از بین بردن لکه قهوه از روی دندان

دسته‌بندی وبلاگ
نویسنده پریا ریاحی
زمان مطالعه
تاریخ انتشار 1402-09-23
5/5 - (2 امتیاز)

اگر دندان های شما بر اثر خوردن قهوه لکه دار شده است ، برای از بین بردن لکه قهوه از روی دندان و داشتن لبخندی روشن ، این مقاله را تا پایان مطالعه کنید.درست است که خوردن قهوه ، خیلی سریع روی دندان های شما اثر میگذارد ، اما می توانید کارهایی را برای کاهش اثرات آن انجام دهید.شما میتوانید بعد از نوشیدن قهوه ،با مراقبت های درست از دندان های خود ، با اثرات منفی قهوه روی دندان های خود تا حد زیادی مقابله کنید.

یک فنجان قهوه در صبح زود راهی عالی برای شروع روزمان است و دلیلی وجود ندارد که اگر سلامت دهان و دندان خوبی دارید، از قهوه اجتناب کنید. اما اگر دندان شما دچار پوسیدگی یا از دست دادن مینای دندان است، قطع مصرف قهوه ممکن است وضعیت را بهتر کند. اما برای افرادی که معتاد به قهوه هستند، ممکن است بسیار دشوار باشد.

راه حل این است که قهوه را همزمان با اقدامات پیشگیرانه مصرف کنید. شستشوی دهان بلافاصله پس از مصرف غذا و نوشیدنی می‌تواند به کاهش آسیب کمک کند. چندین بار مسواک زدن می‌تواند به پاک کردن تمام ذرات غذا و نوشیدنی از دهان شما کمک کننده باشد. نکته ای که باید به خاطر داشته باشید این است که قهوه ماهیتی بسیار اسیدی دارد و از بین بردن لکه قهوه از روی دندان به راحتی انجام نمی شود. نوشیدنی‌ها و مواد غذایی با محتوای اسیدی بالا می‌توانند از باکتری‌ها و پلاک‌ها استقبال کنند و باعث ایجاد پوسیدگی شوند. مصرف قهوه مشکلی ندارد اما باید با احتیاط انجام شود تا بتوانیم آن را در طول زندگی به خوبی مصرف نماییم.

قهوه بر چه قسمت‌هایی از دندان‌ها تاثیر می‌گذارد؟

قسمت قابل مشاهده دندان‌ها تاج دندان است که اگر در معرض مواد اسیدی قرار بگیرد می‌تواند به دندان آسیب برسانند. در ادامه برخی از این آسیب‌ها را با هم بررسی می‌کنیم.

چه مقدار کافئین برای سلامت بدن و دندان‌ها مناسب است؟

کافئین در مقادیر متوسط برای مصرف بی خطر در نظر گرفته می‌شود. اما مصرف مقادیر زیاد نوشیدنی‌ها و غذاهای حاوی کافئین می‌تواند به دندان‌های شما آسیب برساند و از بین بردن لکه قهوه از روی دندان هزینه بر باشد. مقدار کافئینی که مصرف می‌کنید می‌تواند به طور مستقیم بر سلامت و ظاهر دندان‌های شما تأثیر بگذارد. دانستن این موضوع می‌تواند به شما کمک کند مصرف کافئین و میزان مصرف روزانه خود را محدود کنید. مصرف قهوه چند فنجان در فواصل زمانی کل روز بسیار زیاد در نظر گرفته می‌شود و باید به هر قیمتی از آن را ترک کنید.

تاثیر قهوه بر دندان‌ها

مانند هر نوشیدنی به جز آب، قهوه می‌تواند رشد باکتری در دهان را افزایش دهد. باکتری‌ها منجر به فرسایش دندان و مینای دندان شده که این باعث نازک و شکننده شدن دندان‌های شما می‌شود. همچنین قهوه می‌تواند باعث بوی بد دهان شود، زیرا به زبان می‌چسبد. برای از بین بردن لکه قهوه از روی دندان و جلوگیری از این مشکلات، قبل از نوشیدن قهوه غذا بخورید و پس از اتمام نوشیدن از مسواک زبان استفاده کنید.

آسیب به مینای دندان

مینای دندان ماده سختی است که به محکم و سالم نگه داشتن دندان‌ها کمک می‌کند. با مصرف شیرینی‌ها و نوشیدنی‌ها، دندان‌های شما در معرض محتویات اسیدی قرار می‌گیرند و بیشتر و بیشتر در برابر پوسیدگی و بیماری آسیب پذیر می‌شوند. نوشیدنی‌های کافئین دار مانند قهوه همیشه سرشار از قند و اسید هستند.

تیره کردن رنگ دندان

نه فقط قهوه بلکه نوشیدنی‌های حاوی کافئین لکه‌های چسبناکی را روی دندان‌های ما باقی می‌گذارند که از بین بردن لکه قهوه از روی دندان و دیگر نوشیدنی هایی که دندان‌های ما را کثیف می‌کنند زمان بر است. کاهش مقدار کافئین مطمئناً می‌تواند به جلوگیری از لکه شدن بیشتر دندان‌ها کمک کند. اما معمولا کاهش میزان مصرف قهوه یک گزینه آسان و همیشگی نیست. برای افرادی که به قهوه معتاد هستند، کاهش کامل قهوه می‌تواند بر سلامت و کار آنها تأثیر بگذارد. برای آنها مصرف جایگزین‌هایی مانند مکمل‌های کافئین و غیره می‌تواند کمک کننده باشد.

قهوه ،و از بین بردن لکه قهوه از روی دندان

یکی از متداول‌ترین دلایل بدرنگ شدن دندان‌ها، لکه‌ی قهوه است. اگرچه بلافاصله پس از نوشیدن قهوه دندان‌های شما بدرنگ نمی‌شوند، اما دندان‌های افرادی که به صورت مرتب قهوه مصرف می‌کنند بعد از گذشت زمانی شروع به تغییر رنگ می‌کند و از بین بردن لکه قهوه از روی دندان. پس از شروع ایجاد کله ها بسیار سخت می‌شود. بهترین روش از بین بردن لکه قهوه از روی دندان، در وهله‌ی اول جلوگیری از ایجاد آن‌ها است. در این مقاله، 5 روش برای جلوگیری از ایجاد لکه‌ی قهوه روی دندان‌های شما ارائه می‌شود.

به قهوه‌ی خود شیر اضافه کنید

رنگ قهوه‌ی مصرفی شما، تاثیر زیادی روی تاثیر آن در ایجاد بدرنگی دندان‌های شما دارد. زمانی که به قهوه‌ی خود شیر اضافه می‌کنید، رنگ آن کم‌تر می‌شود و در نتیجه دندان‌های شما مقاومت بیش‌تری در برابر اسید قهوه پیدا می‌کنند و از بین بردن لکه قهوه از روی دندان راحت تر می شود. همچنین، شیر دارای پروتئین‌های زیادی است که به پلی‌فنول‌های قهوه می‌چسبند و از چسبیدن آن‌ها به دندان‌های شما جلوگیری می‌کند.

درنتیجه، پلی‌فنول‌ها بدون درگیری با دندان‌های شما، مصرف می‌شوند و هضم می‌شوند. بسیار مهم است بدانید که فقط شیر حیوانات قادر به انجام این کار است و در از بین بردن لکه قهوه از روی دندان به شما کمک می کند. شیرهای گیاهی مانند شیر سویا، پروتئین‌های این‌چنینی ندارند و نمی‌توانند در از بین بردن لکه قهوه از روی دندان کاربردی باشند. بسیاری بر این باور هستند که هرچه مقدار چربی شیر شما بیش‌تر باشد، قدرت محافظت آن بیش‌تر می‌شود.

نحوه‌ی مصرف خود را تغییر دهید

قهوه‌ای که مصرف می‌کنید، اگر با دندان‌های شما تماس نداشته باشد، نمی‌تواند باعث ایجاد بدرنگی شود و در نتیجه نیازی به از بین بردن لکه قهوه از روی دندان ها نیست. ممکن است فکر کنید که در حال مصرف عادی تماسی بین قهوه و دندان‌های شما اتفاق نمی‌افتد. اما اگر آن را از فنجان می‌نوشید، باید بدانید که در این حالت قبل از بلعیده شدن، از روی دندان‌های شما و به خصوص دندان‌های جلویی عبور می‌کند. مصرف قهوه با نی روش خوبی برای جلوگیری از تماس مستقیم قهوه و دندان‌های شما است.

در این حالت امکان تماس با دندان‌ها را ندارند و در نتیجه، نمی‌توانند باعث ایجاد لکه‌های زرد و قهوه‌ای ‌رنگ شوند و از بین بردن لکه قهوه از روی دندان بسیار سخت امکان پذیر می شود.ممکن است در ابتدای تغییر نحوه‌ی مصرف، نوشیدن قهوه با نی مقداری عجیب باشد، اما اگر می‌خواهید از دندان‌های خود محافظت کنید و درگیر از بین بردن لکه قهوه از روی دندان هایتان نشوید، استفاده از نی یک روش بسیار موثر به شمار می‌رود.

قهوه‌هایی با مقدار کافئین کم‌تر مصرف کنید

کافئین یکی از اصلی‌ترین دلایل تمایل شما به مصرف روزانه‌ی قهوه است. اما همین مقدار کافئین موجود در قهوه است که تعیین می‌کند چه مقدار لکه روی دندان‌های شما ایجاد شود. قهوه‌های با کافئین کم‌تر یا بدون کافئین، لکه‌های کم‌تری روی دندان‌های شما ایجاد می‌کنند و دردسر های از بین بردن لکه قهوه از روی دندان ها را نخواهید داشت. درنتیجه، اگر قهوه‌ای انتخاب کنید که کافئین کم‌تری نسبت به قهوه‌های معمول داشته باشد، از مقدار زیادی از لکه‌های قهوه خلاصی می‌یابید. میزان کافئین قهوه ارتباط مستقیمی با میزان پلی‌فنول‌های موجود در آن دارد و در نتیجه، هرچه مقدار کافئین آن کم‌تر باشد، مقدار پلی‌فنول‌های آن نیز کم‌تر است و تاثیر کم‌تری روی دندان‌های شما دارد.

راه‌های پیشگیری از تیرگی دندان با مصرف قهوه

مصرف زیاد قهوه می‌تواند دهان ما را اسیدی کرده و باعث بوی بد دهان شود. برای کاهش اثرات مضر کافئین و از بین بردن لکه قهوه از روی دندان می‌توان مراحل زیر را انجام دهید:
• استفاده از خمیر دندان سفید کننده
• نوشیدن قهوه با نی برای کاهش تماس مستقیم با دندان
• رعایت درست بهداشت دهان و دندان (مسواک زدن مداوم و کشیدن نخ دندان)
• شستن دهان بلافاصله پس از نوشیدن قهوه
• خوردن یک لقمه نان و پنیر بعد از نوشیدن قهوه نیز می‌تواند اثرات کافئین بر دندان‌ها را کاهش دهد.
• قطع مصرف قند با قهوه نیز می‌تواند به کاهش اثرات کافئین روی دندان کمک کند.

چگونه می‌توانید بدون ترک قهوه از تغییر رنگ دندان جلوگیری کنید؟

• اگر عاشق قهوه هستید وحشت نکنید. دندانپزشکان می‌توانند در از بین بردن لکه قهوه از روی دندان با کمک ابزار حرفه ای و با کمک جرمگیری به شما کمک کنند. به همین دلیل باید مراجعات منظمی به دندانپزشکی داشته باشید.
• همچنین می‌توانید از بین بردن لکه قهوه از روی دندان و تمیز کردن و سفیدی حرفه ای در مطب را با درمان‌های خانگی تکمیل کنید. به عنوان مثال، مسواک زدن دندان‌های خود با جوش شیرین دو بار در ماه می‌تواند دندان‌ها را سفیدتر کند و در از بین بردن لکه قهوه از روی دندان کارساز باشد.
• با استفاده از خمیردندان‌های سفید کننده و نوارهای سفید کننده به طور منظم لکه‌های قهوه را کاهش دهید.
• در کنار استفاده از خمیر دندان سفید کننده، با دندانپزشک خود در مورد وسایل سفید کننده خانگی صحبت کنید و راهکار های کاربردی و جدید تری برای از بین بردن لکه قهوه از روی دندان بیابید.
• می توانید مسواک برقی را جایگزین مسواک دستی کنید. زیرا قدرت تمیز کنندگی بیشتری را فراهم می‌کند.
• مطمئن شوید که حداقل دو بار در روز به مدت دو دقیقه مسواک می‌زنید.
• اگر ترک نوشیدنی صبحگاهی مورد علاقه اتان ممکن نیست، با کاهش دادن و نوشیدن کمتر قهوه از ایجاد لکه جلوگیری کنید. می‌توانید صبح‌ها یک فنجان قهوه و در اواخر روز چای سبز مصرف کنید.
• از خوردن خامه و شکر خودداری کنید، زیرا اینها فقط رشد باکتری‌های تغییر رنگ را تسریع می‌کنند.
• قهوه خود را به جای جرعه جرعه‌های کوچک یکباره بنوشید تا از تجمع باکتری جلوگیری شود. علاوه بر این، پس از اتمام قهوه، یک لیوان آب بنوشید تا دهان و دندان‌ها شسته شوند.
• اگر قهوه سرد را ترجیح می‌دهید، بهتر است با نی بنوشید تا خطر ایجاد لکه کاهش یابد.
• به یاد داشته باشید، قهوه اسیدی است. مسواک زدن بلافاصله پس از خوردن یا نوشیدن هر چیز اسیدی مینای دندان را ضعیف و ایجاد لکه می‌کند و حتی از بین بردن لکه قهوه از روی دندان را سخت تر می کند.
• خوردن برخی غذاها نیز ممکن است به از بین بردن لکه قهوه از روی دندان کمک کند. میوه‌ها و سبزیجات خام مانند توت فرنگی و لیمو حاوی الیاف طبیعی هستند که با از بین بردن باکتری‌ها دندان‌ها را تمیز می‌کنند.
• در نهایت، حدود ۳۰ دقیقه پس از نوشیدن قهوه و فقط پس از شستشوی دهان با آب، دندان‌های خود را مسواک بزنید.

چه غذاهایی و نوشیدنی‌هایی دندان‌ها را لکه دار می‌کنند؟

البته قهوه تنها عامل ایجاد لکه دندان نیست. برای حفظ لبخند سفید، مراقب سایر غذاها و نوشیدنی‌هایی باشید که می‌توانند رنگ زردی از خود به جای بگذارند. این خوراکی‌ها شامل موارد زیر می‌شوند:
• شراب قرمز
• انواع توت‌ها، زغال اخته، شاه توت، گیلاس
• سس گوجه فرنگی
• کولا
• چای سیاه
• بستنی
• آبنبات
• نوشیدنی‌های ورزشی

در نهایت چگونه از قهوه لذت ببرید و از ایجاد لکه جلوگیری کنید؟

به زبان ساده، در حد اعتدال بنوشید. دندانپزشکان بیش از دو فنجان در روز توصیه نمی کنند. علاوه بر این، از مسواک زدن منظم و مراجعه دو بار در سال به مطب دندانپزشکی غافل نشوید. با این کار هنوز هم می‌توانید قهوه بنوشید و لبخندی سفید و سالم داشته باشید.

منبع

contact icon جهت دریافت مشاوره با ما در ارتباط باشید تماس با ما
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *