‌راحتی قابل تعویض می‌باشند.

عوارض لمینت دندان

همانطور که در بالا گفتیم لمینت دندان به روشهای گوناگونی از جمله کامپوزیتی و سرامیکی اجرا میگردد که در بالا بطور کلی مزایا ، معایب و عوارض روشهای مختلف را بیان کردیم .

جهت اطلاع از روش مناسب برای شما ، قیمت بروز لمینت دندان ، مراحل اجرا و نصب با کلینیک دندانپزشکی یزدی زاده تماس بگیرید ، همکاران ما برای ارائه مشاوره در خدمت شما هستند.

دیدگاه بگذارید