کامپوزیت ونیر

کامپوزیت ونیر دندان چیست؟ | ونیر کامپوزیت

کامپوزیت ونیر دندان در واقع چند لایه روکش هستند که‌ از مواد همرنگ دندان تشکیل شده اند و برای اصلاح رنگ دندان، کاربرد زیبایی ، ترمیم موضعی و یا رفع نواقص دندان استفاده می شوند.

از لحاظ درمانی روکش های ونیر ، در دو روش تقسیم میشوند: ۱.مستقیم (direct) و ۲.غیرمستقیم  (indirect).

روش کامپوزیت ونیر مستقیم:

فقط در یک جلسه‌ با اضافه نمودن کامپوزیت دندان به دندان انجام می شود و کاربرد آنها در زمانی‌ است که‌ بخواهیم تعداد محدودی‌ از دندان ها را اصلاح کنیم؛ زمانی‌ که نیشال دندان ها سالم باشد، می توان با کمک ونیر مستقیم ایرادات جزئی‌ را رفع نمود. ذکر این‌ نکته لازم است‌که انجام چنین‌ کاری‌ نیازمند تبحر، تجربه و هنر دندانپزشک بوده وتاحد زیادی زمانبر است.

روش کامپوزیت ونیر های‌ غیر مستقیم:

به‌دلیل زیبایی بیشتر، استحکام بالاتر، حفظ بافت دندان و دوام بهترشان کاربرد وسیع تری‌دارند.

کاربرد ونیر ها در درمان دندان بیمارهای دیابتی، تغییر رنگ دندان، لکه‌های رنگی موضعی، تغییر رنگ‌های آبی یا خاکستری و تغییر رنگ درونی‌ است. لازم‌ است انجام ونیر دندان ها‌ به‌ شکل دانه دانه و به‌ نوبت صورت‌ گیرد.

قیمت کامپوزیت دندان چقدر است؟
بیشتر بخوانید

ونیر کامپوزیت دندان و کاربرد آن

امروزه‌ با استفاده‌ از ونیر کامپوزیت دندان، می توان یکی‌ از بهترین درمان ها را برای‌ ایجاد لبخندی زیبا در بیماران انجام‌ داد. در یک تعریف می توان این‌گونه عنوان‌ کرد که ونیر کامپوزیت دندان، ترکیبی‌ از مواد زمینه‌ای هستند که‌ در اثر ترکیب ذراتی به‌ نام فیلر به‌ استحکام بالایی‌ دست خواهند یافت. به‌ عبارت دیگر این‌ ترکیب خمیری‌ شکل‌ است به‌ وسیله تابش نور در طول موج خاص به صورت سفت و سخت در خواهد آمد. بعد از سفت‌شدن، بوسیله پولیش دادن‌ به‌ آن‌ شکل مناسب‌ می دهند تا در دهان موجب‌ اذیت کردن‌ دیگر دندان ها نشود.

کامپوزیت ونیر دندان چه کاربردی دارد؟

یکی‌ از پرمصرف‌ترین کاربردهای کامپوزیت ونیر را باید در پر کردن دندان های خالی دانست. در واقع از این ماده خمیری شکل، بعنوان ماده پرکننده دندان های‌ شما استفاده‌ می شود و یا اگر از رنگ دندان هایتان رضایت‌ ندارید، می توانید با رنگ کامپوزیت دلخواه‌ یا همان‌ عمل کامپوزیت ونیر، آن‌ها را سفید تر و جذاب تر کنید. در مورد کامپوزیت ونیر می توان گفت‌ که روشی‌ تقریبا بدون‌ ضرر برای زیبایی لبخند های‌ شما می باشد. درمانی ماندگار که‌ می تواند لبخندی‌ منحصر به فرد رابرایتان به‌ ارمغان آورد. مهم‌ترین مزیت کامپوزیت ها به‌ نسبت دیگر انواع روکش های دندان، این‌ است‌ که تنها سطح جلوی دندان ها‌ را پوشش می‌دهند، درنتیجه بیشتر دندان سالم می ماند و نیاز به‌ تراش چندانی ندارد. هرچند که‌ روش‌های بدون تراش نیز به‌ دنیا معرفی شده‌ اند. در واقع میزان تراش دندان به‌ طرح و شکل اولیه دندان ها منوط است‌ و گاه‌ ممکن است‌ هیچ‌ نیازی به تراشیدن دندان نباشد.

عوارض کامپوزیت دندان | بررسی انواع کامپوزیت دندان
بیشتر بخوانید

بیمار زن جوان در حال مراجعه به مطب دندانپزشکی. زن زیبا با دندان‌های سفید صاف سالم که روی صندلی دندانپزشکی با دهان باز در حین معاینه دهان و دندان در حالی که پزشک روی دندان‌ها کار می‌کند، نشسته است.

کامپوزیت ونیر بدون تراش دندان

در کامپوزیت ونیر بدون تراش از یک ماده ترمیم همرنگ دندان استفاده می شود و این  ماده روی سطح دندان قرار داده شده و توسط دندانپزشک فرم داده می شود. درمان یک جلسه‌ای بدون تراش دندان برای زیبایی دندان، مرتب کردن، اصلاح فرم دندان و همچنین برطرف کردن نامنظمی‌های کوچک، بستن فاصله بین دندان ها و زردی دندان می باشد.

هزینه کامپوزیت ونیر بدون تراش

هزینه کامپوزیت ونیر بدون تراش کمتر از لمینت سرامیکی است‌ و این‌ به علت عدم ارسال کار به لابراتوار است‌ و در یک جلسه کار توسط دندانپزشک در مطب انجام داده‌ می شود. در این تکنیک که‌ با مواد نانو تکنولوژی در دسته کامپوزیت ونیر ها انجام می شود، رنگ و فرمی زیبا بر روی دندان های‌ شما ایجاد می شود. استفاده از کامپوزیت ونیر حتی در بسیاری از موارد برای سفید کردن دندان نیز تجویز می شود.

نکته‌ای که‌ در این نوع مواد وجود دارد، این‌ است‌ که کار با این مواد بسیار سخت می باشد و تخصص دندانپزشک و هنر دست وی، از اهمیت ویژه ای برخوردار‌ است. برتری که کامپوزیت ونیر ها به مواد دیگر دارند، این‌ است که دندان ها تراش نمی خورند و آسیبی به مینای دندان وارد نمی شود.

مزیت کامپوزیت ونیر بدون تراش

مزیت کامپوزیت ونیر بدون تراش نسبت‌ به لمینت سرامیکی مدت زمان کمتر، هزینه کمتر و عدم تراش دندان‌ است. لازم به ذکر است‌ که لمینت سرامیکی موارد کاربرد خود را‌ دارد و در نامنظمی‌های بیشتر دندان که نیاز یه تغییرات بیشتر است، لزوم لمینت سرامیکی احساس می شود. به‌ این ترتیب می توان دندان ها را سفید تر و بلندتر کرد.

چه کسانی برای کامپوزیت ونیر دندان مناسب اند؟

مشاوره‌ و بررسی‌ وضعیت دندان ها، توسط دندانپزشک زیبایی، مناسب‌ بودن‌ شما برای‌ استفاده از کامپوزیت ونیر را مشخص می کند. در این حالت‌ لازم است‌ که شما هیچ بیماری فعال لثه یا التهاب های‌ مربوط به‌ آن‌ را قبل‌ از شروع درمان نداشته‌ باشید.

راهنمای بهترین "رنگ کامپوزیت دندان" +قیمت و توضیحات سال 1401
بیشتر بخوانید

با این‌حال روش ترمیم دندان ها و دندانپزشکی زیبایی به‌کمک کامپوزیت ونیر، برای اکثر افراد مناسب‌ و ایده آل است‌ و کارآمدترین گزینه‌ برای اشخاصی است‌ که‌ با مشکلات زیر مواجه اند:

  1. دندان نا مرتب
  2. دندان هایی‌ که روی یکدیگر قرار می گیرند.
  3. رنگ بد دندان
  4. موارد لب پر و شکستگی دندان
  5. دندان های‌ بلند، کوتاه یا کوچک
  6. مزایا کامپوزیت ونیر دندان
  7. مزایای کامپوزیت ونیر دندان

در بیشتر مواقع، نصب آن نیازی به تراش دندان ها ندارد و در شرایط خاص نیز، میزان بسیار ناچیزی از مینای دندان تراشیده می شود. همچنین نصب آن به دندان های مجاور آسیبی وارد نمی کند.

چنانچه تحت فشار های‌ بالا دچار پریدگی لبه یا شکستگی شدند، امکان ترمیم و اصلاح آن ها همانند دندان های طبیعی، به‌ راحتی وجود خواهد داشت.

دارای قابلیت تحمل فشار های‌ بالا در زمان جویدن مواد غذایی به‌میزان ۱۰ برابر لمینیت های‌ چینی می باشند.

شکل‌ و فرم طبیعی، به‌طوریکه سایرین به‌ سختی متوجه تفاوت دندان طبیعی با دندان کامپوزیت ونیر می شوند.

به‌علت بی‌ نیازی از لابراتوار می توان خطای انسانی را حذف نمود.

مدت زمان درمان کوتاه و در یک جلسه صورت می گیرد.

قیمت هر واحد کامپوزیت ونیر دندان چقدر است؟

قیمت تمام‌شده روش کامپوزیتی، لمینت و ونیر سرامیکی بستگی به‌کیفیت مواد اولیه به‌کار برده دارد. همچنین میزان ضخامت دندان ها، سطح تکنیکی درمان انتخاب شده از سوی دندانپزشک و تجربه و مهارت‌ وی، بر هزینه‌های درمان تاثیر مستقیم می گذارند.

سن مناسب برای کامپوزیت دندان

افراد بسیاری قادر به استفاده از این روش درمانی و زیبایی می باشند، اما توصیه دندانپزشکان متخصص این است که تا قبل از 18 سالگی نصب کامپوزیت دندان مگر در شرایط ضروری انجام نگیرد. زیرا ادامه داشتن رشد استخوان فک در این سنین، سبب می شود تا ظاهر کامپوزیت روی دندان ها تغییر کند.

كامپوزيت يا ارتودنسي؟ مقایسه مزایا و معایب کامپوزیت دندان و اردوتنسی
بیشتر بخوانید

کامپوزیت ونیر آی پی اس (ips) چیست؟

کامپوزیت ونیر آی پی اس، نسل جدیدی‌ از کامپوزیت ونیر ها‌ هستندکه ذرات سرامیک به کامپوزیت اضافه‌ شده‌ است. اضافه شدن‌ این ذرات سرامیکی باعث شده کامپوزیت ونیر استحکام بیشتری داشته‌ باشد و در مقابل رنگ پذیری نسبت به کامپوزیت ونیر های معمولی مقاومت بهتری داشته‌ باشد. همچنین‌ این ذرات سرامیکی به کامپوزیت ونیر جلوه براق تری داده‌ اند و باعث شده‌ آن حالت مات گونه کامپوزیت ونیر های معمولی کاهش یابد. طول عمر کامپوزیت ونیر های معمولی 3 تا 5 سال و طول عمر کامپوزیت ونیر آی پی اس حدود 6 سال می باشد. از مزایای کامپوزیت ونیر آی پی اس آن‌ است‌ که دندان تراشیده نمی شود و نسبت‌ به لومینیرز بسیار ارزانتر می باشد. در روش کامپوزیت ونیر آی پی اس نیز مانند تمامی روش‌های دیگر زیبایی روی 8 تا 10 دندان از هر فک عمل زیبایی انجام می شود.

ماندگاری کامپوزیت ونیر دندان

ماندگاری کامپوزیت ونیر به‌ عوامل مختلفی‌ مانند جنس دندان ها، رعایت بهداشت و عادت غذایی بستگی دارد. در صورتی‌که کامپوزیت ونیر به‌ درستی صورت گیرد و پس‌ از آن‌ توسط بیمار، مراقبت‌های لازم انجام شود، می توان گفت‌که کامپوزیت ونیر جزو یکی‌ از با دوام‌ترین درمان ها در حوزه دندانپزشکی به‌حساب می‌آید.

دکتر یزدی زادهمشاهده نوشته ها

من دکتر محمد یزدی زاده هستم. دانش‌آموخته رشته دندان‌پزشکی که در سال 1371 در دانشگاه علوم پزشکی تبریز تحصیلات خود را آغاز کرده و در سال 1377 موفق به دریافت دکترای عمومی دندانپزشکی شده و از آن زمان تاکنون در زمینه دندان‌پزشکی به‌طورجدی مشغول به فعالیت هستم. به‌منظور افزایش مهارت و توانمندی در زمینه دندان‌پزشکی و تسلط بر آخرین دانش روز دنیا در این حوزه، دوره تخصصی مستر لیزر را در دانشگاه RWTH آخن کشور آلمان سپری کرده و در سال 2010 مدرک تخصصی این دوره را کسب نمودم. سپس در سال 2011 میلادی پس از گذراندن دوره ایمپلنت‌های دندانی، موفق به دریافت مدرک بورد ایمپلونتولوژی آلمان و ممبرشیپ ایمپلنت (ICOI) شدم.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.