لمینت دندان

به این مقاله امتیاز دهید

لمینت دندان یکی از روش های درمانی و زیبایی جدید است که برای رفع مشکلات ظاهری دندان و برگرداندن زیبایی لبخند بدون انجام عملیات ارتودنسی استفاده می شود.

لمینت دندان (لمینت دندان به انگلیسی laminated) برای افرادی که زمان برای انجام درمان های طولانی مدت اعم از ارتودنسی را ندارند، گزینه مناسبی است که البته هزینه آن نیز برای افراد مد نظر است.

لمینت تاثیر بسیار زیادی در طرح لبخند افراد دارد که نتیجه بسیار شگفت انگیزی روی ظاهر خواهد داشت. در واقع لبخندهای هالیوودی با روش لمینت دندان صورت می پذیرد که در این مقاله به انواع نکات آن خواهیم پرداخت.

لمینت دندان چیست ؟

روکش‌های پرسلن یا لمینت دندان پوسته‌های سفارشی و بسیار نازکی هستند که با مواد همرنگ دندان ساخته‌شده و برای پوشش سطح دندان جهت بهبود ظاهر و زیبایی دندان به‌کار می‌روند.

روکش‌های دندانی می‌توانند از پرسلن و یا کامپوزیت رزین ساخته شوند. روکش‌های ساخته‌شده از پرسلن در برابر لکه مقاوم‌تر از ونیرهای رزینی هستند و همانند دندان‌های طبیعی به نظر می‌رسند.

لمینت دندان از سایر روش‌های روکش دندان متفاوت است. اگرچه روکش‌ها از پرسلن نازک و متخلخل تشکیل‌شده‌اند و هدف آن‌ها پنهان کردن نواقص دندان و صاف کردن آن‌ها است اما تفاوت‌های قابل‌توجهی نیز با یکدیگر دارند.

لمینت دندان به شکل ورقه‌هایی بر روی دندان قرار می‌گیرد و هدف آن گسترش اندازه دندان است. لمینت دندان به اصلاح نواقص کوچک در دندان و یا تغییر رنگ دندان کمک می‌کند.

لمینت در مقایسه با ونیرهای دندانی بسیار نازک‌تر است. سبک‌وزن بودن لمینت دندان و عدم انسداد بخش‌های آن، این روش را به محبوب‌ترین روش‌ها برای اصلاح طرح لبخند تبدیل کرده است.

اگر در حال بررسی لمینت دندان و یا ونیرها هستید به شما پیشنهاد می شود این مقاله را مطالعه کنید.

لمینیت دندان به صورت کلی به دو دسته تقسیم می شود:

 • لمینیت های سرامیک
 • ونیر لمینیت کامپوزیت

۱. لمینت کامپوزیتی

لمینت کامپوزیتی

لمینت کامپوزیتی دندان توسط دندان‌پزشک و در داخل مطب ساخته می‌شود. این نوع از لمینت به روش‌های قدیمی روکش کردن دندان مثل ونیر های پرسلن و سرامیکی شباهت دارد.

اما در روش‌های مرسوم یعنی روکش‌های پرسلن و یا سرامیک، قبل از اینکه قالب روی دندان قرار گیرد ابتدا سطح دندان براق‌شده و نیم میلی‌متر از سطح دندان تراش داده می‌شود، سپس این قالب‌ها به آزمایشگاه فرستاده می‌شود تا متناسب با دندان بیمار ساخته شوند و بعدازآن هر یک از این ونیرها با دقت برروی دندان بیمار قرار داده می‌شود درصورتی‌که در لمینت دندان با کامپوزیت نیازی به قالب‌گیری نیست و دندان کمتر تراش داده شد(یا اصلاً تراش داده نمی‌شود) سپس کامپوزیت روی مینای دندان قرار می‌گیرد.

در این روش از لمینت دندان میزان براق شدن سطح دندان بیشتر بوده و تنوع رنگی آن نیز بیشتر است بنابراین می‌توان روکشی کاملاً همرنگ سایر دندان‌های بیمار ایجاد کرد.

بعدازاین مرحله یک پوشش چسبنده روی دندان اعمال می‌شود، سپس لایه‌های همرنگ دندان جهت بازسازی سطح، روی دندان قرار می‌گیرد.

یک نور قوی در طول لایه‌بندی برای درمان و سخت شدن خمیرها استفاده می‌شود تا بعد از شکل‌دهی و جلا دادن، این روکش‌ها کاملاً به دندان طبیعی شباهت داشته باشند.

۲. لمینت سرامیکی

لمینت سرامیکی دندان یک لایه ی نازک از جنس سرامیک به قطر ۰.۵ میلی‌متر است که توسط دندان‌ساز و در لابراتوارهای دندان‌پزشکی ساخته می‌شود، به این دلیل است که این نوع لمینت دندان با نام لمینت غیرمستقیم شناخته می‌شود.

برای قرار دادن این نوع لمینت روی دندان ، کمی از سطح دندان تراش داده‌شده و قالب با چسب مخصوصی روی قسمت جلویی دندان قرار داده می‌شود.

لمینت های سرامیکی گران‌تر از لمینت های کامپوزیتی هستند اما مقاومت و ثبات رنگ و همین‌طور زیبایی آن‌ها بیشتر از کامپوزیت است.

این نوع لمینت دندان برای رفع مشکلاتی نظیر از بین بردن لکه‌ها و سفید کردن دندان، نامنظم بودن و انحرافات دندان، انحرافات تاج و بستن فواصل بین دندان (بدون انجام عملیات ارتودنسی) استفاده می‌شود.

استحکام مواد این روش بسیار بیشتر بوده و پریدگی لبه ی دندان‌ها با این روش به‌خوبی درمان می‌شود. در این روش بعدازاینکه مقدار معینی از مینای دندان تراش داده شد و بعد از قالب‌گیری دندان یک‌ترمیم موقت بروی دندان قرار می‌گیرد و قالب تهیه‌شده به لابراتوار دندان‌پزشکی فرستاده می‌شود.

لابراتوار این قالب را فرم داده و به دندان‌پزشک تحویل می‌دهد. درنهایت پزشک معالج لمینت آماده‌شده را با کمک چسب‌های رزینی بروی دندان می‌چسباند.

در لمینت دندان با کامپوزیت نیازی به قالب‌گیری نیست و دندان کمتر تراش داده شده و یا اصلاً تراش داده نمی‌شود، سپس کامپوزیت روی مینای دندان قرار می‌گیرد

طراحی لبخند دیجیتال (DSD) چیست ؟

ونیر دندان نیز در واقع همان لمینت دندان است که از جنس سرامیک یا چینی است. لمینت موادی است هم رنگ دندان ها که به صورت لایه های نازک سرامیکی روی دندان ها قرار داده می شوند. رنگ لمینت باید مطابق با دندان های فرد باشد و این یکی از نکات بسیار مهم است که پزشک باید به آن اهتمام ورزد.

ونییر ها از دو جنس مختلف ساخته می شوند. کامپوزیت یک مورد است که پزشک داخل مطب می تواند آن را بسازد و مورد بعدی سرامیک است که باید در لابراتوار ساخته شوند. به طور کلی ضخامت لمینت دندان حدود ۰.۵ میلی متر است که با توجه به شرایط اندکی متغیر می شود.

عکس لمینت دندان
عکس لمینت دندان

تفاوت لمینت دندان و روکش دندان

تفاوت اصلی لمینت و روکش دندان در میزان سطحی است که پوشش می دهند. سطح لمینت نازک است و میزان سطح کمتری را نسبت به روکش دندان دربر می گیرد، اما روکش کل دندان را دربر می گیرد. تراشی که باید دندان بخورد، در موارد روکش بیشتر می باشد. همچنین ضخامت روکش نیز بیشتر از لیمنت دندان است.

تفاوت اصلی لمینت سرامیکی و کامپوزیتی

مقاومت لمینت سرامیکی نسبت به لمینت کامپوزیتی بیشتر می باشد. ثبات رنگ لمینت سرامیکی بالاست و اصولا ظاهر زیباتری دارد. لمینت کامپوزیتی ثبات رنگ پایین تری دارد و برتری اصلی آن نسبت به لمینت سرامیکی، قیمت و تراش کمتر دندان می باشد .

لمینت دندان در ابتدا با هدف اصلاح ظاهر دندان های نا مرتب در بزرگسالان که شرایط ارتودنسی را نداشتند، به وجود امد. این عمل با بی حسی جزئی و با هدف بهبود ظاهر دندان ها در کوتاه ترین زمان انجام می شود.

روش های نصب لیمنت سرامیکی متفاوت است. در یکی از این روش ها بی حسی تزریق نمی شود و دندان های دریل نمی شوند که با کمک محصولات بسیار نازک مانند لومینرز انجام می پذیرد. لمینت سرامیکی ضخامت بسیار کمی دارد، پس در این روش می توان بدون تراش دادن دندان روی آن ها نصبشان کرد و چون ازدریل استفاده نمی گردد، احتیاجی به بی حسی نمی باشد.

در هنگام نصب لمینت روی دندان به دقت به رنگ آن ها و تطابق آن با دندان های طبیعی خود دقت کنید، همچنان در همان مرحله نیز رنگ آن ها را با کمک درجه رنگ سیمان مورد استفاده تغییر داد. هنگامی که لمینت با استفاده از چسب روی دندان نصب شد، دیگر امکان تغییر رنگ لمینت وجود ندارد.

قبل از نصب لمینت می بایست دندان با استفاده از مواد شیمیایی مخصوص پاک شود تا زمینه چسبندگی لمینت به دندان به صورت بهتری فراهم گردد. در اخر که نصب لمینت انجام شد برای تحکیم بیشتر آن اشعه نوری سیمان به آن تابیده می گردد.

موارد کاربرد لمینت دندان

 1. پوشاندن تغییر رنگ دندان : به طور معمول فیلر یا کامپوزیت های دندانی سفید رنگ به مرور زمان بدرنگ می گردند. در مقابل، زیبایی سطح سرامیکی ایجاد شده توسط یک ونیر چینی عموماً عمر طولانی تری دارد.
 2. رفع عیوب و نقایص جزئی دندان مانند پریدگی لبه دندان ها : اغلب، دندان هایی که اندکی دچار ساییدگی، لب پریدگی یا عیوب سطحی (مانند فرورفتگی یا گودی) می شوند یا به میزان نسبتاً جزئی رشد غیرطبیعی داشته اند (رشد دندان های پیشین کناری به شکل خرده دندان های مخروطی شکل ) با استفاده ازلمینت سرامیکی می توانند رفع عیب و درمان شوند.

مزایای لمینیت دندان

 • ثابت ماندن رنگ لمینیت دندان ( عدم رنگ پذیری یا حداقل رنگ پذیری)
 • داشتن سطح شفاف و درخشنده
 • همرنگ بودن با دیگر دندان ها
 • در بعضی مواقع زمانی که مینای دندان دچار پوسیدگی شدید شده باشد لمینیت دندان کاربرد درمانی دارد
 • برای افراد سیگاری که حاضر به ترک سیگار نیستند، به دلیل عدم رنگ پذیری درمان مناسب تری نسبت به ونیر کامپوزیت هستند.

عوارض لمینت دندان

در صورتی که جهت لمینت دندان به پزشک مجرب مراجعه نشود ممکن است عوارض زیر را داشته باشد:

 • بعد از چسباندن لمینت بر روی دندان رنگ و شکل آن قابل تغییر نیست
 • در صورت شکستن باید تعویض شود
 • اگر کمی تراش زیادتر از حد باشد لمینت ممکن است زودتر بیفتد
 • کاربردی در دندان ها با پوسیدگی وسیع و یا پر کردگی های قدیمی ندارد

این موارد از معایب لمینت دندان می باشد.

فیلم لمینت دندان

در این ویدیو مراحل پاکسازی دندان قبل از لمینت ، قالب گیری و مرحله ی اجرای لمینت روی دندان توسط پزشک متخصص نمایش داده شده است.

مراحل انجام لمینت دندان

لمینیت سرامیکی

 

مراحل انجام لمینت کامپوزیتی

 

قیمت لمینت دندان

لمینت دندان بخاطر اینکه از مواد خارجی تهیه و استفاده میشود و از طرف دیگر شرایط اقتصادی کشور ، ارائه قیمت بصورت لیست وار و مرحله به مرحله کار غیر ممکنی میباشد.

معمولا هزینه لمینت دندان از حدود ۱ میلیون تومان شروع میشود.

شما عزیزان با گرفتن وقت از دندانپزشکی یزدی زاده میتوانند از مشاوره و قیمت های بروز بهرمند شوند.

جهت اطلاع از قیمت لمینت دندان ۹۷ با مطب دکتر یزدی زاده تماس بگیرید.

دکتر یزدی زادهمشاهده نوشته ها

دکتر یزدی زاده

من دکتر محمد یزدی زاده هستم. دانش‌آموخته رشته دندان‌پزشکی که در سال 1371 در دانشگاه علوم پزشکی تبریز تحصیلات خود را آغاز کرده و در سال 1377 موفق به دریافت دکترای عمومی دندانپزشکی شده و از آن زمان تاکنون در زمینه دندان‌پزشکی به‌طورجدی مشغول به فعالیت هستم. به‌منظور افزایش مهارت و توانمندی در زمینه دندان‌پزشکی و تسلط بر آخرین دانش روز دنیا در این حوزه، دوره تخصصی مستر لیزر را در دانشگاه RWTH آخن کشور آلمان سپری کرده و در سال 2010 مدرک تخصصی این دوره را کسب نمودم. سپس در سال 2011 میلادی پس از گذراندن دوره ایمپلنت‌های دندانی، موفق به دریافت مدرک بورد ایمپلونتولوژی آلمان و ممبرشیپ ایمپلنت (ICOI) شدم.

۶ نظر

 • آیا لمینت دندان باعث پوسیدگی میشه؟ و اگر میشه در مورد میانگین عمر مفید لمینت دندان بگید برامون

  • با سلام لمینت هیچگاه باعث پوسیدگی دندان شما نمیشه و غلاوه بر این با لمینت دندان زیبایی بیشتری می تونید به دندان های خودتون بدید . لمینت دندان یک درمان دائمی است و نمیشه گفت ۱ یا ۱۰ سال عمر مفید داره

 • در مورد عوارض لمینت دندان می خواستم بدونم ؟ ایا لمینت دندان باعث کاهش استحکام دندان میشه؟ این سوال رو از این نظر می پرسم که از افرادی شنیدم لمینت باعث کاهش استحکام دندان میشه

  • این که لمینت دندان باعث کاهش استحکام دندان میشه موضوع درستی نیست و جنبه علمی نداره ولی هیچ کاری بدون عوارض نمیشه عدم تطابق رنگ یا مشکل جایگذاری لمینت دندان رو میشه از عوارضش حساب کرد

 • با تشکر از مطلب کامل و جامعی که از لمینت دندان قرار دادید.
  میخواستم بدونم تفاوت زیادی بین لمینت دندان و روکش وجود داره آیا؟ چون من بیشتر حس میکنم لمینت دندان همون کار روکش رو انجام میده و تفاوت زیادی بینشون وجود نداره
  اگر بیشتر در مورد تفاوت لمینت دندان و روکش بگید ممنون میشم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *