استفاده از لیزر در دندان‌پزشکی یکی از تکنیک‌های بدون درد است

دندانپزشکی بدون درد

دندانپزشکی بدون درد ، آیا دندانپزشکی بدون درد واقعیت دارد؟ تصور کنید زمانی به ملاقات دندانپزشک میروید که از دوستتان در مورد درد زیاد درمان مورد نیاز خود شنیده اید. بیشتر افراد فکر میکنند که درمان های مرتبط با دهان و دندان با درد زیادی همراه هستند؛ میدانیم که دندانپزشکی هم یکی از شاخه های درمان است و درمان گاهی با درد همراه است، نه؟ نه! نیازی نیست که برای انجام درمان های مرتبط با دهان و دندان درد بکشیم. دندانپزشکی بدون درد قصه و افسانه نیست، بلکه استانداردی از درمان است که میتوان از آن بهره گرفت. در ادامه بطور کامل درباره ترس از دندانپزشکی، کاربرد لیزر و دستگاه جدید تزریق بیحسی در دندانپزشکی بدون درد صحبت خواهیم کرد.

دندانپزشکی بدون درد امکان دارد؟

زمانی که شما وارد مطب دندانپزشک میشوید، تجربه ی عالی و بدون درد شما آغاز میشود. تیم دندانپزشکی خوش برخورد و مهربان نهایت سعی خود را میکنند که پروسه ی درمانی شما کاملا بدون درد طی شود. به علاوه، زمانی که وارد مطب میشوید تمامی کارکنان از منشی گرفته تا دستیار و متخصص، همگی در مورد پروسه ی درمانی شما، به شما اطمینان خاطر میدهند. زمانی که شما فوبیا و استرس نداشته باشید، ذهن شما هم بهتر درد را کنترل میکند.

عوامل ترس و اضطراب از دندانپزشکی

در تحقیقات مختلف عوامل گوناگونی در ایجاد این ترس بیمار گونه ذکر شدند و این افراد بدنبال درمان های بدون درد در دندانپزشکی هستند. اما نکته قابل توجه این است که همواره و در تمام تحقیقات سه عامل مهم باعث فوبیای دندانپزشکی بیان می شود:

 • ترس از درد
 • اضطراب حین انجام پروسه درمانی
 • ترس از بروز درد و عفونت پس از انجام درمان های دندانپزشکی
 • ترس از دندانپزشکی
 • ترس از درد دندانپزشکی

ترس از درد در رتبه اول لیست این عوامل ذکر شده است. ترس از درد چه در زمان تزریق چه در حین انجام پروسه درمانی و چه پس از اتمام درمان مورد نظر معمول ترین فاکتور ایجاد کننده ترس از دندانپزشکی عنوان شده است.

واضح هست که اجتناب از مراجعه به موقع به دندانپزشک می‌تواند شخص را به سمت درمان های اورژانسی و پیچیده تری سوق دهد برای کسی که از مطب‌ دندانپزشکی گریزان بوده یک سیکل معیوب ترس را مجدداً شکل دهد.

دندانپزشکی بدون درد

ترس از تزریق داروی بیحسی دندان

یکی از دلهره آورترین مراحل درمان تزریق داروی بیحسی به بیمار است. تزریق با یک سرنگ فلزی و سوزن نسبتاً طویل آن.

در بازار دندانپزشکی هر روز شاهد ارائه مقالات جدیدتر و حتی مواد و تجهیزات به روزتر هستیم. برای سالیان سال وسیله تزریق دارو بی حسی با وجود همه تلاش ها همان سرنگ ترسناک باقی مانده بود خوشبختانه پس از گذشت سالها به یکباره تکنولوژی عجیبی به مارکت دندانپزشکی معرفی شد که برای نیل به چنین هدفی طراحی شده بود.

دستگاه جایگزین سرنگ تزریق که علاوه بر ظاهر جذابش با تنظیم محل تزریق، سرعت تزریق و میزان تزریق به تزریق و آمپول بی حسی را به حداقل رسانده است.

حذف سرنگ بی حسی یکی از مزایای بزرگ و غیرقابل انکار دستگاه جدید تزریق دندانپزشکی بدون درد است.با این تکنولوژی گامی بزرگ در جهت کنترل و حتی درمان فوبیای دندانپزشکی برداشته شده است.

ترس و اضطراب بیمار حین انجام پروسه درمانی

ترس و اضطراب بیمار حین انجام پروسه درمانی در رتبه دوم علل فوبیای دندانپزشکی قرار دارد. مهمترین علتی که در پرسشنامه ها توسط بیماران در رتبه دوم علل فوبیای دندانپزشکی قرار دارد صدای دریل های دندانپزشکی است که در طبقه آلودگی‌های صوتی و صداهای آزار دهنده برای انسان قرار گرفته اند.

تبدیل صدا به انواع قابل تحمل یکی دیگر از آرزوهای بیماران و صد البته دندانپزشکان بوده است. این بار هم تکنولوژی به کمک آمده است. ظهور دستگاه های لیزر بافت سخت دندان،

با حذف این صداها آرامش قابل توجه برای مراجعین به ارمغان آورده است. به علاوه کاهش مدت درمان و درد، افزایش سرعت انجام کار هم از مسائل دیگری هست که در حین کار برای بیمار مشهود است.

و اما بزرگترین مزیت دستگاه های لیزر تراش دندان از دید حرفه‌ای دندانپزشکی حفظ حداکثری بافت دندان است این دستگاه ها قادرند با تنظیمات ویژه خود فقط و فقط بافت پوسیدگی‌دندان را حذف کنند و به این ترتیب خطای انسانی در این پروسه کاملاً حذف می گردد.

دندانپزشکی بدون درد

ترس از بروز درد و عفونت پس از انجام درمان های دندانپزشکی

ترس از بروز درد و عفونت پس از انجام درمان های دندانپزشکی در رتبه سوم علل فوبیای دندانپزشکی قرار دارد.

همانطور که عنوان شد از لیزر برای میکروب زدایی و استریل کردن بافت های دندانی و استفاده می شود. باز هم به دلیل خاصیت تحریک پروسه ترمیم حتی پس از جراحی های وسیعی که ویژه لیزر هاست نه تنها احتمال بروز درد به حداقل می رسد بلکه با کاهش مدت بهبودی احساس خوشایندتری به بیمار تقدیم می شود.

برداشتن پوسیدگیهای دندان توسط اشعه لیزر در دندان پزشکی بدون درد

همانطوریکه در بحث های پیشین اشاره کردیم، لیزر قابلیت برداشتن و خارج سازی پوسیدگی های دندانی را دارد. با توجه به پیشرفتهای حاصله در صنعت لیزر موانع موجود بر سر راه استفاده از لیزر در دندان پزشکی بدون درد (نکروز پالپ و نیز سیستمهای انتقال اشعه) تا حدود زیادی برداشته شده است. با ارائه لیزرهای خاص دندان پزشکی معضل نکروز پالپ و استفاده از فیبرهای نوری مشکل انتقال اشعه را برطرف ساخته است.

در سالهای اخیر تحولات چشم گیری در دندان پزشکی بدون درد ترمیمی روی داده است و روشهای قدیمی تراش حفره و ایجاد گیر مکانیکی جهت پرکردگی ها به تدریج جای خود را به روشهای محافظه کارانه تر میدهد.

موفقیت بسیاری از روش های ترمیمی به نگهداری و حفظ انساج غیر پوسیده وابسته است. بدین جهت ارائه تکنیکهای محافظه کارانه بمنظور برداشتن پوسیدگیها و حفظ انساج سالم دندانی از اهمیت خاصی برخوردار است و در این میان لیزر وسیله ای است که به بهترین نحوی این امر را میتواند انجام دهد. همواره بکارگیری فرزها و توربین های High – Speed سبب برداشتن بخشهایی از انساج سالم دندان میشود. حال آنکه با بکارگیری صحیح و اصولی لیزرها میتوان برداشت پوسیدگیها را بصورت کاملا انتخابی انجام داد.

به منظور تعیین توانایی لیزر در برداشتن پوسیدگی های دندان تحقیقات بسیاری صورت گرفته است. استرن و گلد من از اولین کسانی بودند که به بررسی اثرات لیزر بر روی بافت های سخت دندان پرداختند و بر روی دندان پزشکی بدون درد کار کردند. این محققین از لیزر یاقوتی استفاده کردند و دریافتند که دانسیته های انرژی که جهت نفوذ در مینا و عاج لازم میباشد، سبب نکروز پالپ می گردد.

دندانپزشکی بدون درد

دندانپزشکی بدون درد با لیزر

یکی از جالب ترین تکنولوژی های دندانپزشکی روز، دندانپزشکی با لیزر است. در این نوع دندانپزشکی پیشرفته، ما بر روی جدیدترین دستگاه لیزر سرمایه گذاری کرده ایم: Waterlase iPlus. این لیزر یکی از بهترین نوآوری ها در دندانپزشکی است.

این روش به ما اجازه می دهد که بدون استفاده از مته، که برای بسیاری از افراد ترسناک است- و گاهی حتی بدون بی حسی، بتوانیم درمان های معمول، پیچیده، ترمیمی، جراحی و ایمپلنت را انجام دهیم.

لیزر Waterlase iPlus  ابزاری بسیار دقیق و ظریف است که از تکنولوژی اسپری آب توسط لیزر بهره می برد. پرتو لیزر سبب پاشش آب و هوا می شود. وقتی قطرات آب از پرتو لیزر انرژی می گیرند، هدایت آنها به سمت دندان، بافت نرم یا سخت دقت و کارایی باورنکردنی دارد.

دستگاه لیزر waterlase

استفاده از این دستگاه -علاوه بر امکان انجام درمان بدون استفاده از مته-مزایای قابل توجه دیگری برای دندانپزشک و بیمار دارد.

لیزر توانایی ضدعفونی کردن را دارد که یکی از بزرگترین مزایای آن است. قدرت تمیز کردن قسمت داخلی کانال ریشه توسط این دستگاه، 10 برابر سایر دستگاه ها است که سبب میشود نتایج به طور چشمگیری بهبود یابد. در درمان های پریودنتال، لیزر می تواند به مناطقی برسد كه سایر ابزارهای دندان پزشکی قادر نیستند به آنجا برسند. علاوه بر این لیزر سبب بازسازی بافت ها میشود.

در عمل جراحی، مزایای لیزر به دلیل کاهش قابل توجه آسیب به بافت ها شگفت آور است. لیزر نه تنها رگهای خونی را نمی بندد، بلکه منطقه آسیب دیده را نیز ضدعفونی می کند. این موضوع احتمال عفونت و خونریزی بعد از عمل را به حداقل می رساند. از آنجا که بیماران در حین و بعد از درمان بسیار راحت تر هستند، استفاده از این دستگاه سبب بهبود قابل توجه نتایج میگردد.

تا در مورد چگونگی این اعمال با استفاده از لیزر بحث کنیم.

نکات دندانپزشکی بدون درد با لیزر

نکته مهم این است که بخش اعظم این اعمال را می توان بدون نیاز به بی حسی صورت داد و بررسی های صورت گرفته نشان می دهد که اکثریت بیماران طی این اعمال هیچ گونه دردی احساس نمی کنند. مهم­ترین علت این امر بنظر میرسد که ناشی از مدت زمان بسیار کوتاه پالس های لیزر باشد یعنی زمان تحریک آنچنان کوتاه است که هیچ گونه پاسخ عصبی ایجاد نمی نماید. مثلا در همین تحقیق مدت زمان هر پالس لیزر Nd:YAG حدود ۳۰ پیکو ثانیه ( ۳۰۷۱۰ – ۱۲sec ) می باشد. در حالی که مدت زمان لازم برای شروع یک تحریک دردناک حدود ( ۵sec -۲۸۱۰) است. بنابراین مدت زمان یک پالس لیزر کوتاه تر از آن است که بتواند یک تحریک دردناک ایجاد نماید.

در اینجا می توانیم ادعا کنیم که با بکارگیری لیزر، یک دندان پزشکی بدون درد، همراه با حذف صدای ناله مانند توربین ها و لرزش های مکانیکی موجود هنگام کار با این وسایل و نیز به کنار گذاشتن سرنگ های تزریقی و در واقع حذف اجزاء روانی درد و اضطراب در بیماران امکان پذیر است.

پس با استفاده از لیزر بدون نیاز به بی حسی می توان پوسیدگی ها را برداشته و  دندان را تراش داد  و در عین حال نسوج باقیمانده را نسبت به پوسیدگی مقاوم ساخت.

تراش دندانها بوسیله لیزر دندان پزشکی بدون درد

از ابتدای ارائه لیزرها به عالم دندان پزشکی بدون درد، استفاده از لیزرها جهت تراش مینا و تهیه حفرات ترمیمی مد نظر بوده و تحقیقات زیادی در این زمینه صورت گرفته، لیکن نتایج حاصله چندان امیدوار کننده نبود. در ابتدا چنین تصور می رفت که لیزرها می توانند به جای فرزهای دندان پزشکی مورد استفاده قرار گیرند در تحقیقات ابتدائی از دانسیته های بالای انرژی استفاده میشد که منجر به ایجاد ترک در سطح مینا و خرد شدن آن میگردید. در عین حال افزایش درجه حرارت ناشی از دانسیته های بالای انرژی منجر به آسیب غیر قابل برگشت پالپ دندان نیز میشد. لیزرهای دندان پزشکی موجود قادر به حذف پوسیدگی ها و برداشتن انساج پوسیده دندان می باشند ولی توانایی برش مینای سالم را ندارند. با این وجود پیشرفت های اخیر در زمینه ارائه لیزرهای اکسایمر و اربیوم باگ بار دیگر امکان تراش دندان توسط لیزر را مطرح

درواقع مکانیسم غیرحرارتی photo Ablation لیزرهای آگسایمر امکان تراش دندان ها را بدون آسیب حرارتی به پالپ فراهم می سازد. و این ترفند  دندان پزشکی بدون درد است.

تحقیقات بافت شناسی متعددی روی اثرات این لیزرها بر انساج سخت دندانی صورت گرفته است. پس از تابش لیزر مادون قرمز بر انساج معدنی، بسته به ماهیت و خصوصیات حرارتی و نوری نمونه مورد تابش نواحی نکروتیک با ضخامت های متفاوت ایجاد می شوند. تغییرات مشاهده شده در مقاطع هیستولوژیک از جمله نواحی دبری، نکروز، کربونیزاسیون و ایجاد ترک، عمق اثرات لیزر را در ناحیه نشان می دهند.

نکته ای که در اینجا باید ذکر کنیم اینست که برخلاف سایر لیزرها، لیزر اگسایمر 193 قادر است در بافتهای سخت دندانی سالم حفره­هایی را تراش دهد. ژئومتری و خصوصیات حفره حاصله با اصول دندان پزشکی بدون درد محافظه کارانه مطابقت دارد.

استفاده از لیزر در دندان‌پزشکی یکی از تکنیک‌های بدون درد است

کاربرد لیزر در دندان‌پزشکی

تقویت نور به‌وسیله انتشار ناشی از تابش، مفهومی است که از کلمه لیزر برداشت می‌شود. اولین کاربرد لیزر در دندان‌پزشکی به سال 1960 برمی‌گردد که برای انواع بافت‌های نرم و سخت دندانی مورداستفاده قرار گرفت.

در دو دهه گذشته مطالعات تحقیقاتی در خصوص استفاده از لیزر در دندان‌پزشکی به اوج خود رسیده است. لیزر یک ابزار مؤثر برای افزایش کارایی، سهولت درمان و کاهش هزینه‌های دندان‌پزشکی است.

لیزر در دندان‌پزشکی به دودسته لیزر بافت نرم و لیزر بافت سخت تقسیم می‌شود. لیزر با توانی کمتر از 0.5 وات برای فرایندهای ترمیم سلولی و یا درمان‌های ضدالتهابی مورداستفاده قرار می‌گیرد که همانند لیزرهای بکار رفته در فیزیوتراپی‌ها می‌باشد. لیزر  بافت سخت با توانی بیشتر از 0.5 وات برای انواع جراحی‌ها و انواع درمان‌ها مورداستفاده قرار می‌گیرد.

در ادامه در خصوص کاربرد لیزر در دندان‌پزشکی صحبت خواهد شد:

 1. تشخیص پوسیدگی دندان با لیزر: امروزه به کمک پدیده‌ی فلورسانس و با کمک لیزرهای آرگون و لیزر دایود کم‌توان می‌توان انواع پوسیدگی‌های دندانی را تشخیص داد.
 2. تراش دندان با لیزر: لیزرهای اربیوم می‌توانند بافت‌های سخت دندان و استخوان‌های آن را تراش دهند.
 3. سفیدکردن دندان با لیزر: یکی از موارد استفاده لیزر در دندان‌پزشکی استفاده از لیزر برای بلیچینگ در مطب است.
 4. رفع حساسیت دندانی با لیزر: یکی از بهترین راه‌ها برای از بین بردن حساسیت‌هایی که ممکن است براثر جرم‌گیری و یا لمینت برای بیمار اتفاق بیافتد، استفاده از لیزر است.
  لیزر یک ابزار مؤثر برای افزایش کارایی، سهولت درمان و کاهش هزینه‌های دندان‌پزشکی است. لیزر در دندان‌پزشکی به دودسته لیزر بافت نرم و لیزر بافت سخت تقسیم می‌شود.
 5. عصب‌کشی دندان با لیزر: استفاده از لیزر در زمان عصب‌کشی امکان ضدعفونی کردن بیشتر کانال را برای دندان‌پزشک فراهم می‌کند، به‌ویژه دندان‌های عفونی که باکتری‌ها به عمق عاج دندان نفوذ کرده‌اند.
 6. جراحی لثه با لیزر: جهت جراحی زیبایی لثه با لیزر، اگر در سطح بافت نرم باشد با لیزر اربیوم و دایود قابل انجام است اما اگر قرار به برداشتن استخوان باشد ابتدا لثه باید کنار زده‌شده و سپس می‌توان از لیزر اربیوم استخوان را برداشت. در جراحی افزایش طول تاج لثه اگر نیاز به برداشت استخوان نباشد لیزرهای بافت نرم قابل استفاده هستند اما در صورت نیاز به برداشت استخوان باید لثه کنار زده و سپس به کمک لیزرهای بافت سخت استخوان را برداشت.
 7. درمان آفت دهانی با لیزر: با استفاده از لیزرهای کم‌توان می­توان طی دو تا سه جلسه با فاصله 48 ساعت و در مدت زمان 4 روز آفت دهان را از بین برد.
 8. درمان ضایعات هرپس با لیزر: اگر تب‌خال تازه و رسیده باشد با استفاده از لیزرهای پرتوان می‌توان آن را برداشت و احتمال بازگشت مجدد آن بسیار کم است. درصورتی‌که تب‌خال به حالت پوسته رسید با لیزرهای کم‌توان می‌توان آن را ترمیم کرد.

بی­ حسی کامل

قبلاً گفتیم که یکی از نگرانی‌های بیمار برای ورود به دندان‌پزشکی تحمل درد ناشی از درمان می‌باشد، ازاین‌رو پزشکان برای کاهش درد بیمار از داروهای بی‌حسی استفاده می‌کنند.

در دندان‌پزشکی برای بی‌حس کامل ناحیه‌ای که قرار است مورد درمان قرار گیرد از بی‌حسی موضعی استفاده می‌شود. این داروهای بی‌حسی انواع مختلفی دارند که معمول‌ترین آن‌ها در لثه تزریق می‌شوند.

بی‌حسی‌هایی که به‌صورت ژل و یا اسپری هستند اثر ضعیف‌تری دارند و برای درمان ریشه، جراحی و حتی ترمیم مورداستفاده قرار نمی‌گیرند.

اگرچه تزریق آمپول‌های بی‌حسی ممکن است دردناک باشد اما برای بی‌حسی کامل دندان و امکان انجام عملیات درمانی باید  مورداستفاده قرار گیرد.

داروهای بی‌حسی کامل به دودسته تقسیم می‌شوند. دسته اول داروهایی هستند که دارای ماده بی‌حس‌کننده لیدوکایین به همراه آدرنالین هستند.

استفاده از این ماده بی‌حسی برای افرادی که دچار ناراحتی‌های قلبی و یا فشارخون  هستند توصیه نمی‌شود زیرا آدرنالین تپش قلب را بالا می‌برد. گروه دوم از داروهای بی‌حسی کامل فاقد آدرنالین بوده که اثر کوتاه‌مدت‌تری نسبت به گروه اول داشته و برای بیماران قلبی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

تشخیص پوسیدگی قبل از رادیوگرافی

 استفاده از لیزر در دندان‌پزشکی یکی از تکنیک‌های بدون درد است

 

از شایع‌ترین بیماری‌های دندانی می‌باشد که بسیار دردآور است. حساسیت داشتن نسبت به غذای گرم و یا سرد می‌تواند یکی از راه‌های تشخیص پوسیدگی باشد، بااین‌وجود برخی از پوسیدگی‌ها وجود دارند که فقط توسط دندان‌پزشک و با معاینه یا عکس‌برداری قابل‌تشخیص است.

پوسیدگی به دلیل از بین رفتن مواد معدنی دندان رخ می‌دهد، در واقع هدف از تشخیص پوسیدگی، تعیین میزان مواد معدنی از دست رفته دندان است. پوسیدگی‌ها دو دسته هستند.

پوسیدگی‌های فعال که در آن‌ها مواد معدنی بدون وقفه در حال از بین رفتن هستند و پوسیدگی‌های غیرفعال که در آن از بین رفتن مواد معدنی متوقف‌شده است.

چند روش برای تشخیص پوسیدگی قبل از رادیوگرافی وجود دارد:

 • سوند و آینه­ ی دندان‌پزشکی: این ابزار از قدیمی‌ترین ابزار تشخیص پوسیدگی قبل از رادیوگرافی است که احتمال تشخیص اشتباه با آن بسیار بالاست.
 • معاینه با چشم: ذره بین‌های مخصوصی برای معاینه‌ی شیارها و حفره‌های بسیار ریز روی سطح دندان طراحی‌شده‌اند که به معاینه دقیق‌تر دندان‌پزشک کمک می‌کنند.
 • استفاده از فیبرهای نوری و عبور نور از دندان: بوسیله این ابزار نور مخصوصی از دندان عبور داده می‌شود که این امکان را برای دندان‌پزشک فراهم می‌کند تا با چشم غیر مسلح پوسیدگی دندان را تشخیص دهد. این ابزار نسبت به دو مورد قبلی بهتر می‌توانند پوسیدگی‌های عاج دندان را تشخیص دهد.
 • اندازه‌گیری مقاومت الکتریکی دندان: یکی دیگر از ابزارهایی که برای تشخیص پوسیدگی قبل از رادیوگرافی کاربرد دارد دستگاه ECM است. این دستگاه مقاومت دندان را در برابر عبور جریان الکتریکی اندازه‌گیری می‌کند. مقدار مقاومت برمبنای عمق پوسیدگی متفاوت است در واقع بر اساس مقدار جریان الکتریکی که قادر به عبور است می‌توان عمق پوسیدگی دندان را تشخیص داد. این دستگاه دقت نسبتاً بالایی دارد.
 • فلورسانس لیزر(دیاگنودنت قلمی): این دستگاه نور مرئی قرمز را به دندان می‌تاباند. این نور بازتاب فلورسانس ایجاد کرده که نوع بازتاب آن در دندان‌های سالم و پوسیده متفاوت است. نور بازتاب شده توسط گیرنده دستگاه دریافت و تفسیر می‌شود. بعد از تفسیر میزان پوسیدگی به صورت عدد بروی نمایشگر دستگاه به نمایش درآمده و علاوه بر آن بوق‌های متناوبی از دستگاه شنیده می‌شود. هرچه عمق پوسیدگی بیشتر صدای بوق دستگاه بلندتر خواهد بود. این دستگاه دارای دو سر جستجوگر متفاوت است. یک سر نور لیزر را مستقیماً به دندان می‌تاباند و برای تشخیص پوسیدگی‌های سطح جونده­ی دندان بکار می‌رود و سر دوم که اشعه لیزر را با زاویه 100 درجه می‌تاباند مخصوص تشخیص پوسیدگی‌های بین‌دندانی است.

عوامل متعددی سبب می‌شود که افراد به دندان‌پزشکی مراجعه کنند اما یکی از مواردی که در مراجعه به دندان‌پزشکی بین همه بیماران مشترک است نگرانی آن‌ها از دردی است که در طول درمان ممکن است وجود داشته باشد.

باوجودی که دندان‌پزشکی گام‌های بزرگی برای افزایش راحتی بیمار برداشته است اما تجربه روش‌های سنتی هنوز هم از یاد بیماران نرفته و آن‌ها را ناراحت می‌کند.

امروزه تکنولوژی‌های زیادی در دندان‌پزشکی مورداستفاده قرار می‌گیرد که درمان و تحمل دردهای آن را ساده‌تر کرده است. استفاده از لیزر در دندان‌پزشکی و رفع بسیاری از بیماری‌های دهان و دندان چون آفت‌ها و تب‌خال بسیار رایج شده است. همچنین ابزارهایی چون ECM و دیاگنودنت قلمی وارد بازار شده‌اند که امکان تشخیص پوسیدگی قبل از رادیوگرافی را برای پزشک ممکن ساخته‌اند.

 

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.