دندانپزشکی دیجیتال

دندانپزشکی دیجیتال

دندانپزشکی دیجیتال یکی از بارزترین نمونه‌های نفوذ تکنولوژی در علم پزشکی است. به طور کلی منظور از Digital Dentistry استفاده از فناوری‌ های دیجیتال به منظور بهبود و تسریع پروسه‌ های درمانی و زیبایی در حوزه دندانپزشکی است.

با کمک جدیدترین فناوری دیجیتال (CAD-CAM)، امکان انجام تمامی خدمات دندانپزشکی به شیوه ‌ای کاملا مدرن فراهم شده است. ایمپلنت دیجیتال دندان از مهم ترین خدمات دندانپزشکی دیجیتال است که با تسریع کاشت دندان، درد کمتر و عدم نیاز به برش و بخیه در هنگام ایمپلنت را برای افراد به همراه دارد. این ها تنها برخی از مزایای دندانپشزکی دیجیتال بود. در ادامه به طور مفصل تر به بررسی تخصصی دندان پزشکی دیجیتال می پردازیم.

نقش فناوری‌ های دیجیتال در دندانپزشکی 

استفاده از این فناوری‌ های دیجیتال برای امور مختلفی اعم از طراحی و کاشت ایمپلنت، لیزر دندان، طراحی لبخند، کامپوزیت دندان و… مواردی هستند که دندانپزشکی دیجیتال مورد استفاده قرار می ‌گیرد. به طور کلی می ‌توان گفت که دندانپزشکی دیجیتال، بکارگیری فناوری‌ ها و تکنولوژی‌ های دیجیتالی در فرآیند درمانِ مشکلات دهان و دندان است. همان طور که می دانید و در دندان پزشکی ها تجربه کرده اید، در شیوه‌ های سنتی از ابزار ها و لوازم مکانیکی یا الکترونیکی استفاده می ‌شود که به صورت دستی هدایت می ‌شوند و به همین جهت امکان بروز خطای انسانی در آن‌ ها بسیار بیشتر است. همچنین در شیوه های سنتی میزان دردی که افراد در هنگام درمان تجربه می کنند بسیار بالاست که همین موضوع باعث می شود افراد از رفتن به دندانپزشکی خودداری نمایند.

اما در دندانپزشکی digital، عموماً از ابزارها و فناوری‌ هایی استفاده می ‌شود که به کمک کامپیوتر هدایت می ‌شوند و لذا دقت آن‌ ها بسیار بیشتر از نمونه‌ های فعلی است. از طرفی استفاده از این فناوری ‌ها امکان پیش بینی رویه‌ ی درمانی را هم برای دندانپزشک و بیمار فراهم می ‌کند. به این ترتیب بیمار می ‌تواند نتایج درمان را قبل از شروع فرایند درمانی مشاهده نماید. در این شیوه درمانی از تجهیزات و فناوری ‌های مختلفی استفاده می ‌شود که در نهایت منجر به افزایش دقت، کاهش زمان، بهبود نتیجه و کیفیت در فرایند درمان بیمار می ‌شود.

تصویربرداری سه بعدی از دندان به کمک دندانپزشکی دیجیتال

با استفاده از این فناوری‌ های دیجیتا حوزه ی دندانپزشکی می ‌توان تصاویر سه بعدی را از فضای دهان و فک بیمار تهیه کرد و با کمک آن انواع روکش و لمینت سرامیکی یا ونیر کامپوزیتی را به شکل دلخواه طراحی نمود. تشخیص مشکلات دندان و فک، تهیه تصاویر لازم برای عمل ‌های جراحی و اقدامات درمانی، لیزر دندان ‌ها و… از مزایای دندانپزشکی دیجیتال هستند.

دندانپزشکی دیجیتال

کاربرد های دندانپزشکی دیجیتال

دندانپزشکی دیجیتال در واقع محدود به حیطه ‌ی خاصی از دندانپزشکی نمی ‌شود و می ‌تواند بخش ‌های مختلفِ رشته ‌ی دندانپزشکی را در بر بگیرد که این موضوع با میزان نفوذ تکنولوژی و نوع آن همبستگی دارد. از فناوری‌ های دندانپزشکی دیجیتال در موارد مختلفی اعم از شناسایی پوسیدگی دندان، ایمپلنت، طراحی لبخند و… استفاده می‌ شود که هر کدام دارای اصول و شیوه های متفاوتی هستند. در ادامه به کاربرد های تخصصی دندانپزشکی دیجیتال اشاره می کنیم:

اسکن سه بعدی داخل دهانی

برای انجام این اسکن های دیجیتال از یک دوربین کوچک استفاده می شود تا یکسری عکس از رپلیکای دهان گرفته شود. در اسکن دیجیتال یک برنامه ریزی دقیق داده می شود. و به خاطر ارتباط با تکنسین آزمایشگاه، طراحی دندان با شما به اشتراک گذاشته می شود. و شما به عنوان بیمار از ابتدای فرایند اسکن و عکس برداری در جریان روال عکس هایی که گرفته می شود، قرار می گیرید.

رادیوگراف های دیجیتال

رادیوگراف ها سریع و فوری هستند و نسبتا از کیفیت بسیار بالایی برخوردار می باشند. به این صورت که رادیوگراف ها را می توان از پیشرفت های دندانپزشکی دیجیتال به شمار آورد. چرا که به کمک رادیوگراف های دیجیتال یک فیدبک سریع در همان جلسه ویزیت به بیمار داده می شود.

بی حسی موضعی دیجیتال برای امور درمانی و زیبایی دندانپزشکی

دندان ها می توانند برای درمان با یک تزریق ساده بی حس شوند. به همین دلیل نیاز به یک بی حسی ۳۶۰ درجه دارند که بافت نرم دندان هم بیحس شود. کامپیوتری که برای بی حسی دندان استفاده می شود، این بیحسی را کنترل می کند تا به جای دقیقی از دندان ها برخورد کند. در واقع به کمک دسته جادویی بی حسی دیجیتال دیگر لب و زبان اشخاص بی حس نمی شوند و دندان ها و بافت نرم دندان ها هستند که معمولا به مدت ۹۰ دقیقه دندان ها را بی حس نگه می دارند.

پرینت های سه بعدی دیجیتال

پرینت های سه بعدی دیجیتا دندان ترکیبی از سی تی اسکن سه بعدی به همراه عکسبرداری دیجیتال است که معمولا برای درمان ایمپلنت دندان استفاده می شود. در این فرایند یک دستورالعمل جراحی طراحی و چاپ میشه، و سپس درمان با کمترین میزان تهاجم انجام می شود. در این فرایند کیفیت درمان بالاست و زمان ریکاوری هم بسیار کوتاه می باشد.

ارتودنسی دیجیتال

با استفاده از عکسبرداری دیجیتال، نتایج ارتودنسی با تصاویر سه بعدی شبیه سازی می شود. در واقع یک نمای تصویری از نتیجه کار در ابتدا به بیمار نمایش داده می شود. همچنین با استفاده از نزم افزار هایی که برای این فرایند طراحی شده است، لبخند رویایی هر فرد طراحی می شود و بر مبنای آن اقدامات طراحی لبخند صورت می گیرد.

ایمپلنت دیجیتال

ایمپلنت  را می‌توان یکی از محبوب ‌ترین شیوه‌ های درمانی دندان دانست که مشکل بی ‌دندانی را برای افراد برطرف کرده است. این شیوه ی درمانی تا چند سال قبل به صورت دستی انجام می ‌شد و رویه ایمپلنت ‌گذاری و کاشت، با صلاح دید دندانپزشک متخصص صورت می ‌گرفت. اما امروزه ایمپلنت دیجیتال دندان طرفداران بیشتری دارد و جایگزین شیوه ی سنتی شده است. در این شیوه با استفاده از فناوری ‌های دیجیتال، ابتدا وضعیت دهان و استخوان ‌های فک بیمار بررسی می ‌شود و پس از آن بر اساس محاسبات دقیقی که توسط کامپیوتر صورت می ‌گیرد، محل دقیق ایمپلنت‌ و زاویه آن مشخص می گردد. در نتیجه ی این فرایند دقت کار بالاتر از حالت سنتی می شود و فرد درد کمتری را تجربه می نماید.

این موضوع سبب می ‌شود تا ایمپلنت جای ‌گذاری شده از هر لحاظ بهینه و مناسب باشد و به همین جهت بیشترین بازدهی را برای بیماران خواهد داشت. مجموع این موارد سبب شده است تا محبوبیت این شیوه درمانی روز به روز بیشتر شود. و ایمپلنت سنتی دیگر جایگاهی در میان أمور دندانپزشکی نداشته باشد.

دندانپزشکی دیجیتال

تکنولوژی CAD/CAM کد کم

فناوری کد کم در دندانپزشکی را می ‌توان جزو پیشرفته ‌ترین و البته مناسب ‌ترین جنبه ‌های نفوذ تکنولوژی در علم دندانپزشکی دانست که به کمک آن می ‌توان فرآیند ساخت ریستوریشن ‌های دندانی را بسیار ساده ‌تر نمود. منظور از فناوری CAD در واقع Computer Aided Design  یا همان طراحی به کمک کامپیوتر و منظور از فناوری CAM در واقع Computer Aided  Manufacturing  یا ساخت به وسیله کامپیوتر است. به وسیله فناوری CAD/CAM می‌توان تصویر برداری داخل دهانی را انجام داد و اطلاعات بسیار دقیقی در مورد وضعیت استخوان ‌های فک، ساییدگی دندان، جایگاه ریشه دندان‌ها و… کسب کرد. از طرفی می ‌توان به وسیله این فناوری بسیاری از ریستوریشن ‌های دندانی اعم لمینیت، وینر، بریج، روکش و… را طراحی و پیاده‌ سازی کرد. مزیتی که در این تکنولوژی وجود دارد، افزایش دقت به شیوه ‌ای حیرت‌انگیز است. این دقت موجب می‌ شود تا تمام ریستوریشن‌ ها دقیقاً مطابق با نیاز و ساختار دهان بیمار ساخته شوند. از طرفی میزان دقت و البته سرعت این تکنولوژی سبب شده تا در اقدامات دیگری همانند ایمپلنت فوری مورد استفاده قرار بگیرد زیرا به کمک آن می‌توان در کمترین زمان ممکن روکش‌های دندانی را آماده نمود.

CBCT  و تصویر برداری داخل دهان

یکی از مهم ‌ترین وجوه دندانپزشکی دیجیتال، تصویر برداری داخل دهان است. این روش به دندانپزشکان کمک می ‌کند تا نواقص و مشکلات داخل دهان را به شیوه ‌ای بهتر و دقیق ‌تر مشاهده نمایند. استفاده از چنین فناوری هایی، می‌ تواند مشکلات پنهانِ موجود در دهان و دندان را نشان دهد. از طرفی این تکنولوژی ‌ها تشعشعات مختلف عکس برداری‌های قدیمی را ندارند و می‌توانند خطاهای انسانی را به حداقل رسانده و هزینه ‌های بیمار را هم کاهش دهند.

بدین منظور از فناوری ‌ها مختلفی برای تصویر برداری داخل دهان استفاده می‌شود که از جمله آن می‌توان به انواع سی تی اسکن داخل دهانی و رادیو گرافی‌های دیجیتالی اشاره نمود هر کدام اطلاعات مختلفی را ارائه می ‌دهند.

CBCT  یکی از انواع سی تی اسکن‌های محبوب است که در بخش‌های مختلفی از داندانپزشکی شامل تعیین جایگاه دقیق ایمپلنت، تشخیص اختلالات مفصلی، کانال های عصبی، جایگاه سینوس، تشخیص تومور برای فک، تعیین ارتفاع و ضخامت استخون و ….  مورد استفاده قرار می ‌گیرد.

CCD/CMOS  و PSP دو تکنولوژی محبوب دیگر هستند که برای رادیوگرافی و تهیه عکس‌های دیجیتال مورد استفاده قرار می‌گیرند و می‌توانند با دقت زیادی پوسیدگی‌های دندانی را تشخیص دهد. این تکنولوژی‌ها نه تنها موجب سهولت در کار می‌شوند، بلکه در زمان و انرژی بیماران صرفه جویی کرده و فرآیند درمان را بهبود می‌بخشند.

دندانپزشکی دیجیتال

کاربرد سی تی پرتو مرخروطی در دندان پزشکی دیجیتال

این نوع توموگرافی کامپیوتری (سی تی ) تصویر سه بعدی از دهان و فک بیمار در اختیار دندانپزشک قرار می دهد که دندانپزشک به عنوان مبنایی برای راهنمای جراحی ایمپلنت می تواند از این نوع تکنولوژی استفاده نماید. چنین تکنیک های تصویر برداری پیش از جراحی باعث شده اند کاشت ایمپلنت دندان آسان تر و قابل پیش بینی تر باشد. در نتیجه احتمال موفقیت درمان افزایش می یابد. تمامی این مواردی که ذکر گردید باعث می شود که فرایند درمان با موفقیت بالاتری انجم گیرد و مواردی چون میزان درد و … کاهش یابد.

دیاگنودنت

دیاگنودنت در واقع شناساگر پوسیدگی است و برای شناسایی زود هنگام پوسیدگی دندان استفاده می شود. در این تکنولوژی پیشرفته از پالس های صوتی و لیزر برای شناسایی زود هنگام پوسیدگی به جای روش های معمولی استفاده می گردد تا درمان سریع تر شروع شود و به باکتری ها فرصت فعالیت داده نشود. این کار به حفظ ساختار سالم دندان کمک می کند. در واقع می توان گفت که تکنولوژی دیاگنودنت روشی پیشگیرانه برای جلوگیری از بیماری های دندان می باشد و روشی درمانی نیست.

عکس پرتوی ایکس دیجیتالی

عکس های رادیوگرافی دیجیتالی توسط یک حسگر گرفته می شوند که عکس را در نمایشگر کامپیوتر نمایش می دهند. عکس دیجیتالی پرتوی ایکس راحتی بیشتری در مقایسه با عکس پرتوی ایکس معمولی دارد و قرار گیری در معرض تشعشع را کاهش می دهد. تشعشع چهار عکس پرتوی ایکس دیجیتالی معادل یک عکس پرتوی ایکس معمولی است. علاوه بر این با عکس دیجیتالی دندانپزشک می تواند تصویر را بزرگتر کند تا با دقت بالاتری ببیند و درمان به موقع انجام دهد.

اسکنر نوری

اسکنرهای نوری مورد استفاده در دندانپزشکی، یک نقشه دیجیتالی از دندان ها را به دندانپزشکان ارائه می کنند تا قالب گیری دیجیتالی از آناتومی دندان انجام شود. نقشه رنگی دیجیتالی باعث می شود آنالیز رنگی برای تعیین رنگ و مشخصه های ترمیم های زیبایی دندان با دقت بالایی انجام شود. قالب گیری دیجیتالی مشکلات قالب گیری معمولی با خمیر را ندارد و بیمار احساس ناراحتی و عق زدن و تحمل بو و طعم نا مطبوع آن در دهان را در این فرایند تجربه نمی نماید.

تِک اسکن یا تی اسکن

کامپیوتری است که از حسگر الکترونیکی فوق نازک برای ارزیابی دیجیتالی ارتباط دندان های بیمار استفاده می کند.

واند

واند یک ابزار های کامپیوتری دندانپزشکی دیجیتال است که ماده بی حسی را به صورت کند و با روش خاصی به بدن می رساند. در حالت معمول حس درد ناشی از تزریق بی حسی در اثر فشار مایع تزریق شده ایجاد می شود نه خود سوزن. رساندن تدریجی و ملایم مایع بی حسی با این دستگاه باعث می شود بی حسی بدون درد باشد. همچنین استفاده بسیار آسان از این دستگاه باعث شده است تا دندانپزشکان نیز طرفدار استفاده از این دستگاه کامپیوتری باشند.

طراحی لبخند

طراحی لبخند یکی از مهم ‌ترین جنبه ‌های دندانپزشکی زیبایی است که متقاضیان بسیار زیادی نیز دارد. تا قبل از نفوذ تکنولوژی ‌ها در علم دندانپزشکی، این کار بر اساس فرضیات و صلاح دید دندانپزشکان انجام می ‌شد که طبیعتاً با خطاهای انسانی نیز همراه بود. اما امروزه با وجود تکنولوژی‌ های منحصر به فرد و وجود نرم ‌افزار های ویژه، دیگر چنین خطا هایی مشاهده نمی ‌شود.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.