تفاوت لمینت با کامپوزیت

۵/۵ - (۲ امتیاز)

امروزه بسیاری از افراد علاقه‌مند به درک تفاوت لمینت با کامپوزیت هستند زیرا از هر دو روش برای زیباتر کردن لبخند استفاده می‌شود. لبخند زیبا یکی از جنبه‌های مهم زیبایی است. ظاهر دندان‌ها تاثیر قابل توجهی بر اعتماد به نفس فرد دارد. لمینت‌های سرامیکی و ونییرهای کامپوزیتی از روش‌های زیباسازی دندان‌ها هستند که با آن آشنا هستید. اما تفاوت لمینت با کامپوزیت در چیست؟ احتمالا شما تفاوت بین این دو روش را دقیقا نمی‌دانید. در این مقاله تفاوت لمینت با کامپوزیت را از جهات مختلف مورد بررسی قرار می‌دهیم تا مشخص شود کدام روش برای شما بهتر است؛ لمینت یا کامپوزیت؟

لمینت‌های سرامیکی، که به عنوان ونیرهای پرسیلانی نیز شناخته می‌شوند، پوسته‌های نازکی از جنس مواد سرامیکی هستند که برای قرار گرفتن بر روی سطح جلویی دندان‌ها، مطابق سفارش دندانپزشک به لابراتوار ساخته می‌شوند. لیمنت ها برای دوام بالا، مقاومت در برابر لک‌ها و ظاهر طبیعی‌شان شناخته شده‌اند. لمینت‌های سرامیکی می‌توانند به طور مؤثری مشکلات مختلف دندانی مانند تغییر رنگ، شکستگی‌ها یا فرسودگی‌های دندانی و فاصله‌های ناهماهنگ را حل کنند.

از طرف دیگر، لمینت‌های کامپوزیتی از جنس ماده رزینی به رنگ دندان ساخته می‌شوند. برخلاف لمینت‌های سرامیکی، لمینت‌های کامپوزیتی مستقیماً بر روی دندان‌ها اعمال می‌شوند و توسط دندان‌پزشک شکل داده می‌شوند .کامپوزیت ها گزینه‌ی عالی برای کسانی هستند که به دنبال راه حلی با قیمت مقرون به صرفه‌تر و سریع‌تر هستند. کامپوزیت ها در صورت نیاز قابل برگشت هستند، به این معنی که می‌توانند به راحتی ترمیم یا تعویض شوند.

منابع : Journal of Prosthodontics, ۲۰۱۰ Apr;19(3):215-20 و Quintessence Dental Technology, ۲۰۱۵ May;12(2):10-6.

مشاوره رایگان خدمات دندان پزشکی کلینیک دکتر یزدی زاده

چرا لمینت یا کامپوزیت کنیم؟

به‌طور کلی، هنگام استفاده از لمینت یا کامپوزیت، موادی بر روی دندان‌ها قرار می‌گیرد تا ایرادات آن‌ها را بپوشاند. اما درک تفاوت لمینت با کامپوزیت برای ما مهم است چون انتظارات درمانی و زیبایی افراد متفاوت از دیگری است.
این مواد نازک، به بخش جلویی دندان‌ها متصل می‌شوند و انواع مشکلات دندانی از جمله موارد زیر را برطرف می‌کنند:
بدرنگی
فاصله بین دندان‌ها
ترک‌ها و شکستگی دندان
ناهماهنگی دندان‌ها
اگرچه این دو روش در کل یک هدف مشترک دارند، اما تفاوت لمینت با کامپوزیت در جزئیات است. در این مطلب پس از بررسی اختلافات بین کامپوزیت و لمینت، به این سؤال پاسخ می‌دهیم که آیا شما کاندید مناسب برای لمینت دندان هستید یا کامپوزیت؟

مهم ترین تفاوت لمینت با کامپوزیت ونیر در نوع مواد آن‌ها نهفته است. لمینت‌ها از موادی مانند پرسلن ساخته می‌شوند در حالی که کامپوزیت‌ها از رزین‌های کامپوزیتی تهیه می‌شوند.

این تفاوت در مواد منجر به تفاوت در روند درمان و ویژگی‌های نهایی هر یک می‌شود. این تفاوت‌ها در روند ساخت و درمان باعث می شوند ما به دنبال تفاوت لمینت با کامپوزیت برای انتخاب خود باشیم.

در کل، تفاوت لمینت با کامپوزیت ونییر را می‌توان از جنبه‌های زیر بررسی کرد:

  • روند نصب و اجرا: لمینت‌ها معمولا ً نیازمند مراحل کاری بیشتری هستند. کامپوزیت‌ها سریعتر نصب می‌شوند.
  • زیبایی دندان: لمینت‌ها ظاهر طبیعی‌تری دارند. کامپوزیت‌ها ممکن است باعث تغییر رنگ لثه‌ها شوند.
  • طول عمر و دوام: لمینت‌ها معمولاً دوام بیشتری دارند. کامپوزیت‌ها عمر کوتاه‌تری نسبت به لمینت دارند و برخی نیاز به تعویض دارند.
  • کاربرد: لمینت‌ها بیشتر دارای دوام بلندمدت است. کامپوزیت‌ها برای اهداف زیبایی با دوام کمتری نسبت به لمینت مناسب‌ترند.
  • هزینه: لمینت‌ها هزینه بالاتری دارند. کامپوزیت‌ها ارزان‌تر هستند.
  • برگشت‌پذیری: برای انجام باندینگ (کامپوزیت) نیازی به تراشیدن دندان نیست و می‌توان پس از مدتی ونیرها را از دندان جدا کرد و از دندان‌های طبیعی خود استفاده کرد. اما به دلیل تراشیدن دندان در درمان با لمینت، دیگر نمی‌توان از دندان‌های طبیعی خود بهره برد.

چه کسی از لمینت استفاده کند؟

کاربردهای لمینت سرامیکی عبارتند از:
•اصلاح دندان‌های کج، خمیده یا نامنظم.
•ترمیم ترک‌خوردگی‌ها یا شکستگی‌های دندانی.
•جبران از دست رفتن طول دندان‌ها بر اثر سایش.
•پر کردن فاصله‌های دندانی.
•رفع مشکلات مربوط به رنگ دندان‌ها که با روش‌های دیگر همچون بلیچینگ قابل رفع نیستند.
•مناسب برای افرادی که به‌طور مکرر مواد رنگی نوشیدنی مصرف می‌کنند و نمی‌خواهند با گذشت زمان دچار تغییر رنگ دندان شوند.

چه کسی از کامپوزیت استفاده کند؟

کاربردهای ونیر کامپوزیتی عبارتند از:
•بهترین گزینه برای ترمیم لب‌پریدگی‌های دندانی.
•پر کردن فاصله‌های بسیار جزئی بین دندان‌ها.
•تغییر رنگ دندان‌ها در صورتی که عیب ظاهری دیگری وجود نداشته باشد.
•ترمیم دندان‌های خرگوشی.
•مناسب برای اصلاح دندان‌های بسیار کج.
ونیر کامپوزیتی یکی از روش‌های متداول برای اصلاح عیوب اندک ظاهری دندان‌هاست. با استفاده از این روش یک لایه نازک کامپوزیت بر روی سطح دندان نصب می‌شود تا مشکلات مذکور را بپوشاند.
این روش به دلیل ماهیت برگشت‌پذیر آن کاربرد بیشتری برای اهداف زیبایی موقت دارد و مدت عمر آن کوتاهتر از لمینت‌های سرامیکی است. همچنین به دلیل ضخامت بیشتر، ممکن است ظاهری کاملاً طبیعی نداشته باشد.

تفاوت لمینت با کامپوزیت در تراش دندان چگونه است؟

تفاوت لمینت با کامپوزیت در تراش دندان در میزان ماده‌ی دندانی که باید برداشته شود و نوع فرآیندی که برای آماده‌سازی دندان برای هر کدام از این درمان‌های زیبایی انجام می‌شود، وجود دارد:
تراش لمینت سرامیکی:
• معمولاً نیاز به تراش دندان بیشتری دارد تا فضای کافی برای ونیرهای سرامیکی که نسبتاً ضخیم‌تر هستند، فراهم شود.
• تراش می‌تواند شامل حذف حدود (۰.۵) تا (۰.۷) میلی‌متر از مینای دندان باشد.
• در برخی موارد، بخشی از دنتین نیز باید برداشته شود، به خصوص اگر ونیر برای پوشاندن دندانی با تغییر رنگ شدید استفاده می‌شود.
تراش کامپوزیت ونییر:
• معمولاً نیاز به تراش کمتری دارد و گاهی اوقات حتی می‌توان بدون تراش این ونیرها را نصب کرد.
• تراش ممکن است تنها به یک لایه بسیار نازک از مینای دندان محدود شود یا حتی در برخی موارد، اصلاً نیازی به تراش نباشد.
• این امر باعث کمتر بودن تهاجمی بودن کامپوزیت ونییرها نسبت به ونییرهای سرامیکی می‌شود و برای دندان سالم‌تر است.

چرا به دندانپزشک با تجربه مراجعه کنیم؟

نصب لمینت‌های سرامیکی نسبت به کامپوزیت ونیر ، به مهارت و تجربه بیشتری از سوی دندانپزشک نیاز دارد. دلایل این امر عبارتند از:
•از دیگر تفاوت لمینت با کامپوزیت روند نصب لمینت‌ها پیچیده‌تر است و شامل مراحل بیشتری همچون آماده‌سازی دندان‌ها، تراش دقیق سطوح دندانی و انجام عکس‌برداری‌های لازم است.
•انتخاب رنگ و شکل مناسب لمینت به تجربه زیادی نیاز دارد تا نتیجه‌ی نهایی طبیعی به نظر برسد.
•جایگذاری دقیق لمینت‌ها روی دندان‌ها و اطمینان از چسبندگی مناسب آن‌ها به مهارت زیادی نیاز دارد.
•ترمیم و درمان دندان‌هایی با ایرادات پیچیده‌تر مانند ترک‌خوردگی یا شکستگی لمینت‌های سرامیکی، نیازمند تخصص بالاتری است.
•پیگیری و مراقبت‌های بعد از نصب لمینت برای اطمینان از نتیجه مطلوب نهایی، تجربه زیادی می‌طلبد.
بنابراین اگر قصد نصب لمینت دندان دارید، بهتر است دندان‌پزشک متخصص و با تجربه‌ای را برای این کار انتخاب کنید. برای مشاوره رایگان با کلینیک دکتر یزدی زاده با شماره ۰۲۱۲۶۷۶۳۲۱۴ تماس بگیرید یا اینجا کلیک کنید.
Journal of Esthetic and Restorative Dentistry, ۲۰۰۶;۱۸(۱)
Dent Clin North Am, ۲۰۱۶ Jan;60(1):219-36.

تفاوت لمینت با کامپوزیت ، کدام بهتر است؟

تشخیص تفاوت لمینت با کامپوزیت برای افراد گاهی مشکل است اما از نظر زیبایی، لمینت‌های سرامیکی معمولاً ظاهری طبیعی‌تر و شفاف‌تر داشته و تا حد زیادی شبیه به دندان‌های طبیعی هستند. لمینت‌های کامپوزیتی نیز می‌توانند ظاهری طبیعی داشته باشند، اما شاید به اندازه لمینت‌های سرامیکی مقاومتی در برابر لک‌ نداشته باشند و ممکن است نیاز به ترمیم‌های دوره‌ای داشته باشند.

پس این تفاوت لمینت با کامپوزیت باعث می‌شود که تصمیم‌گیری برای انتخاب نوع ونییر بسته به ترجیحات شخصی بیمار، شرایط دندان‌های او، و توصیه دندان‌پزشک باشدانتخاب نهایی بین این دو گزینه و تعداد دندان‌های مورد ترمیم، به نیازها و خواسته های هر فرد و توصیه‌های دندانپزشک وابسته است. در هر صورت، هدف اصلی هر دو روش اصلاح ایرادات ظاهری دندان‌ها و ایجاد لبخندی زیباست. برای مشاوره رایگان اینجا کلیک کنید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا