پیرمرد خوش تیپ در حال صحبت با دندانپزشک. دو مرد در مطب دندانپزشکی درحال ایمپلنت

تعداد جلسات مورد نیاز برای ایمپلنت دندان

به طور کلی فرایند کاشت ایمپلنت دندان، پروسه طولانی در پی دارد، اما این مدت زمان برای تمام افراد یکسان نمی باشد. داشتن و یا نداشتن تراکم استخوان کافی برای کاشت ایمپلنت دندان می تواند بر مدت زمان آن بسیار موثر باشد. برخی از افراد با داشتن میزان تراکم عالی می توانند از ایمپلنت فوری استفاده کنند و برخی به دلیل نیاز به پیوند استخوان، شپروسه درمانی بیش از 7 ماه را تحمل می کنند. بسیاری از افراد تمایل دارند تا طول درمان مورد نظر خود را، قبل از شروع کار بدانند. در این مقاله طول درمان ایمپلنت دندان را به طور کامل برای شما شرح می دهیم.

اولویت در کاشت ایمپلنت دندان

اگر فردی به ایمپلنت دندان نیاز دارد، به دو دلیل نباید آن را به تعویق بیندازد که این دلایل عبارتند از:

زمانی که دندان به دلایل متعددی از بین می رود و جای خالی در لثه به وجود می آید، دندان ها تمایل دارند تا به سمت جای خالی دندان حرکت کنند. در واقع در تمام مراحل زندگی انسان، دندان ها تمایل به حرکت دارند و حالا با ایجاد جای خالی، این امکان برای آن ها فراهم شده است. این اتفاق نظم دندان ها را به طور کامل به هم ریخته و مشکلات متفاوت خود را برای بیمار ایجاد خواهد کرد.

گام به گام با مراحل ایمپلنت یک دندان
بیشتر بخوانید

جای خالی دندان سبب شده تا در هنگام غذا خوردن، استخوان فک فشار مضاعفی را تحمل کند و هر چه در کاشت ایمپلنت دندان تاخیر ایجاد شود، ساییدگی استخوان بیشتر و ایمپلنت دندان سخت تر خواهد شد.

زمانی که مواد غذایی به طور مستقیم به لثه برخورد می کنند، احتمال بروز بیماری های مختلف دهان و دندان برای بیمار ایجاد می شود.

مدت زمان انجام کاشت ایمپلنت دندان

به طور کلی کاشت ایمپلنت دندان در 3 مرحله صورت می گیرد که طول مدت این مراحل، با توجه به شرایط بیمار متغیر است و عموما بین 5 تا 9 ماه زمان می برد. برخی از افراد نیاز به کاشت ایمپلنت برای کل دهان خود را دارند که در این صورت بیشتر طول می کشد. در ادامه به بررسی مراحل ایمپلنت از نظر مدت زمان آن می پردازیم:

مشاوره و ارزیابی در این مرحله کشیدن دندان و یا در صورت لزوم، پیوند استخوان فک و تمام فرایند های لازم پیش از کاشت ایمپلنت، انجام می گیرد. متخصص ایمپلنت با کمک سی تی اسکن به بررسی کامل ساختار استخوان دندان برای کاشت می پردازد. در این شرایط اگر بیمار نیازی به پیوند استخوان نداشته باشد، دندانپزشک می تواند به مرحله بعدی برود، اما اگر نیاز به پیوند استخوان وجود داشته باشد، این مرحله بین 3 تا 6 ماه زمان خواهد برد. به طور کلی هر چه از دست رفتن دندان مدت زمان بیشتری را به خود اختصاص دهد، پیوند استخوان برای بیمار لازم می شود.

قرار دادن پایه ایمپلنت در این مرحله که حدود 1 الی 2 ساعت زمان می برد، دندانپزشک پایه ایمپلنت را درون استخوان فک قرار می دهد. زمان بهبودی در این مرحله، حدود 3 تا 6 ماه می باشد تا پایه ایمپلنت با استخوان فک جوش بخورد.

آشنایی با انواع مختلف ایمپلنت
بیشتر بخوانید

قرار دادن تاج دندان در این مرحله تاج دندان بر روی ایمپلنت که قبلا در فک جا گرفته بود، قرار داده می شود. این مرحله حدود 2 هفته زمان می برد.

چقدر زمان می برد تا ایمپلنت دندان بهبود یابد؟

باید در نظر داشته باشید که برای جلسات ایمپلنت دندان فرایندی طولانی مدت را خواهید داشت که با توجه به شرایط، از 4 هفته تا چند ماه به طول می انجامد. اما بعد از اتمام مراحل کاشت ایمپلنت دندان، با رعایت دستورالعمل های دندانپزشک متخصص، دوره نقاهت به سرعت سپری خواهد شد.

چه مدت بعد از کشیدن دندان، باید کاشت ایمپلنت دندان انجام شود؟

اگر به درستی بهداشت دهان و دندان خود را رعایت نکرده باشید، احتمال آسیب به استخوان فک وجود داشته که گاها خودتان از این مسئله مطلع نیستید. وقتی استخوان موجود زیر استخوان فک در مدت طولانی از بین رفته باشد و یا بیماری های لثه افزایش یافته باشند، در این صورت توانایی لازم برای نگهداری از ایمپلنت را نخواهد داشت. دندانپزشک در این شرایط قبل از نصب ایمپلنت باید به بازسازی استخوان فک بپردازد که حدود 3 الی 4 ماه زمان نیاز دارد.

مدت زمان ایمپلنت فوری چقدر است؟

در بیشتر اوقات، جلسات مورد نیاز برای ایمپلنت دندان به طول می انجامد و تنها یک جلسه برای این درمان کافی نمی باشد. برخی افراد اصرار به ایمپلنت فوری دارند و اگر دندانپزشک شرایط دهان و دندان را به خوبی بررسی نکرده باشد، احتمال پس زدن ایمپلنت وجود دارد و درمان موفقیت آمیز نخواهد بود. بنابراین با اینکه ایمپلنت فوری در مدت زمان سریع تری انجام خواهد شد، اما بهتر است برای اینکه نتیجه خوبی از جراحی بگیرید، به بدنتان اجازه دهید تا با جسم خارجی وفق پیدا کند.
ایمپلنت دندان در لثه

 

مدت زمان جراحی ایمپلنت دندان

جلسات ایمپلنت دندان یک فرآیند طولانی می باشد و برای اینکه درمان مد نظر شما قرار بگیرد، پروسه درمان به مدت زمان زیادی نیاز دارد. از طرفی ایمپلنت دندان علاوه بر تمام فواید درمانی که دارد، به منطور زیبایی دندان ها نیز انجام می شود و به همین جهت باید به گونه ای تنظیم شود که هماهنگی کافی با دندان های طبیعی داشته باشد. جراحی ایمپلنت به طور معمول بین نیم ساعت تا دو ساعت زمان می برد. در واقع زمانی که تصمیم به ایمپلنت می گیرید، باید صبر زیادی داشته باشید، شاید گذراندن این چند ماه برایتان سخت باشد، اما نتیجه درمان طولانی مدت آن را به خوبی خواهید دید. ایمپلنت بیش از 15 سال برای شما کارایی داشته و شما تنها باید مراقب بهداشت دهان و دندان خود باشید.

هر آنچه در مورد ایمپلنت دندان باید بدانید
بیشتر بخوانید

آیا پیوند استخوان فک بر مدت زمان کاشت ایمپلنت دندان تاثیر دارد؟

اگر تراکم کافی از استخوان را داشته باشید، پروسه پیوند استخوان همزمان با ایمپلنت دندان صورت می گیرد، اما اگر لازم باشد قبل از شروع کاشت دندان، پیوند استخوان انجام می شود تا حجم کافی استخوان برای این درمان ایجاد شود. اگر نیار به پیوند استخوان قبل از شروع درمان وجود داشته باشد، حدود 6 تا 9 ماه برای کاشت ایمپلنت زمان لازم است و اگر امکان انجام این پروسه با هم وجود داشته باشد، بین 4 الی 9 ماه زمان نیاز است.

دکتر یزدی زادهمشاهده نوشته ها

من دکتر محمد یزدی زاده هستم. دانش‌آموخته رشته دندان‌پزشکی که در سال 1371 در دانشگاه علوم پزشکی تبریز تحصیلات خود را آغاز کرده و در سال 1377 موفق به دریافت دکترای عمومی دندانپزشکی شده و از آن زمان تاکنون در زمینه دندان‌پزشکی به‌طورجدی مشغول به فعالیت هستم. به‌منظور افزایش مهارت و توانمندی در زمینه دندان‌پزشکی و تسلط بر آخرین دانش روز دنیا در این حوزه، دوره تخصصی مستر لیزر را در دانشگاه RWTH آخن کشور آلمان سپری کرده و در سال 2010 مدرک تخصصی این دوره را کسب نمودم. سپس در سال 2011 میلادی پس از گذراندن دوره ایمپلنت‌های دندانی، موفق به دریافت مدرک بورد ایمپلونتولوژی آلمان و ممبرشیپ ایمپلنت (ICOI) شدم.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.