آسیب فیزیکی به دندان ها

دسته‌بندی درمانی
نویسنده پریا ریاحی
زمان مطالعه
تاریخ انتشار ۱۱ دی ۱۳۴۸
۵/۵ - (۱ امتیاز)

اگر سلامت دندان‌هایتان برای شما مهم است، باید بدانید برخی کارها ممکن است سلامت دندان‌هایتان را تهدید کند. منظور از آسیب فیزیکی به دندان آسیب‌ هایی است می‌تواند سلامت دندان‌هایتان را به خطر اندازد. به همین دلیل کلینیک دکتر یزدی زاده پیشنهاد می کند در ادامه کارهایی که می‌توانند به دندان‌های شما آسیب جدی وارد کند را بشناسید.

آسیب فیزیکی دندان قروچه

فشردن دندان‌ها روی هم می‌تواند از دلایل آسیب فیزیکی به دندان باشد. آیا در هنگام خشم، عصبانیت و شرایط حاد، دندان‌های خود بر هم می‌فشارید؟ دندان‌های شما، برخی از فشارها را می‌توانند تحمل کنند؛ اما در طی زمان و با فشارهای بسیار، ممکن است دندان هایتان درد بگیرند یا شل و یا اینکه به مرور شکسته شوند.

گاهی اوقات، حتی زمانی که احساس تنش و اضطراب ندارید، ممکن است دندان‌هایتان را در خواب نیز روی هم بفشارید. این اتفاق زمانی رخ می‌دهد که دچار اختلال خواب باشید، اینکار باعث می‌شود که دندان‌های خود را از دست بدهید. اگر دچار این مشکل هستید از دندانپزشک خود بخواهید یک محافظ (نایت‌گارد) برای دندان‌هایتان تجویز کند تا در هنگام خواب از آن استفاده کنید.

مسواک زدن نامناسب

به نظر می‌رسد مسواک زدن دندان‌ها کاری ساده باشد. اما ممکن است مسواک زدن شما از دلایل آسیب فیزیکی به دندان باشد. باید روش درست مسواک زدن را بدانید تا از این آسیب‌های فیزیکی به دندان جلوگیری کنید.

استفاده زیاد از خلال دندان موجب آسیب فیزیکی به دندان

خلال دندان (یا پلاستیک های فشرده که معمولاً به عنوان خلال دندان شناخته می‌شود) می‌تواند آسیب فیزیکی به دندان‌ ها و ساختارهای دهانی وارد کند. این ضررها شامل موارد زیر می‌شوند:

خوردگی (Tooth decay): خلال دندان ممکن است به تماس مستمر با دندان‌ها و فشار بر روی آنها منجر به خوردگی (Tooth decay) شود. این موضوع می‌تواند به تخریب لایه‌های مینای دندان و در نتیجه به شکستگی و درد دندانی منجر شود.
. ترک‌ها: فشار مکرر خلال دندان روی دندان‌ها می‌تواند ترک‌ها و شکستگی‌های ریز در دندان‌ها ایجاد کند.
حساسیت دندانی: خلال دندان می‌تواند لایه‌های مینای دندان را تخریب کرده و به عصب دندان نزدیک شود، که می‌تواند به حساسیت دندانی منجر شود.
ایجاد زخم: استفاده نادرست از خلال دندان می‌تواند به زخم‌ها یا آسیب‌های بافت دهانی منجر شود.
منبع

پیرسینگ لب

ممکن است آسیب فیزیکی به دندان و دهان ایجاد کند. این آسیب‌ ها شامل برخی از این موارد می شوند
خوردگی (Tooth decay): پیرسینگ لب ممکن است باعث فشار بر روی دندان‌ها شود و به خوردگی دندان‌ها منجر شود.
آسیب به لثه: جواهرات پیرسینگ ممکن است به لثه‌ها آسیب برسانند و عفونت‌ها یا خونریزی‌های لثه‌ای را ایجاد کنند.
عفونت: پیرسینگ لب ممکن است به ورود باکتری‌ها به بافت دهانی منجر شود و به عفونت‌های دهانی منتهی شود.
منبع

دیگر آسیب های فیزیکی به دندان

آیا خوردن طولانی مدت پستانک برای کودک مضر است؟

پستانک (به انگلیسی: pacifier) که برای کودکان به صورت طولانی مدت و نادرست استفاده شود .می‌تواند آسیب فیزیکی به دندان کودکان برساند. برخی از آسیب‌های مرتبط با مصرف پستانک توسط کودکان شامل موارد زیر می‌شوند:
تغییر در تنظیم دندان: استفاده مداوم از پستانک ممکن است به تغییر در تنظیم دندان‌ها منجرمی شود و ممکن است دندان‌ها به جلو متمایل شوند یا ترتیب نامناسبی پیدا کنند.
خرد شدن دندان‌ها: مصرف پستانک به شکستگی دندان‌های کودکان، به ویژه در صورتی که پستانک به طرز نادرست نیز در دهان گرفته شود، منجر می‌شود.
عفونت‌ها: پستانک‌ها ممکن است منبع عفونت‌های دهانی و تنفسی شوند اگر به طور منظم و به طرز نادرست استفاده شوند.
اختلال در زبان و تلفظ: استفاده طولانی مدت از پستانک ممکن است به اختلالات در تلفظ و بیان کودکان منجر شود.
مشکلات در تغذیه: مصرف پستانک ممکن است منجر به مشکلات در مصرف غذا و تغذیه در کودکان شود.
برای جلوگیری از آسیب‌های مرتبط با پستانک، مهم است که استفاده از آن را کنترل کنید و از طرز صحیح استفاده از پستانک اطمینان حاصل کنید. همچنین، پیشنهاد می‌شود که به محافظت از دندان‌ها و تنظیم منظم دندان‌ها توجه داشته باشید و از پستانک‌ها با طراحی‌های مناسب برای دندان‌های کودکان استفاده کنید.

شستشوی بیش از حد دهان با شستشو دهنده‌ها می تواند به دندان ها آسیب فیزیکی وارد کند؟

اگر چندین بار در طی روز دهان خود را با شستشو دهنده‌ها بشویید، مطمئنا احساس خواهید کرد که دهان شما تمیز شده است. اما اینکار می‌تواند باعث ایجاد حساسیت دندان‌های شما شود، زیرا برخی شستشو دهنده‌ها دارای اسیدهایی هستند که عاج دندان و لایه‌های میانی دندان را از بین می‌برند و موجب آسیب فیزیکی به دندان می شوند.

درد فک ،عادات نامناسب و فشار به مفصل فک

مفصل گیجگاهی‌زیرواره‌ای (TMJ)، فک پایین را به جمجمه‌تان متصل می‌کند. هنگامی که هر بخش از TMJ، به علت آسیب، آرتروز یا سایر چیزهای دیگر کار نکند، ممکن است باعث شود که در هنگام جویدن، فکتان درد بگیرد
دست زیر فک گذاشتن در طولانی مدت می‌تواند آثاری از آسیب فیزیکی به دندان و دهان ایجاد کند. برخی از آسیب‌های مرتبط با این عادت نامناسب شامل
تغییر در تنظیم دندان: دست زیر فک گذاشتن به طولانی مدت می‌تواند به تغییر در تنظیم دندان‌ها منجر شود. این ممکن است باعث تغییر در مکانیک مفصل فک شود و به تراکم و شکل نامناسب دندان‌ها منجر شود
مشکلات لثه: فشار دستان بر روی لثه‌ها می‌تواند علائمی مانند التهاب لثه ایجاد کند.

مطالعات در مورد ورزشکاران سه گانه نشان می‌دهد که تمرینات استقامتی می‌تواند باعث از بین رفتن مینای دندان شود. هر چه برنامه‌ی ورزشی افراد شدیدتر باشد، احتمال کرم خوردگی دندان در این افراد، افزایش می‌یابد. دانشمندان، دقیقا از علت اینکار مطمئن نیستند، اما احتمال می‌دهند که این موضوع، به علت تغییر میزان بزاق دهان باشد.
برای جلوگیری از آسیب‌های نامناسبی نظیر دست زیر فک گذاشتن، مهم است که این عادت را کنترل کرده و به کودکان آموزش داده شود که از آن پرهیز کنند. در مواردی که این عادت به عنوان یک عادت به سختی ترک می‌شود، مشاوره از دندانپزشک یا متخصص می‌تواند مفید باشد.

آیا تخمه شکستن ممکن است به دندان‌ها آسیب برساند؟

خوردگی دندانی: شکستن تخمه می‌تواند به خوردگی (Tooth decay) دندان‌ها منجر شود. خوردگی‌ها ممکن است باعث درد و حساسیت دندانی شوند.فشار شدید تخمه شکستن ممکن است به ترک‌ها یا شکستگی‌های ریز در دندان‌ها منجر شود.
آسیب به پروتزهای دندانی: اگر دارای پروتزهای دندانی یا ایمپلنت هستید، تخمه شکستن ممکن است منجر به آسیب فیزیکی به دندان های شما شود. شکستن تخمه ممکن است به زخم‌ها و آسیب‌های بافت دهانی منجر شود همچنین اگر شکستن تخمه باعث آسیب فیزیکی به دندان و بافت‌های دهانی شود، این می‌تواند به عفونت‌های دهانی منجر شود.

مصرف مایعات سرد و گرم بلافاصله برای دندان مضر است؟

مصرف مایعات سرد و گرم بلافاصله می‌تواند آسیب فیزیکی به دندان ها بزند به دلیل ایجاد تغییرات دمایی ناگهانی. این تغییرات می‌توانند به لایه‌های مینای دندان و نیز ترک‌ها و تغییر در تنظیم دندان‌ها آسیب برسانند مصرف مایعات گرم و سرد بلافاصله می‌تواند به حساسیت دندانی نیز منجر شود.
برای مثال، مصرف آب یخین یا نوشیدنی‌های گرم بلافاصله می‌تواند تغییر دمایی ناگهانی در دندان‌ها ایجاد کند و به حساسیت دندانی منجر شود. تغییر دمایی ناگهانی می‌تواند به ترک‌ها و حساسیت دندان‌ها نیز منجر شود.
منبع

بارداری


بارداری ممکن است موجب بروز بیماری‌های مربوط به لثه یا خونریزی در هنگام مسواک زدن در شما شود. احتمال بروز ورم لثه و کرم خوردگی دندان در خانم‌های حامله زیاد است، بنابراین در زمان حاملگی، برای برخی از معاینات عمومی به دندانپزشک خود مراجعه کنید.
پیشنهاد می‌شود قبل از شروع بارداری حتماً به دندانپزشک مراجعه کنید تا شرایط دندان‌هایتان را بررسی کند.

سفیدکردن دندان‌ها

سفیدکننده‌ها، ممکن است آسیب فیزیکی به دندان ها برسانند. در ۳-۲ روز اول ممکن است باعث بروز حساسیت شود، اما این حساسیت پس از مدت کمی از بین می‌رود. همچنین در هنگام سفیدکردن دندان‌ها، لثه‌های شما ممکن است دچار سوزش شود. استفاده مکرر از سفید کننده های دندان می تواند باعث آسیب به مینای دندان شود.

رژیم غذایی‌تان، پر از مواد اسیدی باشد

غذاهای دارای اسید بالا موجب آسیب فیزیکی به دندان می شوند، مینای دندان را از بین می‌برند و باعث می‌شوند که محافظت از دندان‌ها، کاهش یابد. این نوع مواد غذایی عبارتند از: قهوه، آب نبات‌های شکردار، نوشابه و مرکبات مانند لیمو، پرتغال، گریپ فورت.

رفلاکس معده و استفراغ اسید دهان را افزایش می دهند

هنگامی که استفراغ می‌کنید، مقداری از این مواد اسیدی روی دندان‌های شما، می‌ماند. اگر زیاد استفراغ می‌کنید، این امر می‌تواندآسیب فیزیکی به دندان های شما برساند. GERD (بیماری رفلاکس معده)، حاملگی، التهاب مزمن و بی‌نظمی غذایی می‌تواند از طریق استفراغ کردن، مشکلاتی برای دندان‌های شما، ایجاد کند.

نظرات خود را با ما در میان بگذارید…

contact icon جهت دریافت مشاوره با ما در ارتباط باشید تماس با ما
نظرات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *