لمینت طبیعی

لمینت 

لمینت طبیعی دندان یا ونیر یک لایه همرنگ دندان یا از مواد سفیدرنگ‌تر ساخته می‌شود که جهت اصلاح شکل، رنگ، طول و سایر نواقص دندان همچون فاصله بین‌دندانی و پوشاندن دندان‌های شکسته بکار می‌رود. از اولین روش‌های درمانی برای دندان‌های قدامی لمینت دندان است زیرا زیبایی فوق‌العاده‌ای به دندان‌ها می‌بخشد و امروزه از رایج‌ترین درمان‌های ترمیم زیبایی می‌باشد

لمینت دندان از سایر روش‌های روکش دندان متفاوت است. اگرچه روکش‌ها از پرسلن نازک و متخلخل تشکیل‌شده‌اند و هدف آن‌ها پنهان کردن نواقص دندان و صاف کردن آن‌ها است اما تفاوت‌های قابل‌توجهی نیز با یکدیگر دارند.

لمینت دندان به شکل ورقه‌هایی بر روی دندان قرار می‌گیرد و هدف آن گسترش اندازه دندان است. لمینت دندان به اصلاح نواقص کوچک در دندان و یا تغییر رنگ دندان کمک می‌کند. لمینت در مقایسه با ونیرهای دندانی بسیار نازک‌تر است. سبک‌وزن بودن لمینت دندان و عدم انسداد بخش‌های آن، این روش را به محبوب‌ترین روش‌ها برای اصلاح طرح لبخند تبدیل کرده است.

انواع لمینت دندان

لمینت دندان یک روش درمانی مناسب است که برای درمان شکاف بین‌دندانی، شکل نامناسب دندان و حتی تغییر رنگ دندان‌ها بکار می‌رود.

اگر از لبخند خود راضی نیستید و می‌خواهید لبخندی سفیدتر و خیره‌کننده‌تر داشته باشید این روش نسبتاً جدید به شما کمک خواهد کرد. لمینت دندان پوسته‌های نازکی از سرامیک یا مواد رزینی کامپوزیتی هستند که به دندان‌ها متصل می‌شوند.

این روکش‌های هم‌رنگ دندان اغلب برای اصلاح مشکلاتی چون تغییر رنگ و شکل نامناسب دندان به کار می‌روند و معمولاً برای بهبود و روشن شدن لبخند مورداستفاده قرار می‌گیرند. لمینت دندان با بی‌حسی کم و یا بدون بی‌حسی انجام می‌شود و انتخاب ایده آلی برای بهبود زیبایی دندان بیمار می‌باشد.

لمینت دندان به دو صورت مستقیم یا کامپوزیتی و غیرمستقیم یا سرامیکی انجام می‌شود.

1. لمینت کامپوزیتی

لمینت کامپوزیتی

لمینت کامپوزیتی دندان توسط دندان‌پزشک و در داخل مطب ساخته می‌شود. این نوع از لمینت به روش‌های قدیمی روکش کردن دندان مثل ونیر های پرسلن و سرامیکی شباهت دارد.

اما در روش‌های مرسوم یعنی روکش‌های پرسلن و یا سرامیک، قبل از اینکه قالب روی دندان قرار گیرد ابتدا سطح دندان براق‌شده و نیم میلی‌متر از سطح دندان تراش داده می‌شود، سپس این قالب‌ها به آزمایشگاه فرستاده می‌شود تا متناسب با دندان بیمار ساخته شوند و بعدازآن هر یک از این ونیرها با دقت برروی دندان بیمار قرار داده می‌شود درصورتی‌که در لمینت دندان با کامپوزیت نیازی به قالب‌گیری نیست و دندان کمتر تراش داده شد(یا اصلاً تراش داده نمی‌شود) سپس کامپوزیت روی مینای دندان قرار می‌گیرد.

در این روش از لمینت دندان میزان براق شدن سطح دندان بیشتر بوده و تنوع رنگی آن نیز بیشتر است بنابراین می‌توان روکشی کاملاً همرنگ سایر دندان‌های بیمار ایجاد کرد.

بعدازاین مرحله یک پوشش چسبنده روی دندان اعمال می‌شود، سپس لایه‌های همرنگ دندان جهت بازسازی سطح، روی دندان قرار می‌گیرد.

یک نور قوی در طول لایه‌بندی برای درمان و سخت شدن خمیرها استفاده می‌شود تا بعد از شکل‌دهی و جلا دادن، این روکش‌ها کاملاً به دندان طبیعی شباهت داشته باشند.

2. لمینت سرامیکی

لمینت سرامیکی دندان یک لایه ی نازک از جنس سرامیک به قطر 0.5 میلی‌متر است که توسط دندان‌ساز و در لابراتوارهای دندان‌پزشکی ساخته می‌شود، به این دلیل است که این نوع لمینت دندان با نام لمینت غیرمستقیم شناخته می‌شود.

برای قرار دادن این نوع لمینت روی دندان ، کمی از سطح دندان تراش داده‌شده و قالب با چسب مخصوصی روی قسمت جلویی دندان قرار داده می‌شود.

لمینت های سرامیکی گران‌تر از لمینت های کامپوزیتی هستند اما مقاومت و ثبات رنگ و همین‌طور زیبایی آن‌ها بیشتر از کامپوزیت است.

این نوع لمینت دندان برای رفع مشکلاتی نظیر از بین بردن لکه‌ها و سفید کردن دندان، نامنظم بودن و انحرافات دندان، انحرافات تاج و بستن فواصل بین دندان (بدون انجام عملیات ارتودنسی) استفاده می‌شود.

استحکام مواد این روش بسیار بیشتر بوده و پریدگی لبه ی دندان‌ها با این روش به‌خوبی درمان می‌شود. در این روش بعدازاینکه مقدار معینی از مینای دندان تراش داده شد و بعد از قالب‌گیری دندان یک‌ترمیم موقت بروی دندان قرار می‌گیرد و قالب تهیه‌شده به لابراتوار دندان‌پزشکی فرستاده می‌شود.

لابراتوار این قالب را فرم داده و به دندان‌پزشک تحویل می‌دهد. درنهایت پزشک معالج لمینت آماده‌شده را با کمک چسب‌های رزینی بروی دندان می‌چسباند.

در لمینت دندان با کامپوزیت نیازی به قالب‌گیری نیست و دندان کمتر تراش داده شده و یا اصلاً تراش داده نمی‌شود، سپس کامپوزیت روی مینای دندان قرار می‌گیرد

مزایا و معایب لمینت دندان

لمینت دندان

همانند تمامی روش‌های درمانی در دندان‌پزشکی، لمینت دندان نیز دارای مزایا و معایب یا عوارضی می‌باشد. در ادامه مزایای هریک از لمینت های سرامیکی و کامپوزیتی شرح داده خواهد شد.

مزیت لمینت سرامیکی

 •  از اولین مزیت‌های لمینت سرامیکی زیبایی چشمگیر آن است که به علت انعکاس نور در سطح باند می‌باشد.
 •  این نوع لمینت دندان ظاهری شبیه به دندان طبیعی دارد و عدم رنگ‌پذیری و مقاومت به تغییر رنگ از دیگر مزیت‌های آن می‌باشد.
 •  در این روش از لمینت دندان بافت لثه کمتر ملتهب شده و به عبارتی ازنظر زیستی با پرسلن سازگارتر است.
 •  این روش نیاز به تراش محافظه‌کارانه‌تر در مقایسه با سایر روش‌های روکش کردن دارد و از مقاومت بالا و ماندگاری بیشتری برخوردار است.
 •  لمینت سرامیکی بدون نیاز به بی‌حسی و تنها در دو جلسه درمان، قابل انجام است.

مزیت کامپوزیت ونیر

 •  از مهم‌ترین مزیت این روش تراش سطحی دندان و یا عدم تراش سطح دندان در برخی موارد می‌باشد.
 •  مدت‌زمان درمان این نوع از لمینت دندان بسیار کم بوده و معمولاً در یک جلسه قابل انجام می‌باشد.
 •  اگر لبه‌های این نوع لمینت دندان دچار پریدگی و یا شکستگی شود با هزینه‌ی کمتری می‌توان آن را ترمیم کرد.
 •  کامپوزیت‌ها نسبت به لمینت های سرامیکی ارزان‌تر بوده و معمولاً بسته به نوع کامپوزیت استفاده‌شده و مدت‌زمان صرف شده برای لمینت کردن دندان هزینه‌های آن متفاوت است.
 •  قبل از انجام لمینت کامپوزیتی هر نوع جرم، پلاک و بیماری‌های پریودنتالی باید برطرف شود.

اما هرکدام از دو روش فوق دارای معایبی نیز می‌باشند که در ذیل به آن‌ها اشاره‌شده است:

معایب لمینت دندان سرامیکی

 •  از مهم‌ترین معایب این روش می‌توان بدان موضوع اشاره کرد که در صورت شکستگی و پریدگی لبه دندان باید کل لمینت تعویض شود.
 •  عمر مفید این لمینت دندان 10 سال است و بعدازاین مدت معمولاً باید تعویض شود.
 •  در این روش تراش سطح دندان باید با دقت زیادی انجام شود زیرا در صورت تراش بیش‌ازحد باند ایجادشده ضعیف‌تر بوده و لمینت زودتر می‌افتد.
 •  از عمده‌ترین عیب این روش از لمینت دندان عدم کاربرد آن برای دندان‌هایی با پوسیدگی وسیع و یا دندان‌های پرشده قدیمی می‌باشد. بهتر است قبل از چسباندن لمینت روی دندان رنگ و شکل آن با دقت بررسی شود زیرا بعد از چسباندن آن بروی دندان قابل‌تغییر نمی‌باشد.
 •  ازآنجایی‌که در این روش بخشی از سطح دندان تراشیده می‌شود بنابراین مینای دندان از بین رفته و دیگر قابل بازگشت نیست. این درمان نسبت به لمینت کامپوزیت گران‌تر می‌باشد.

معایب لمینت کامپوزیت

 •  احتمال تغییر رنگ این نوع لمینت دندان براثر مصرف مواد غذایی مختلف بیشتر است. به‌این‌علت که شکست نور در سطح کامپوزیت متفاوت می‌باشد بنابراین این نوع از لمینت دندان ظاهری مصنوعی دارد.
 •  کامپوزیت‌های دندان راحت‌تر پلاک‌های دندانی را به خود جذب می‌کنند و به این دلیل ممکن است به بروز التهاب در لثه منجر شوند.
 •  احتمال شکستگی و لب پر شدن لمینت های کامپوزیتی از سرامیکی بیشتر است و شاید وجود همین عیب سبب ارزان‌تر بودن آن نسبت به لمینت سرامیکی می‌باشد.

لمینت دندان یکی از روش های درمانی در دندان‌پزشکی زیبایی است که برای رفع نواقص دندان کاربرد داد.

از لمینت دندان می‌توان برای سفید کردن دندان و پوشاندن فواصل بین‌دندانی استفاده کرد و به کمک آن کجی و ناراستی دندان‌ها را بدون عملیات ارتودنسی انجام داد.

این نوع لمینت دندان در دو نوع سرامیکی و کامپوزیتی انجام می‌شود که نوع سرامیکی آن مستحکم‌تر بوده و طول عمر بیشتری دارد.

کامپوزیت‌ها ارزان‌تر از لمینت های سرامیکی هستند و در صورت لب پر شدن به‌راحتی قابل تعویض می‌باشند.

عوارض لمینت دندان

همانطور که در بالا گفتیم لمینت دندان به روشهای گوناگونی از جمله کامپوزیتی و سرامیکی اجرا میگردد که در بالا بطور کلی مزایا ، معایب و عوارض روشهای مختلف را بیان کردیم .

جهت اطلاع از روش مناسب برای شما ، قیمت بروز لمینت دندان ، مراحل اجرا و نصب با کلینیک دندانپزشکی یزدی زاده تماس بگیرید ، همکاران ما برای ارائه مشاوره در خدمت شما هستند.

مراحل نصب لمینت دندان

برای زیبایی صورت دندان ها بسیار مهم و حائز اهمیت است ، یکی از روشهای زیبایی دندانها استفاده از لمینت دندان جهت زیبایی دندان میباشد ، که البته بسیاری از افراد لمینت را یک روش کلی میدانند و متاسفانه به هر بهایی کار لمینت را انجام میدهند که برای بیمار عوارض بسیار بالایی را میخرند .

باید اضافه کنم که درست است که مراحل انجام لمینت دندان جزو دندانپزشکی زیبایی میباشد ، اما این کار باید با مشاوره پزشک متخصص انجام گردد و آسیب رساندن به دندانها با تراشیدن غیر اصولی دندانها کار اشتباه و غیر اصولی است.

قیمت لمینت دندان

لمینت دندان بخاطر اینکه از مواد خارجی تهیه و استفاده میشود و از طرف دیگر شرایط اقتصادی کشور ، ارائه قیمت بصورت لیست وار و مرحله به مرحله کار غیر ممکنی میباشد ، اما عزیزان با گرفتن وقت از دندانپزشکی یزدی زاده میتوانند از مشاوره و قیمت های بروز بهرمند شوند.

دلیل لمینت کردن دندان ها چیست ؟

از لمینت برای زیباتر کردن دندان ها یا ترمیم آنها استفاده می شود. کاربردهای لمینت کردن دندان ها معمولاً شامل موارد زیر است:

 • سفیدتر کردن دندانها
 • ترمیم لپ پر شدگی و ترک های دندان
 • اصلاح لبه های دندان که ممکن است ناصاف یا دندان دار شده باشند.
 • صاف کردن سطح دندان که ممکن است لایه لایه، حفره حفره و یا زبر شده باشد.
 • بزرگتر کردن دندان هایی که بیش از اندازه کوچک هستند.
 • بلندتر کردن دندان ها
 • بستن فاصله بین دندان ها
 • یکدست کردن دندان‌ها و زیبایی لبخند.

انواع لمینت دندان

لمینت دندان را می‌توان از جنس کامپوزیت یا سرامیک انتخاب کرد. لمینت کامپوزیتی و سرامیکی تفاوت‌هایی در نحوه ساخت و کاربرد دارند.

   ۱. لمینت کامپوزیتی

لمینت کامپوزیتی که به آن باندینگ کامپوزیت هم می گویند ترمیمی است که مستقیماً روی دندان اعمال می‌شود و نیازی به ساخت در آزمایشگاه ندارد. برای لمینت کردن دندانها با کامپوزیت مواد مخصوصی به نام محلول یا خمیر رزین کامپوزیت همرنگ دندان انتخاب می‌شود. رزین کامپوزیت مستقیماً روی دندان مالیده می شود و با تابش نور خاصی فعال و سخت می‌شود. بنابراین در همان جلسه درمان تمام می‌شود.

لمینت طبیعی

مزیت های لمینت کامپوزیتی

 1. معمولاً نیازی به تراشیدن دندان وجود ندارد.
 2. برگشت پذیر است یعنی هر زمانی که لمینت نخواهید، می توانید به وضعیت سابق برگردید.
 3. ارزانتر است.
 4. نیازی به بی حسی ندارد.
 5. درمان فوری محسوب می شود یعنی می توانید تنها ظرف یک جلسه دندان‌های خود را لمینت کنید.
 6. لمینت کامپوزیتی تا حدی قابلیت ترمیم دارد.

معایب لمینت کامپوزیتی

 • تغییر رنگ به مرور زمان
 • استحکام کمتر
 • عمر کوتاهتر
 • عدم قابلیت پوشش عیوب متوسط تا شدید دندان

۲. لمینت سرامیکی

لمینت سرامیکی یک پوسته ای از جنس سرامیک (پورسلین) است که در آزمایشگاه ساخته می‌شود.‌ برای این منظور ابتدا باید دندان کمی تراشیده شود و از آن قالب گیری شود تا پوسته لمینت که ساخته می شود دقیقا مطابق شکل و اندازه دندان باشد. رنگ لمینت سرامیکی هم همانند لمینت کامپوزیتی انتخابی است.

مزیت های لمینت سرامیکی :

 • مقاومت بالا در مقابل تغییر رنگ
 • استحکام بالا در مقابل فشار و ضربه
 • طول عمر بیشتر (بین ۵ تا ۱۰ سال)
 • قابلیت پوشش بیشتر عیوب دندان
 • زیبایی بیشتر و شباهت بیشتر به مینای دندان واقعی

معایب لمینت سرامیکی :

 • هزینه بیشتر
 • نیاز به مدت زمان بیشتر برای تکمیل درمان (معمولا دو هفته(
 • نیاز به تراشیدن دندان
 • نیاز به بی حسی
 • برگشت پذیر نبودن درمان
 • عدم قابلیت ترمیم لمینت
 • مراحل جاگذاری لمینت روی دندان

روند ساخت لمینیت دندان شامل چند مرحله است :

مرحله اول : طى جلسه اى آماده سازی هاى لازم بر روى دندان هاى مورد نظر با دقت و ظرافت در حد چند دهم میلیمتر بر روى دندان ها صورت مى گیرد.

مرحله دوم : در همین جلسه شامل قالب گیرى از دندانهاى هردو فک مى باشد (حتى در صورت انجام لمینیت براى دندانهاى فقط یک فک) سپس ادامه ى کار به جلسه ى بعد که معمولاً حدود یک هفته طول مى کشد موکول مى شود

در این بین قالب ها به لابراتوار دندانپزشکى ارسال شده و در لابراتوار لمینیت ها به شکل پوسته هاى نازک سرامیکى ساخته شده و در کوره پخته مى شوند و یا بر روى بلوک هاى سرامیکى تراشیده مى شوند تا لمینیت هاى سرامیکى با شفافیت و براقى و نهایت زیبایى و تشابه با بافت میناى دندانى تهیه شوند.

درجلسه سوم ملاقات : لمینیت ها بر روى دندان ها قرار گرفته و توسط سمانهاى رزینى به سطح دندان با اتصال بسیار قوى چسبانده مى شوند. به طورى که در صورت اجراى صحیح تمام مراحل لمینیت ها کاملاً با دندان یکپارچه شده و هیچ درز و نا هموارى وجود نخواهد داشت و مى توان مانند دندانهاى معمولى براى تمیز کردنشان از نخ دندان استفاده کرد.

بدیهی است در ایجاد طبیعى ترین نما و امانت دارى در برابر سلامت بافت ها، مهارت و دقت دندانپزشک متخصص دندانپزشکی شبانه روزی در شهریار و همکارى لابراتوار متبحر و همچنین استفاده ى صحیح از مواد مناسب بسیار موثر و حائز اهمیت است.

لمینت طبیعی

مزایای لمینت دندان

از آنجایی که لمینت برای هر فرد به طور مجزا و شبیه دندان وی ساخته می شود پس تشخیص تفاوت لمینت و دندان طبیعی تقریبا غیر ممکن است.

برخلاف دندان های طبیعی، لمینت ها به دلیل اینکه از موادی با تکنولوژی بالا ساخته شده اند در مقابل لکه های چای، قهوه و دود سیگار مقاوم هستند.

لمینت دندانی را می توان برای مشکلاتی مثل دندان های کج روی هم رفته و فواصل کم دندان ها پیشنهاد کرد.

معایب لمینت دندان

ساخت لمینت های سرامیکی در آزمایشگاه زمان بر است و حداقل یک هفته روند لمینت گذاری را به تاخیر می اندازد.

در صورتی که لمینت ها به درستی نصب شده باشند و عوامل تخریب کننده ی دندان نیز محدود یا از بین رفته باشند، بیمار باید بتواند از لمینت مانند دندان طبیعی اش استفاده کند.

با وجود استحکام بالای آنها، ممکن است گاهی شکننده باشند.

همانطور که باید از فشارهای شدید به دندان طبیعی خودداری کرد، لمینت ها نیز نباید تحت فشار قرار بگیرند. مثلا از خوردن ناخن ها، جویدن یخ یا باز کردن شیشه های نوشیدنی با لمینت هایتان خودداری کنید.

 عوارض درمان لمینت دندان

۱ – حساسیت های مدت دار بعد از درمان: درمان لمینت هم مانند بقیه ی درمان های ترمیم دندان با حساسیت گرما و سرما روبروست و بعداز مدت زمانی این حساسیت از بین می رود.

۲ – شکستگی دندان لمینت شده: برای اینکه طول عمر دندان درمان شده بالا رود باید فرد از ابتدا شرایط درمان را داشته باشد و به درستی انتخاب گردد و به بیماری های دهانی دچار نباشد تا از شکستگی دندان کاهش یابد و یکی از عواملی که طول عمر دندان را بالا میبرد نخوردن غذاهای سفت و گاز زدن های سخت بوده است.

اگر دندانی که درمان شده است و به علت های متفاوت با پریدگی و شکستگی همراه شود میتوان در ترمیم کردن آن با لمینت های سرامیکی و یا کامپوزیتی آن را اصلاح کرد.

۳- غیرقابل بازگشت بودن: به علت تراش دندان امکان برگشت به حالت اولیه ممکن نیست. (امکان برداشتن لمینت وجود ندارد)

۴ – تغییر رنگ لمینت: با خوردن نوشیدنی ها و غذاهای رنگدار و کشیدن قلیان و سیگار و خوردن چای و قهوه در مرور زمان به تغییر رنگ دادن لبه های دندان منجر شده و هرچقدر که این مواد بیشتر مصرف می شوند.

تغییر رنگ دندان نیز بیشتر شده و تاثیر بیشتری می گذارد و با کم کردن خوردن این مواد رنگی به سلامت دندان خود اهمیت داده و دندانپزشک در اندیشه شهریار از تغییر رنگ آن پیشگیری می کند.

مراقبت های قبل از لمینت دندان

قبل از لمینت کردن باید انواع مختلف لمینت را بشناسید تا بدانید کدام نوع برای شما مناسب تر است. مثلا اگر نمی‌خواهید درمان تهاجمی انجام بدهید و فکر می کنید ممکن است بعداً نخواهید دوباره لمینت بگذارید، کامپوزیت برای تان مناسب تر است

باید پیش از شروع درمان هزینه کلی آن را درست برآورد کنید چرا که هزینه درمان بسته به تعداد دندان هایی که لمینت می شوند، نوع لمینت، تعداد جلساتی که باید مراجعه کنید و درمان های جانبی بسیار متفاوت است. بنابراین باید با دانستن اختلاف هزینه بین لمینت کامپوزیتی و سرامیکی، تصمیم گیری نمایید.

اگر می خواهید برای ترمیم دندان تنها یکی دو دندان خود را لمینت کنید برای جلوگیری از اختلاف رنگ دندان های لمینت شده با دندانهای دیگر، باید رنگ لمینت را دقیقاً همرنگ دندان های دیگر انتخاب کنید. بنابراین برای این که رنگ سفیدتری بتوانید انتخاب کنید بهتر است ابتدا دندانهایتان جرم گیری شده و با درمان های سفید کننده دندان سفید شوند. اما در صورتی که همه دندان های جلویی که در معرض دید قرار دارند را بخواهید لمینت کنید این موضوع اهمیت کمتری دارد

پیش از لمینت کردن باید بدانید رنگ لمینت و سایر ترمیم های دندان با درمان های سفید کننده دندان (بلیچینگ) تغییر نمی‌کند و سفیدتر نمی شوند. بنابراین اگر می‌خواهید دندان هایتان را سفید کنید این کار را قبل از لمینت کردن انجام بدهید تا بین دندان های لمینت شده و سایر دندان های تان اختلاف رنگ دیده نشود.

همچنین به دلیل عدم توانایی سفید کردن لمینت به خصوص لمینت سرامیکی، باید مراقب تغییر رنگ آن باشید. برای جلوگیری از تغییر رنگ و زرد شدن لمینت باید مرتب مسواک بزنید و از مصرف زیاد انواع خوراکی هایی که باعث تغییر رنگ دندان ها می شوند پرهیز کنید.

اگر می‌خواهید درمان ارتودنسی انجام بدهید باید این کار را قبل از درمانهای زیبایی دندان ها مانند لمینت انجام دهید.

مراقبت های بعد از لمینت دندان

نکات زیر برای مراقبت از لمینت دندان باید رعایت شوند:

هر بار پس از غذا خوردن و یا حداقل روزی ۲ بار دندان های خود را با مسواکی با موهای نرم و خمیر دندان فلوراید دار تمیز کنید.

دست کم روزی یک بار نخ دندان بکشید.

با دندان های خود اشیا را گاز نگیرید و سعی نکنید در بطری یا کیسه را باز کنید. دندان های شما ابزارهای آشپزخانه نیستند.

اگر ورزش می کنید هنگام ورزش هایی که احتمال ضربه دیدن در آنها وجود دارد محافظ دهان ورزشی بگذارید تا از آسیب دیدن دندان های لمینت شده و شکستن لمینت جلوگیری شود.

اگر دندان قروچه دارید شبها محافظه دهان شبانه که به آن “نایت گارد” هم می‌گویند، بگذارید. همچنین روش هایی برای کنترل استرس و دندان ‌قروچه پیدا کنید.

خوراکی هایی که رنگدانه زیادی دارند و باعث زرد شدن و لکه در دندان ها و لمینت می شوند مانند چای، قهوه، نوشابه، آب انگور قرمز، پفک و غیره را کمتر مصرف کنید و هر بار پس از خوردن آن ها، دندان‌های خود را مسواک بزنید یا دست کم دهان خود را با آب خوب بشویید.

هر ۶ ماه یک بار برای بررسی دندان ها و لمینت به دندانپزشک مراجعه کنید تا هر مشکلی را که ممکن است به وجود آمده باشد به موقع برطرف کند.

لمینت طبیعی

آیا لمینت به دندان طبیعی آسیب می زند؟

خیر، در صورتی که دندانپزشکتان متخصص ترمیم و زیبایی باشد و در این زمینه از تجربه کافی برخوردار باشد دندان های طبیعی تان آسیبی نخواهند دید.

دندانپزشک قبل از شروع روند لمینت گذاری، عکس کلی از فک و دهان را برایتان تجویز می کند و دندان هایتان را به طور کامل آزمایش می کند تا از سالم بودن و مناسب بودن دندان برای نصب لمینت اطمینان حاصل کند.

اگر پزشکتان تشخیص دهد که لمینت برای شما گزینه مناسبی نیست می توانید از دیگر گزینه ها مثل ونیر کامپوزیت ، باندین ، ارتودنسی دندان، سفید کردن و یا فقط تراشیدن دندان ها استفاده کنید.

تفاوت میان لمینت سرامیکی و لمینت کامپوزیتی چیست؟

در پاسخ به این سوال که “فرق کامپوزیت و لمینت چیست؟” باید گفت تفاوت کامپوزیت و لمینت دندان جدای از روش و مواد مصرفی، موارد دیگری را نیز شامل می‌شود که بهتر است با این تفاوت‌ها آشنا شوید تا در زمان انجام درمان‌های زیبایی بتوانید بهترین تصمیم را بگیرید.

لمینت‌های سرامیکی در بعضی موارد نیاز به تراش مختصر دندان دارند (البته گاهی هم نیاز ندارند) اما در طولانی مدت رنگشان ثابت می‌ماند و براق و درخشان‌تر هستند و عمر بالاتری نسبت به درمان کامپوزیت دارند

عمر لمینت‌ها در صورت نگهداری خوب می‌تواند به 15 سال یا بیشتر برسد. در حالی‌که عمرکامپوزیت معمولا حدود 5 سال است. اما لمینت سرامیکی هزینه بالاتری دارد.

لمینت‌های چینی در طولانی مدت نسبت به تغییر رنگ مقاوم‌تر از انواع کامپوزیتی هستند و ظاهر درخشان‌تر و شفاف‌تری دارند. تفاوت میان لمینت چینی و کامپوزیتی مثل تفاوت بین چینی و ملامین است. اگر ظروف قدیمی ملامینی را به خاطر داشته باشید، پس از اینکه مدتی مورد استفاده قرار می‌گرفتند به تدریج رنگ مواد غذایی مثل رب را به خود جذب می‌کردند اما این اتفاق در مورد چینی بسیار کمتر رخ می‌دهد.

روش های درمانی مختلف لمینت

دندان‌پزشک می‌تواند درمان‌های مختلفی را برای بازگرداندن دندان‌های آسیب‌دیده شما ارائه دهد. این درمان‌ها به بازسازی ظاهر، شکل و عملکرد دندان‌های شما کمک می‌کند. لمینت دندان، کامپازیت ونییر، بلیچینگ، روکش‌های تمام سرامیک و لومینیرز ازجمله روش‌های درمانی مدرن در دندانپزشکی می‌باشند.

امروزه دندانپزشکی در شاخه‌های متفاوتی گسترش‌یافته است لذا بسیاری از افراد هستند که به دلیل زیبایی دندان و رفع نقایص دندان به دندانپزشک مراجعه می‌کنند.

دندانپزشکی زیبایی یکی از روش‌های پیشرفته مراقبت از دهان و دندان است که بر بهبود ظاهر دهان و دندان و همین‌طور اصلاح طرح لبخند تمرکز دارد.

اگرچه استفاده از درمان‌های دندانپزشکی زیبایی معمولاً انتخابی هستند و نه ضروری اما بعضی از موارد درمانی مربوط به این شاخه مثل‌ ترمیم هم رنگ، بریج محافظه‌کارانه و یا جرم‌گیری در کنار ایجاد زیبایی مزیت‌های ترمیمی را نیز ارائه می‌دهند.

انواع دیگر روش‌های درمانی زیبایی چون ارتودنسی ، ایمپلنت و پروتز متحرک ، جهت رفع نواقص ساختاری دندان بکار برده می‌شوند.

انواع روش‌های درمانی در دندان‌پزشکی

لمینت دندان برای چه کسانی پیشنهاد می‌شود؟

افرادی که براثر مصرف بیش‌ازحد سیگار یا نوشیدن قهوه دندان‌های آن‌ها بدرنگ شده است می‌توانند از لمینت دندان استفاده کنند تا زیبایی دندان‌های خود را بازیابند.  کسانی که دارای دندان‌های به‌هم‌ریخته‌ای هستند و فواصل، فرورفتگی یا برآمدگی زیادی در دندان‌هایشان مشاهده می­شود می‌توانند‌ برای فرم بخشیدن و یکدست کردن دندان‌های خود از لمینت دندان استفاده کنند.

همچنین خیلی از مراجعه‌کنندگان دندان‌پزشکی به دلیل اصلاح طرح لبخند خود خواستار استفاده از لمینت دندان هستند.

کامپازیت ونییر در دندان‌پزشکی

کامپازیت ونییر نوعی از لمینت دندان است که بدون تراش دندان و در یک جلسه به دندان‌ها فرم داده و نامنظمی‌ها، فواصل بین‌دندانی و رنگ دندان را اصلاح می‌کند.

کامپازیت یک ماده ترمیمی همرنگ دندان است که روی سطح دندان قرار گفته و توسط دندانپزشک فرم داده می‌شود. مزیت استفاده از کامپازیت ونییر در مقابل لمینت سرامیکی دندان این است که در مدت‌زمان کمتر و با هزینه کمتر و همین‌طور عدم تراش دندان می‌توان نواقص دندانی را برطرف کرد البته در برخی از درمان‌ها به دلیل نامنظمی‌های زیاد دندان فقط می‌توان از لمینت سرامیکی استفاده کرد.

میزان پایش پذیری ( براق شدن سطح دندان ) و عبور نور کامپازیت دندان در روش کامپازیت ونییر بیشتر بوده و تنوع رنگ بیشتری دارد بنابراین می‌تواند کاملاً همرنگ دندان‌های شخص انتخاب شود.

در لمینت دندان ساخته‌شده از کامپازیت ونییر احتمال تغییر رنگ و شفافیت کمتر وجود داشته و در صورت عدم رعایت بهداشت دهان و دندان توسط بیمار ممکن است به علت تجمع پلاک دندانی، لثه ملتهب شود بنابراین مراقبت‌های دندانی در طول عمر کامپازیت ونییر بسیار مؤثر می‌باشند.

از دلایل شایعی که موجب رنگ گرفتگی کامپازیت ونییر می‌شوند می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • عدم رعایت بهداشت دهان و دندان مثل عدم استفاده از نخ دندان و یا مسواک
 • استعمال دخانیات و افراط در مصرف چای و قهوه
 • استفاده از تکنیک نامناسب و یا مواد نامناسب توسط دندان‌پزشک
 • عدم تبحر دندان‌پزشک در تکنیک‌های ایزولاسیون دندان در هنگام لایه­ گذاری
 • عدم تبحر دندان‌پزشک در پالیش کامپازیت ونییر

مزیت استفاده از کامپازیت ونییر در مقابل لمینت سرامیکی دندان این است که در مدت‌زمان کمتر و با هزینه کمتر و همین‌طور عدم تراش دندان می‌توان نواقص دندانی را برطرف کرد.

منظور از بلیچینگ دندان چیست؟

یکی از درمان‌های دندان‌پزشکی زیبایی که جهت سفید کردن دندان استفاده می‌شود، بلیچینگ است. در بلیچینگ از یک ماده سفیدکننده استفاده می‌شود که موجب تخریب مینای دندان نشده و بر آن اثر سوء نمی‌گذارد.

ماده اصلی که برای سفید کردن دندان استفاده می‌شود پراکسید هیدروژن است که موجب اکسید شدن رنگ‌دانه‌هایی که بین مینای دندان رسوب‌کرده‌اند می‌شود و آن را از بین می‌برد. به‌مرور این ماده به قسمت‌های زیرین مینای دندانی و در عاج نفوذ کرده و رنگ آن را روشن‌تر می‌کند و ازاین‌رو موجب سفید شدن دندان می‌شود. دو روش برای بلیچینگ دندان وجود دارد که ازنظر مراحل و هزینه متفاوت است.

 1. بلیچینگ در خانه: در این روش دندان‌پزشک از فک بالا و پایین در یک جلسه قالب‌گیری می‌کند و در جلسه بعد یک جفت قالب شفاف به همراه ماده لازم برای بلیچینگ به بیمار تحویل داده می‌شود. دندان‌پزشک موظف است فضایی بین دندان و قالب تعبیه کند که این فضا به‌اندازه میزان موادی است که لازم است روی دندان بیمار بماند تا دندان سفید شود.
 2. بلیچینگ در مطب: در این روش با استفاده از مواد مخصوص از لثه محافظت می‌شود سپس غلظت بالایی از مواد سفیدکننده روی دندان قرار داده می‌شود. ماده مؤثر سفیدکننده در بعضی از این مواد به‌صورت شیمیایی یعنی با نور و یا گرما فعال می‌شود. مطمئناً اگر بیمار بخواهد در مدت‌زمان کمتر به نتیجه دلخواه برسد بلیچینگ در مطب به وی پیشنهاد می‌شود اما نتایج ماندگارتر در بلیچینگ در خانه حاصل می‌شود اگرچه متخصصین دندان‌پزشکی زیبایی بر این باورند که بهترین نتیجه درگرو استفاده از هر دو این روش‌ها است.

روکش‌های تمام سرامیک

روکش­های دندانی پوسته‌های نازک و نیمه شفاف از جنس کامپازیت و یا سرامیک (پرسلین) هستند که برای از بین بردن عیوب دندان به‌صورت دائمی و با استفاده از چسب مخصوص بروی دندان نصب می­شوند. عموماً از روکش‌ها برای پوشاندن رنگ نامطلوب دندان و درخشان نشان دادن آن استفاده می‌شود و گاهی اوقات نیز برای اصلاح طرح لبخند بکار می­روند.

در نواقص خفیف دندانی روکش‌ها می‌توانند جایگزین ارتودنسی شوند. روکش‌های تمام سرامیک انطباق‌پذیری بیشتری با ساختار طبیعی بدن دارند. بنابراین میزان سایندگی این نوع روکش‌ها در برابر دندان‌های طبیعی زیاد نمی‌باشد و ازاین‌رو موجب فرسایش بیش‌ازحد دندان‌ها نسبت به حالت عادی نمی‌شوند. درصورتی‌که روکش‌های دیگر موجب از بین رفتن ساختارهای ترمیمی و فرسایش دندان‌ها می‌شوند.

همچنین برخی از حساسیت‌ها و آلرژی‌هایی که در صورت استفاده از روکش برای بیمار اتفاق می‌افتد در  روکش‌های تمام سرامیک مشاهده نمی‌شود.

روکش‌های تمام سرامیک دودسته هستند:

 1. روکش‌های تمام سرامیک پرسلین: اولین روکش‌های تمام سرامیک دارای پوشش پرسلین بودند که زیبایی ظاهری فوق‌العاده‌ای داشته اما استحکام کمتری دارند. معمولاً از این نوع روکش‌های تمام سرامیک برای دندان‌های جلو استفاده می‌شود که علاوه بر حفظ زیبایی در طراحی لبخند نیز مؤثر است.
 2. روکش‌های تمام سرامیک مدرن: امروزه برخی از شرکت‌های تولیدکننده روکش‌های تمام سرامیک از روش‌ها و مواد اولیه جدیدی استفاده می‌کنند که اصطلاحاً به آن‌ها سرامیک مدرن گفته می‌شود. از این نوع سرامیک‌ها می‌توان برای مخفی نمودن خال سیاه روی دندان بهره برد.

لومینیرز نوعی روکش دندان است

لومینیرز چیست؟

لومینیرز یکی از محبوب‌ترین روکش‌های دندان است که به حداقل زمان برای آماده‌سازی نیاز دارد. برای بیمارانی که فواصل بین‌دندانی ناچیزی داشته و یا انحرافات و نواقص دندان آن‌ها ناچیز است می‌توان از لومینیرز استفاده کرد. برای استفاده از روکش‌هایی که قبلاً در مورد آن‌ها صحبت شد دندانپزشک ناچار بود تا مقداری از ساختار دندان را بتراشد که این امر ممکن بود مشکلاتی را برای بیمار به وجود آورد.

لومینیرز به این دلیل که دارای ضخامتی حدود 0.2 میلی‌متر می‌باشد نیاز به تراشیدن دندان را از بین می‌برد و درعین‌حال بسیار شفاف است. لومینیرز بسیار شبیه به دندان طبیعی بوده و هیچ‌گونه حساسیت و یا ناراحتی دندانی برای بیمار ایجاد نمی‌کند.

نصب لومینیرز در دو جلسه انجام می‌شود که در جلسه اول یک قالب سفارشی از دندان‌های بیمار گرفته می‌شود و سایه‌ای مناسب دندان وی انتخاب خواهد شد. در جلسه دوم تناسب روکش و سایه آن بررسی‌شده و سپس به‌سادگی بروی دندان نصب می‌شود.

دندان‌پزشکان و متخصصان مراقبت از دهان و دندان به دنبال آموزش بیماران برای حفظ دندان‌های طبیعی خود هستند، بااین‌حال بیمارانی وجود دارند که به دلیل عدم رعایت بهداشت دهان و دندان، دندان‌های آن‌ها به‌شدت آسیب‌دیده و یا پوسیده‌شده است.

لمینت دندان، کامپازیت ونییر، بلیچینگ، روکش‌های تمام سرامیک و لومینیرز، پوسته‌های مصنوعی و سفارشی از مواد دندانی هستند که برای پوشش سطوح دندان و بهبود ظاهر و زیبایی آن بکار می‌روند.

ترمیم هم‌رنگ دندان

دلایل زیادی وجود دارد که پر کردن و بازسازی دندان را شامل می‌شود اما عمده دلایل پرکردن دندان به پوسیدگی و یا شکستگی دندان برمی‌گردد.

ترمیم هم رنگ دندان نه‌تنها ازنظر زیبای شناختی جایگزین پرکننده‌های نقره‌ای‌رنگ فلزی ( آمالگام ) شده است بلکه استفاده از مواد همرنگ برای پرکردن دندان یک روش محافظه‌کارانه است که از ساختار دندان بیشتر محافظت می‌کند. ترمیم هم رنگ دندان معمولاً ترکیبی از کامپوزیت رزینی و پرسلینی و یا سرامیکی می‌باشد.

فرایند ترمیم به این صورت است که بعدازاینکه پزشک، دندان را بی‌حس کرد بخش پوسیده‌شده را از آن جدا کرده و آن را برای ترمیم آماده می‌کند. سپس ماده پرکننده مستقیماً درون دندان قرار داده می‌شود و سپس متناسب با ساختار دندان تراش داده می‌شود.

برای رسیدن به یک پیوند ساختاری خوب با آمالگام های سنتی اغلب لازم بود که بخشی از ساختار دندان تخریب شود تا بتوان مواد را درون محل قرارگیری آن شکل داد.

این بدان معناست که ممکن است بخشی از ساختار سالم دندان نیز تخریب شود که در این صورت ممکن است دندان مستعد ابتلا به ترک‌خوردگی شود. اما استفاده از رزین‌های کامپوزیتی برای ترمیم همرنگ دندان به یک اتحاد قوی نیاز ندارد و می‌تواند پیوند فیزیکی و مکانیکی صاف و مستقیم برای دندان آماده کند.

این درمان محافظه‌کارانه درنهایت منجر به ترمیم بهتر و طولانی‌تر خواهد شد. به‌طورکلی رزین‌های کامپوزیتی برای ترمیم‌های کوچک و متوسط مناسب هستند. ترمیم همرنگ دندان در برابر شکستگی مقاوم بوده و می‌تواند فشار ناشی از جویدن را تحمل کند.

ارتودنسی و نکات مربوط به آن

قرار گرفتن دندان‌ها در فواصل و یا زوایای نامناسب نسبت به هم می‌تواند ناشی از تفاوت سایز فک و دندان باشد که با کمک ارتودنسی می‌توان این مشکل را حل کرده و دندان‌ها را در جای مناسب خود قرارداد.

بنابراین ارتودنسی سبب تصحیح روابط نامناسب فک و دندان شده و موجب ردیف شدن دندان‌های نامنظم می‌شود که این امر مشکلات فرد را در غذا خوردن کاهش داده و علاوه بر این بر زیبایی ظاهری دندان‌ها نیز می‌افزاید. دوره درمانی ارتودنسی حدوداً تا 2 سال طول می‌کشد و بعدازآن نیز بیمار تا مدتی باید از پلاک‌های نگه‌دارنده دندان استفاده کند.

ارتودنسی به دو صورت ثابت و متحرک انجام می‌شود. در ارتودنسی ثابت قطعات کوچکی به نام براکت بروی سطح دندان چسبانده می‌شوند و سپس سیم‌ها و کش های مخصوصی این قطعات را به هم وصل می‌کند تا درنهایت دندان‌ها به جایگاه مناسب خود حرکت داده شوند.

این روش علاوه بر حرکت دندان موجب حرکت ریشه دندان نیز می‌شود بنابراین ارتودنتیست کنترل بیشتری بروی دندان‌ها دارد. اما در ارتودنسی متحرک از فک بالا و پایین قالب‌گیری می‌شود و پلاک‌هایی برای آن‌ها ساخته می‌شود.

متحرک بودن قالب‌ها از مهم‌ترین مزیت این روش می‌باشد زیرا بیمار می‌تواند هنگام غذا خوردن و یا مسواک زدن قالب‌ها را از دندان جدا کند. این روش برای بیماران زیر 14 سال مناسب است زیرا می‌تواند ناهنجاری‌های استخوانی فک را نیز برطرف کند اما ارتودنسی متحرک به این دلیل که در حرکات دندانی محدودیت دارد برای بیماران سنین بالا تجویز نمی‌شود.

مهم‌ترین نکته در درمان ارتودنسی رعایت بهداشت دهان و دندان است زیرا اگر بیمار در رعایت بهداشت دهانی سهل‌انگاری کند براکت ها و سیم‌های ارتودنسی به‌سرعت دچار پوسیدگی می‌شوند. مشکل دیگری که در درمان ارتودنسی وجود دارد امکان برگشت نامنظمی‌های دندان است.

البته این مشکل زمانی رخ می‌دهد که بیمار دستورات متخصص را برای استفاده منظم از پلاک‌های نگه‌دارنده رعایت نکند و یا ارتودنسی توسط دندان‌پزشک غیرمتخصص انجام شود.

منظور از بریج محافظه‌کارانه چیست؟

زمانی که آسیب دندانی بیمار بسیار زیاد بوده و دندان‌پزشک مجبور به کشیدن دندان می‌شود روش معمول برای جایگزینی دندان کشیده شده استفاده از بریج یا پل دندان می‌باشد.

زمان استفاده از بریج دندان ابتدا دندان‌های مجاور تراش داده‌شده و روکش‌هایی روی آن‌ها قرار می‌گیرد و درنهایت دندان جایگزین به این روکش‌ها اتصال داده می‌شوند.

اما در روش بریج محافظه‌کارانه دیگر نیازی به روکش دندان‌های پایه نمی‌باشد بلکه برای اتصال دندان اضافه‌شده به پایه‌های مجاور می‌توان از بالچه‌های فلزی، سرامیکی و یا کامپوزیتی استفاده کرد.

بنابراین دیگر نیازی به تراشیدن کل تاج دندان‌های پایه نیست و کمترین صدمه به دندان‌های مجاور وارد می‌شود. بریج محافظه‌کارانه اغلب برای جایگزین کردن یک یا دو دندان مناسب هستند و برای جایگزین شدن بیشتر از استحکام کافی برخوردار نیستند.

بریج محافظه کارانه اغلب برای جایگزین کردن یک یا دو دندان مناسب هستند و برای جایگزین شدن بیشتر از استحکام کافی برخوردار نمی‌باشند.

پروتز متحرک

پروتز متحرک

پروتز دندان به معنی جایگزینی دندان طبیعی با نمونه مصنوعی آن است، درواقع زمانی که دندان طبیعی بیمار به دلیل پوسیدگی یا مشکلات دیگر نمی‌تواند به‌درستی کار کند آن را با روکش‌های ساده و یا یک دندان مصنوعی تعویض می‌کنند.

پروتز متحرک و ثابت دو نمونه از پروتزهای دندانی هستند. پروتز ثابت به دو صورت روکش دندانی و بریج بکار برده می‌شوند. برخلاف پروتز ثابت که درون دندان قرارگرفته و به‌وسیله بیمار قابل برداشته شدن نیست، پروتز متحرک را می‌توان به‌راحتی در دهان گذاشت و آن را برداشت. پروتز متحرک در دو نوع متکی بر بافت ( دنچر یا دست‌دندان ) و متکی بر ایمپلنت ( اوردنچر ) تولید می‌شوند.

پروتز متحرک معمولی یا دنچر به شکل پلاک بوده و درون دهان قرار می‌گیرد. لق بودن این نوع از پروتزها سبب می‌شود که بیمار اذیت شده و نتواند راحت غذا بخورد و یا به‌درستی صحبت کند.

پروتز متحرک متکی بر ایمپلنت یا اوردنچر، دندان‌های مصنوعی هستند که به کمک ایمپلنت به فک می‌چسبند که به حالت دکمه‌فشاری هستند. این نوع از پروتز متحرک به دو الی چهار ایمپلنت در فک پایین و چهار ایمپلنت در فک بالا نیاز دارد.

جرم‌گیری

چه زمانی دندان نیاز به جرم‌گیری دارد؟

به پلاک های نقش بسته بروی دندان و لثه که موجب بوی بد دهان و تغییر رنگ دندان‌ها می‌شود جرم دندان گویند که می‌تواند منجر به پوسیدگی دندان و بیماری‌های لثه شود.

به‌طور کل جرمگیری روشی برای تمیز کردن دندان است که پلاک‌های چسبیده به لثه و دندان را از بین می‌برد. این نوع تمیز کردن با مسواک زدن‌های روزانه تفاوت دارد و به‌صورت عمیق‌تری می‌تواند رسوب دندان را از بین ببرد.

بزاق دهان حاوی باکتری‌هایی است که یک‌ لایه نازک رسوبی شکل در دهان ایجاد می‌کند و سطوح دندان را می‌پوشاند. وقتی‌که چیزی می‌خورید اسیدها و قندهای موجود در غذا نیز به سطح دندان چسبیده و یک ساختاری به نام پلاک روی دندان ایجاد می‌کنند. باکتری‌هایی که روی این پلاک‌ها زندگی می‌کنند می‌توانند سبب بیماری لثه و پوسیدگی‌های دندانی شوند.

جرم گیری به تمیز کردن دندان و حذف پلاک‌های سطح آن کمک کرده و مانع از بروز مشکلات جدی‌تر خواهد شد. زمان جرمگیری دندان به میزان رعایت بهداشت دهان و دندان بستگی دارد زیرا مسواک زدن دقیق و کامل از بروز پلاک‌های دندانی جلوگیری می‌کند. بیماران می‌توانند هر 6 ماه یک‌بار دندان خود را جرم گیری کنند.

امروزه روش‌های درمانی زیادی برای زیبایی و رفع مشکلات دندان وجود دارد که نگرانی‌های بیماران را در خصوص مشکلات دهان و دندان برطرف کرده است. جرم گیری روشی برای از بین بردن بو و رنگ بد دندان است.

بیمارانی که به دلایلی ناچار به کشیدن دندان طبیعی خود شده‌اند می‌توانند به کمک پروتز متحرک و ثابت و یا بریج محافظه‌کارانه زیبایی ظاهری لبخند خود را بازیابند. ترمیم هم رنگ و ارتودنسی از دیگر روش‌های درمانی برای رفع مشکلات دهان و دندان است.

لمینت دندان یکی از روش های درمانی و زیبایی جدید است که برای رفع مشکلات ظاهری دندان و برگرداندن زیبایی لبخند بدون انجام عملیات ارتودنسی استفاده می شود.

لمینت دندان (لمینت دندان به انگلیسی laminated) برای افرادی که زمان برای انجام درمان های طولانی مدت اعم از ارتودنسی را ندارند، گزینه مناسبی است که البته هزینه آن نیز برای افراد مد نظر است.

لمینت تاثیر بسیار زیادی در طرح لبخند افراد دارد که نتیجه بسیار شگفت انگیزی روی ظاهر خواهد داشت. در واقع لبخندهای هالیوودی با روش لمینت دندان صورت می پذیرد که در این مقاله به انواع نکات آن خواهیم پرداخت.

لمینت دندان چیست ؟

روکش‌های پرسلن یا لمینت دندان پوسته‌های سفارشی و بسیار نازکی هستند که با مواد همرنگ دندان ساخته‌شده و برای پوشش سطح دندان جهت بهبود ظاهر و زیبایی دندان به‌کار می‌روند.

روکش‌های دندانی می‌توانند از پرسلن و یا کامپوزیت رزین ساخته شوند. روکش‌های ساخته‌شده از پرسلن در برابر لکه مقاوم‌تر از ونیرهای رزینی هستند و همانند دندان‌های طبیعی به نظر می‌رسند.

لمینت دندان از سایر روش‌های روکش دندان متفاوت است. اگرچه روکش‌ها از پرسلن نازک و متخلخل تشکیل‌شده‌اند و هدف آن‌ها پنهان کردن نواقص دندان و صاف کردن آن‌ها است اما تفاوت‌های قابل‌توجهی نیز با یکدیگر دارند.

لمینت دندان به شکل ورقه‌هایی بر روی دندان قرار می‌گیرد و هدف آن گسترش اندازه دندان است. لمینت دندان به اصلاح نواقص کوچک در دندان و یا تغییر رنگ دندان کمک می‌کند.

لمینت در مقایسه با ونیرهای دندانی بسیار نازک‌تر است. سبک‌وزن بودن لمینت دندان و عدم انسداد بخش‌های آن، این روش را به محبوب‌ترین روش‌ها برای اصلاح طرح لبخند تبدیل کرده است.

اگر در حال بررسی لمینت دندان و یا ونیرها هستید به شما پیشنهاد می شود این مقاله را مطالعه کنید.

لمینیت دندان به صورت کلی به دو دسته تقسیم می شود:

 • لمینیت های سرامیک
 • ونیر لمینیت کامپوزیت

1. لمینت کامپوزیتی

لمینت کامپوزیتی

لمینت کامپوزیتی دندان توسط دندان‌پزشک و در داخل مطب ساخته می‌شود. این نوع از لمینت به روش‌های قدیمی روکش کردن دندان مثل ونیر های پرسلن و سرامیکی شباهت دارد.

اما در روش‌های مرسوم یعنی روکش‌های پرسلن و یا سرامیک، قبل از اینکه قالب روی دندان قرار گیرد ابتدا سطح دندان براق‌شده و نیم میلی‌متر از سطح دندان تراش داده می‌شود، سپس این قالب‌ها به آزمایشگاه فرستاده می‌شود تا متناسب با دندان بیمار ساخته شوند و بعدازآن هر یک از این ونیرها با دقت برروی دندان بیمار قرار داده می‌شود درصورتی‌که در لمینت دندان با کامپوزیت نیازی به قالب‌گیری نیست و دندان کمتر تراش داده شد(یا اصلاً تراش داده نمی‌شود) سپس کامپوزیت روی مینای دندان قرار می‌گیرد.

در این روش از لمینت دندان میزان براق شدن سطح دندان بیشتر بوده و تنوع رنگی آن نیز بیشتر است بنابراین می‌توان روکشی کاملاً همرنگ سایر دندان‌های بیمار ایجاد کرد.

بعدازاین مرحله یک پوشش چسبنده روی دندان اعمال می‌شود، سپس لایه‌های همرنگ دندان جهت بازسازی سطح، روی دندان قرار می‌گیرد.

یک نور قوی در طول لایه‌بندی برای درمان و سخت شدن خمیرها استفاده می‌شود تا بعد از شکل‌دهی و جلا دادن، این روکش‌ها کاملاً به دندان طبیعی شباهت داشته باشند.

2. لمینت سرامیکی

لمینت سرامیکی دندان یک لایه ی نازک از جنس سرامیک به قطر 0.5 میلی‌متر است که توسط دندان‌ساز و در لابراتوارهای دندان‌پزشکی ساخته می‌شود، به این دلیل است که این نوع لمینت دندان با نام لمینت غیرمستقیم شناخته می‌شود.

برای قرار دادن این نوع لمینت روی دندان ، کمی از سطح دندان تراش داده‌شده و قالب با چسب مخصوصی روی قسمت جلویی دندان قرار داده می‌شود.

لمینت های سرامیکی گران‌تر از لمینت های کامپوزیتی هستند اما مقاومت و ثبات رنگ و همین‌طور زیبایی آن‌ها بیشتر از کامپوزیت است.

این نوع لمینت دندان برای رفع مشکلاتی نظیر از بین بردن لکه‌ها و سفید کردن دندان، نامنظم بودن و انحرافات دندان، انحرافات تاج و بستن فواصل بین دندان (بدون انجام عملیات ارتودنسی) استفاده می‌شود.

استحکام مواد این روش بسیار بیشتر بوده و پریدگی لبه ی دندان‌ها با این روش به‌خوبی درمان می‌شود. در این روش بعدازاینکه مقدار معینی از مینای دندان تراش داده شد و بعد از قالب‌گیری دندان یک‌ترمیم موقت بروی دندان قرار می‌گیرد و قالب تهیه‌شده به لابراتوار دندان‌پزشکی فرستاده می‌شود.

لابراتوار این قالب را فرم داده و به دندان‌پزشک تحویل می‌دهد. درنهایت پزشک معالج لمینت آماده‌شده را با کمک چسب‌های رزینی بروی دندان می‌چسباند.

در لمینت دندان با کامپوزیت نیازی به قالب‌گیری نیست و دندان کمتر تراش داده شده و یا اصلاً تراش داده نمی‌شود، سپس کامپوزیت روی مینای دندان قرار می‌گیرد

طراحی لبخند دیجیتال (DSD) چیست ؟

ونیر دندان نیز در واقع همان لمینت دندان است که از جنس سرامیک یا چینی است. لمینت موادی است هم رنگ دندان ها که به صورت لایه های نازک سرامیکی روی دندان ها قرار داده می شوند. رنگ لمینت باید مطابق با دندان های فرد باشد و این یکی از نکات بسیار مهم است که پزشک باید به آن اهتمام ورزد.

ونییر ها از دو جنس مختلف ساخته می شوند. کامپوزیت یک مورد است که پزشک داخل مطب می تواند آن را بسازد و مورد بعدی سرامیک است که باید در لابراتوار ساخته شوند. به طور کلی ضخامت لمینت دندان حدود 0.5 میلی متر است که با توجه به شرایط اندکی متغیر می شود.

عکس لمینت دندان

عکس لمینت دندان

تفاوت لمینت دندان و روکش دندان

تفاوت اصلی لمینت و روکش دندان در میزان سطحی است که پوشش می دهند. سطح لمینت نازک است و میزان سطح کمتری را نسبت به روکش دندان دربر می گیرد، اما روکش کل دندان را دربر می گیرد. تراشی که باید دندان بخورد، در موارد روکش بیشتر می باشد. همچنین ضخامت روکش نیز بیشتر از لیمنت دندان است.

تفاوت اصلی لمینت سرامیکی و کامپوزیتی

مقاومت لمینت سرامیکی نسبت به لمینت کامپوزیتی بیشتر می باشد. ثبات رنگ لمینت سرامیکی بالاست و اصولا ظاهر زیباتری دارد. لمینت کامپوزیتی ثبات رنگ پایین تری دارد و برتری اصلی آن نسبت به لمینت سرامیکی، قیمت و تراش کمتر دندان می باشد .

لمینت دندان در ابتدا با هدف اصلاح ظاهر دندان های نا مرتب در بزرگسالان که شرایط ارتودنسی را نداشتند، به وجود امد. این عمل با بی حسی جزئی و با هدف بهبود ظاهر دندان ها در کوتاه ترین زمان انجام می شود.

روش های نصب لیمنت سرامیکی متفاوت است. در یکی از این روش ها بی حسی تزریق نمی شود و دندان های دریل نمی شوند که با کمک محصولات بسیار نازک مانند لومینرز انجام می پذیرد. لمینت سرامیکی ضخامت بسیار کمی دارد، پس در این روش می توان بدون تراش دادن دندان روی آن ها نصبشان کرد و چون ازدریل استفاده نمی گردد، احتیاجی به بی حسی نمی باشد.

در هنگام نصب لمینت روی دندان به دقت به رنگ آن ها و تطابق آن با دندان های طبیعی خود دقت کنید، همچنان در همان مرحله نیز رنگ آن ها را با کمک درجه رنگ سیمان مورد استفاده تغییر داد. هنگامی که لمینت با استفاده از چسب روی دندان نصب شد، دیگر امکان تغییر رنگ لمینت وجود ندارد.

قبل از نصب لمینت می بایست دندان با استفاده از مواد شیمیایی مخصوص پاک شود تا زمینه چسبندگی لمینت به دندان به صورت بهتری فراهم گردد. در اخر که نصب لمینت انجام شد برای تحکیم بیشتر آن اشعه نوری سیمان به آن تابیده می گردد.

موارد کاربرد لمینت دندان

 1. پوشاندن تغییر رنگ دندان : به طور معمول فیلر یا کامپوزیت های دندانی سفید رنگ به مرور زمان بدرنگ می گردند. در مقابل، زیبایی سطح سرامیکی ایجاد شده توسط یک ونیر چینی عموماً عمر طولانی تری دارد.
 2. رفع عیوب و نقایص جزئی دندان مانند پریدگی لبه دندان ها : اغلب، دندان هایی که اندکی دچار ساییدگی، لب پریدگی یا عیوب سطحی (مانند فرورفتگی یا گودی) می شوند یا به میزان نسبتاً جزئی رشد غیرطبیعی داشته اند (رشد دندان های پیشین کناری به شکل خرده دندان های مخروطی شکل ) با استفاده ازلمینت سرامیکی می توانند رفع عیب و درمان شوند.

مزایای لمینیت دندان

 • ثابت ماندن رنگ لمینیت دندان ( عدم رنگ پذیری یا حداقل رنگ پذیری)
 • داشتن سطح شفاف و درخشنده
 • همرنگ بودن با دیگر دندان ها
 • در بعضی مواقع زمانی که مینای دندان دچار پوسیدگی شدید شده باشد لمینیت دندان کاربرد درمانی دارد
 • برای افراد سیگاری که حاضر به ترک سیگار نیستند، به دلیل عدم رنگ پذیری درمان مناسب تری نسبت به ونیر کامپوزیت هستند.

عوارض لمینت دندان

در صورتی که جهت لمینت دندان به پزشک مجرب مراجعه نشود ممکن است عوارض زیر را داشته باشد:

 • بعد از چسباندن لمینت بر روی دندان رنگ و شکل آن قابل تغییر نیست
 • در صورت شکستن باید تعویض شود
 • اگر کمی تراش زیادتر از حد باشد لمینت ممکن است زودتر بیفتد
 • کاربردی در دندان ها با پوسیدگی وسیع و یا پر کردگی های قدیمی ندارد

این موارد از معایب لمینت دندان می باشد.

فیلم لمینت دندان

در این ویدیو مراحل پاکسازی دندان قبل از لمینت ، قالب گیری و مرحله ی اجرای لمینت روی دندان توسط پزشک متخصص نمایش داده شده است.

 

مراحل انجام لمینت دندان

 

لمینیت سرامیکی

 

مراحل انجام لمینت کامپوزیتی

 

قیمت لمینت دندان

لمینت دندان بخاطر اینکه از مواد خارجی تهیه و استفاده میشود و از طرف دیگر شرایط اقتصادی کشور ، ارائه قیمت بصورت لیست وار و مرحله به مرحله کار غیر ممکنی میباشد.

شما عزیزان با گرفتن وقت از دندانپزشکی یزدی زاده میتوانند از مشاوره و قیمت های بروز بهرمند شوند.

1 نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

WeCreativez WhatsApp Support
معمولا در کمتر از 20 دقیقه پاسخگو خواهیم بود.
به کلینیک دکتر یزدی زاده خوش آمدید