روش استفاده از لمینت متحرک دندان 

لمینت متحرک دندان یا “اسنپ‌آن‌اسمایل” که گاهی به آن کامپوزیت متحرک هم می گویند، کاور یا روکش نازکی است که روی دندان قرار می گیرد و مانند یک پوشش تا حدودی می تواند عیب و ایراد دندان ها را پنهان کند و ظاهر بهتری به دندان ها و لبخند شما بدهد.

این ابزار در واقع یک پلاک متحرک است که از نوعی پلیمر غیرسمی یا صمغ دندان با فناوری خاصی در لابراتوار متناسب با شکل و قالب هر دندان ساخته می شود. اما اخیرا لمینت های متحرکی در بازار رواج پیدا کرده که به صورت آماده و از پیش ساخته و با قیمت بسیار پایین به فروش می رسد که البته در مورد آنها هم توضیح خواهم داد.

این وسیله به این دلیل لمینت دندان نامیده می شود که هدف آن مانند لمینت دندان دائمی، پوشاندن عیوب دندان و زیباتر کردن ظاهر دندان هاست و متحرک بودن آن به این معناست که یک روکش دائمی نیست و از روی دندان برداشته می شود.

در واقع شما تنها زمانی که می خواهید به مهمانی یا جلسه مهمی بروید آن را روی دندان قرار می دهید و برای غذا خوردن و شب، هنگام خوابیدن باید آن را از روی دندان بردارید.

علت ساخت لمینت متحرک به جای لمینت چیست؟

به طور کلی دندانپزشکی یکی از درمان های پرهزینه به شمار می رود و از این میان عمل های ترمیمی و زیبایی در دندانپزشکی که برای اصلاح طرح لبخند به کار می روند هزینه های بالایی دارند که شاید انجام آنها برای همه ممکن نباشد.

کامپوزیت یا لمینت؟ کدام بهتر است؟ +12 مزایا و معایب
بیشتر بخوانید

به همین دلیل بعضی از متخصصان وسیله ای ابداع کردند که بتواند جایگزین ترمیم های دائمی مانند لمینت و کامپوزیت باشد و در عین حال بتواند مشکلات ظاهری دندان مانند افتادگی، شکستگی، زردی یا بدشکلی دندان ها را اصلاح کند. ویژگی اصلی این وسیله ارزان بودن آن نسبت به دیگر روش های ترمیمی است.

لمینت متحرک دندان

مزایای استفاده از لمینت متحرک

این مزایا و معایبی که در اینجا در مورد آنها صحبت میکنم مربوط به لمینت های متحرک سفارشی است چون در مورد لمینت متحرک آماده هیچ بحثی نیست. زیرا همانطور که گفتم فقط یک بازی تبلیغاتی است و توسط هیچ دندانپزشک و متخصصی تایید نمی شود.

 • لمینت متحرک سفارشی قیمت پایین تری نسبت به لمینت دندان دائمی دارد.
 • این لمینت ها می توانند به طور موقت عیوب و مشکلات جزئی دندانی مانند بدرنگی و شکستگی های دندانی را برطرف کنند
 • فرآیند لمینت متحرک بدون عمل، بیحسی و تراش دادن سطح دندان صورت می گیرد.
 • معایب لمینت متحرک دندان
 • به لثه آسیب می رساند و ممکن است باعث ایجاد زخم و عفونت در لثه شود.
 • ممکن است دندان ها دچار پوسیدگی شوند.
 • برای استفاده طولانی مدت مناسب نیست.
 • ماندگاری و طول عمر آن کوتاه است.
 • در هنگام غذا خوردن باید آن را درآورید و این مساله در مهمانی ها شاید چندان خوشایند نباشد.
 • جنبه درمانی ندارد و راه حل دائمی برای مشکلات دندانی نیست.
 • ممکن است در حرف زدن دچار مشکل شوید.
 • احتمال شکستن پلاک متحرک در هنگام گذاشتن و برداشتن وجود دارد.
 • ممکن است بعد از مدتی دچار تغییر رنگ شوند.
 • ممکن است در دهان شما آلرژی ایجاد کند.
آشنایی با قیمت لمینت دندان و انواع آن
بیشتر بخوانید

ماندگاری و طول عمر لمینت متحرک دندان 

لمینت متحرک دندان در صورتی که جنس خوبی داشته باشد و شما هم به خوبی از آن مراقبت کنید می تواند تا ۲ سال استفاده شود. عمر این لمینت ها به نحوه استفاده و مراقبت شما هم وابسته باشد. شما باید دقت کنید و عمل نصب و خارج کردن آن از دهان را به آرامی و درست انجام دهید و برای تمیز کردن آن هم نکات خاص را رعایت کنید تا خراش و شکستگی اتفاق نیوفتد.

لمینت متحرک دندان

ساخت لمینت متحرک سفارشی برای هر فرد

فارغ از اینکه لمینت متحرک چه مشکلات و معایبی دارد اگر میخواهید یک دست از آنها را داشته باشید اولین کار این است که به دندانپزشک مراجعه کنید. دندانپزشک متخصص ابتدا دندان های شما را معاینه می کند تا ببیند آیا لمینت متحرک برای شما مناسب هست یا نه.

بعد از اینکه رنگ دلخواه روکش های خود را انتخاب کردید، دندانپزشک از دندان های شما قالب گیری می کند. بهترین نتیجه زمانی بدست می آید که قالب گیری با مهارت و دقت تمام انجام شود.

این قالب ها به لابراتوار فرستاده می شود تا لمینت های متحرک شما متناسب با شکل دندان ها و رنگ دلخواه ساخته شود. پروسه ساخت این لمینت ها ممکن است چند هفته طول بکشد.

لمینت های متحرک، هم برای فک بالا و هم فک پایین ساخته می شود. پس از اینکه کاورها آماده شدند دندانپزشک آنها را نصب می کند تا ببیند به خوبی روی دندان ها چفت می شود یا نه.

لمینت متحرک آماده چطور روی دندان نصب می شود؟

به تازگی لمینت های متحرکی رواج پیدا کرده که به صورت پیش ساخته و آماده به فروش می رسد.  برای نصب این لمینت های متحرک که عموما قیمت پایینی دارند گفته می شود که طبق دستورالعمل زیر نصب شود:

 1. ابتدا قالب ها را به مدت ۲ دقیقه در آب جوش بیندازید تا نرم و انعطاف پذیر شوند.
 2. سپس آنها را درآورده و چند دقیقه صبر کنید تا خنک شوند.
 3. پس از خنک شدن، آنها را روی دندان ها قرار داده و با دو انگشت شصت خود فشار دهید تا خوب روی دندان محکم شود.
 4. پس از ۳۰ ثانیه انها را از روی دندان برداشته و در آب یخ بیندازید تا سفت شود.
 5. پس از سفت شدن می توانید دوباره آنها را روی دندان هایتان قرار دهید.
کامپوزیت یا لمینت؟ کدام بهتر است؟ +12 مزایا و معایب
بیشتر بخوانید

تمام دندانپزشکان و متخصصان روی کارایی و مناسب بودن همین لمینت های متحرک سفارشی هم تردید دارند و اشکالات زیادی از این وسیله می گیرند چه برسد به این لمینت های متحرک آماده! راستش را بخواهید این لمینت ها شبیه یک شوخی هستند اما به نظرم اصلا شوخی خوبی نیست.

چرا نباید از لمینت متحرک استفاده کنیم؟

مشکل اصلی این است که شکل دندان و اندازه فک افراد با هم متفاوت است به همین خاطر این لمینت های متحرک با فرم و اندازه دندان های همه مناسب نیست. بسیاری از این لمینت ها هم از مواد اولیه بی کیفیت ساخته می شوند به همین دلیل در هنگام قرار گرفتن در آب گرم کاملا از هم باز می شود یا به صورت درست روی دندان چفت نمی شود.

لمینت های متحرک آماده که توسط شرکت ها به فروش می رسد ابزار مطمئنی برای زیباسازی ظاهر دندان ها نیستند زیرا بر اساس یک مدل فرضی ساخته می شوند و عموما مواد اولیه با کیفیتی ندارند. به همین دلیل نتیجه دلخواه را برای شما نخواهند داشت.

 

روش تمیز کردن و مراقبت از لمینت متحرک دندان

 1. برای مراقبت از لمینت متحرک یا اسنپ آن اسمایل بعد از هر بار استفاده، آن را به آرامی از دهان درآورده و به خوبی شست و شو دهید تا از ایجاد بوی بد دهان و پوسیدگی دندان های اصلی جلوگیری شود.
 2. یادتان باشد باید پلاک را به آرامی و با دو دست با گرفتن قسمت انتهایی آن نصب کرده یا درآورید.
 3. خمیر دندان حاوی موادی است که ممکن است باعث ایجاد خراش و ساییدگی روی سطح پلاک شود، پس از خمیر دندان استفاده نکنید. برای تمیز کردن لمینت متحرک از فرچه های مخصوص و نرم و صابون های مایع استفاده کنید.
 4. در زمانی که نمی خواهید از پلاک استفاده کنید حتما آن را در کیت مخصوصش قرار دهید.
آشنایی با قیمت لمینت دندان و انواع آن
بیشتر بخوانید

دلیل انتخاب لمینت متحرک چیست؟

مشکل بی دندانی دارید و در حال حاضر نمی توانید ایمپلنت کنید و از روش کاشت دندان استفاده کنید، یک مهمانی یا مراسم مهم در پیش دارید و می خواهید به طور موقت از لمینت متحرک استفاده نمایید.

در این شرایط توصیه می کنم حتما به سراغ دندانپزشک متخصص در این زمینه بروید و بعد از تهیه لمینت ها مراقبت از آنها را جدی بگیرید تا دچار مشکل عفونت در لثه یا دندان نشوید.

لمینت متحرک دندان یک راه حل موقت است و مدام باید آن را روی دندان بگذارید و بردارید درحالیکه کامپوزیت دائمی است و تا ۵ سال و حتی بیشتر طول عمر دارد و در صورت لب پر شدگی قابل ترمیم است.

لمینت متحرک دندان، لایه نازکی است که مانند قالب روی دندان قرار می گیرد و از آنجا که روی دندان نمی چسبد بهتر است که از خوردن غذاهای سفت یا نوشیدنی های رنگی با آن پرهیز کنید. جنس لمینت های متحرک دندان در برابر تغییر رنگ خیلی مقاوم نیستند.

دکتر یزدی زادهمشاهده نوشته ها

من دکتر محمد یزدی زاده هستم. دانش‌آموخته رشته دندان‌پزشکی که در سال 1371 در دانشگاه علوم پزشکی تبریز تحصیلات خود را آغاز کرده و در سال 1377 موفق به دریافت دکترای عمومی دندانپزشکی شده و از آن زمان تاکنون در زمینه دندان‌پزشکی به‌طورجدی مشغول به فعالیت هستم. به‌منظور افزایش مهارت و توانمندی در زمینه دندان‌پزشکی و تسلط بر آخرین دانش روز دنیا در این حوزه، دوره تخصصی مستر لیزر را در دانشگاه RWTH آخن کشور آلمان سپری کرده و در سال 2010 مدرک تخصصی این دوره را کسب نمودم. سپس در سال 2011 میلادی پس از گذراندن دوره ایمپلنت‌های دندانی، موفق به دریافت مدرک بورد ایمپلونتولوژی آلمان و ممبرشیپ ایمپلنت (ICOI) شدم.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.