ایمپلنت دندان نوعی پایه تیتانیومی است که با سلول‌های بدن سازگار بوده و در داخل استخوان فک کار گذاشته می‌شود.

ایمپلنت

ایمپلنت دیجیتال ، پوسیدگی و افتادن دندان یکی از مشکلات دهان و دندان است که نگرانی زیادی برای بیماران به وجود می‌آورد.  استفاده از دندان مصنوعی برای رفع مشکل بی‌دندانی یکی از روش‌هایی بود که تا چندی پیش مورداستفاده قرار می‌گرفت.

اما امروزه با تکنولوژی ایمپلنتولوژی، امکان ایمپلنت کردن دندان فراهم‌شده که عارضه‌ای به همراه نداشته و دندان ایمپلنت شده می‌تواند همانند دندان اصلی کار کند. اما ایمپلنت چیست که می‌تواند جایگزین روش‌هایی چون پل زدن و یا پروتز دندانی شود.

ایمپلنت دندانی متشکل از یک پیچ تیتانیوم است که به استخوان فک جوش داده می‌شود. پروسه اتصال ایمپلنت به استخوان ادغام ایمپلنت (osseointegration) نامیده می‌شود که شامل اتصال ایمپلنت به یک جزء به نام پایه(abutment) است که از تاج پشتیبانی می‌کند. ایمپلنت بدون ضایعه دندانی به استخوان فک متصل شده و یک روش عالی برای جایگزینی دندان‌ها می‌باشد.

طبق تحقیقات صورت گرفته طول عمر پروتزهای دندانی 5 تا 10 سال و میزان شکست آن‌ها 30 درصد است و پروتزهای کامل نیز ممکن است موجب اختلال در غذا خوردن شوند. اما میزان موفقیت ایمپلنت‌های دندانی 97 درصد است.

ایمپلنت‌های دندانی مشکلات مربوط به دیگر روش‌های جایگزینی دندان را از بین می‌برند و به فرد اجازه می‌دهد تا هر غذایی را با لذت بخورد. در ادامه در خصوص مراحل درمانی ایمپلنت و روش‌های نگهداری آن توضیح داده خواهد شد.

ایمپلنت دیجیتال

 

مراحل درمانی ایمپلنت

برای قرار دادن ایمپلنت درون فک باید جراحی صورت گیرد. بنابراین همانند بقیه جراحی‌ها ابتدا باید سلامت فرد موردبررسی قرار گیرد.

در اولین مرحله از مراحل درمانی ایمپلنت سلامت لثه بیمار و استحکام استخوان‌های فک او موردبررسی قرار می‌گیرد تا مشخص شود که قادر به نگهداری ایمپلنت است یا خیر.

مصرف دخانیات، مصرف داروهایی که حاوی مشتقات بیس فسفونات هستند درمان ایمپلنت را با مشکل مواجه خواهد کرد ازاینرو برای بیمارانی با شرایط فوق ممکن است پزشک این روش را برای درمان انتخاب نکند. بعد از معاینه لثه هرگونه عفونت و پوسیدگی دندان‌های مجاور محل قرارگیری ایمپلنت باید درمان شده و از سلامت کامل بافت‌های دهانی اطمینان حاصل شود.

به این منظور باید یک اسکن رادیوگرافی از فک و دهان توسط متخصص فک و صورت گرفته شود. اما مهم‌ترین و آخرین مرحله قبل از جراحی ایمپلنت بررسی شرایط سلامت بیمار است.

اشخاصی با فشارخون بالا، سابقه سکته قلبی، سابقه پیوند عضو  و به‌طور کل بیمارانی با شرایط خاص باید اطلاعات کاملی از سوابق بیماری خود در اختیار دندان‌پزشک قرار دهند زیرا که در برخی موارد لازم است دندان‌ پزشک با پزشک بیمار مشورت کند.

مدت‌زمان انجام مراحل درمانی ایمپلنت به تعداد ایمپلنت‌ها و پیچیدگی شرایط عمل بستگی دارد. مراحل درمانی ایمپلنت به دو صورت تک‌مرحله‌ای و دومرحله‌ای انجام می‌شود.

در روش تک‌مرحله‌ای میله ایمپلنت و اتصالاتی که بین پروتز و ایمپلنت متصل می‌شود هم‌زمان در دهان قرار داده می‌شوند و بعد از اتمام جراحی ضمایم ایمپلنت در دهان قابل‌مشاهده است. در روش دومرحله‌ای ابتدا میله ایمپلنت در زیر لثه جایگذاری می‌شود بعد از گذشت 2 تا 3 ماه که بهبودی کامل لثه و استخوان فک حاصل شد، اتصالات ایمپلنت به آن متصل می‌شود.

در هر دو روش پروتز نهایی بعد از گذشت 2 تا 4 ماه از جراحی اولیه آماده تحویل می‌باشد. در طول این زمان امکان ساخت انواع پروتز موقت ثابت و یا متحرک وجود دارد تا بیمار برای تکلم و جویدن غذا مشکلی نداشته باشد.

نگهداری ایمپلنت و افزایش طول عمر آن

همان‌طوری که دندان‌های ما به مراقبت و مسواک هرروزه نیاز دارند دندان ایمپلنت شده نیز به نگهداری و مراقبت نیاز خواهد داشت. ایمپلنت نوعی پروتز ثابت دندان است که در صورت مراقبت صحیح می‌تواند سال‌ها در دهان باقی بماند. نکات مفیدی که برای نگهداری ایمپلنت و افزایش طول عمر آن باید رعایت شود عبارت‌اند از:

 1. بهتر است یک روز بعد از کاشت ایمپلنت از مسواک زدن در اطراف ناحیه عمل خودداری شود.
 2. تا 8 ساعت بعد از عمل جراحی، دهان نباید شسته شود.
 3. بهتر است برای شستن دهان بعد از جراحی از دهان‌شویه استفاده شود. بهترین محلول برای شستشوی دهان کلرهگزیدین است که لازم است روزی سه مرتبه دهان را با آن شستشو داد.
 4. اگر گرسنه هستید بهتر است بعد از جراحی و از بین رفتن بی‌حسی اقدام به خوردن چیزی کنید تا فشار واردشده به ایمپلنت را حس کرده و بتوانید آن را کنترل کنید.
 5. برای نگهداری ایمپلنت و افزایش طول عمر آن توصیه می‌شود از برس­های بین‌دندانی، نخ دندان، مسواک و ترجیحاً خمیردندان‌های مخصوص ایمپلنت استفاده شود زیرا پلاکت‌های میکروبی باعث عفونت لثه می‌شوند، بنابراین برای نگهداری ایمپلنت و افزایش طول عمر آن نیاز به دقت زیادی می‌باشد.
 6. کشیدن سیگار، خوردن قهوه و نوشیدن چای برای افرادی که به‌تازگی عمل ایمپلنت انجام داده‌اند جایز نمی‌باشد.
 7. اگر به دنبال نگهداری ایمپلنت و افزایش طول عمر آن هستید باید از مصرف دخانیات، مواد مخدر و مشروبات الکلی صرفه نظر کنید زیرا مصرف این مواد موفقیت کاشت ایمپلنت را با مشکل مواجه کرده و طول عمر آن را کاهش می‌دهد.
برای نگهداری ایمپلنت و افزایش طول عمر آن توصیه می‌شود از برس­های بین‌دندانی، نخ دندان، مسواک و ترجیحاً خمیردندان‌های مخصوص ایمپلنت استفاده شود.

 

مزایای کاشت ایمپلنت

ایمپلنت به ریشه دندان طبیعی بسیار شباهت داشته و از موادی تشکیل‌شده که با سلول‌های بدن سازگار است.

از طرفی به دلیل کارایی و راحتی نصب، یکی از پرطرفدارترین روش‌های درمانی برای جایگذاری دندان به‌حساب می‌آید. ایمپلنت از بیماری‌های لثه جلوگیری کرده و موجب بهبود سلامت دهان و دندان می‌شود.

برخی از مزایای کاشت ایمپلنت در زیر لیست شده است:

 1. ایمپلنت استحکام و قدرتی برابر دندان طبیعی دارد بنابراین توانایی جویدن و زیبایی بیمار کاهش نمی‌یابد.
 2. در کاشت ایمپلنت برخلاف سایر روش‌های پروتزی، نیازی به تراشیدن دندان‌های مجاور و یا تکیه کردن تاج مصنوعی نیست بنابراین سلامت دندان‌های مجاور به خطر نمی‌افتد.
 3. روکش ایمپلنت به دندان طبیعی بسیار شباهت داشته و به‌این‌علت نمی‌توان آن را با دندان طبیعی تشخیص داد.
 4. از دیگر مزایای کاشت ایمپلنت تحلیل نرفتن استخوان فک می‌باشد. ایمپلنت از ساختار استخوان زیرین محافظت کرده و به ثبات دندان‌های طبیعی مجاور نیز کمک می‌کند و همچنین شکل و اندازه فک را حفظ می‌کند.
 5. ازآنجایی‌که روکش ایمپلنت جای خالی دندان را پر می‌کند و مانع از تجمع باکتری در آن ناحیه می‌شود بنابراین از بروز التهابات و عفونت لثه جلوگیری می‌کند.
 6. یکی از اصلی‌ترین مزایای کاشت ایمپلنت طول عمر آن می‌باشد زیرا که در صورت مراقبت صحیح می‌تواند دوام مادام‌العمر داشته باشد و در صورت از دست رفتن نیز قابل‌جایگزینی مجدد می‌باشد.

 

پیوند استخوان در ایمپلنت

پیوند استخوان در ایمپلنت

این بافت‌های استخوانی ازدست‌رفته می‌باشد و رشد مجدد استخوان را به دنبال دارد. جهت ایجاد پایه قوی برای کاشت دندان از پیوند استخوان در ایمپلنت استفاده می‌شود.

در جراحی ایمپلنت زمانی که بیمار فاقد استخوان فک باشد از پیوند استخوان برای ایمپلنت استفاده می‌کنند. در تکنیک‌های عمومی پیوند استخوان در ایمپلنت، به استخوانی با حداقل 10 میلی‌متر طول و 6 میلی‌متر پهنا نیاز است.

رایج‌ترین پیوند استخوان در ایمپلنت پیوند تقویت استخوان نام دارد که استخوان معیوب با استخوان طبیعی و غشای نیمه‌تراوا پوشانده و فرصت ترمیم به آن داده می‌شود. در طول‌ترمیم استخوان طبیعی جایگزین پیوند شده و پایه استخوانی جدیدی برای ایمپلنت شکل می‌گیرد.

در این مقاله در مورد اینکه ایمپلنت چیست صحبت شد و دریافتیم که ایمپلنت دندان نوعی پایه تیتانیومی است که با سلول‌های بدن سازگار بوده و در داخل استخوان فک کار گذاشته می‌شود.

با استخوان‌سازی سلول‌های استخوان‌ساز  در سطح ایمپلنت، معمولاً 3 تا 4 ماه طول می‌کشد تا استخوان فک به ایمپلنت جوش بخورد. بعدازاین مرحله آر مراحل درمانی ایمپلنت تاج و روکش دندان ساخته‌شده و روی پایه قرار می‌گیرد.

ایمپلنت دیجیتال ، همانطور که می دانید ایمپلنت بهترین روش برای جایگیزینی دندان از دست رفته است. ایمپلنت ها نیز مانند هر درمان دیگری با پیشرفت تکنولوژی دچار پیشرفت شده اند و انواع مختلفی اعم از ایمپلنت فوری ، مینی ایمپلنت و ایمپلنت دیجیتال دارد. ایمپلنت های دیجیتال با استفاده از ابزار جدید و نرم افزار های سه بعدی سازی به جراحی با حداقل برش می پردازد. به وسیله ایمپلنت های دیجیتال درد و خونریزی تا حد بسیار زیادی کاهش پیدا می کند و پایه ایمپلنت با دقت بسیار بالایی در درون فک قرار می گیرد.

ایمپلنت های دیجیتال به علت استفاده از تکنولوژی بیشتر و نیاز به تخصص بالاتر پزشک از هزینه ی بیشتری نسبت به ایمپلنت های معمولی دارند.

جراحی کاشت دیجیتال چیست؟

از دست دادن دندان ها ، اتفاق ناگواری می تواند برای فرد باشد و می توانند سلامت دهان ، دندان ، استخوان فک و اعتماد به نفس تاثیر گذار باشد . از بهترین درمان ها  برای جایگزینی دندان از دست رفته ایمپلنت دندان است و در این مقاله قصد داریم به بررسی ایمپلنت دیجیتال بپردازیم .عمل جراحی کاشت دیجیتال (که به آن عمل جراحی پیوند ناوبری دیجیتال نیز گفته می شود) از یک شبیه سازی رایانه ای سه بعدی برای بررسی وضعیت استخوان و وضعیت عصبی استفاده می کند. با این اطلاعات ، یک دندانپزشک معتبر آرایشی قادر به برنامه ریزی جراحی با حداقل برش خواهد بود. از آنجا که عمل جراحی کاشت دیجیتال در ایجاد کوچکترین برش ممکن است ، در مقایسه با جراحی سنتی کاشت ایمپلنت درد کمتری دارد.

در حین عمل دندانپزشکی ، یک راهنمای دقیق روی دندان های شما نصب می شود تا از آسیب دیدن عصب یا دندان های اطراف آسیب نبیند. این راهنما همچنین به دندانپزشکان کمک می کند تا برش های دقیقی اما در عین حال کوچک را برای قرار دادن ایمپلنت دندان ایجاد کنند.

چرا ایمپلنت دیجیتال را انتخاب کنیم؟

همانطور که می دانید امروزه انواع ایمپلنت های متفاوتی مانند ایمپلنت فوری، مینی ایمپلنت، ایمپلنت دیجیتال وجود دارد . هر کدام از این انواع ایمپلنت دارای مزایای مخصوص به خود و معایبی هستند.

هدف ایمپلنت های دیجیتالی جراحی با حداقل برش می باشد و با استفاده از تکنولوژی های نوین ، ایمپلنت در جای دقیق خود قرار می گیرد و باعث افزایش کیفیت و طول عمر ایمپلنت ها می شود . همچنین با جراحی حداقل برش ، باعث کاهش درد و خونریزی می شود .

آیا ایمپلنت دیجیتال نسبت به سایر جراحی های کاشت دندان درد کمتری دارد؟

در جراحی ایمپلنت های سنتی ، در محل ناحیه بی دندانی باید به طور کامل برش انجام شود به همین دلیل بسیار از بیماران به ایمپلنت های دیجیتال روی آورده اند . جراحی کاشت دندان دیجیتال نیاز به عکس های سه بعدی داشته و به وسیله شبیه ساز به بررسی وضعیت استخوان و موقعیت عصبی می پردازند . برشی در کاشت دندان دیجیتال بر روی لثه شما به قدری کوچک است که دیگر بعد از عمل ایمپلنت نیاز به بخیه ندارد و همچنین خونریزی و تورم شما تا حد بسیار زیادی کاهش پیدا می کند .

مدت زمان عمل جراحی ایمپلنت دندان چه قدر است ؟

به طور معمول ، کل طول این عمل حدود 10 الی 30 دقیق به طول می انجامد و البته این زمان وابسته به شرایط این افراد متفاوت است . لازم به ذکر است منظور از عمل ، مدت زمان جایگذاری پایه می باشد

ایمپلنت دیجیتال برای چه کسانی مناسب است؟

ایمپلنت های دندانی ، از لحاظ سنتی دارای محدودیت های سنی نیستند و تمامی افرادی که فک آن ها به طور کامل رشد کرده است می توانند ایمپلنت انجام دهند. اما برخی عوامل ممکن است سبب شکست در درمان شود. مهم ترین عامل در شکست ایمپلنت عفونت است و افرادی که دارای دیابت ، سرطان و اشعه درمانی هستند برای انجام ایمپلنت با مشکل مواجه می شوند. همچنین افرادی که مصرف دخانیات دارند باید بعد از ایمپلنت آن را قطع یا تا حد زیادی آن را برای جلوگیری از ایمپلنت کاهش دهند. ایمپلنت های دیجیتال دقیقا برای تمامی افرادی که واجد شرایط ایمپلنت معمولی هستند قابل انجام هستند و دارای مزایای بیشتری نسبت ایمپلنت های معمولی هستند.

ایمپلنت دیجیتال

کاشت دندان دیجیتال

مراکزی که ایمپلنت دیجیتال انجام می دهند ، باید دارای ابزار و امکانات به روز باشند تا بتوانند ایمپلنت دیجیتال را بتوانند به بهترین و بالاترین دقت انجام دهند. همچنین در مراکز ایمپلنت دیجیتال متخصصین با تجربه و تخصص برای انجام این عمل را داشته باشند. در مرکز ایمپلنت با استفاده به روزترین تکنولوژی ها و همکاری به بهترین متخصصین می توانند درمان ایمپلنت دیجیتال شما را به بهترین نحو انجام دهند.

کاشت دندان چیست؟

کاشت دندان یک ریشه مصنوعی دندان است (که اغلب از تیتانیوم ساخته شده است) که برای پشتیبانی از ترمیم های بعدی مانند تاج طراحی شده است. اگر یک یا چند دندان بزرگتر دائمی را از دست داده باشند ، ممکن است بیماران در صورت لزوم ایمپلنت دندان انتخاب کنند و دوست دارند لبخند زیبایی را ادامه دهند. ایمپلنت های دندانی تیتانیوم با موفقیت می توانند به استخوان آغشته شوند و پایه ای محکم برای ترمیم بعدی دندان شما ایجاد کند.

ایمپلنت های دندانی را نباید با تاج اشتباه گرفت ، که درون لانه ها کاشته می شود و ظاهر دندانهای طبیعی را تقلید می کند. تاج کاشت دندان اصلی را از لحاظ شکل ، اندازه و قدرت تکرار می کند تا بتوانید با لبخند جدید خود احساس اطمینان کنید. بسته به شرایط منحصر به فرد شما ، یک دندانپزشک باتجربه ممکن است تغییراتی در کاشت دندان از قبیل پل پشتیبانی شده از لانه گزینی یا دندانپزشکی با پشتیبانی از ایمپلنت پیشنهاد کند. شما نمی توانید ایمپلنت دندان را بعد از ایمن کردن تاج از بالای سر ببینید.

تفاوت ایمپلنت دیجیتال و معمولی

ایمپلنت دیجیتال و ایمپلنت های معمولی از لحاظ ساختار کاملا شبیه به هم هستند و تفاوت اصلی آن در تکنولوژی مورد استفاده و روند درمان است. تفاوت ایمپلنت دیجیتال و معمولی در جراحی حداقل برش است. در ایمپلنت دیجیتال ، با استفاده از نرم افزارهای کامپیوتری ، وضعیت دقیق فک و ناحیه بی دندانی را بررسی می کنند تا بتوانند کمترین برش را بر روی لثه انجام دهند. به همین علت ایمپلنت های دیجیتال دیگر نیاز به بخیه و کشیدن بخیه ها ندارد. همچنین به علت برش کمتر بیمار درد و خونریزی کمتری را تجربه می کنند. همچنین به علت بررسی دقیق در این نوع درمان ، موفقیت در این درمان ها بسیار بالاتر است.

مزایا ایمپلنت دیجیتال نسبت به روش قدیمی

هنگامی که توضیح داده شد که آنها به کاشت دندان و گزینه های آنها نیاز دارند ، بیشتر بیماران به دلیل هزینه ها تمایل به انتخاب ایمپلنت سنتی دندانپزشکی دارند. با این حال ، کاشت دیجیتال بیش از یک روش ترمیم و گران قیمت دندان مدرن است ، اما دقیق ترین آن تا این لحظه است.

ایمپلنت دیجیتالمزایای ایمپلنت دیجیتال

 1. نیاز به بخیه زدن لثه وجود ندارد
 2. بیمار احساس درد کمتری می کند .
 3. تورم و خونریزی بعد از عمل بسیار کاهش پیدا می کند .
 4. دقت بالاتر عمل

مزیت نتایج ایمپلنت دیجیتال

کاشت دیجیتال به معنای استانداردهای بسیار دقیق ، نگاه طبیعی ، احساس و عملکرد دندان و یک روش کوتاه تر است. بهترین نمونه میانگین مدت زمان لازم برای انجام روش سنتی کاشت دندان و زمان صرف شده برای کاشت دیجیتال است. فقط برای رسیدن به یک ایده ، یک کاشت سنتی می تواند 100 دقیقه طول بکشد ، در حالی که دیجیتال می تواند حدود 30 دقیقه طول بکشد. همچنین به معنای راحتی بیشتر برای بیمار ، دوره بهبودی کوتاهتر و در دراز مدت هزینه های پایین تر است.

 • بازگرداندن عملکرد دندانهای خود با بهترین گزینه بعدی برای دندانهای طبیعی.
 • بهبود زیبایی شناسی کلی لبخند شما.
 • خوردن آنها نسبت به پروتزهای سنتی راحت تر است و به اندازه کافی قوی هستند که در مقابل نیش زدن در تمام مواد غذایی مقاومت کنند.
 • در مورد کاشت های دندانی دیگر نیازی به نگرانی در مورد حفره ها نیست اگرچه هنوز باید از دندانپزشک خود معاینه منظم داشته باشید تا از ایمپلنت و لثه ها تا حد امکان تمیز و سالم نگه داشته شود.
 • کاشت دندانهای دیجیتال می توانند به دندانهای دیگر شما در موقعیت صحیح خود کمک کنند و اجازه ندهند فشار ایجاد شود که دندان ها را جابجا کند.
 • کاشت دندانهای دیجیتالی وقتی می خندید ، عطسه می کنید ، می خورید یا سرفه می کنید مانند بسیاری از پروتزهای سنتی ، باعث می شود تا شما را از شرمساری نجات دهید.
 • کاشت دندانهای دیجیتال بسیار طولانی تر از پروتز و پل های ثابت هستند. اگرچه ممکن است تاج نیاز به تعویض داشته باشد ، اگر به درستی از آنها مراقبت کنید ، می تواند یک دهه یا بیشتر طول بکشد.
 • در مقایسه با روشهای سنتی درج ، چندین مورد دیگر برای کاشت دندانهای دیجیتال وجود دارد. به دلیل پیشرفت های مدرن در تصویربرداری ، اسکن و محاسبات ، می توان کل فرایند را ساده تر کرد و در نتیجه تعداد بازدیدهای کمتری لازم و دقت بسیار بیشتری حاصل می شود.
 • از آنجا که جراحی بدون برش یا بخیه انجام می شود ، برای بافت حساس لثه کمتر اختلال وجود دارد. این همچنین منجر به یک روش کوتاه تر می شود.
 • فرآیند کاشت دندان DIO منجر به درد و ناراحتی کمتری با رضایت بیمار به مراتب بیشتر می شود.

معایب ایمپلنت دیجیتال

ایمپلنت های دیجیتالی در واقع از لحاظ ساختار همان ایمپلنت های معمولی هستند و در روند و تکنولوژی مورد استفاده در طول درمان ، با یکدیگر فرق دارند. به همین دلیل نمیتوان گفت که ایمپلنت دیجیتال به نسبت ایمپلنت های معمولی دارای معایبی است. تنها معایبی که می توان درباره ایمپلنت دیجیتال گفت هزینه بیشتر ان نسبت به ایمپلنت های معمولی است که از این مورد نمیتوان به عنوان یک عیب از این درمان نام برد. شما با دانستن محاسن و معایب ایمپلنت دیجیتال ، احتمالا به این نتیجه رسیده اید که ایمپلنت دیجیتال واقعا ارزشش را دارد.

ایمپلنت دیجیتال

جراحی برش حداقل در ایمپلنت دیجیتال چیست؟

منظور از حداقل برش در ایمپلنت دیجیتال این است برای کاهش درد بیمار ، طول نقاهت و جلوگیری از بخیه کوچک ترین برش بر روی لثه شما ایجاد می شود . به وسیله شبیه ساز سه بعدی که گفته شد ، کوچک ترین برش انجام شده و شما نیاز به انجام بخیه برای لثه خود نخواهید داشت. همچنین در ایمپلنت دیجیتال به علت آن که کوچک ترین برش انجام می شود ، خونریزی و تورم ناحیه جراحی تا حد بسیار زیادی کاهش پیدا می کند و دیگر دندانپزشک نیازی ندارد که لثه را تا استخوان برش بزند و وضعیت عصب های ناحیه را بررسی کند.

روش انجام ایمپلنت دیجیتال چیست ؟ 

روش انجام کاشت های دندانی به صورت دیجیتالی شباهت بسیار زیادی با انجام ایمپلنت های سنتی دارند. مراحل ایمپلنت دیجیتال شامل دو جلسه می باشد.

در مرحله اول بیمار عکس های مورد نیاز را تهیه می کند و به پیش دندانپزشک میبرد. دکتر پس از بررسی وضعیت کامل فک و ناحیه بی دندانی به صورت دیجیتال جراحی ایمپلنت را آغاز می کند . تفاوت ایمپلنت دیجیتال با ایمپلنت های سنتی در مراحل به این صورت که دکتر به وسیله تجهیزات و نرم افزار های پیشرفته سعی در جراحی با حداقل درد ، خونریزی ، برش دارد و ایمپلنت دیجیتال به هدف دقت بالا و تهاجم کمتر انجام می شود . دکتر پس از بررسی دقیق به وسیله امکانات گفته شده و بی حسی ، شکاف کوچکی در لثه ایجاد می کند تا به استخوان دسترسی پیدا کند. سپس دندانپزشک یک سوراخ کوچک در استخوان فک ایجاد میکند تا پایه ایمپلنت در درون فک قرار می دهد. پس از قراردادن پایه ایمپلنت ،بر خلاف ایمپلنت های سنتی نیاز به بخیه لثه ها وجود ندارد.

برش ایجاد شده برای قرار دادن ایمپلنت دیجیتال به قدری کوچک است که به بخیه احتیاج پیدا نمی کند. سپس بیمار باید حدود 8 الی 12 هفته باید صبر کند تا پایه ایمپلنت به استخوان فک جوش بخورد . پس از جوش خوردن پایه به استخوان ، نوبت اتصال اباتمنت و روکش است. برای روکش ایمپلنت باید مراحل روکش باید قالب گیری انجام شود و توسط لابراتور به صورت دیجیتال ساخته شود.

قبل از توسعه ایمپلنت‌های دندانی افرادی که از پروتزهای دندانی استفاده می‌کردند قادر نبودند به‌خوبی غذا بخورند بنابراین حاضر می‌شدند بی‌ دندانی را به جان بخرند و از دندان مصنوعی استفاده نکنند.

ایمپلنت‌های دندانی چیست؟

ایمپلنت‌های دندانی، پست‌های فلزی یا فریم‌هایی هستند که به‌ وسیله جراحی به استخوان جمجمه در زیر لثه قرار داده‌می شوند.

هنگامی‌که فریم‌ها در جای خود قرار می‌گیرند، به دندان‌پزشک اجازه می‌دهند دندان‌های جایگزین را بر روی آن‌ها قرار دهند.

چگونه ایمپلنت‌های دندانی کار می‌کنند؟

ازآنجاکه ایمپلنت‌ها به لثه شما متصل می‌شوند، سطحی پایدار برای دندان‌های مصنوعی می‌سازند. پروتزها و پل‌های نصب‌شده در ایمپلنت دردهان شما لغزش و جابجایی نخواهند داشت.

این امنیت خاطر به دلیل وجود ایمپلنت است. معمولاً این شیوه جراحی باعث می‌شود دندان‌ها طبیعی‌تر از پل‌ها یا پروتزهای معمولی به نظر بیایند.

برای جراحی ایمپلنت، شما باید لثه‌های سالم و استخوان بدون پوکی برای حمایت از ایمپلنت داشته باشید. بعد از جراحی نیز، شما همچنین باید متعهد شوید که این سازه‌ها را سالم نگه‌دارید.

مراقبت‌های دقیق دهان و دندان به‌طور دائمی برای عمر طولانی در درازمدت برای ایمپلنت‌های دندانی لازم است.

ایمپلنت‌ها معمولاً گران‌تر از روش‌های دیگر جایگزینی دندان هستند و اکثر بیمه‌های حقیقی معمولاً کمتر از 10 درصد از هزینه‌ها را پوشش می‌دهند.

کاشت بهترین مارک ایمپلنت

انجمن دندانپزشکی آمریکا دو نوع ایمپلنت را ایمن می‌داند. این دو نوع عبارت‌اند از:

ایمپلنت آندوسپرمی:

این جراحی به‌طور مستقیم به استخوان جمجمه اعمال می‌شود.

هنگامی‌که بافت صمغی بهبود می‌یابد، جراحی دومی برای اتصال یک پست به ایمپلنت اصلی لازم است. درنهایت، یک‌دندان مصنوعی به‌صورت جداگانه  به آن متصل می‌شود.

ایمپلنت‌های زیر اپیستستال:

این جراحی شامل یک قاب فلزی است که بر روی استخوان، کمی نزدیک به بافت قرار دارد. همان‌طور که لثه‌ها بهبود می‌یابند، قاب به سمت استخوان فک پیش می‌رود.

پست‌ها، که به قاب متصل می‌شوند، از طریق لثه‌ها خارج می‌شوند.

بهترین مارک ایمپلنت دندان کدام است؟

همه ایمپلنت‌های دندانی برابر نیستند. کیفیت بستگی به این دارد که کدام شرکت چه جنسی را تولید می‌کند. ایمپلنت‌ها بر اساس نژاد و نوع استخوان‌های لثه انتخاب می‌شوند.

این می‌تواند تصمیم‌گیری در مورد ایمپلنت دندان و این‌که کدام برای شما مناسب است را دشوار کند. در هنگام تحقیق در مورد بهترین مارک ایمپلنت دندان و سازندگان آن‌ها، موارد زیر را در نظر بگیرید:

چه مدت است که این شرکت در ساخت ایمپلنت بوده است؟

چه نوع تحقیقاتی را برای پشتیبانی از سیستم خود دارند؟

آیا آن‌ها استانداردهای FDA را رعایت می‌کنند؟

دندان‌پزشک چه ایمپلنتی را برای استفاده بر اساس نوع ساختار دندانتان، به شما توصیه می‌کند؟

انتخاب بهترین برند ایمپلنت

انتخاب بهترین مارک ایمپلنت دندان شامل برند، طول عمر، کیفیت تحقیقات و توصیه‌های دندان‌پزشک شما می‌باشد.

در زیر تعدادی از بهترین مارک‌هایی که در ایران موجود هستند، خدمتتان ذکر می‌کنیم.

BIOHORIZONS

این برند آمریکایی یکی از بهترین برندها می‌باشد. مدل بایوهورایزن، یکی از مدل‌های مطرح روز در دنیا است. مدل فوق با مدل دیگری به نام  Taper Plus از همان کمپانی آلمانی، از بهترین برندها شناخته است.

STRUMAN

این برند از کشور سوئیس به ایران آمده است. برند فوق به دلیل پشتیبانی قوی خود مشهور شده است.

JDENTAL

این شرکت در سال 2006 ایمپلنت باکیفیتی را توسط تعدادی از پزشکان و مهندسین به بازار دندان‌پزشکان عرضه نمود و در سال 2009 آن را با تکنولوژی جدیدی مجدد به بازار عرضه نمود.

NOBEL BIOCARE

مدل نوبل بیشتر در بین دندان‌پزشکان آمریکایی و کانادایی معروف است. شرکت سازنده مدل فوق، کار خود را از کشورهای آمریکا و همچنین کشور سوئیس شروع نموده و به‌سرعت پیشرفت نمود تا جزو برندهای برتر جهان شد.

قیمت ایمپلنت دندان در تهران:

قیمت ایمپلنت دندان در تهران

قیمت ایمپلنت دندان در تهران به عوامل بسیاری بستگی دارد. برخی از دندان‌پزشکان، دندان‌ساز نیز هستند.

آن‌ها مراحل مربوط به ایمپلنت دندان را خودشان انجام می‌دهند تا در هزینه صرفه‌جویی نموده باشند. در این صورت هم در هزینه بیمار صرفه جویی میشود و هم مدت‌زمان انجام ایمپلنت کوتاه‌تر می‌شود.

عوامل مؤثر بر تعیین قیمت ایمپلنت دندان در تهران به‌صورت زیر است:

 • کشور سازنده و تکنولوژی آن:

  کشورهایی که سال‌هاست به ساخت ایمپلنت مشغول هستند، مسلماً تکنولوژی‌های جدیدتری نیز در این راه کشف کرده‌اند. بنابراین تعداد سال‌های تجربه کشور سازنده در قیمت آن مؤثر است. اما این‌که آن کشور چه تکنولوژی را برای ساخت ایمپلنت استفاده می‌کند نیز در درجات بالای اهمیت قرار دارند. زیرا تکنولوژی در حقیقت همان سبک‌کاری در تولید ایمپلنت است که منحصر به خود کشور و شرکت تولیدکننده آن است.

 • قطعات ایمپلنت و ضمانت آن:

  مسلماً کیفیت بالای قطعات، می‌تواند بر روی قیمت تأثیر بسزایی داشته باشد. هر چه مواد و قطعات استفاده‌شده، باکیفیت‌تر باشد، قیمت بالاتر می‌رود. یکی از عوامل بسیار مهم در مورد ایمپلنت، ضمانت قطعات آن است. هر محصولی تولید می‌شود، درصورتی‌که شرکت سازنده آن کاملاً از قطعات خود مطمئن باشد، آن محصول را ضمانت می‌کند. حتی برخی شرکت‌ها ضمانت‌نامه کتبی به خریدار می‌دهند. در مورد ایمپلنت هم همین‌طور است.

پس چنانچه تصمیم به جراحی ایمپلنت دندان دارید، تمام موارد فوق را در نظر بگیرید تا دچار پشیمانی نشوید.

مراکز کاشت ایمپلنت

مراکز کاشت ایمپلنت در تهران:

در تهران از شرق تا غرب و از شمال تا جنوب، مراکز کاشت ایمپلنت دیده می‌شوند.

اما این‌که کدام مرکز را می‌توان انتخاب نمود نیز بسیار مهم‌ است. در این قسمت سعی داریم نکاتی در مورد چگونگی انتخاب یک مرکز از بین مراکز کاشت ایمپلنت در تهران را خدمت شما بیان کنیم.

 • تمیز و بهداشتی بودن مرکز دندانپزشکی و وسایل آن مرکز بسیار مهم است. شما در این مرکز می‌خواهید جراحی انجام دهید. جراحی باید در محیط استریل و فضای استریل و همچنین با وسایل استریل شده انجام شود. دقت کنید که حتماً روپوش، دستکش، ماسک و دیگر پوشش‌ها را بر تن دندان‌پزشکان و تکنیسین‌ها ببینید. وسایلی که نیاز به استریل شدن دارند باید با اتوکلاو استریل
  شوند. بنابراین متوجه باشید که مرکز، اتوکلاو شخصی خود را داشته باشد.

مزایا و معایب ایمپلنت دندان

 • برخی از ابزار و وسایل باید حتماً یک‌بارمصرف باشند و به‌هیچ‌وجه نباید بسته بندی آن‌ها به‌صورت بازشده پیش روی شما باشد. وسایلی مانند سینی وسایل پلاستیکی، دستکش،کاور دسته یونیت، کاور پودر و …
 • درخواست بازدید از ‌کارهای انجام‌شده بر روی بیماران و صحبت با بیماران قبلی بسیار مهم هستند. شما نباید کار جراحی را با سرعت و بدون فکر انجام دهید. بیماران قبلی پزشک مدنظر خود را ببینید و از کیفیت کار دندان‌پزشکتان مطمئن شوید.
 • در محیط کار، رفتار پزشک، تکنسین و دستیار دندان‌پزشک باید بسیار محترمانه و باحوصله باشد. برای از بین بردن استرس بیمار، این کار کاملاً ضروری است.

ایمپلنت اقساطی تهران:

اگر به دنبال مرکز کاشت ایمپلنت اقساطی تهران هستید، به‌راحتی می‌توانید این مراکز را بیابید.

این مراکز از طریق پیام کوتاه، پیامک، شبکه‌های اجتماعی و … روزانه به دست شما می‌رسند ولی آیا می‌توان به کار آن‌ها اعتماد نمود؟

بسیاری از مراکز ایمپلنت اقساطی تهران، به‌نوعی از روند کارهای مربوط به جراحی و وسایل مربوط به آن کم می‌کنند تا قیمتی برای ایمپلنت ارائه بدهند که برای مرکزشان توجیه اقتصادی دارد.

این به ضرر بیمار است و او پس از مدتی متوجه جنس و نوع کارکرد ایمپلنت قراردادِ شده می‌شود. در این موارد معمولاً بیمار راه بازگشتی ندارد و متأسفانه باید مشکلات بعدی را تحمل نماید.

مزایای ایمپلنت دندانی چیست؟

 • ظاهر بهبودیافته:

  افرادی که جراحی ایمپلنت انجام می‌دهند، با نگاه کردن در آینه متوجه ظاهر زیبای فک خود خواهند شد. آن‌ها دندان‌های خود را احساس می‌کنند.

 • گفتار بهبودیافته:

  با دندان مصنوعی برخی کلمات به‌خوبی ادا نمی‌شوند زیرا دندان‌ها درون دهان لغزش دارند. ایمپلنت‌های دندانی به شما اجازه می‌دهد بدون نگرانی صحبت کنید.

 • آرامش:

  دندان‌های ایمپلنت شده بخشی از ردیف دندان‌های شما می‌شوند. به این طریق شما آرامش دندان‌های خود را خواهید داشت.

 • تناول غذا با دندان‌های ایمپلنت شده بسیار آسان‌تر از دندان‌های پروتزی می‌باشد. شما با این دندان‌ها می‌توانید غذاهای موردعلاقه خود را بدون درد و ناراحتی تناول کنید.
 • با اعتمادبه‌نفس لبخند می‌زنید. این دندان‌ها، جاهای خالی را دردهان شما پر می‌کند و می‌توانید هنگام خندیدن به‌راحتی بخندید.
 • با دندان‌های ایمپلنت شده شما می‌توانید بهداشت دهان و دندان خود را حفظ نمایید.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.